Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Direktor policije i pomoćnik u društvu ubica i švercera oružja i droge * Ko se vrati u Skupštinu opravdava izbornu krađu * Pred izbore 40.000 za sponzorstva * Na ivici gladi 40 hiljada penzionera * Fekalije ušle u kuće * Sedam koraka do zdravlja * NATO što dalje od granica Rusije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goran Danilović, funkcioner Demosa:
Nikšić je prilika, jer je tamo značajno manje birača nego u čitavoj Crnoj Gori, da se preispita svaki čovjek koji je upisan u birački spisak.

Vic Dana :)

Razgovaraju dva lažova.
- Da li si ti čuo za Atlantski okean?
- Jesam.
- E vidiš, ja sam ga preplivao.
- A jesi li ti čuo za Mrtvo more?
- Pa naravno da jesam.
- E vidiš, ja sam ga lično ubio.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-01-16 DUHOVNE VEZE RUSIJE I SRBIJE Srbi na službi kod ruskog cara Natalija Danilovna Bludilina, doktor filoloških nauka iz Moskve, u svojoj studiji o pomoći Rusije srpskim zemljama za vrijeme vladavine Petra Velikog, od kraja XVII do prve četvrtine XVIII vijeka, publikovala je istorijska dokumenta, koja ukazuju na uzajamne veze koje su ostvarivane na duhovnom i kulturnom polju, i analizirala vojno-političku situaciju, koja je bila složena i dramatična i u jednoj i u drugoj državi
Dan - novi portal
Na­ta­li­ja Da­ni­lov­na Blu­di­li­na, dok­tor fi­lo­lo­ških na­u­ka iz Mo­skve, u svo­joj stu­di­ji o po­mo­ći Ru­si­je srp­skim ze­mlja­ma za vri­je­me vla­da­vi­ne Pe­tra Ve­li­kog od kra­ja XVII do pr­ve če­tvr­ti­ne XVI­II vi­je­ka, pu­bli­ko­va­la je isto­rij­ska do­ku­men­ta, ko­ja uka­zu­ju na uza­jam­ne ve­ze, ko­je su ostva­ri­va­ne na du­hov­nom i kul­tur­nom po­lju i ana­li­zi­ra­la voj­no-po­li­tič­ku si­tu­a­ci­ju, ko­ja je bi­la slo­že­na i dra­ma­tič­na i u jed­noj i u dru­goj dr­ža­vi
Pre­veo i pri­re­dio: VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ
U sep­tem­bru 1704. go­di­ne srp­ski pu­kov­nik Pan­te­lej­mon Bo­žić po­sje­tio je Mo­skvu sa ci­ljem da stu­pi u slu­žbu kod ru­skog ca­ra. ( Bo­žić je bio po­znat još od 1699. go­di­ne kao voj­ni ko­man­dant iz Ti­te­la i kao član de­le­ga­ci­je, ko­ja je išla u Beč da mo­li za oslo­ba­đa­nje Ge­or­gi­ja Bran­ko­vi­ća.) Di­rek­tan za­da­tak P. Bo­ži­ća, ko­je­ga su po­sla­li Sr­bi, bio je da u pre­go­vo­ri­ma za­tra­ži po­moć za srp­ske do­se­lje­ni­ke, ko­ji su bi­li pod austrij­skom vla­šću, da ih Ru­si­ja pri­mi pod svo­je po­kro­vi­telj­stvo i da se sta­ve pod ko­man­du ru­ske dr­ža­ve u bor­bi pro­tiv Tu­ra­ka. On je sa so­bom do­nio i pi­smo od je­ru­sa­lim­skog pa­tri­jar­ha Do­si­fe­ja.
U Upra­vi za ino­stra­ne po­slo­ve na­la­zi se mol­ba srp­skog ka­pe­ta­na Pan­te­lej­mo­na Bo­ži­ća, ko­ja je za­ve­de­na 20. sep­tem­bra 1704. go­di­ne, ko­ji je do­pu­to­vao u Ru­si­ju sa pro­pu­sni­com get­ma­na I.S. Ma­ze­pi i pre­po­ru­kom za pri­jem u slu­žbu kod ru­skog ca­ra.
