Duško godinama krio oružje, ASK ćuti * Ne naplaćuju koncesiju na zlato * Pola plaže mora biti slobodno * Svaki treći nasilnik osuđen uslovno * Duško godinama krio oružje, ASK ćuti * Poslaću u Japan 25 miliona Meksikanaca * Čaura
  Izdanje: 17-06-2018

Donald Tramp, predsjednik SAD:
– Tarife nijesu trgovinski rat s Kinom. Oni su nam uzeli toliko toga i carine su uvedene zbog krađe američke intelektualne svojine.

Sedam od 10 srpskih navijača misli da će Srbija pobijediti na svjetskom prvenstvu 2018. Ostala trojica još nisu dovoljno pijana.

- Depresija u Srbiji je kada se više ne radujete ni tuđoj nesreći.

Kristijano – Španija 3:3
Zvanični evropski prvak, Portugalija i svjetski prvak iz 2010. Španija su odigrali nevjerovatan derbi grupe B. Portugalci su odmah krenuli u ofanzivu, a jedna lopta upućena je ka Kristijanu Ronaldu, koji se sjurio u kazneni prostor. Srušio ga je Naćo i italijanski arbitar Roki nije imao dilemu. Ronaldo je pogodio bez problema. Potom su Španci pet minuta kasnije imali priliku da izjednače preko Davida Silve, a isti igrač je opet mogao do pogotka.
Tek u 24.minutu izjednačenje, ali i sporna situacija. Dijego Košta je nakon skoka udario laktom Pepea i bio je to čist faul, kojeg sudije nisu vidjeli. Španski Brazilac je potom „slomio” tri-četiri portugalska igrača i donio 1:1. „Crvena furija” je nastavila dominaciju, a šanse su propuštali Inijesta i opet David Silva. Isko je sjajno šutirao, lopta se odbila na gol liniju i sudija Roki je tražio pomoć VAR tehnologije, ali lopta ipak nije prešla liniju. U jeku dominacije Španaca i kada se očekivao kraj prvog dijela, Ronaldo uz pomoć golmana Davida De Hee postiže drugi pogodak i prvak Starog kontinenta opet vodi. Poslije desetak minuta nastavka Dijego Košta je izjednačio poslije greške portugalske odbrane, a samo tri minuta kasnije preokret. Naćo postiže golčinu sa ivice šesnaesterca za 3:2. Do kraja, portugalski tim je djelovao prilično izgubljeno, a Španci su spustili gas i posjedom lopte čuvali prednost. Do 88. minuta kada je Ronaldo iz „slobodnjaka” donio izjednačenje fantastičnim pogotkom i pokazao zašto je najbolji fudbaler svijeta.

Reprezentacija Maroka je kao kvalitetnija, bila favorit u duelu prvog kola grupe B protiv Irana. Marokanci su imali nekoliko stopostotnih prilika koje nisu iskoristili, a osvetila im se „ziheraška” igra u većem dijelu drugog poluvremena. Na kraju, Afrikanci su izgubili meč (0:1), autogolom u petom minutu nadoknade vremena. Obje reprezentacije su u Sankt Peterburgu više mislile na to da da ne prime gol, nego kako da ga postignu.
Marokanci su bolje otvorili utakmicu i u prvih pola sata pokazali da su talentovaniji tim od Iranaca, čiji je golman Beiranvad imao svoj dan. Dva minuta prije kraja prvog poluvremena, Iranci su mogli i morali da povedu. Azmun je pobjegao odbrani i izbio sam ispred Munira, koji nogom spašava svoju mrežu. U nastavku, prava uspavanka sve do finiša, a nevjerovatno je da su se u desetak minuta povrijedila čak tri igrača. U 72. minutu Nuredin Amrabat je nezgodno pao i morao je da napusti teren. Zamijenio ga je brat Sufian, koji je grupo pogriješio kod gola Iranaca, koji je postigao marokanski napadač Aziz Buhadouz.

Tabela B
Iran 1 1 0 0 1:0 3
Portugalija 1 0 1 0 3:3 1
Španija 1 0 1 0 3:3 1
Maroko 1 0 0 1 0:1 0
Drugo kolo (20.06): Portugalija – Maroko, Iran – Španija. Treće kolo (25.06): Iran – Portugalija, Španija – Maroko.

Faraoni pali u 90.

