Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kad si Milov drug, štetu ti plaća država * Naslednik Pavićevića izabran na tajnoj skupštini * Ašanin ambasador u Beogradu? * Kinezi od kursnih razlika zaradili 60 miliona eura * Đurišiću nagrada u kategoriji M21 * Kad si Milov drug, štetu ti plaća država * Osvajaju univerzalnom emocijom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marko Milačić, predsjednik Prave Crne Gore:
Čin zabrane ulaska književniku Matiji Bećkoviću ravan je fašističkom režimu i ujedno odraz ogromne i očajničke nemoći i slabosti crnogorske vlasti.

Vic Dana :)

Bilo u ludnici previše ludaka, doktori odluče da će napraviti kviz, ko tačno odgovori izlazi i tako će napraviti mjesta za nove koji dođu. Spoje oni dva stola i tri doktora sjede u komisiji. Pozovu prvog ludaka i pitaju ga:
- Koliko ima slova T u riječi kutija?
Prvi ludak:
- k, u, t, i, j,a,...JEDNO T!
Doktori:
- Bravo izlaziš.
Dolazi drugi ludak.
Doktori:
- Koliko ima slova T u riječi Tarantino?
Drugi ludak:
- T, a, r, a, n, t, i, n,o! DVA T!
Doktori:
- Bravo ideš i ti.
Vidjeli doktori da su pitanja laka i odluče da ipak postavie malo teže jer će svi otići.
Dolazi Mujo pred komisiju.
Doktori:
- Koliko ima slova T u riječi „Užičko Kolo”?
Mujo:
- 372.
Doktori:
- Pa kako?
Mujo:
- Pa: ta rata ta ta ta ra ta ta....!









Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-11-01 PROF. DR ALEKSANDAR ŽIVOTIĆ: ALBANSKO PITANJE I SUKOB JUGOSLAVIJE I SSSR (4) Borba za pripajanje Kosova Albaniji Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Aleksandra Životića „Jugoslavija, Albanija i velike sile (1945-1961)”, koju su izdali beogradski „Arhipelag” i Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO:Miladin VELjKOVIĆ

