Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Kavčanin” izrešetan u centru Podgorice * Milo statista u Berlinu, Duško u DPS-u * Dogovor opozicije obaveza a ne stvar izbora * Doći će do loma piste u Tivtu * Vjera u vječno ljudsko dostojanstvo * Knežević objavio partijski logo *  Više nema ko ni da štrajkuje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
JOANIKIJE, EPISKOP BUDIMLjANSKO-NIKŠIĆKI:
Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti više je ličio na revolucionarni poziv za gonjenje Crkve i pljačku njene imovine.

Vic Dana :)

U zatvor došao policajac da radi kao čuvar, pa ga šef upozorava na zatvorenike da su jako neposlušni. A on će na to:
- Ne brini, šefe, ko ne sluša ima da leti napolje!

Kapetan prekookeanskog broda dobija depešu i obraća se putnicima:
- Dragi putnici, stigla je jedna dobra i jedna loša vijest. Šta želite prvo da čujete?
- Hoćemo prvo dobru vijest!
- Film o nama dobiće 11 Oskara.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2019-04-28 BORBA KOJU SU SVI IZGUBILI, UBIJANI MAFIJAŠI, ČLANOVI PORODICA I SLUČAJNI PROLAZNICI
U ratu klanova 39 žrtava Sukob „škaljarskog” i „kavačkog” klana traje već četiri godine, a obilježio ga je niz stravičnih ubistava i bombaških napada u kojima su bili ugroženi i životi građana Od 39 likvidacija istražitelji su rasvijetlili ubistva devet osoba
Dan - novi portal
Stravične likvidacije, bombaški napadi sa teškim, pa i smrtnim posledicama redovna su pojava u obračunu dva najjača klana u Crnoj Gori – „kavačkog” i „škaljarskog”. Njihov sukob traje već četiri godine, a dosad je odnio 39 žrtava. Osim pripadnika tih kriminalnih klanova, ubijani su i članovi njihovih porodica i njihovi saradnici, ali i slučajne žrtve, koje su stradale samo zato što su se našli na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme.

Sukob je dva kotorska kriminalna klana počeo je u Crnoj Gori, a uskoro se prenio i na region, a žrtve rata kotorskih klanova padale su i u drugim zemljama.

Prema dosadašnjim rezultatima istraga,u ratu „kavčana” i „škaljaraca” stradali su Goran Radoman, Saša Marković, Goran i Radomir Đuričković, Ivan Lopičić, Srđan Vlahović, Goran Dučić, Goran Biskupović, Miloš Bošnjak, Dalibor Đurić, Đorđe Boreta, Dragan Zečević, Đorđe Sekulović, Radovan Matović Rakela, Ivan Nedović, Niko Roganović, Boško Božović, Milan Peković, Goran Lenac, Aleksandar Stanković, zvani Sale Mutavi, Petar Damjanović, Davorin Baltić, Miodrag Migi Kruščić, Miloš Šaković, Radivoje Jovanović, Dražen Čađenović, Nikola Ćupić, Vladimir Roganović, Veselin Kalezić i Veselin Vesko Vukotić. Nije isključena ni sumnja da je i Božidar Cicmil, koji je prije dvije godine likvidiran u Mostaru, žrtva ovog rata, kao i Vlastimir Milošević, koji je ubijen u Beogradu. Ispituje se i da li je Pljevljak Miloje Vojinović, koji je ubijen u bombaškom napadu u blizini Krivog mosta u Podgorici, takođe žrtva ovog sukoba. Bliskost sada pokojnog Baranina Vasa Delibašića sa klanom koji predvodi Alan Kožar, koji, prema podacima policije, sarađuje sa „škaljarcima”, doveo je do sumnje da je i ta likvidacija povezana sa ratom kotorskih klanova. Sumnja se da su i likvidacije Draga Božovića i Vladimira Popovića u Srbiji, kao i bombaški napad u kojem je u Nikšiću stradao Predrag Pedo Pejović, posledica sukoba „škaljarskog” i „kavačkog” klana. Ubistvo beogradskog advokata Dragoslava Miša Ognjavovića izazvalo je veliki nemir u javnosti, a provjerava se da li je i on ubijen jer je branio Igora Vukotića, jednog od vođa „škaljarskog klana”. Svega nekoliko dana prije likvidacije Veselina Vukotića u Kotoru, u španskom gradu Malaga ubijen je Baranin Zijad Nurković, koji je bio blizak kriminalnoj grupi Alana Kožara.

