Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Država i dalje posluje sa Šarićima * Lukšića saslušavaju oko „Depeše” * Umjesto u penziju nezakonito zadržao direktorsku fotelju * Brajović ignorisao upozorenje da će šteta biti milionska * Država i dalje posluje sa Šarićima * Ekološka država i NATO * Moralna kaljuga
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-02-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2016-02-08 SJEVERNA KOREJA ISPROBALA RAKETU DUGOG DOMETA
Lansiraju satelit, nišane Ameriku Sazvan hitan sastanak Savjeta bezbjednosti Južnokorejske bezbjednosne službe saopštile da se Sje verna Koreja sprema za svoju petu nuklearnu probu
Dan - novi portal
Sa sje­ve­ro­i­sto­ka Ko­rej­skog po­lu­o­str­va u 9.31 po lo­kal­nom vre­me­nu is­pa­lje­na je ba­li­stič­ka ra­ke­ta ve­li­kog do­me­ta ko­ja je pre­le­tje­la Žu­to i Is­toč­no ki­ne­sko mo­re, pro­šla kroz ja­pan­ski va­zdu­šni pro­stor na kraj­njem ju­gu te ze­mlje i pa­la u Ti­hi oke­an u bli­zi­ni Fi­li­pi­na.
Ri­ječ je o naj­no­vi­joj pro­bi sje­ver­no­ko­rej­ske ra­ket­ne teh­no­lo­gi­je, ko­ja je po tvr­đe­nju Pjon­gjan­ga usmje­re­na na raz­voj ra­ke­ta no­sa­ča sa­te­li­ta, ali se u dru­gim ze­mlja­ma is­toč­ne Azi­je, po­put Ju­žne Ko­re­je i Ja­pa­na, do­ži­vlja­va kao prak­tič­ni test ba­li­stič­kih pro­jek­ti­la voj­ne na­mje­ne.
Ju­žno­ko­rej­ske bez­bjed­no­sne slu­žbe sa­op­šti­le da se Sje­ver­na Ko­re­ja spre­ma za svo­ju pe­tu nu­kle­ar­nu pro­bu, ob­ja­vi­la je ju­žno­ko­rej­ska no­vin­ska agen­ci­ja „Jon­hap”.
Jon­hap je ne­što ra­ni­je ob­ja­vio da je ju­žno­ko­rej­ska voj­ska u mo­ru pro­na­šla dje­lo­ve za ko­je se sum­nja da po­ti­ču sa sje­ver­no­ko­rej­ske ra­ke­te, ko­ja je pri­je dva da­na lan­si­ra­na.
Sje­ver­no­ko­rej­ski pro­jek­til su pra­ti­li ame­rič­ki sa­te­li­ti i voj­ni bro­do­vi, ju­žno­ko­rej­ska i ja­pan­ska plo­vi­la i ze­malj­ski ra­da­ri ko­ji su za­bi­lje­ži­li odva­ja­nje i pad seg­me­na­ta ra­ke­te u Žu­tom mo­ru, Is­toč­no­ki­ne­skom mo­ru i Ti­hom oke­a­nu, 2.000 ki­lo­me­ta­ra ju­žno od Ja­pa­na u bli­zi­ni Fi­li­pi­na.
No­vi­na­ri ja­pan­ske na­ci­o­nal­ne te­le­vi­zi­je NHK su iz so­be ho­te­la u ki­ne­skoj pro­vin­ci­ji Li­a­no­ning u bli­zi­ni sje­ver­no­ko­rej­ske gra­ni­ce sa raz­da­lji­ne od oko 50 ki­lo­me­ta­ra uspje­li da sni­me svje­tle­ći obje­kat ko­ji se unu­tar te­ri­to­ri­je De­mo­krat­ske Re­pu­bli­ke Ko­re­je uz­di­že u ne­bo.
Sma­tra se da je ri­ječ o una­pri­je­đe­noj ver­zi­ji ra­ke­te „te­po­dong 2” do­me­ta pre­ko 10.000 ki­lo­me­ta­ra, ko­ji mo­že da do­hva­ti SAD. Ana­li­ti­ča­ri u is­toč­noj Azi­ji is­ti­ču da je lan­sir­na ram­pa vi­si­ne 50 me­ta­ra u ba­zi Tong­čang u Sje­ver­noj Ko­re­ji ne­dav­no pre­pra­vlje­na i sa­da do­sti­že vi­si­nu od 67 me­ta­ra, što mo­že zna­či­ti da je ri­ječ o ve­ćem i te­žem pro­jek­ti­lu.
Sa­da će usli­je­di­ti ana­li­ze u ve­zi sa tim da li je te­sti­ra­ni pro­jek­til na­pu­stio at­mos­fe­ru i po­tom po­no­vu u nju uro­nio i u ko­joj mje­ri je ra­ke­ta is­pra­ti­la una­pri­jed na­ja­vlje­nu ru­tu kre­ta­nja.
