Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kad si Milov drug, štetu ti plaća država * Naslednik Pavićevića izabran na tajnoj skupštini * Ašanin ambasador u Beogradu? * Kinezi od kursnih razlika zaradili 60 miliona eura * Đurišiću nagrada u kategoriji M21 * Kad si Milov drug, štetu ti plaća država * Osvajaju univerzalnom emocijom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marko Milačić, predsjednik Prave Crne Gore:
Čin zabrane ulaska književniku Matiji Bećkoviću ravan je fašističkom režimu i ujedno odraz ogromne i očajničke nemoći i slabosti crnogorske vlasti.

Vic Dana :)

Bilo u ludnici previše ludaka, doktori odluče da će napraviti kviz, ko tačno odgovori izlazi i tako će napraviti mjesta za nove koji dođu. Spoje oni dva stola i tri doktora sjede u komisiji. Pozovu prvog ludaka i pitaju ga:
- Koliko ima slova T u riječi kutija?
Prvi ludak:
- k, u, t, i, j,a,...JEDNO T!
Doktori:
- Bravo izlaziš.
Dolazi drugi ludak.
Doktori:
- Koliko ima slova T u riječi Tarantino?
Drugi ludak:
- T, a, r, a, n, t, i, n,o! DVA T!
Doktori:
- Bravo ideš i ti.
Vidjeli doktori da su pitanja laka i odluče da ipak postavie malo teže jer će svi otići.
Dolazi Mujo pred komisiju.
Doktori:
- Koliko ima slova T u riječi „Užičko Kolo”?
Mujo:
- 372.
Doktori:
- Pa kako?
Mujo:
- Pa: ta rata ta ta ta ra ta ta....!









Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-11-01 ZVANIČNI PODACI UPRAVE ZA KADROVE UKAZUJU NA DISKRIMINACIJU U JAVNOM SEKTORU
Karikatura: Goran Šćekić Godišnje zaposle samo 13 Srba Najgore su u cijeloj priči ubjedljivo prošli Romi jer su za četiri godine svega dva pripadnika tog naroda zaposlena u državnom sektoru i to 2014. i 2015. dok nijedan posao nije dobio tokom 2016. i 2017. godine
Dan - novi portal
U poslednje četiri godine u Crnoj Gori je u prosjeku svega 13 Srba godišnje dobijalo posao. To je za čak 37 puta manje od broja Crnogoraca, jer su državne institucije godišnje u prosjeku zapošljavale 486 građana koji su se izjašnjavali da pripadaju toj nacionalnoj strukturi.
Prosječan broj zaposlenih Srba je manji i kada se ta brojka uporedi sa Bošnjacima. Tako su, prema zvaničnim podacima Uprave za kadrove, u njenim godišnjim izvještajima o radu koje je analizirao „Dan”, godišnje u državnom sektoru zapošljavana 22 Bošnjaka, ali i 13 Muslimana.
Prosječan broj zaposlenih Albanaca na godišnjem nivou je sedam, a Hrvata jedan. Najgore su u cijeloj priči ubjedljivo prošli Romi jer su za četiri godine zaposlena svega dva pripadnika tog naroda u državnom sektoru i to 2014. i 2015. godine, dok nijedan posao nije dobio tokom 2016. i 2017.
Ovakva praksa pokazuje da vlasti u Crnoj Gori skoro ništa i ne rade kako bi ispoštovali adekvatnu zastupljenost naroda u organima državne uprave, u skladu sa brojem stanovnika. Ustav Cr­ne Go­re u čla­nu 79 jem­či ma­nji­na­ma pra­vo na auten­tič­nu za­stu­plje­nost u Skup­šti­ni i skup­šti­na­ma je­di­ni­ca lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve u ko­ji­ma či­ne zna­ča­jan dio sta­nov­ni­štva, shod­no prin­ci­pu afir­ma­tiv­ne ak­ci­je, kao i pra­vo na sra­zmjer­nu za­stu­plje­nost u jav­nim slu­žba­ma, or­ga­ni­ma dr­žav­ne vla­sti i lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve.
Ipak, u praksi imamo situaciju da su Srbi, kao jedna od najvećih nacionalnih grupacija u državi diskriminisani, pa tako nemamo skoro nijednog pripadnika tog naroda na visokim pozicijama u državi, čak ni među direktorima škola. Nije strana praksa ni da Srbi u borbi za egzistenciju počinju da se izjašnjavaju kao Crnogorci ne bi li dobili posao, te se na taj način sprovodi asimilacija.
Nesrazmjeru u nacionalnoj zastupljenosti pokazalo je i istraživanje Ministarstva za ljudska i manjinska prava iz 2015. Tada je konstatovano da je u dr­žav­nim i or­ga­ni­ma lo­kal­nih upra­va, su­do­vi­ma i dr­žav­nom tu­ži­la­štvu za­po­sle­no sve­ga 11,24 od­sto Sr­ba, dok pri­mat u dr­žav­nim in­sti­tu­ci­ja­ma za­u­zi­ma­ju Cr­no­gor­ci ko­jih je čak 74,76 od­sto. Ka­ko se na­vo­di u tom dokumentu, osim Sr­ba ne­sra­zmjer­no u od­no­su na uku­pan broj sta­nov­ni­ka su za­stu­plje­ni i osta­li na­ro­di. Ta­ko je u dr­žav­nim in­sti­tu­ci­ja­ma 5,62 od­sto Bo­šnja­ka, Al­ba­na­ca 2,51, Mu­sli­ma­na 2,46, Ro­ma 0,02 i Hr­va­ta 0,76.
Pre­ma po­pi­su iz 2011, u Cr­noj Go­ri Cr­no­gor­ci či­ne 44,98 od­sto sta­nov­ni­štva, Sr­bi 28,73, Bo­šnja­ci 8,65, Al­ban­ci 4,91, Mu­sli­ma­ni 3,31, Ro­mi 1,01, a Hr­va­ti 0,97 pro­ce­na­ta. U skla­du sa pro­cen­tom u ukup­nom bro­ju sta­nov­ni­ka, na­ci­o­nal­ne za­jed­ni­ce tre­ba­lo bi da bu­du za­stu­plje­ne u dr­žav­noj i lo­kal­noj upra­vi, što sa­da ni­je slu­čaj.
Pre­ma is­tra­ži­va­nju iz 2011. go­di­ne u na­ci­o­nal­nom smi­slu, kao Cr­no­gor­ci iz­ja­sni­lo se 79,03 od­sto za­po­sle­nih, Sr­bi 8.59, Al­ban­ci 2,80, Bo­šnja­ci 4,14, Mu­sli­ma­ni 2,39, Ro­mi 0,01, Hr­va­ti 0,89, a osta­li 0,42 od­sto.
Novo istraživanje o nacionalnoj strukturi trebalo bi da bude sprovedeno do kraja ove godine.M.S.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"