Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vučićev tajkun preko Bara slao tone cigareta za Egipat * Prekid bojkota bi potvrdio Katnićeve optužbe * Kamere postavljao vođa „kavčana” * Kaznu od 55 hiljada zamjenjuje zatvorom * Vučićev tajkun preko Bara slao tone cigareta za Egipat * Politika nostalgije * Sistem idiotizam
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-05-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
PREMIJER DUŠKO MARKOVIĆ :
I dalje smo spremni da sa Rusijom gradimo korektne odnose, na osnovama ravnopravnosti i uvažavanja interesa obje strane.

Vic Dana :)

Naslikao Haso svoju prvu sliku, pa je donio u galeriju. Kustos galerije pogleda sliku i kaže:
• Nije loša, a kako se zove?
• Mujo u Zenici.
• A ko je ova gola žena na slici?
• Fata.
• A ovaj goli muškarac pored nje?
• Suljo.
• A gdje je Mujo?
• Pa u Zenici.

Mujo se u Njujorku žali gazdi na miševe, a ne zna engleski.
- Mmm... Tom and Jerry... You know...- Yes, I know.
- E, pa Jerry!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2017-05-09 VOLONTERI UREDILI GROBLJE I CRKVU SVETOG FJODORA UŠAKOVA NA SAVINI
Soldatova i učesnici akcije na Savini Obnovili sjećanje na ruske emigrante Idejno rješenje projekta rekonstrukcije Ruskog groblja uradio je arhitekta Milorad Petijević, finansijska sredstva za njegovu rekonstrukciju, 60.000 eura, opredijelila je „Jedina Rusija”. Crkva je završena 2009. godine, a osveštao je mitropolit Amfilohije
Dan - novi portal
T
I­VAT – Vo­lon­te­ri, njih 25, ko­je je an­ga­žo­va­la fir­ma Ger­men, ko­ja se ba­vi hor­ti­kul­tu­rom, mi­nu­lih da­na ure­di­li su ru­sko gro­blje i Cr­kvu Sve­tog Fjo­do­ra Uša­ko­va na Sa­vi­ni. Pre­ma ri­je­či­ma pred­stav­ni­ce fir­me Ger­men Na­ta­li Sol­da­to­ve, Mo­sko­vljan­ke ko­ja sa po­ro­di­com ži­vi u Tiv­tu, na ide­ju su do­šli spon­ta­no na­kon ob­ja­vlji­va­nja ogla­sa za fir­mu u „Ru­skom vje­sni­ku”.
– Or­ga­ni­zo­va­li smo ak­ci­ju po­što su nam se ja­vi­li po­tom­ci vi­so­kih ru­skih ofi­ci­ra, na­uč­ni­ka i umjet­ni­ka ko­ji po­či­va­ju na gro­blju na Sa­vi­ni. S ob­zi­rom na to da ni­ko od po­ro­di­ca pre­mi­nu­lih ne ži­vi vi­še u Cr­noj Go­ri, od­lu­či­li smo da ure­di­mo svih 75 grob­ni­ca u ko­ji­ma po­či­va­ju zna­čaj­ni lju­di ru­ske voj­ske i ru­skog car­stva ko­ji su tu sa­hra­nje­ni 1921. go­di­ne, od­no­sno na­kon Pr­vog svjet­skog ra­ta. Tu po­či­va­ju po­zna­ti ge­ne­ra­li, ofi­ci­ri, pro­fe­so­ri. Me­đu vo­lon­te­ri­ma je bi­lo i onih ru­sko-cr­no­gor­ske kr­vi – is­ti­če Sol­da­to­va.