Istražitelji su uspjeli da rasvijetle svega nekoliko ubistava počinjenih u obračunima mafijaških klanova iz Kotora. Zbog sumnje da su počinili ubistvo Radomira Đuričkovića, uhapšeni su Podgoričanin Mario Milošević i Cetinjani Igor Milašinović i Vukan Vujačić, koji su trenutno u pritvoru u Prištini, gdje su lišeni slobode. Rasvijetljeno je i ubistvo Gorana Đuričkovića, zbog kojeg se potražuje Srđan Popović iz Banjaluke. Za pomaganje ubicama nakon likvidacije Dalibora Đurića osumnjičeni su Miloš Trbo i Dejan Pavićević. Za ubistvo Đorđa Borete i Dragana Zečevića, koji je nastradao kao slučajna žrtva, sudi se Miljanu Bulatoviću, Vladimiru Šmanji, Ratku Vušoviću, Vasiliju Rafailoviću i Ivanu Cicmilu. Rafailović, Vušović i Cicmil su u bjekstvu. Rasvijetljena je i likvidacija Gorana Lenca, zbog čega je raspisana potjernica za Nikolom Mršićem. Zbog ubistva Miodraga Kruščića uhapšena je višečlana kriminalna grupa, a kao direktni izvršilac likvidacije označen je Mario Milošević. Nedugo nakon ubistva Miloša Šakovića i Radivoja Jovanovića, koji je stradao kao slučajna žrtva, uhapšena je 19- člana kriminalna grupa koju je, prema sumnjama tužilaštva, organizovao Janko Vukadinović. Kao direktni počinilac ubistva označen je Marko Jovanović, koji je u bjekstvu.

Ipak, dosad nije otkriven naručilac nijednog od ovih ubistava.

Rat klanova počeo je u februaru 2015. godine, kada je pod vozilo Milana Vujotića, parkirano u podgoričkom naselju Blok pet, podmetnuta eksplozivna naprava. Vujotić, koji se povezuje sa grupom iz Škaljara, nije bio u vozilu kada se desila eksplozija. Bomba ispod njegovog vozila podmetnuta je usred dana, u blizini vrtića i škole. Istog dana kada je Vujotić bio na meti napadača, u Beogradu je stradao Cetinjanin Goran Radoman, koji je 20. februara 2015. ubijen u garaži jedne zgrade na Novom Beogradu. Radoman je bio pripadnik „škaljarskog” klana i spekulisalo se da je bio najodgovorniji za krađu 200 kilograma kokaina u Valensiji. Sledeća žrtva pala je tri mjeseca kasnije. Bivši poslanik Saša Marković ubijen je 17. maja 2015. godine iz zasjede dok se vraćao kući. Marković je, kako je utvrđeno, ubijen greškom, a meta je bio njegov kum Goran Đuričković, koji se prethodno vratio iz Valensije i koji je kod njega našao utočište. Mjesec kasnije, tačnije 26. juna, Ivan Lopičić ubijen je na kućnom pragu u kotorskom naselju Sveti Vrači, u ulazu zgrade u kojoj je živio. Prema policijskim evidencijama, on je bio blizak „škaljarskom klanu”.

Zatišje je trajalo četiri mjeseca, a onda je 27. oktobra Goran Đuričković ubijen iz snajpera ispred svog lokala „Old fišermen” u Budvi.

Krajem februara 2016. ubijen je Radovan Matović Rakela iz Herceg Novog. Njegovo beživotno tijelo pronađeno je u crnom „audiju” parkiranom u Đenovićima. Vatreni obračuni nastavljeni su 27. marta 2016, kada je u naselju Rakite hicima iz pištolja ranjen Vojin Stupar. On je zet Igora Božovića, koji je prije tri godine osuđen za šverc kokaina, a blizak je „kavačkom klanu”. Nakon toga, 9. aprila, u kotorskom naselju Dobrota ubijen je Srđan Vlahović. Ubica je pucao na Vlahovića dok je sjedio u automobilu iz kojeg je prodavao cigarete. Vlahović je bio član obezbjeđenja vođa „kavačkog klana”, kojem pripada i njegov brat.

Sredinom juna kod Žeželjavog mosta u Novom Sadu isplivalo je tijelo Kragujevčanina Gorana Dučića, šefa obezbjeđenja vođe „škaljarskog klana” Jovana Jovice Vukotića.

Početkom septembra ubijeni su Kotoranin Goran Biskupović i njegov prijatelj Miloš Bošnjak, kada je nepoznati napadač aktivirao eksplozivnu napravu dok su pontom išli ka porodičnoj kući u naselju Muo. Prema policijskim evidencijama, Biskupović je bio član „škaljarskog klana”.

U spuškom zatvoru je 22. septembara 2016. godine hicem iz snapjera ubijen Dalibor Đurić, visokopozicionirani član „škaljarskog klana”.

