Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslaće ga na robiju kad se sam javi * Ne pripadam nijednoj struji * Dvoje poslali u zatvor, dvoje u kućni pritvor * Velika pamti veliki zločin * Poslaće ga na robiju kad se sam javi * Kragne, marame i pojasi spojili vjekove * Eksplozija emocija na Kanli kuli
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR DAMJANOVIĆ, POSLANIK:
Razlike u opoziciji ne smiju da budu smetnja da se kroz zajednički i koordinirani nastup dođe do građana.

Vic Dana :)

- Po vašim nalazima trebate hitnu operaciju srca... Prvi slobodan termin je 3. marta 2023. godine u 8 sati.
- Zar ne može ranije?
- Može u pola osam.



Kako kokoška abortira?
Snese jaje na beton.


Pobjegnu Mujo i Haso iz zatvora, kad napolju pada snijeg.
●Šta ćemo sad? - pita Mujo Hasu.
Haso odgovara:
●Baš nas briga - imamo lance.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2017-07-28 STRUČNJACI UPOZORAVAJU NA ŠVERC EGZOTIČNIH ŽIVOTINJA PREKO CRNOGORSKIH GRANIČNIH PRELAZA
Hvatanje boe na Dobrakovu Pitoni „padaju“ na Dobrakovu Boa koja je nađena na našoj granici bila je osuđena na smrt. To je egzotična vrsta koja ne bi uspjela da preživi naše klimatske uslove, kaže Vladimir Pešić
Dan - novi portal
Na gra­nič­nom pre­la­zu Do­bra­ko­vo kod Bi­je­log Po­lja ju­če je uhva­će­na zmi­ja „cr­ve­no­re­pa boa”, vr­sta ko­joj je pri­rod­no sta­ni­šte Ju­žna i Sred­nja Ame­ri­ka, kao i Ma­da­ga­skar. Boe su pot­po­ro­di­ca u okvi­ru po­ro­di­ce zmi­ja ko­joj još pri­pa­da­ju i pi­to­ni i ana­kon­de.
Sni­mak ne­spret­nog hva­ta­nja zmi­je i nje­nog smje­šta­nja u ku­ti­ju ob­ja­vljen je ju­če na fej­sbuk stra­ni­ci „Pod­go­rič­ki vre­me­plov”. Na istoj društvenoj platformi prije nedjelju dana objavljen je snimak, na kojem se vidi piton dug više metara, koji se kreće kroz šipražje. U podgoričkom naselju Zlatica prije nekoliko mjeseci ubijen je piton, za kojeg je pretpostavljano da je bio nečiji kućni ljubimac, s obzirom da ova vrsta nije tipična za Crnu Goru.
Pred­sjed­nik Na­uč­nog od­bo­ra Uni­ver­zi­te­ta Cr­ne Go­re, bi­o­log Vla­di­mir Pe­šić ka­že za „Dan” da se boa na­šla na Do­bra­ko­vu za­hva­lju­ju­ći ne­sa­vje­sno­sti po­je­din­ca ko­ji je po­ku­šao da je pro­šver­cu­je u Cr­nu Go­ru, pa se u po­sled­njem tre­nut­ku upla­šio. On is­ti­če da je šverc eg­zo­tič­nih vr­sta tre­ći u svi­je­tu, na­kon oruž­ja i dro­ge, te da ta po­ja­va ne za­o­bi­la­zi ni na­šu dr­ža­vu.
– Boa ko­ja je na­đe­na na na­šoj gra­ni­ci bi­la je osu­đe­na na smrt. To je eg­zo­tič­na vr­sta ko­ja ne bi uspje­la da pre­ži­vi na­še kli­mat­ske uslo­ve. Mo­žda bi ne­ko vri­je­me uspi­je­va­la, ali sum­njam da bi du­go osta­la u ži­vo­tu – ka­že Pe­šić.
On na­vo­di da se sve če­šće de­ša­va da ne­ke vr­ste ko­je su gra­đa­ni dr­ža­li kao kuć­ne lju­bim­ce za­vr­še u pri­ro­di.
– Ka­da ne­ka ži­vo­ti­nja vi­še ni­je za­ni­mlji­va da bu­de kuć­ni lju­bi­mac, on­da je vla­sni­ci pu­šta­ju u pri­ro­du jer ne že­le da je uspa­va­ju. Uko­li­ko se u jed­nom okru­že­nju na­đu dvi­je iste eg­zo­tič­ne vr­ste ko­je mo­gu da for­mi­ra­ju po­pu­la­ci­ju one mo­gu po­sta­ti in­va­ziv­ne i na­ru­ši­ti rav­no­te­žu u eko­si­ste­mu ko­ji je tu i na ko­ji smo na­vi­kli – upo­zo­ra­va Pe­šić.
