Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branova kćerka duguje dva miliona, država ćuti * Vjerujem da će sporazum biti ispoštovan * Službenike poslali kući jer nemaju papira * Džabe i u VIP loži * Branova kćerka duguje dva miliona, država ćuti * Princ naredio ubistvo Kašogija? * Živorog
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Došlo vrijeme da današnji Crnogorci stavljaju svoje brkove, svoj muški ponos, tamo gdje im mjesto nije.

Vic Dana :)

Otišla plavuša u poštu i pitala zašto neće kompjuter da joj se konektuje na net. Službenik:
– A koji ti je password?
– 6 zvjezdica - reče plavuša.

Mujo zaglavio u zatvoru, pa ga Fata posjeti nakon nedjelju dana da mu donese neke stvari i uvjeri se da je dobro:
– Mujo, bolan, jel’ t’ dobro ovdje? Imaš li sve?
Mujo klimne:
– Fato, men’ t’ je tu pravo dobro, k’o da sam kući!
Fata ga sumnjičavo pogleda:
– Kako to misliš k’o da s’ kući?!
Mujo slegne ramenima:
– `Rana bljutava, odjeća neispeglana, seksa nema, a ni izlazit’ ne smijem!!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2018-11-17 U STAROM GRADU BARU OTVORENA REKONSTRUISANA CRKVA SVETE KATARINE
Raičevićevo obraćanje ispred crkve Novi sjaj obilježja srednjevjekovne umjetnosti
Dan - novi portal
Na prigodnoj svečanosti u starom gradu Baru juče je svečano otvorena rekonstruisana Crkva Svete Katarine iz 15. vijeka, prvi renovirani objekat na području Starog grada nakon 30 godina.
Restaurisanu Crkvu Svete Katarine u Starom gradu otvorili su ministar kulture Aleksandar Bogdanović i predsjednik opštine Bar Dušan Raičević.
Ministar Bogdanović je podsjetio da je Stari Bar izabran za reprezentativnu Tentativnu listu Svjetske baštine Uneska, čime je počeo dugotrajan i značajan proces adekvatne valorizacije, zaštite i očuvanja njegovih izuzetnih vrijednosti.
– Znamo da su za nesmetanu realizaciju tih poslova neophodna i značajna sredstva, pa je tako od perioda donošenja prvog Programa zaštite 2012. godine Ministarstvo kulture bilo nosilac posla, finansiralo i sufinansiralo brojne projekte iz oblasti zaštite i očuvanja kulturnih dobara sa teritorije opštine Bar. Jedan od svakako najznačajnijih jeste sanacija Crkve Svete Katarine u Starom gradu, čijoj realizaciji danas svjedočimo, a koja pokazuje da ulaganje u kulturnu baštinu, pored elemenata ekonomske održivosti, predstavlja i jednu od osnovnih obaveza savremenih generacija. Crkva Svete Katarine, čija supstruktura potiče iz 12. ili 13. vijeka, karakteristična je po sublimaciji stilova. Zidovi i srpasti lukovi građeni su u doba romanske tradicije, dok prelomljeni svodovi i lukovi svjedoče o uticaju gotike – kazao je ministar.
On je dodao da ona danas predstavlja jedno od najznačajnijih kulturnih dobara Starog grada, prostora koji predstavlja svojevrsni muzej arhitekture na otvorenom.
Gradonačelnik Raičević je kazao da je Stari grad u Baru crnogorska Pompeja.
– Crkva Svete Katarine, koja je najupečatljivije obilježje srednjovjekovne umjetnosti u Starom gradu Baru, i po svojim arhitektonskim osobinama možda i najznačajniji objekat sakralnog graditeljstva na Zetskom primorju. Nakon niza arheoloških istraživanja i proučavanja njene arhitekture, a to seže od prvih jasnih zapažanja Đurađa Boškovića, pa sve do istraživanja tokom prve decenije 21. vijeka, crkva je kompletno arheološki i arhitektonski proučena. Konzervatorsko-restauratorski radovi na Crkvi Svete Katarine započeti su 12. marta, i u kontinuitetu su trajali sve do 21. septembra 2018. godine - kazao je Raičević, i izrazio nadu da je ovo samo početak revitalizacije objekata u Starom gradu.
Arheolog Mladen Zagarčanin kaže da sve institucije treba da pomognu da „vaskrsnemo sve te najugroženije objekte i da na neki način pokušamo da ovaj grad revitalizujemo, da ga upodobimo svim onim turistima, a bilo ih je na hiljade i hiljade, ove i prethodnih godina”.
– Malo toga je ostalo sačuvano u ovom drevnom gradu, ali naporom svih nas uspjeli smo da ovu ljepoticu podignemo iz pepela. Taj veliki poduhvat, veći nego što se čini na prvi pogled, jer smo uspjeli da smognemo snage da ovaj divni spomenik ostavimo našim pokoljenjima - kazao je Zagarčanin, dodajući da se moralo mnogo toga usaglasiti sa srednjovjekovnim graditeljstvom.
– Kamen je klesan kao onda, krajem 14. i početkom 15. vijeka, za vrijeme Balšića, Jelene i njenog sina Balše. Sredstva za restauriraciju crkve Svete Katarine obezbjedili su Ministarstvo kulture, zatim Kulturni centar, Turistička organizacija Bar, i značajnu finansijsku podršku u dijelu izrade projektne dokumentacije obezbijedila je Barska nadbiskupija. Važno mi je da se zahvalim svima, prvenstveno mojoj firmi JP Kulturni centar, zatim firmi „Koto” koja je izvodila radove na ovom objektu, Ministarstvu kulture koje nam je obezbijedilo jednu ogromnu količinu sredstava za finansiranje ovog objekta, i Opštini Bar, koja nam je isto tako dala sredstva da bi mogli da radimo ovaj objekat. Ovo je svjedočanstvo našeg postojanja i naše kulture, koja seže od vajkada - dodao je on.
Crkva Svete Katarine je podignuta nad prolazom iznad ulice koja se od zapada strmo penje prema Londži.D.S.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"