Enver Hodžino pismo proslijeđeno je svim članovima Politbiroa, ali su se Sovjeti oglušili o njegov predlog, vjerovatno, plašeći se izazivanja većeg sukoba i potpune destabilizacije Balkana. Hodža je nastojao da iskoristi trenutnu situaciju, u kojoj je glavna sovjetska preokupacija na Balkanu bila sukob sa Jugoslavijom i Josipom Brozom Titom, da sprovede staru ideju o prisajedinjenju Kosova, Metohije, zapadne Makedonije i djelova istočne Crne Gore Albaniji. Naime, pod plaštom ideološke borbe protiv „jugoslovenskih trockista“ albansko partijsko vođstvo je nastojalo da kao nagradu Albancima za učešće u eventualnom svrgavanju Brozovog režima, obezbijedi nacionalno ujedinjenje sa Albancima koji su živjeli na prostoru Jugoslavije. Sem verbalne podrške za akciju protiv Brozovog režima, šira sovjetska podrška je izostala. Sovjetskoj strani nije odgovarao takav način rješavanja konflikta sa Jugoslavijom, niti je željela da srlja u dublju destabilizaciju krhkih političkih prilika na Balkanu. Gledano iz sovjetskog ugla, Albanija je imala važnu ulogu u borbi protiv politike jugoslovenske komunističke partije, koja je svojim disidentstvom remetila monolitnost bloka okupljenog oko Sovjetskog Saveza. Na drugoj strani, Albanci su pokušavali da, koristeći se plaštom ideološkog sukoba, riješe svoje nacionalno pitanje. Ipak, Sovjeti nijesu, sudeći na osnovu dostupnih izvora, bili spremni da u tom konfliktu mijenjaju granice na Balkanu i da djelimično rješavajući albanski nacionalni problem izazovu talas nacionalnih nezadovoljstava drugih naroda, u prvom redu Srba.
Jedan od najžešćih napada na politiku jugoslovenske vlade prema Albancima, uz otvoreno iskazivanje teritorijalnih pretenzija prema Kosovu i Metohiji i drugim teritorijama većinski naseljenim albanskim življem, desio se na mitingu u Valonu 26. septembra 1949. Istaknuti albanski funkcioner Tuk Jakova je u oštrom tonu istakao da albanska komunistička partija nije zaboravila pitanje Kosova i da ga je „na vrijeme postavila“ kao pitanje njegovog ujedinjenja sa Albanijom kao matičnom državom svih Albanaca, ali da je „izdajnik Tito rekao da će rešenje tog pitanja uslijediti kasnije“. Pozivao je jugoslovenske Albance da se zajedno sa ostalim narodima Jugoslavije „podignu i bore protiv Titove klike, obore je i izvojuju slobodu“. Isticao je da će se poslije toga lako riješiti pitanje Kosova, koje bi se u tom slučaju na bazi načela samoopredjeljenja pripojilo Albaniji. Tako formulisano gledište jednog od najuticajnijih predstavnika albanske vlade nije predstavljalo samo otvaranje albanskog nacionalnog pitanja u Jugoslaviji, već i otvoreno iskazivanje teritorijalnih pretenzija i poziv na oružanu pobunu i secesiju. Jugoslovensko ministarstvo spoljnih poslova je zbog učestalih poziva albanskih partijskih funkcionera, preko štampe i radija, Albancima sa Kosova i Metohije, da se pobune protiv jugoslovenskih vlasti i izbore za ujedinjenje sa Albanijom, uložilo 31. oktobra 1949. oštar protest albanskoj vladi. Uprkos tome, albanska vlada je nastavila s takvom politikom, ne obazirući se na jugoslovenska negodovanja zbog istupa najviših predstavnika vlasti u Albaniji.
Albanska vlada je svoj odgovor na jugoslovenske proteste zbog podstrekivanja albanske manjine na pobunu, pretvorila u novu optužbu teško napadajući jugoslovenske vlasti za teror na Kosovu i Metohiji. Jugoslovenska vlada je optužena za „najšovinističkije i najnacionalističkije osjećaje“ i teror nad cjelokupnim jugoslovenskim stanovništvom, a posebno nad kosovskim Albancima. Albanska vlada je potvrdila svoje ranije izjave i stala u zaštitu jugoslovenskih Albanaca. Navedeno je da jugoslovenske vlasti tlače i eksploatišu albanski narod „gore od svih srpskih kraljeva u prošlosti“. U skladu sa svojim ranijim manirom, koji se zasnivao na stalnom pretjerivanju u određivanju tačnih cifara, propagandno i tendenciozno, albanske vlasti su tvrdile da u Jugoslaviji živi više od 900.000 Albanaca, što nije bilo u saglasnosti sa zvaničnim podacima s popisa stanovništva. U istom maniru se govorilo i o hiljadama strijeljanih kosovskih Albanaca, iako takva tvrđenja nemaju izvornu potvrdu u dostupnim izvorima. Sem toga, tolika cifra navodno strijeljanih, ne bi mogla da se lako skriva u javnosti. Za teror nad jugoslovenskim Albancima je optuživan i Koči Dzodze, koji je navodno omogućio jugoslovenskoj Udbi da na teritoriji Albanije vrši strijeljanja kosovskih Albanaca. Nu jugoslovensku vladu je sručena salva optužbi da u krvi guši vjekovne težnje albanskog naroda da se ujedini i stvori jedinstvenu državu. Tako izrečene optužbe su posebno dobile na težini, jer se albanska vlada potrudila da tekst note ne ostane samo dokument u diplomatskim krugovima, već ga je objavila posredstvom Radio Tirane, što je trebalo da ima poseban odjek među jugoslovenskim Albancima.
I u toku 1949. albansko partijsko vođstvo je, pored istupanja na mitinzima, partijskim forumima i zahtjevima za sovjetsku podršku u aktiviranju albanskog pitanja, poseglo za pojačanom kampanjom na stranicama partijskih listova. Najčešće su iznošeni stavovi o represivnoj prirodi jugoslovenskog režima u oblastima naseljenim Albancima, a posebno na Kosovu.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"