Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kuljači 128.000 za smještaj policajaca * Oluja obarala drveće i lomila plastenike * Rajković: Sa dijelom DPS-a o promjenama - Joković: O tome nema priče * DPS sve učinio da ne budemo vlast u Tuzima * Tramp nas nije interesovao * Mali Perica i bradata učiteljica * Ukinuti praznici
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
LI MANČANG, ambasador Kine u Beogradu:
Za Peking je Kosovo Srbija i tako će ostati.

Vic Dana :)

Dolazi tip u kafanu i naručuje 3 rakije...
I tako danima...
Pita ga konobar:
- Izvini a zašto stalno 3?
- Imam brata jednog u Australijii, drugog u Americi i dogovorili smo se kad pijemo da pijemo svako za svakog.
Posle mjesec dana dolazi i taman da konobar sipa 3, a on traži 2...
Pita konobar:
- Izvinite da nije neki problem sa braćom kad naručujete samo dvije?
Ma jok... Sve je ok nego sam ja prestao da pijem.

Šta kaže Kinez kada vidi da nema hrane u frižideru?
- Ni kučeta, ni mačeta.
Došao Bosanac u prodavnicu i pita:
- Koliko je ova krema za sunčanje?
Kaže prodavačica: 20 maraka!
- Daj mi onda tri jogurta!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-07-15 FILMSKO PREISPITIVANJE: FADIL HADŽIĆ: „NOVINAR”
Scena iz filma „Novinar” Važno je da dokumentarnost ne odvede u jednostranost Scenario i režija: Fadil Hadžić; fotografija: Tomisiav Pinter; muzika: Alfi Kabiljo; scenografija: Dušan Jeričević; montaža: Mira Škrabalo; uloge:  Rade Šerbedžija (Vlado Kovač), Milena Zupančič (Irena Kovač), Vera Zima (Nada), Fabijan Šovagović (Kos), Stevo Žigon (Tomac), Mladen Budiščak (Franc), Božidar Smiljanić (Milan), Tonko Lonza (Mirko), Izet Hajdarhodžić (Ivo). Proizvodnja: Jadran film, 1979. godine
Dan - novi portal
- Piše: dr Radoslav T. Stanišić, filmski i TV reditelj

Fadil Hadžić je autor čak 57, ponekad rekordno izvođenih, pozorišnih komada i nekoliko knjiga. Bio je i vrlo zapažen akademski slikar sa 14 samostalnih izložbi. Umro je 2011. godine u Zagrebu u 88. godini. Dokumentarnost, kao podloga istinama, autentičnosti i realizam zbivanja uzetih iz svakodnevnog života prisutna je u mnogim domaćim igranim filmovima. Fadil Hadžić je jedini koji je kroz svoja djela „Službeni položaj”, „Druga strana medalje”, „Protest”, „Desant na Drvar”, „Sarajevski atentat”, ove komponente filmske slike razvio u osoben metod istraživanja događaja, ljudi i paradoksa našeg vremena. Zanimljivo je i da on istrajava na dokumentarnosti kao jedinom i najvažnijem faktoru kojim utvrđuje neposrednost i vjerodostojnost zbivanja. Umjesto dekorativnosti, Hadžić insistira na neposrednim snimcima kao jednom od načina da se što potpunije rasvijetli odnos pojedinca i sredine, kako bismo shvatili njihovu suštinu, jer dokument može da otkriva ono subjektivno i individualno, opšte i univerzalno, unutar onog što prihvatamo kao životne fakte ili same istine. Zbog toga određenost pojedinih filmova nije smetnja i kompleksnijim sintezama. Hadžiću je veoma stalo da ga dokumentarnost ne odvede u jednostranost, da ga liši sasvim psihologije i motivacionih sistema.
U tom slučaju faktografija ne bi bila uključena u preobraženja materijala unutar filma, već bi uticala na dezintegracione procese koji bi potpuno onemogućili djelovanje cjeline. U filmovima koji počivaju na ovakvim osnovama, dokumentarnost se ne smije pretvoriti u zatvoreni sistem u kome bi se rutinski, jednostrano i konvencionalno tumačili odnosi, situacije i postupci aktera.
Zato, ma koliko insistirali na vizuelnoj faktografiji kadra, on mora biti stalno otvoren i za druga saznanja i istraživanja, s obzirom da se tako i samoj dokumentarnosti obezbjeđuju neophodne dimenzije da bi ona bila prihvaćena kao složenija pojava i na višem nivou kompozicije. Već u svom filmu „Službeni položaj” u osnovnim komponentama naznačio je svoju metodu, koja je prožeta vrlo ambicioznim željama da se stvaraju dinamična djela neposredne komunikativnosti, ali i značenja. Činjenice moraju biti osmišljene, ponovo doživljene i prečišćene u samom filmu ukoliko ih pretvaramo u filmski izraz. Istovremeno, sve je ovo podrazumijevalo i rasterećivanje filma od uobičajene patetike, ideoloških proizvoljnosti i raznih aktuelnih pretencioznosti. Film sa savremenom tematikom traži mnogo više od pukog realizma, tako da i ovakve strukture moraju biti znalački komponovane. Hadžić se strasnije okrenuo socijalnoj tematici i međuljudskim odnosima u onim relacijama koje naš film teško savlađuje. Bavio se projekcijom svijesti revolucionara u mirnodopskim uslovima kroz ispitivanje lika Mirka Bošnjaka, direktora jednog velikog preduzeća, koji postepeno napušta moralne principe i podliježe malograđanskoj i komercijalnoj stihiji.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"