Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Za pobjedu u prvom krugu potrebno 160.000 glasova * Trećina prijava ostala neriješena * Tuže penzionere za dug sindikata * Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Pepeo i prašina * Kulturni rat za kontrolu oružja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Gubljenje smisla života je najopasnija bolest.

Vic Dana :)

- Dobar dan, koliko košta ova sprava za mučenje?
- Gospodine, to Vam je burma!


Što radi babaroga prije spavanja?
Pogleda pod krevet da provjeri da nema Čak Norisa.

Što radi medvjed kad sretne Čak Norisa?
Legne i pravi se mrtav.

Zašto je Čak Noris najjači?
Zato što vježba dva dana dnevno.

Čak Noris može istovremeno, jednim prstom pritisnuti Ctrl+Alt+Del.

Čak Noris može po bojama sortirati crne olovke.

Kad je Bel izmislio telefon, već je imao dva propuštena poziva od Čaka Norisa.

Čak Noris ne može disati pod vodom, ali to svejedno radi.


Mujo je uspio osvoji Fatu nakon dugog nagovaranja, pa je povede u šetnju parkom. Zamisli se nešto Mujo, pa je pita:
- Jel’, bona, jesi’l ti ‘odala s nekim prije mene?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav SVIJET 2018
Mišić Nikad više Ruanda Poslije strahotnog krvoprolića, zločinci i potomci žrtava danas žive jedni pored drugih
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Kigali - u Ujedinjenim nacijama juče je obilježen Međunarodni dan sjećanja na genocid u Ruandi, događaj od prije 24 godine koji je jedan od najstrašnijih zločina u istoriji: za samo sto dana, pripadnici većinske grupe Hutu ubili su najmanje milion komšija Tutsi manjine. Izračunato je da je tempo tog pogroma bio tri puta veći od onoga u Holokaustu, kada je likvidirano oko šest miliona Jevreja, dok je broj civilnih žrtava u ovom građanskom ratu u najmanjoj zemlji Afrike (nešto je veća od Vojvodine) nadmašio učinak dvije atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki.
Ne bih se svakako sjetio ovoga da poslednju nedjelju marta nijesam proveo baš u Kigaliju, jednomilionskoj prestonici Ruande. Utisak koji sam ponio je impresivan: ta zemlja je danas neka vrsta afričkog čuda: postiže najdinamičniji tempo ekonomskog razvoja (u prvoj deceniji rasla je po godišnjoj stopi od 15 odsto, a u ovoj između sedam i osam), trauma genocida nije zaboravljena ali je prevaziđena, ambicije su joj da postane čvorište visokih tehnologija regiona, stepen korupcije je najniži u Africi...
Kigali, smješten na 1.500 metara nadmorske visine kombinacija je urbanog konglomerata i pastoralnog odmarališta. Elegantne vile niču brže od asfalta u ulicama kojima se stiže do njih. Centrom dominiraju staklene višespratnice koje su sjedište banaka i korporacija, a nedaleko od njih se obavlja tradicionalna sitna trgovina. Ali ono što sam kao došljak iz Srbije svakako uočio to je apsolutna čistoća: nigdje papirića, opuška, bačene plastične kese (čija je upotreba strogo zabranjena: u prodavnici će vam ono što ste kupili spakovati u papirnu kesu). Stranci koje sam susretao kažu da je to jedan od najbezbjednijih gradova, ne samo u Africi.
Ruanda nije bogata zemlja, 70 odsto od njenih (danas 12 miliona) žitelja živi u selima. Vozeći se od Kigalija do istočne granice sa Tanzanijom, u tim selima sam vidio skromnost, ali nema prizora bijede kakvi su neizbježni u drugim zemljama tzv.,,trećeg svijeta”. Cijela Ruanda je inače,,a la Švajcarska”: zeleni bregovi i mnoštvo jezera u dolinama, U pobrđima su pašnjaci i plantaže banana, u ravnicama pirinač i ostalo. Putevi su dobro održavani, kako glavne magistrale (koje su jedino pod asfaltom) tako i lokalni drumovi od utabane crvenkaste zemlje.
Glavno postignuće Ruande je međutim - nacionalno pomirenje. Poslije strahotnog krvoprolića, zločinci i potomci žrtava danas žive jedni pored drugih. Genocid nije zaboravljen: na njega podsjeća nekoliko memorijalnih centara (onaj u Kigaliju ima četiri betonske grobnice koje su vječna kuća za oko 250.000 ubijenih).
Međunarodni tribunal za ratne zločine (sličan Haškom sudu za bivšu Jugoslaviju), obavio je svoj dio posla, osudivši vojne i političke vođe, a na stotine hiljada običnih ljudi, kojima je razum poremetila,,Hutu ideologija” po kojoj je Tutsije trebalo,,potamaniti kao bubašvabe”, suočili su se sa svojom odgovornošću pred seoskim sudovima,,ispod bagrema”. Optuženi je trebalo prvo da pokažu da su shvatili šta su uradili, da se pokaju i da od komšija zatraže oproštaj - koji su oni najčešće bili spremni da im daju.
,,Do pomirenja je došlo zato što je za njega postojala politička volja”, rekao mi je direktor nevladine organizacije,,Nikad više Ruanda” čija je misija rad sa mladim ljudima da se ne ponovi ništa slično onome iz 1994.,,Naši novi lideri su se jasno opredijelili za zajednički život, preskočili smo fazu,,izgradnje mira‘‘ i opredijelili se za sopstvena rješenja. Istovremeno, naš narod nije imao izbora nego da prevaziđe grupne antagonizme. ”Mi nemamo izbora, moramo da živimo jedni sa drugima”, naglasio je.
U Ruandi danas zvanično nema Hutua i Tutsija (koji su jedan narod, jedne - hrišćanske - vjere, jednog jezika i kulture, razlikovali su se samo po tome što je u određenim periodima istorije favorizovana čas jedna, čas druga grupa, što ih je na kraju sasvim zakrvilo). Danas su svi Ruanđani. Na tome se, istina, insistira odozgo, ali dosledno: zabranjeno je političko organizovanje na etničkoj osnovi, nijedna grupa nije povlašćena niti diskriminisana. Jeste da je na djelu svojevrsni,,socijalni inženjering”, sa Zapada stalno stižu primjedbe na manjak,,političke otvorenosti”, ali su Ruanđani, kako se čini, prednost dali miru i razvoju.,,Ako diktatura pomaže da se ludilo zamijeni razumom, onda moramo da revidiramo značenje nekih riječi”, čuo sam još u sjedištu,,Nikad više Ruanda”.
Da li je,,povratak Ruande iz pakla” rezultat i činjenice što joj je međunarodna zajednica posle konflikta novčano pomagala, ali se (za razliku od prilika na Balkanu) nije miješala, može naširoko da se polemiše, ali je očigledno da se tamo uspjelo u nečemu što je ovdje još nedostižno: da i vođe i vođeni neporecivo prihvate lekcije prošlosti i postave solidne temelje budućnosti.
(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik,, Politike‘‘)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"