20. sep­tem­bra 1704.go­di­ne u Upra­vu ino­stra­nih po­slo­va pri­ja­vio se go­spo­din Pan­te­lej­mon Bo­žić, gra­đa­nin Ti­te­la iz Sr­bi­je sa pro­pu­sni­com get­ma­na Iva­na Ste­pa­no­vi­ča Ma­ze­pi.
U mol­bi je pi­sa­lo da je vjer­nik po grč­kom za­ko­nu, da je gra­đa­nin gra­da Ti­te­la, ko­ji se na­la­zi pod vla­šću će­sa­ra. U tom gra­du je bio voj­ni ko­man­dant, otac mu je bio tr­go­vac, a on Pan­te­lej­mon je pr­vo slu­žio kao voj­nik u će­sa­re­voj voj­sci oko po­la go­di­ne, za­tim je bio vod­nik, po­sli­je to­ga po­ruč­nik i ka­pe­tan, a bio je i pu­kov­nik u će­sa­re­voj voj­sci i bo­rio se pro­tiv tur­skog sul­ta­na i na kop­nu i na mo­ru. Sve je to pi­sa­lo u mol­bi, što je i po­svje­do­čio ča­sni je­ru­sa­lim­ski pa­tri­jarh Do­si­fej svo­jim pi­smom, ko­je je on do­nio sa so­bom i ono se sa­da na­la­zi kod nje­ga. I on je do­šao u Mo­skvu, na­gla­ša­va­ju­ći da je pra­vo­sla­vac, da bu­de na uslu­zi ve­li­kom go­spo­da­ru i pri­hva­ti slu­žbu ka­kvu mu god od­re­di car.
Ka­pe­tan Pan­te­lej­mon Bo­žić po­ka­zao je pi­smo sa pre­po­ru­kom od ča­snog je­ru­sa­lim­skog pa­tri­jar­ha Do­si­fe­ja i pre­dao „tri za­pe­ča­će­na pi­sma kao do­kaz” , ko­ja je do­bio u Be­ču u ok­to­bru 1699. go­di­ne od austrij­skih voj­nih ko­man­da­na­ta: od će­sa­re­vog ko­man­dan­ta mar­ša­la pje­ša­di­je Asa­bal­di­ja, od nje­go­vog za­mje­ni­ka gro­fa Aka­pra­ra i od glav­nog ar­ti­lje­rij­skog ge­ne­ra­la gro­fa Asta­ren­ber­ka, ko­ji su ga oka­rak­te­ri­sa­li kao hra­brog voj­ni­ka i is­ku­snog voj­nog ko­man­dan­ta.
Ukaz Pe­tra I od 12.ja­nu­a­ra 1710. go­di­ne, upu­ćen mo­skov­skom ko­man­dan­tu M.P. Ga­ga­ri­nu, o na­sta­nji­va­nju Pan­te­lej­mo­na Bo­ži­ća sa pri­do­šlim Sr­bi­ma sa njim u Po­krov­sku uli­cu u Mo­skvi.
„ 12.ja­nu­a­ra 1710.go­di­ne po na­re­đe­nju ve­li­kog ca­ra i go­spo­da­ra Pe­tra Alek­se­je­vi­ča, ve­li­kog kne­za Ve­li­ke, Ma­le i Bi­je­le Ru­si­je i sa­mo­dr­šca po­slat je ukaz pred­sjed­ni­ku i mo­skov­skom ko­man­dan­tu i Si­bir­skih pro­vin­ci­ja Ma­tve­ju Pe­tro­vi­ču Ga­ga­ri­nu sa či­nov­ni­štvom.