Nakon što je Rusija deklasirala Saudijsku Arabiju na otvaranju Svjetskog prvenstva (5:0), u drugom duelu prvog kola grupe A juče su snage odmjerile selekcije Urugvaja i Egipta. Bodove su odnijeli Urusi (1:0), koje su predvodili vrhunski napadači Edinson Kavani i Luis Suarez. Kod Egipćana nije nastupio Mohamed Salah, jedna od najvećih zvijezda Mundijala, a šansu je čekao sa klupe, ali je nije dočekao. Od ove utakmice u Jekaterinburgu se mnogo više očekivalo, ali je malo toga viđeno, prije svega u prvom poluvremenu tokom kojeg se mreže nisu tresle. U 23. minutu Kavanijev šut je izblokiran u poslednjem trenutku, a potom je pokušao i Suarez, ali niji bio precizan. Popularni Faraoni su se orijentisali na kontranapade i igrali izuzetno disciplinovano u odbrani.
Drugi dio je počeo najboljom prilikom južnoameričke reprezentacije, kada je Suarezov šut sjajno odbranio golman El Šenavi, a napadač Barselone je u 73. minutu imao još bolju priliku. Kavani je sjajno uposlio Suareza, koji je izašao sam pred El Šenavija, ali se obrukao. Egipatski čuvar mreže je spasio svoj tim i u 83. minutu, nakon dalekometnog projektila Kavanija, a dva minuta prije kraja ofanzivac PSŽ-a iz „slobodnjaka” pogađa stativu. Ipak, fantastični El Šenavi je bio nemoćan u 90. kada je Himenez glavom pogodio nakon centaršuta Sančeza. Nakon prvog kola u grupi A lider je Rusija sa tri, Urugvaj takođe ima tri, ali mnogo lošiju gol razliku, dok su Egipat i Arabija bez bodova.

S. Arabija 1 0 0 1 0:5 0
2.kolo (19.06): Rusija – Egipat, (20.06) Urugvaj – S. Arabija. Treće kolo (25.06): Urugvaj – Rusija, S. Arabija – Egipat.

Portugalija – Španija 3:3 (2:1)

Stadion: „Fišt Olimpik” u Sočiju. Sudija: Đanluka Roki (Italija). Strijelci: K. Ronaldo 4.iz penala, 44, 88 – Dijego Košta 24, 55, Naćo 58.Žuti kartoni: B. Fernadez (Portugalija) – Buskets (Španija).
PORTUGALIJA: Patrisio, Soareš, Pepe, Fonte, Gereiro, Mutinjo, Karvaljo, B. Fernadez (od 68. Ž. Mario), Guedeš (od 80. Andre Silva), Bernardo Silva (od 69. Kvarezma), K. Ronaldo.
ŠPANIJA: De Hea, Alba, S. Ramos, Pike, Naćo, Buskets, Koke, Dijego Silva, Isko, Inijesta (od 70. Alkantara), Dijego Košta (od 77. Aspas).

Maroko – Iran 0:1 (0:0)
Stadion u Sankt Peterburgu. Gledalaca: 62.548. Sudija: Kunejt Čakir (Turska). Strijelac: Buhaduz 90.autogol.Žuti kartoni: El Ahmadi (Maroko) – Šojei, Jahanbahš, Ansarifard (Iran).
MAROKO: Munir, Harit (od 82. Da Kosta), Saiz, Benatia, Hakimi, Busufa, El Ahmadi, Zijah, N. Amrabat (od 76. S. Amrabat), Belhanda, El Kabi (od 77. Buhaduz).
IRAN: Beiranvand, Šojei (od 67. Taremi), Pralihanji, Hešmi, Rezajan, Ansarifard, Ebrahimi (od 79. Montazeri), Hajsafi, Jahanbahš (od 84. Godos), Azmun, Amiri.

Egipat – Urugvaj 0:1 (0:0)
Stadion: „Jekaterinburg Arena” u Jekaterinburgu. Gledalaca: 27.015. Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija). Strelac: Himenez 90. Žuti kartoni: Trezege, Hegazi (Egipat).
EGIPAT: El Šenavi, Fati, Gabr, Hegazi, Abdel-Šafi, Elneni, Hamed (od 50. Morsi), Trezege, Said, Varda (od 82. Sobi), Mohsen (od 63. Karaba).
URUGVAJ: Muslera, M. Kaseres, Godin, Himenez, Varela, Bentakur, Nandes (od 58. K. Sančez), Vesino (od 88. Toreira), De Aranskaeta (od 59. K. Rodrigez), L. Suarez, Kavani.

Čudo u Jekaternburgu

Duel između Egipćana i Urugvajaca je bio sprecifična i po tome što se tribina iza gola Afrikanaca nalazi van stadiona u Jekaterinburgu. Navijači su imali poseban ugođaj, pošto su se nalazili van stadiona, iako su na njemu. Ovo arhitektonsko čudo prvobitno nije ispunilo FIFA standarde po broju mjesta za gledaoce, jer je imao kapacitet od 27.000 i organizatori Mundijala su morali da sruše dio objekta, kako bi izgradili dodatnu tribinu i kapacitet podigli na 45.000 mjesta. Zanimljivo, ovo je samo privremena tribina, koja će biti srušena nakon što se najveća smotra završi.