Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Doktorirala na Milovom bogatstvu * Katić nosilac liste Demokrata, SNP krenuo u kampanju * Ministru smeta i cvijeće za žrtve * Policija i ANB ne vjeruju Ivici * Doktorirala na Milovom bogatstvu * Zvonko i Bisera na Bedemu * Telekom i Gorillaz za novo muzičko iskustvo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-03-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivica Stanković, vrhovni državni tužilac:
Kao vrhovnog državnog tužioca nijedan državni organ me nije obavijestio o ugroženoj bezbjednosti specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića.

Vic Dana :)

Profesor:
- Ko odgovori na moje sledeće pitanje, može da ide kući, zaključiću mu peticu za kraj školske godine!
Utom Perica baci kredu na tablu.
Profesor:
- Ko je bacio kredu???
Perica:
- Ja. Ajde idem kući. Ćao i ne zaboravi da mi zaključiš ocjenu!!!
Zaposlio se Mujo kao vozač autobusa. Na raspodjeli zadataka šef mu kaže:
- Mujo, moraćeš i voziti i naplaćivati karte.
Mujo kaže:
- Nema problema.
Istog dana Mujo se strmoglavi u neku provaliju i slupa autobus u komade. Dođe šef u bolnicu da ga obiđe i pita ga kako je došlo do udesa. Mujo odgovori:
- Nemam ti ja blage veze, ja sam bio u zadnjem dijelu i naplaćiv’o karte.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2017-03-24 PREDSJEDNIK OSP-A ŠEFKI KEKO LJEMOVIĆ KAŽE DA JE TEŽAK SOCIO-EKONOMSKI POLOŽAJ GRAĐANA NAJJUŽNIJE OPŠTINE
Ulcinj Mnogo Ulcinjana na rubu egzistencije U Ulcinju nekada bilo preko pet hiljada zaposlenih. Danas ih je nešto preko dvije hiljade, od čega barem polovina redovno ne prima platu, kaže Ljamović
Dan - novi portal
Pred­sjed­nik Op­štin­skog sin­di­kal­nog po­vje­re­ni­štva Ul­cinj Šef­ki Ke­ko Lja­mo­vić ka­že da je so­ci­jal­no- eko­nom­ki po­lo­žaj za­po­sle­nih u naj­ju­žni­joj op­šti­ni alar­man­tan i da na ru­bu eg­zi­sten­ci­je ži­vi mno­go Ul­ci­nja­na. Za ne­ka­da jed­nu od naj­bo­ga­ti­jih op­šti­na da­nas ka­žu da je ste­ča­ju a ma­te­ri­jal­ni po­lo­žaj za­po­sle­nih je iz­u­zet­no te­žak.
- Sva­ki dan nam do­la­ze lju­di i tra­že po­moć u hra­ni jer ne­ma­ju sred­sta­va da pre­hra­ne po­ro­di­ce. Ve­li­ki broj za­po­sle­nih pla­te ne pri­ma mje­se­ci­ma. Od pre­ko pet hi­lja­da rad­ni­ka ko­li­ko ih je ne­ka­da bi­lo u Ul­ci­nju, da­nas ra­di ne­što pre­ko dvi­je hi­lja­de. Od tog bro­ja mno­go ih re­dov­no ne pri­ma pla­tu. Si­u­a­ci­ja je te­ška ka­ko u pri­va­ti­zo­va­nim fir­ma­ma ta­ko or­ga­ni­ma lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve i jav­nim pred­u­ze­ći­ma pa ne­gdje pla­te ka­sne i po go­di­nu i po - ka­že Lja­mo­vić za „Dan”.
On je oci­je­nio da je je­dan od raz­lo­ga ve­o­ma te­škog sta­nja u ko­me se na­šao ve­li­ki broj za­po­sle­nih lo­še spro­ve­de­na pri­va­ti­za­ci­ja u pri­vre­di , pri­je sve­ga u tu­ri­zmu.
– Ve­li­ki broj no­vih vla­sni­ka ni­je is­po­što­vao ku­po­pro­daj­ni ugo­vor ta­ko da su rad­ni­ci osta­li bez po­sla, pla­ta, do­pri­no­sa...Ul­cinj je ostao i bez ho­te­la, a pred­u­ze­ća su ve­ći­nom pro­pa­la. Rad­ni­ci su ve­li­ki gu­bit­ni­ci, jer umje­sto da se pri­va­ti­za­ci­jom po­ve­ća nji­hov broj, de­si­lo se obrat­no. Nji­ho­va pra­va se stal­no kr­še a to se naj­bo­lje vi­di na pri­mje­ri­ma ko­jih ima ko­li­ko ho­će­te. Ho­tel „Otrant“ pri­je pri­va­ti­za­ci­je imao je 116 za­po­sle­nih. Ve­li­ki broj tih rad­ni­ka ne svo­jom kri­vi­com ostao je bez po­sla ne pri­ma­ju pla­te ni­ti im je po­ve­zan staž od 2011. go­di­ne Rad­ne knji­ži­ce ni­su im za­klju­če­ne i ne mo­gu ni­gdje da se za­po­sle i idu u pen­zi­ju. Nji­ma su us­kra­će­na sva pra­va, pra­vo na rad i ži­vot. Ho­tel „Ga­leb“ tre­bao je da, po ugo­vo­ru, 2008. go­di­ne za­po­šlja­va pre­ko 210 rad­ni­ka. Na­ža­lost, ho­tel vi­še i ne po­sto­ji, a vr­sni rad­ni­ci: ku­va­ri, ko­no­ba­ri, re­cep­ci­o­ne­ri... da­nas pro­da­ju ci­ga­re­te i štam­pu za no­vog vla­sni­ka ili su uze­li ot­prem­ni­ne i pri­ja­vi­li se na Bi­ro za za­po­šlja­va­nje. Na ul­cinj­skoj So­la­ni od ne­ka­da 540 da­nas ne­ma ni jed­nog rad­ni­ka a pred­u­ze­će vi­še ne ra­di - ka­že Lja­mo­vić i do­da­je da je u naj­ju­žni­joj op­šti­ni mno­go pri­mje­ra ne­u­spje­šne pri­va­ti­za­ci­je a po­slje­di­ce su vi­dlji­ve na sva­kom ko­ra­ku.
- Na Bi­rou za za­po­šlja­va­nje ima do­sta ne­za­po­sle­nih. Naj­vi­še mla­dih ško­lo­va­nih ka­dro­va ko­ji če­ka­ju po­sao pr­vi put. Prav­ni­ci, eko­no­mi­sti, dok­to­ri te­ško do­bi­ja­ju pri­li­ku da pri­prav­nič­ki da od­ra­de u Ul­ci­nju jer su mno­ga pred­u­ze­ća pro­pa­la - tvr­di Lja­mo­vić.
On ka­že da je ne­dav­no o pro­ble­mi­ma rad­ni­ka mno­go­broj­nih ul­cinj­skih pred­u­ze­ća upo­znao pre­mi­je­ra Du­ška Mar­ko­vi­ća od ko­ga je, ka­že, do­bio uvje­ra­va­nja da će bi­ti pred­u­ze­te neo­p­hod­ne ak­tiv­no­sti ka­ko bi se ti pro­ble­mi rje­ša­va­li.
– Na­da­mo se da će po­sred­stvom Vla­de kre­nu­ti po­ve­zi­va­nje sta­ža i rja­ša­va­nje nji­ho­vog sta­tu­sa jer ve­li­ki broj lju­di go­di­na­ma če­ka na to - za­klju­čio je Lja­mo­vić.M.K.