Cetinjanin Radomir Đuričković, pripadnik „škaljarskog klana”, ubijen je 10. oktobra na Cetinju. Tri dana kasnije, u Beogradu je ubijen Aleksandar Stanković, zvani Sale Mutavi, vođa navijača „Partizana”. Spekulisalo se da je i on ubijen zbog bliskosti sa „kavčanima”.

Budvani Đorđe Boreta i dr Dragan Zečević ubijeni su u bašti lokala „Trofej” u Bečićima 7. decembra 2016. godine. Zečević je bio slučajna žrtva, a istraga je ukazala da je likvidaciju naručio „kavački klan”.

Nije prošlo ni mjesec dana a desio se novi mafijaški obračun, koji je odnio još jednu žrtvu. Podgoričanin Đorđe Sekulović ubijen je 19. januara 2017. godine u eksploziji bombe postavljene ispod njegovog automobila. Sekulović je bio u automobilu kada su napadači aktivirali eksplozivnu napravu ispod vozila. Sekulović je sjedio u parkiranom automobilu sa prijateljicom, koja je zadobila teške tjelesne povrede.

U julu 2017. godine ubijen je Niko Roganović, otac Duška Roganovića i stric Vladimira Roganovića. On je likvidiran u sačekuši ispred svog stana u Herceg Novom. Već sledećeg mjeseca, u ovom sukobu izgubljena su još dva mlada života, ali ovoga puta nije bilo u pitanju ubistvo. Naime, Nikšićani Boško Božović (24) i Milan Peković (22) stradali su dok su, kako je saopšteno iz policije, pripremali eksplozivnu napravu. Mladići su poginuli u napuštenom objektu kompleksa „Župa” u Tivtu, koji im je služio kao skrovište.

Rat klanova nastavio se i u septembru 2017. godine, kada su ubijene dvije osobe. U Podgorici je 8. septembra ubijen Podgoričanin Ivan Nedović (33). Utvrđeno je da je on bio slučajna žrtva, a da je meta napada bio njegov prijatelj Milić Minja Šaković, koji je označen kao pripadnik „škaljarskog klana”. Nedović i Šaković sjedjeli su u kafiću „Auto Zeta” kada su napadači zapucali iz automobila. Nakon nepunih desetak dana, u Kotoru je ubijen nekadašnji fudbaler Goran Lenac. Njemu je napadač pucao u glavu na stadionu lokalnog fudbalskog kluba „Bokelj” u Kotoru dok je trenirao.

Istog mjeseca prijavljen je nestanak Petra Damjanovića iz Nikšića, koji je, prema policijskim evidencijama, bio blizak „škaljarcima”. Njegovo tijelo pronađeno je sredinom oktobra u cetinjskom mjestu Kobilji Do, bačeno pored puta i prekriveno zemljom.

Prvi dan 2018. godine obilježilo je ubistvo koje se takođe povezuje sa ratom kotorskih klanova. Tada je u Beogradu ubijen državljanin Crne Gore Davorin Baltić, koji je dovođen u vezu sa „kavčanima”. Nakon skoro tri mjeseca, 30. marta, u stravičnoj eksploziji u garaži na Rimskom trgu u Podgorici ubijen je Dražen Čađenović iz Podgorice. On je stradao kada je eksplodirala bomba koja je bila postavljena u njegovom blindiranom automobilu marke „BMW”. Na dan Čađenovićeve sahrane, u lokalu „Forum” u centru Podgorice ubijen je Miloš Šaković, a kao slučajna žrtva stradao je i Radivoje Jovanović. Na novu žrtvu „čekalo se” dva mjeseca, a onda je vlasnik diskoteke „Bigl” Miodrag Migi Kruščić 21. maja ubijen u lokalu „Palata” u podgoričkom naselju Stari aerodrom. Prema podacima policije, on nije bio blizak nijednoj kriminalnoj grupi, a sumnja se da je životom platio prijateljstvo sa „škaljarcima”. U istom naselju, u neposrednoj blizini lokala u kojem je ubijen Kruščić, 19. novembra ubijen je Vesko Kalezić, koji je bio blizak „kavačkom klanu”.

Nakon ovih ubistava, kotorske kriminalne grupe nastavile su rat u inostranstvu. Visokopozicionirani član „kavačkog klana” Vladimir Roganović ubijen je 21. decembra u centru Beča.

Krajem 2018. godine u Beogradu su se dogodila još dva ubistva koja se povezuju sa krvavim obračunom kotorskih organizovanih kriminalnih grupa. Prvo je krajem novembra teško ranjen Drago Božović, državljanin Crne Gore, koji je, navodno, blizak „kavačkom klanu”. Nakon nekoliko dana, on je podlegao povredama. Ubrzo zatim likvidiran je i Vladimir Popović, zvani Vlada Pop, blizak saradnik navodnog vođe „zemunskog klana” i njegovih prijatelja iz „škaljaraca”. Njegovo ubistvo, prema pisanju medija u Srbiji, bilo je osveta za likvidaciju Božovića.