Ve­li­ki go­spo­dar Pe­tar Alek­se­je­vič i ve­li­ki knez ci­je­le Ve­li­ke, Ma­le i Bi­je­le Ru­si­je na­re­dio je da se Sr­bi­nu Pan­te­lej­mo­nu Bo­ži­ću, ko­ji je do­šao sa svo­jim lju­di­ma da tu osta­nu, od­re­di slo­bod­na i pri­stoj­na ku­ća u Po­krov­ki, gdje će on da ži­vi ne­ko vri­je­me, sve dok bu­de u Mo­skvi. Hra­nu tim lju­di­ma or­ga­ni­zo­va­ti u tvom gar­ni­zo­nu, a ovaj Sr­bin bi­će u Mo­skvi na­ve­de­nog da­tu­ma i sa njim će bi­ti tri čo­vje­ka. Iz­vr­ši­ti na­re­đe­nje ve­li­kog go­spo­da­ra.
Pi­sar: Mi­haj­lo Ro­do­sta­mov
Po­slo­ve za­vr­šio: La­vren­ti­je Pro­to­po­pov
Ovaj ukaz je pre­dao pi­sar Ja­kov Šće­ti­njin 12. fe­bru­a­ra”.
P. Bo­žić je ostao u Ru­si­ji na voj­noj slu­žbi i isto­vre­me­no po­stao opu­no­mo­će­nik i iz­vje­sti­lac ca­ra Pe­tra po pi­ta­nji­ma Sr­ba, za šta su ga pred­lo­ži­li i iza­bra­li na cr­kve­nom sa­bo­ru i od stra­ne vr­hov­ne ko­man­de srp­skog na­ro­da, ko­ji je odr­žan 1708.go­di­ne u ma­na­sti­ru Kru­še­dol, a sa tog sa­bo­ra je bio po­slan Hri­sto­for Tu­tri­no­vić sa pi­smi­ma u Mo­skvu.
Za­pis od 7. ja­nu­a­ra 1713.go­di­ne u Se­na­tu o do­dje­li ku­će za sta­no­va­nje pu­kov­ni­ku M. Mi­lo­ra­do­vi­ću na Po­krov­ki u Mo­skvi i nov­ča­nih sred­sta­va na osno­vu na­red­be Pe­tra I.
„U pi­smu dr­žav­nog kan­ce­la­ra gro­fa Ga­vri­la Ivanoviča Go­lov­ki­na, upu­će­no Se­na­tu iz De­mi­na od 26.no­vem­bra pro­šle 1712.go­di­ne, a do­bi­je­nog 3.ja­nu­a­ra 1713.go­di­ne u Mo­skvi pi­še:
Nje­go­vo car­sko ve­li­čan­stvo je skre­nu­lo pa­žnju na go­spo­di­na pu­kov­ni­ka M. Mi­lo­ra­do­vi­ća, ko­ji je upo­znao nje­go­vo car­sko ve­li­čan­stvo sa nje­go­vim slu­žbo­va­njem, o če­mu je go­spo­din Ra­gu­zin­ski oba­vi­je­stio i de­talj­no upo­znao dr­žav­ni Se­nat, jer je on za­du­žen za nje­ga da ga pro­pra­ti i da pu­kov­nik bu­de u Mo­skvi, dok ga nje­go­vo ve­li­čan­stvo ne iz­vo­li po­sta­vi­ti na slu­žbu kod nje­ga. Car­sko ve­li­čan­stvo je na­re­di­lo da mu se da smje­štaj i no­vac za pri­sto­jan ži­vot u Mo­skvi. Kad taj pu­kov­nik do­đe u Mo­skvu sa svo­jim lju­di­ma, ko­ji će da osta­nu sa njim, tre­ba ga pri­ja­vi­ti Se­na­tu, da­ti mu ku­ću i 20 ru­ba­lja mje­seč­no za hra­nu, sve dok ne bu­de po­sta­vljen na slu­žbu. A kad se Nje­go­vo ve­li­čan­stvo iz­vo­li vra­ti­ti iz ovih kra­je­va u svoj dvor, bi­će uči­nje­no po­sta­vlja­nje”.
Uka­zom Pe­tra I od 30. mar­ta 1714. go­di­ne pu­kov­nik M. Mi­lo­ra­do­vić je bio na­gra­đen por­tre­tom sa li­kom ca­ra Pe­tra I, ukra­šen di­ja­man­ti­ma.
(Na­sta­vi­će se)

PRE­VEO I PRI­RE­DIO:
VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"