Naj­ni­že pla­te i pen­zi­i­je

O to­me ko­li­ko se eko­nom­ski i so­ci­jal­ni sta­tus za­po­sle­nih, pri­je sve­ga rad­ni­ka, u me­đu­vre­me­nu po­gor­šao, ka­ko zbog op­šte eko­nom­ske kri­ze, ta­ko i zbog neo­d­go­vor­no­sti i gru­bog kr­še­nja za­kon­skih pro­pi­sa i oba­ve­za iz pri­va­ti­za­ci­o­nih ugo­vo­ra od stra­ne no­vih, ka­pi­ta­li­stič­kih vla­sni­ka, od­no­sno po­slo­da­va­ca naj­bo­lje go­vo­re sta­ti­stič­ki po­da­ci. Na kra­ju pro­šle go­di­ne pro­sječ­na pla­ta u Ul­ci­nju je iz­no­si­la 438 eura, sa­op­šte­no je iz Dr­žav­nog za­vo­da za sta­ti­sti­ku – Mon­sta­ta. To je za 71 euro ma­nje ne­go što iz­no­si pro­sječ­na pla­ta na dr­žav­nom ni­vou. Pro­sječ­na za­ra­da je, ina­če, u Ul­ci­nju ma­nja za 207 eura ne­go u Tiv­tu i za 102 eura ne­go u Pod­go­ri­ci. Pla­te su ve­će i u mno­gim op­šti­na­ma na sje­ve­ru Cr­ne Go­re, uklju­ču­ju­ći i Plu­ži­ne, Plje­vlja, Ža­bljak, Be­ra­ne, Moj­ko­vac, Plav, Ko­la­šin i Ro­ža­je, gdje je u de­cem­bru pro­sjek pla­ta bio 466 eura. I pro­sječ­na pen­zi­ja u Ul­ci­nju je me­đu naj­ni­ži­ma u Cr­noj Go­ri, i iz­no­si 233 eura. Uz sve to Ul­ci­nja­ni su me­đu kre­dit­no naj­za­du­že­ni­jim u Cr­noj Go­ri, pa to iona­ko lo­šu sli­ku so­cio-eko­nom­skog sta­nja, u ko­jem se na­la­ze gra­đa­ni naj­ju­žni­je, a po pri­rod­nim bo­gat­stvi­ma naj­bo­ga­ti­je op­šti­ne u Cr­noj Go­ri, či­ni još lo­ši­jom.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"