Istražitelji provjeravaju i da li još nekoliko likvidacija ima veze sa ratom kotorskih klanova. U tom pravcu sumnjivo je i ubistvo Miloja Vojinovića, koji je stradao prilikom eksplozije kod Krivog mosta u Podgorici. Iako je iz policije odmah saopšteno da je taj Pljevljak poginuo prilikom aktivacije eksploziva koji je sam prevozio, već prva vještačenja su pokazala da je eksploziv bio podmetnut ispod njegovog vozila. Među žrtvama za koje nije isključena mogućnost da su stradale u sukobu Kotorana našao se i državljanin Crne Gore Božidar Cicmil, koji je u oktobru 2015. godine ubijen u Mostaru.

U bombaškom napadu u maju 2018. ubijen je i Nikšićanin Predrag Pedo Pejović. On je teško povrijeđen 2. maja, kada je u pokretu eksplodirao automobil marke „reno senik” u kojem su se nalazali on i Dragan Damjanović. Nakon tri dana, on je podlegao povredama.

Početkom februara ove godine Cetinjanin Nikola Ćupić (34) stradao je u stravičnom bombaškom napadu koji se dogodio u centru Podgorice. Prema evidencijama bezbjednosnih službi, Ćupić je bio blizak „kavačkom klanu”, posebno Mariju Miloševiću. Ranije je privođen kao akter vatrenih obračuna, a istražitelji imaju podatke da se u poslednje vrijeme približio toj kotorskoj kriminalnoj grupi. Bombaški napad dogodio se u jutarnjim satima u Ulici Novaka Miloševa, u centru grada. Naočigled brojnih građana, automobil „tojota” cetinjskih registarskih oznaka, koji je bio u pokretu, eksplodirao je u blizini Muzičke škole.

Veselin Vukotić, otac vođa „škaljarskog klana” ubijen je 20. aprila ispred kuće u kojoj je živio u kotorskom naselju Dobrota. Ubica je u njega ispalio šest hitaca. Vukotić je povredama podlegao u bolnici.

M.V.P.




Zaratili zbog droge
„Škaljarci” i „kavčani” su u početku bili jedna kriminalna grupa, koja se, prema policijskim evidencijama, uglavnom bavila švercom narkotika. Međutim, kada je 2015. godine u Valensiji nestalo 200 kilograma kokaina, kriminalna grupa se podijelila na dva klana. U njihovom ratu bilo je i slučajnih žrtava, kao što su Saša Marković i doktor Dragan Zečević. Takođe, Nikšićani Boško Božović i Milan Peković nijesu ubijeni u ratu klanova, već su stradali slučajno. Međutim, istražitelji vjeruju da su dvojica mladića poginuli pokušavajući da sastave eksplozivnu napravu koja je trebalo da bude korišćena u atentatu na pripadnika jednog kotorskog klana, čiji je ubistvo planirano zbog osvete.


Neuspjeli atentati
U sukobu „kavačkog” i „škaljarskog” klana bilo je i nekoliko neuspjelih likvidacija koje su ostavile užasavajuće posledice. Novljanin Duško Roganović, koji je navodno blizak „kavačkom klanu”, preživio je atentat, ali je u bombaškom napadu ostao bez obje noge. Bez većih posledica prošao je bombaški napad na vozilo Marka Martinovića, člana obezbjeđenja Jovana Vukotića. On je prošao bez težih povreda jer je eksplozivna naprava ispod njegovog vozila postavljena pogrešno, a aktivirana je prije nego što je on sjeo u automobil.






Vođe ili u zatvoru ili u bjekstvu
Vođe „škaljarskog klana” su braća Jovan i Igor Vukotić. Jovan je u zatvoru u Srbiji, gdje služi kaznu od 15 mjeseci zbog falsifikovanja dokumenata. Crne Gora ga potražuje zbog pokušaja ubistva Tamare Zvicer, Miloša Radonjića i Vojina Stupara.
Njegov brat Igor je u bjekstvu, a za njim je raspisana potjernica zbog sumnje da je organizovao kriminalnu grupu koja je sarađivala sa klanovima koje su formirali Erogen Brajović i Ranko Radulović. Oni se terete za više počinjenih i planiranih likvidacija. Vođe „kavačkog klana” su Slobodan Kašćelan, Igor Božović i Radoje Zvicer. Kašćelan je u spuškom zatvoru, gdje je sproveden pošto je izručen iz Češke. Njegov saradnik Božović je u bjekstvu.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"