Pre­ma ri­je­či­ma Vu­ka Iko­vi­ća, iz Cr­no­gor­skog dru­štva eko­lo­ga, u Cr­nu Go­ru se uno­se broj­ne atrak­tiv­ne vr­ste ko­je se do­ži­vlja­va­ju kao kuć­ni lju­bim­ci, a ra­di se o ži­vo­ti­nja­ma ko­je su na­sil­no odvo­je­ne od ma­tič­nog sta­ni­šta. Ta­ko­đe, ka­ko ka­že, te vr­ste če­sto ne­ma­ju neo­p­hod­nu do­ku­men­ta­ci­ju ko­ja do­ka­zu­je po­ri­je­klo vr­ste i da ku­pac ima neo­p­hod­ne uslo­ve za udo­mlja­va­nje i ga­je­nje da­te vr­ste.
– Ca­rin­ski slu­žbe­ni­ci ni­je­su do­volj­no struč­ni da is­kon­tro­li­šu ove ne­pra­vil­no­sti. Iz ovog raz­lo­ga če­sto se u Cr­noj Go­ri sri­je­ću ne­le­gal­no une­se­ne vr­ste ili vr­ste ko­je su za­šti­će­ne na me­đu­na­rod­nom nivou. Ta­ko je pri­je par go­di­na u Bu­dvi za­bi­lje­že­no ne­le­gal­no pri­su­stvo ali­ga­to­ra ili ti­gro­va ko­ji su ne­le­gal­no uve­ze­ni u Cr­nu Go­ru. Ka­da je ri­ječ o gmi­zav­ci­ma naj­če­šće se uno­se atrak­tiv­ne vr­ste iz trop­skih kra­je­va. Iz Cr­ne Go­re se naj­če­šće iz­no­se po­sko­ci, obič­no sa pod­ruč­ja Ade Bo­ja­ne i Ska­dar­skog je­ze­ra jer na tim pod­ruč­ji­ma ima­ju naj­jar­ki­je bo­je. Od zmi­ja se če­sto iz­no­si i „le­o­pard­ski smuk“, ta­ko­đe zbog svo­jih jar­kih bo­ja – ka­že Iko­vić.
On na­vo­di da uko­li­ko se vr­ste le­gal­no uno­se i uz­ga­ja­ju to ne pred­sta­vlja ve­li­ki pro­blem za pri­ro­du.
– Pro­blem na­sta­je ka­da se uno­se vr­ste ko­je su za­šti­će­ne na me­đu­na­rod­nom i re­gi­o­nal­nom ni­vou. Sle­de­ći pro­blem na­sta­je ka­da vla­snik od­u­sta­je da vo­di ra­ču­na o le­gal­no uve­ze­noj vr­sti i pu­šta je u pri­ro­du. U tom slu­ča­ju vr­sta ili umi­re, jer joj ne od­go­va­ra­ju kli­mat­ske ka­rak­te­ri­sti­ke na­šeg pod­ne­blja, ili se pri­la­go­đa­va či­me re­me­ti us­po­sta­vlje­nu pri­rod­nu har­mo­ni­ju. Re­me­će­nje pri­rod­ne har­mo­ni­je na­sta­je ta­ko što stra­na vr­sta če­sto ne­ma pri­rod­nog ne­pri­ja­te­lja pa sma­nju­je broj­nost pri­rod­nih vr­sta, tj. po­sta­je nji­hov do­mi­nant­ni pre­da­tor. Za­tim, sma­nju­je ko­li­či­nu hra­ne du­gim vr­sta­ma, za­u­zi­ma nji­ho­va sta­ni­šta i uno­si broj­ne pa­to­ge­ne ko­ji iza­zi­va­ju raz­li­či­te bo­le­sti na ko­je na­še vr­ste iz pri­ro­de ni­je­su ot­por­ne te nji­ho­vim obo­li­je­va­njem sma­nju­je im se broj­nost. Ti­pič­ni pri­mjer stra­nih/in­va­ziv­nih vr­sta kod nas ko­je su po­re­me­ti­le pri­rod­nu har­mo­ni­ju su mun­gos, ka­li­for­nij­ska pa­strm­ka, cr­ve­no­u­ha kor­nja­ča. Ove vr­ste su na po­je­di­nim lo­ka­li­te­ti­ma u Cr­noj Go­ri pri­lič­no po­re­me­ti­le pri­rod­nu rav­no­te­žu, od­no­sno broj­nost po­je­di­nih pri­rod­nih vr­sta. To je slu­čaj sa po­pu­la­ci­ja­ma po­je­di­nih vr­sta zmi­ja u Bo­ki ko­tor­skoj ko­je su ne­sta­le zbog uno­še­nja i ši­re­nja mun­go­sa. Za­tim, to je slu­čaj sa po­pu­la­ci­ja­ma ža­ba, mr­mo­lja­ka, pi­ja­vi­ca u pla­nin­skim je­ze­ri­ma ko­ja su po­ri­blje­na ka­li­for­nij­skom pa­strm­kom – ob­ja­šnja­va Iko­vić.
On ka­že da je svr­ha uno­še­nja ovih vr­sta ili iz eko­nom­skih po­tre­ba ili za­do­vo­lje­nja po­tre­be za po­sje­do­va­njem ne­ke ži­vo­ti­nje kao kuć­nog lju­bim­ca.
– To­kom po­sled­njih 10 go­di­na, cr­ve­no­u­ha kor­nja­ča kao kuć­ni lju­bi­mac se ra­ši­ri­la na Cr­no­gor­skom pri­mor­ju. Ona se još uvo­zi kao kuć­ni lju­bi­mac. Tr­go­vi­na ovom vr­stom je za­bra­nje­na u su­sjed­nim ze­mlja­ma dok kod nas to još ni­je slu­čaj. Ova vr­sta pre­no­si broj­na glji­vič­na i vi­ru­sna obo­lje­nja na pri­rod­ne vr­ste na­ših vo­de­nih eko­si­ste­ma – upo­zo­ra­va Iko­vić.
M.S.