Ona ka­že i da su vo­lon­te­ri ofar­ba­li no­vom bo­jom nad­grob­ne spo­me­ni­ke, ure­di­li fa­sa­du, zvo­nik i unu­tra­šnjost cr­kve sve­tog ru­skog ad­mi­ra­la Fjo­do­ra Uša­ko­va.
– Pre­o­sta­lo je da se ob­no­vi bo­ja na ku­po­li cr­kve. Ak­ci­ju će­mo, na­dam se, na­sta­vi­ti kra­jem ma­ja. Mi smo bes­plat­no or­ga­ni­zo­va­li ovu ak­ci­ju. Ne­ma tu po­li­ti­ke, sa­mo do­bra vo­lja i že­lja da se po­mog­ne – ka­že Sol­da­to­va.
Ru­sko gro­blje je for­mi­ra­no na Sa­vi­ni u tre­ćoj de­ce­ni­ji pro­šlog vi­je­ka, a nje­go­vo pro­pa­da­nje ot­po­če­lo je već na­kon Dru­gog svjet­skog ra­ta. Pri­je ne­ko­li­ko go­di­na ra­đe­no je „si­tu­a­ci­o­no rje­še­nje ru­skog gro­blja” ka­da su po­pi­sa­na grob­na mje­sta, ma­da se pre­ci­zan broj ru­skih emi­gra­na­ta sa­hra­nje­nih na nje­mu još uvi­jek ne zna.
Idej­no rje­še­nje pro­jek­ta re­kon­struk­ci­je ru­skog gro­blja ura­dio je ar­hi­tek­ta Mi­lo­rad Pe­ti­je­vić, a fi­nan­sij­ska sred­stva za nje­go­vu re­kon­struk­ci­ju, 60.000 eura, opre­di­je­li­la je „Je­di­na Ru­si­ja”, sna­žna frak­ci­ja ru­ske Du­me. Zbog ve­li­kog bro­ja ru­skih ge­ne­ra­la ko­ji su na­kon Ok­to­bar­ske re­vo­lu­ci­je emi­gri­ra­li u Bo­ku ko­tor­sku i ko­ji su na nje­mu sa­hra­nje­ni, gro­blje na Sa­vi­ni je po­zna­to i kao ge­ne­ral­sko.
Gro­blje se ne­ka­da na­zi­va­lo i ru­sko-srp­sko gro­blje, a naj­če­šće sa­mo voj­no. Pre­ma ne­kim po­da­ci­ma na ru­skom gro­blju na Sa­vi­ni po­či­va de­vet ge­ne­ra­la, se­dam pu­kov­ni­ka, je­dan pot­pu­kov­nik, tri ka­pe­ta­na i je­dan po­ruč­nik, a me­đu ge­ne­ra­li­ma je bio je­dan lje­kar, uklju­ču­ju­ći i ge­ne­ra­la Va­si­li­ja Ra­čin­skog, ko­ji je stra­dao u Dru­gom svjet­skom ra­tu.
U ob­no­vi gro­blja i pr­ve ru­ske cr­kve po­sve­će­nu ad­mi­ra­lu Fjo­do­ru Uša­ko­vu pre­sud­nu ulo­gu od­i­gra­lo je Dru­štvo srp­sko-ru­skog pri­ja­telj­stva za Her­ceg No­vi i Bo­ku ko­tor­sku. Ru­ska du­ma je 2006. go­di­ne sta­la iza ob­no­ve gro­blja. To­kom ra­do­va gro­blje su ob­i­šle vi­so­ke ru­ske de­le­ga­ci­je na če­lu sa Lju­bov Kon­stan­ti­no­vom Sil­skom, a u nji­ho­vom sa­sta­vu su bi­li i am­ba­sa­dor Ja­kov Fe­do­ro­vič Ge­ra­si­mov, kao i po­sla­ni­ci Du­me Alek­san­dar Sa­rič, An­dri­ja Žu­kov, Vik­tor Za­va­ra­zin. Ra­do­ve na gro­blju nad­gle­dao je sli­kar Alek­san­dar Be­lja­kov, iz­vr­šni di­rek­tor Slo­ven­ske ali­jan­se, ko­ja je ima­la sje­di­šte u Her­ceg No­vom. Cr­kva je za­vr­še­na 2009. go­di­ne, a osve­štao je mi­tro­po­lit cr­no­gor­sko-pri­mor­ski Am­fi­lo­hi­je.
Ž.K.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"