Ovo je bit­no sto­ga što, da bi nu­kle­ar­no oruž­je ko­je je raz­vi­la izo­lo­va­na De­mo­krat­ska Na­rod­na Re­pu­bli­ka Ko­re­ja bi­lo upo­tre­blji­vo u re­al­nim uslo­vi­ma, do­volj­no pre­ci­zno i opa­sno i po ze­mlje ko­je su da­lje od nje­nih gra­ni­ca, ono mo­ra da bu­de ne sa­mo sma­nje­no to­li­ko da mo­že bi­ti po­sta­vlje­no na ra­ke­te, već ti pro­jek­ti­li mo­ra­ju bi­ti spo­sob­ni da na­kon što do­seg­nu vrh pu­ta­nje u sve­mi­ru po­tom po­nov­no uđu u Ze­mlji­nu at­mos­fe­ru pod tač­nim uglom i da se pre­ci­zno dr­že za­da­te du­ge pu­ta­nje.
Ju­žno­ko­rej­ska pred­sjed­ni­ca Park Ge­un-hje od­mah po do­bi­ja­nju in­for­ma­ci­je o lan­si­ra­nju sje­ver­no­ko­rej­ske ra­ke­te je sa­zva­la hit­ni sa­sta­nak Sa­vje­ta za od­bra­nu sa­sta­vlje­nog od voj­nih struč­nja­ka i di­plo­ma­ta ko­ji raz­ma­traju i mo­guć­nost po­o­štra­va­nja sank­ci­ja pre­ma sje­ver­nom su­sje­du, a ju­žno­ko­rej­ski am­ba­sa­dor u Uje­di­nje­nim na­ci­ja­ma za­tra­žio je sa­sta­nak Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti, ja­vlja­ju me­di­ji u is­toč­noj Azi­ji.
I u pre­sto­ni­ci Ja­pa­na To­ki­ju odr­žan je van­red­ni sa­sta­nak Na­ci­o­nal­nog sa­vje­ta za bez­bjed­nost, a u pr­voj jav­noj re­ak­ci­ji na lan­si­ra­nje, ja­pan­ska vla­da osu­di­la je sje­ver­no­ko­rej­sku pro­bu kao kr­še­nje re­zo­lu­ci­je Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti Uje­di­nje­nih na­ci­ja ko­ja Sje­ver­noj Ko­re­ji za­bra­nju­je vr­še­nje ba­li­stič­kih pro­ba.
U Ja­pa­nu je pre­ki­nut re­dov­ni te­le­vi­zij­ski pro­gram da bi se jav­nost oba­vi­je­sti­la i upo­zo­ri­la da je sje­ver­no­ko­rej­ska ra­ke­ta lan­si­ra­na i da le­ti ka ju­žnom di­je­lu Ja­pa­na.
(RTS)

Svi­jet je­din­stven u osu­di

MO­SKVA/PA­RIZ – Svi­jet se pre­kju­če uje­di­nio u osu­di Sje­ver­ne Ko­re­je zbog lan­si­ra­nja ra­ke­te du­gog do­me­ta sa sa­te­li­tom, što su su­sje­di te ze­mlje i SAD oštro kri­ti­ko­va­li kao po­ku­šaj za­bra­nje­nog te­sti­ra­nja ba­li­stič­kih ra­ke­ta, a Sa­vjet bez­bjed­no­sti Uje­di­nje­nih na­ci­ja je sa­zvao hi­tan sa­sta­nak tim po­vo­dom.
EU je ju­če oci­je­ni­la naj­no­vi­ji po­tez Sje­ver­ne Ko­re­je kao „još jed­no otvo­re­no i te­ško kr­še­nje” oba­ve­za te ze­mlje i po­zva­la Pjon­gjang da uđe u di­ja­log sa me­đu­na­rod­nom za­jed­ni­com, pre­no­si AFP.
I nje­mač­ki mi­ni­star spolj­nih po­slo­va Frank-Val­ter Štajn­ma­jer oštro je osu­dio lan­si­ra­nje du­go­met­ne ra­ke­te Sje­ver­ne Ko­re­je i oci­je­nio taj po­tez kao „neo­d­go­vor­nu pro­vo­ka­ci­ju”, na­vo­di Roj­ters.
Ru­si­ja je, ta­ko­đe, oštro osu­di­la po­tez zva­nič­nog Pjon­gjan­ga, is­ta­kav­ši da on pred­sta­vlja te­žak uda­rac za re­gi­o­nal­nu bez­bjed­nost, pa i bez­bjed­nost sa­me Sje­ver­ne Ko­re­je.
„Oči­to je da ta­kvi po­te­zi re­zul­tu­ju ozbilj­nim po­gor­ša­njem si­tu­a­ci­je na Ko­rej­skom po­lu­o­str­vu i či­ta­voj sje­ve­ro­i­stoč­noj Azi­ji, kao i da ve­o­ma ugro­ža­va­ju bez­bjed­nost ze­ma­lja u re­gi­o­nu, a pri­je sve­ga sa­me Sje­ver­ne Ko­re­je”, na­vo­di se u sa­op­šte­nju ru­skog Mi­ni­star­stva spolj­nih po­slo­va, a pre­ni­je­la je agen­ci­ja AFP.
