Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kad bi se složili, možda bi se umnožili * Formiraćemo vladu do Vaskrsa * Od četiri DNK nijedan nije optuženog * Dokumenta o Branu putuju pet godina * Kad bi se složili, možda bi se umnožili * Utopilo se na stotine migranata * Još vade preživjele
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-04-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Mladić iz tehničke podrške za internet pitra djevojku koja je prijavila kvar:
- Gospođice, što je sada na vašem monitoru?
- Rozi medo kojeg mi je dečko kupio.
--------
- Zašto plavuša ne zna da napiše broj 11 ?
- Zato što ne zna koja jedinica ide prva.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura U MATICI SRPSKOJ U DANILOVGRADU ODRŽANO PREDAVANJE O ARHIMANDRITU JOSIFU PAVIĆEVIĆU Zamonašio vladiku Rada
Dan - novi portal
U Matici srpskoj u Danilovgradu održano je predavanje o arhimandritu i igumanu manastira Ostrog od od 1810. do 1836. godine Josifu Pavićeviću. Ova znamenita ličnost Bjelopavlića, u istorijskim zapisima poznat je kao arhimandrit koji je 1830. godine, tada sedamnasetogodišnjeg Rada Tomova uveo u vladičanski tron. Sedam godina nakon toga, kao jedan od najodanijih saradnika velikog pjesnika i vladara Petra Drugog Petrovića Njegoša arhimandrit Josif je zamjenjivao vladiku u duhovnim i svjetovnim obavezama dok je on bio i Rusiji. O ovom uglednom Bjelopavliću i duhovnom borcu za očuvanje pravoslavlja i jedinstvo plemena govorili su Zoran Pavićević, pravnik iz Nikšića i Milorad-Mrda Bošković, novinar i publicista.
- Arhimandrit Josif Pavićević bio je zagovornik ujedinjenja Bjelopavlića sa Crnom Gorom. Zakaluđerio se u Ostrogu, 1805. godine postao je iguman, a naredne i arhimandrit. Na čelu svetinje nalazio se do 1836. godine, a za to vrijeme je sagradio uz pomoć priloga Bjelopavlića Donji manastir. Njegov stric Stefan bio je takođe iguman u Ostrogu i to od 1738. do 1760. godine, a to nije prvi put da jedna porodica daje više upravitelja ovog hrama. Tokom 1813. godine mitropolit Petar Prvi moli arhimandrita da učestvuje u smirivanju plemenskih sukoba. Iz tog vremena sačuvano je više pisama Petra Prvog u kojem se pominje Josif Pavićević – navode Pavićević i Bošković.
O uglednom arhimandritu ostavio je zapis i Maksim Šobajić, poznati hroničar Bjelopavlića. Po njegovom sudu Josif je u svoje vrijeme bio gospodar crkve, ali i naroda. „Petar Prvi u Crnu Goru, a arhimandrit Josif Pavićević u ostroškim planinama, bili su nezavisni”, zapisao je Šobajić.
Na prostoru gdje je nekada bila crkva posvećena Svetom Đorđu iz 1723. godine arhimandrit Josif je podigao veliki hram posvećen Svetoj Trojici. Crkva je bila dovršena 1820, uz blagoslov Petra Prvog. Kao ktitor te crkve arhimandrit Josif je 1837. godine tu i sahranjen. Snažno je podržavao borbu Bjelopavlića protiv Turaka. Ostao je upamćen njegov govor plemenskim glavarima iz Bjelopavlića i susjednih plemena.
- Zborite ljudi, jer se više trpjeti ne može. Došlo je vrijeme da se iz naše kuće izgubimo svaku gubu i prokletstvo. Uklonite s naših kuća turske strijele i munje, a sa naših pašnjaka i livada tursko žito, ovce i goveda. U tom velikom poslu mi ćemo istrajati, započeli smo davno, a završićemo brzo. Zato neka se drži brat brata, kum kumstva, projatelj prijateljstva, pobratim pobratimstva, a Bjelopavlić Bjelopavlića, neka se kao složna braća združe i sjedine sa junačkom Crnom Gorom – rekao je arhimandrit Josif brđanskim glavarima.
U ratu sa Francuzima u vrijeme Patra Prvog crnogorsku vojsku predvodio je arhimandrit Pavićević. Tokom borbe u Konavlima ubio je i jednog francuskog oficira, a pregovarao je i sa Napoleonovim generalom Marmonom. Kao izaslanik Petra Prvog više puta je bio u Rusiji i bio je gost ruskog cara. Tada je kao dar dobio zlatni kovčeg u kojem počivaju svete mošti Sv. Vasilija, a iz Moskve je donio zlatni krst i pozlaćeno jevanđelje.I.M.


Spriječio krvoproliće

Nakon smrti Petra Prvog 1830. godine zaslugom igumana Josifa spriječeno je krvoproliće između pristalica guivernadura Radonjića i vladarske kuće Njegoš. Nakon smrti vojskovođe i osloboditelja brđanskih plemena Petra Prvog arhimandrit Josif je ispunio njegovu volju iz testamenta i zamonašio Rada Tomova, a potom ga je proglasio za kaluđera, ali i vladara Crne Gore. Zahvljaujući uticaju arhimandrita Josifa i ostali plemenski glavari prihvatili su mladog monaha za svog duhovnog i svjetovnog vođu.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"