Nil­ski konj i ka­nad­ski cr­ni vuk

U NVO Cen­tar za za­šti­tu i pro­u­ča­va­nje pti­ca ka­žu da je sva­ko iz­no­še­nje ili uno­še­nje di­vljih vr­sta za­bra­nje­no CI­TES kon­ven­ci­jom, či­ja je pot­pi­sni­ca i na­ša ze­mlja.
– Neo­p­hod­na do­ku­men­ta­ci­ja za tran­sport di­vljih je­din­ki je, bar su­de­ći po slu­ča­ju sla­nja dva me­či­ća u Grč­ku, pro­ce­du­ra ko­ja je iz­u­zet­no za­htjev­na i tra­ži ko­or­di­na­ci­ju ne­ko­li­ko uklju­če­nih ze­ma­lja i re­sor­nih mi­ni­star­sta­va pa se po­sta­vlja pi­ta­nje ka­ko je mo­gu­će da je Cr­na Go­ra ima­la u pod­ruč­ju naj­ve­će za­šti­te, NP Ska­dar­sko je­ze­ro, nil­skog ko­nja. Ne tre­ba za­bo­ra­vi­ti apa­ti­ju in­sti­tu­ci­ja ka­da je ova je­din­ka bi­la u pi­ta­nju. Da­nas ima­mo uz­ga­ji­vač­ni­cu cr­nog ka­nad­skog vu­ka u sred glav­nog gra­da ko­ja ni­je sank­ci­o­ni­sa­na, a gdje se otvo­re­no na dru­štve­nim mre­ža­ma tr­gu­je sa mla­dun­ci­ma vu­ka. Da­kle, ne sa­mo da se vr­ši ne­za­ko­ni­ta ku­po­pro­da­ja i tran­sport van Cr­ne Go­re kroz iz­voz i uvoz već se ista vr­ši i unu­tar gra­ni­ca dr­ža­ve. Na­čin na ko­ji je pro­kri­jum­ča­ren cr­ni ka­nad­ski vuk u Cr­nu Go­ru, či­je pu­šta­nje u pri­ro­du iza­zi­va ge­net­sku po­lu­ci­ju, jav­no je i pri­znao vla­snik uz­ga­ji­vač­ni­ce ali su i ta­da in­sti­tu­ci­je si­ste­ma osta­le ni­je­me kao i obič­no – ka­že Jo­va­na Ja­nju­še­vić iz CZIP-a.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"