Ru­si­ja, ko­ja je, ka­ko na­vo­di fran­cu­ska agen­ci­ja, jed­na od ri­jet­kih ze­ma­lja ko­ja po­dr­ža­va Sje­ver­nu Ko­re­ju i sa ko­jom di­je­li gra­ni­cu, sa­op­šti­la je da je Pjon­gjang još jed­nom is­ka­zao „dr­zak pre­zir pre­ma nor­ma­ma me­đu­na­rod­nog pra­va”.
„Sna­žno ape­lu­je­mo na vođ­stvo Sje­ver­ne Ko­re­je da raz­mi­sli da li je po­li­ti­ka su­prot­sta­vlja­nja me­đu­na­rod­noj za­jed­ni­ci u in­te­re­su te ze­mlje”, is­ta­klo je ru­sko mi­ni­star­stvo.
Fran­cu­ska vla­da je ta­ko­đe osu­di­la po­tez Sje­ver­ne Ko­re­je kao „bez­um­nu pro­vo­ka­ci­ju” i po­zva­la na „br­zi i oštri” od­go­vor Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti Uje­di­nje­nih na­ci­ja.
Pret­hod­no je ame­rič­ki dr­žav­ni se­kre­tar Džon Ke­ri iz­ja­vio da će SAD sa­ra­đi­va­ti sa SB UN na uvo­đe­nju „zna­čaj­nih mje­ra” ka­ko bi Pjon­gjang bio po­zvan na od­go­vor­nost zbog lan­si­ra­nja ra­ke­te, što je na­zvao fla­grant­nim kr­še­njem re­zo­lu­ci­ja UN o sje­ver­no­ko­rej­skom ko­ri­šće­nju ba­li­stič­ke teh­no­lo­gi­je.
On je ta­ko­đe po­tvr­dio od­luč­nu po­sve­će­nost od­bra­ni ame­rič­kih sa­ve­zni­ka Ja­pa­na i Ju­žne Ko­re­je i lan­si­ra­nje na­zvao po­ku­ša­jem de­sta­bi­li­za­ci­je i ne­pri­hva­tlji­vim iza­zo­vom po mir i bez­bjed­nost.
Ja­pan­ski pre­mi­jer Šin­zo Abe je is­ta­kao da je lan­si­ra­nje „pot­pu­no ne­pri­hva­tlji­vo”, po­seb­no po­što je Sje­ver­na Ko­re­ja pro­šlog mje­se­ca te­sti­ra­la hi­dro­gen­sku bom­bu.
Ge­ne­ral­ni se­kre­tar UN Ban Ki­mun je oštro osu­dio lan­si­ra­nje ra­ke­te i po­zvao Sje­ver­nu Ko­re­ju da „ob­u­sta­vi svo­je pro­vo­ka­tiv­ne ak­tiv­no­sti”.
Ki­na je iz­ra­zi­la ža­lje­nje zbog lan­si­ra­nja i po­zva­la sve stra­ne da po­stu­pa­ju oba­zri­vo i da se su­zdr­že od bi­lo ka­kvih po­te­za ko­ji bi mo­gli do­dat­no da in­ten­zi­vi­ra­ju ten­zi­je na Ko­rej­skom po­lu­o­str­vu.
Ki­na je glav­ni sa­ve­znik Sje­ver­ne Ko­re­je, iako se ne sla­že sa nu­kle­ar­nim pro­gra­mom ko­ji spro­vo­di Pjon­gjang, pod­sje­tio je Roj­ters.
(Tan­jug)

Stol­ten­berg: Dra­stič­no kr­še­nje re­zo­lu­ci­je UN
BRI­SEL – Šef NA­TO-a Jens Stol­ten­berg ju­če je osu­dio sje­ver­no­ko­rej­sko lan­si­ra­nje ra­ke­te du­gog do­me­ta kao dra­stič­no kr­še­nje pet re­zo­lu­ci­ja UN i zah­ti­je­vao od Pjon­gjan­ga da po­štu­je me­đu­na­rod­ne za­ko­ne.
„Lan­si­ra­nje pred­sta­vlja di­rekt­no kr­še­nje pet re­zo­lu­ci­ja Sa­vje­ta bez­bjed­no­sti UN ko­ji­ma se od Sje­ver­ne Ko­re­je tra­ži da su­spen­du­je sve ak­tiv­no­sti ve­za­ne za njen pro­gram ba­li­stič­kih ra­ke­ta, da po­no­vo sli­je­di svo­je ra­ni­je pre­u­ze­te oba­ve­ze iz mo­ra­to­ri­ju­ma na lan­si­ra­nje ra­ke­ta i da ne vr­ši da­lja nu­kle­ar­na te­sti­ra­nja ili pro­be ba­li­stič­ke ra­ket­ne teh­no­lo­gi­je”, na­vo­di se u sa­op­šte­nju Stol­ten­ber­ga, pre­no­si AFP. (Tan­jug)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"