Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zapošljavaju 16 prosvjetara, a škole ne rade * Milo koristi epidemiju za predizbornu kampanju * Virus odnio i ćetvrti život * Služba moguća, a da se ne prekrše pravila * Gvozdenović obećavao, a ništa nije ispunjavao * Ozbiljnu krizu zajedno ćemo prevazići * Bemaks ponovo oborio tender od 37 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki:
– Znamo da će svakoga ko ponižava Crkvu i njene svete služitelje poniziti Bog koji sve vidi i pravedno sudi.

Vic Dana :)

Pita Haso Muju:
-Odakle ti ta modrica na oku?
Mujo: Od kašlja.
Haso: Kako od kašlja?
Mujo: Kašljao sam u jednom ormaru.

Pita mali dinosaurs mamu:
- Mama, mama, gdje ćemo ići kad umremo?
Mama mu kaže:
- U muzej, sine, u muzej.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2020-04-11 INSTITUT, KOJI JE JUČE REGISTROVAO JOŠ PET ZARAŽENIH, OČEKUJE NOVI PIK EPIDEMIJE ZA 10 DANA, JAVNOST OGORČENA ZBOG CIJENA ZAŠTITNE OPREME
Ispred KCCG Gužve i svađe ispred apoteka zbog maski Maske su dio komercijalne nabavke, plaćene sa računa Montefarma i nabavljene direktno od proizvođača, bez posrednika i cijena po kojoj se prodaju je nabavna, uvećana za sedam odsto PDV-a i iznosi 51 cent, saopštili su iz Montefarma Šef kriznog štaba Ranko Lazović je kazao da će u KCCG od naredne sedmice početi operativni tretman pacijenata sa malignim oboljenjima, a operacije će se obavljati po listi prioriteta
Dan - novi portal
U Crnoj Gori juče je registrovano pet novih slučajeva infekcije virusom korona, a tokom čitavog dana vladale su velike gužve ispred državnih apoteka „Montefarma” u Podgorici i drugim gradovima, gdje su građani čekali da kupe pakovanje od po pet zaštitnih hirurških maski, koje su prodavane za 51 cent po komadu, odnosno 2,51 euro. Dok su javnost i dio političkih partija optužili Vladu da profitira dok traje epidemija, iz „Montefarma” su saopštili da se radi o komercijalnoj nabavci i da maske prodaju po nabavnoj cijeni. Građani koji su satima čekali u redovima izrazili su nezadovoljstvo i ogorčenje što u ovakvoj situaciji moraju da plaćaju maske, kojih u apotekama nije bilo do juče, odnosno čak 25 dana od početka epidemije. Zbog velike nervoze dolazilo je do čestih verbalnih sukoba u redovima, ali i rasprava sa farmaceutima, u šta se uvjerila i ekipa „Dana”.

Iz Građanskog pokreta URA pozvali su Vladu Crne Gore da odgovori javnosti zbog čega se dio kontingenta zaštitnih maski, koji je prethodnih dana kao donacija dopremljen u Crnu Goru, u državnim apotekama „Montefarma” po cijeni od 51 centi za komad.

– Ovakav potez smatramo nečuvenim i zastrašujućim, imajući u vidu cjelokupni kontekst događanja. Dakle, ono što su strane države kao donaciju namijenili građanima Crne Gore, građani moraju da kupuju po cijeni koja je sve samo ne simbolična. Dobro je što je najveći dio te zaštitne opreme stigao u zdravstvene ustanove kojima je ona i najpotrebnija, a dio koji je namijenjen građanima trebalo je dijeliti besplatno u svim apotekama u Crnoj Gori, takođe limitiran broj maski po građaninu – poručili su iz URA.

Zaključuju da je ovakav način uzimanja novca od građana zastrašujući i da je riječ o otvorenom nehumanom i protivpravnom profiterstvu na muci građana.

Iz KCCG je saopšteno da će nastaviti da štite građane od virusa korona, a od virusa – lažna vijest svako se može sam zaštititi, snimak je javan.

Iz „Montefarma” je juče saopšteno da se Nacionalno koordinaciono tijelo saglasilo da se dio hirurških maski nađe u prodaji u apotekama.

– Maske su dio komercijalne nabavke, plaćene sa računa „Montefarma” i nabavljene su direktno od proizvođača bez posrednika i cijena po kojoj se prodaju je nabavna, uvećana za sedam odsto PDV-a i iznosi 0,51 euro. Porudžba i plaćanje pomenutih maski je izvršena je 20.3.2020. godine tj. prije nego su u Crnu Goru stigle donacije. Donirana oprema se ne prodaje u apotekama „Montefarma” već je namijenjenna onima koji su najviše izloženi opasnosti od korona virusa, a to su zdravstveni radnici i svi oni koji u ovom trenutku moraju obavljati radne zadatke (vojska, policija, vatrogasna služba, mediji, itd). „Montefarm” je svojim apotekama, u svim opštinama u Crnoj Gori, isporučio određeni broj zaštitnih maski, srazmjerno broju stanovnika, a prodaja je počela ovog jutra. Broj maski koje se mogu kupiti ograničen je na pet komada po pacijentu – saopštili su iz „Montefarma”.

Direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Boban Mugoša kazao je na konferenciji za medije da je juče ukupno testirano 170 uzoraka među kojima su pet novopozitivna slučaja infekcije novim korona virusom, dok su četiri pacijenta na respiratorima.

– Najviše oboljelih je u Podgorici – 132, Tuzima 36, Nikšiću 31, Baru 21, Ulcinju devet. U Andrijevici je zabilježeno sedam slučajeva, Bijelom Polju i Herceg Novom po šest, Budvi četiri, Danilovgradu tri i Tivtu dva slučaja. Imamo pad broja oboljelih, ali ovo nikako ne treba da nas zavara. Mjere se moraju poštovati, što ih više poštujemo, prije ćemo izaći iz ove situacije. Imamo situaciju da smo najveći broj oboljelih imali drugog i trećeg aprila, oko 50, zbog čega novi pik epidemije očekujemo za 10 do 12 dana. Mediji su debelo zaslužni što imamo ovakvu epidemiološku situaciju i što su izvještavali bez spekulacija – kazao je Mugoša.

On je istakao i kako se nadaju da nije došlo do lokalne transmisije na Vrelima ribničkim.

– Svakodnevno testiramo na desetine stanovnika i nijedan nije bio pozitivan, i ako bude potrebno, intervenisaćemo sa novim mjerama. Rano je govoriti o ukidanju mjera. Predstoji nam još jedan period borbe i poštovanja mjera. Ove mjere ne zavise samo od Crne Gore, zavisi kako ćemo ih i dalje tretirati. U svakom slučaju, mi razrađujemo scenarije, ali je rano o tome govoriti – pojasnio je Mugoša.

Šef Kriznog medicinskog štaba Ranko Lazović je govoreći o oboljelima od korona virusa, rekao da je trenutno u KCCG na Infektivnoj klinici hospitalizovano 11 pacijenata, na Internoj dva, a četiri su na intenzivnoj njezi. Naglasio je da je najgora projekcija za Crnu Goru da oboli 6.300 osoba, a najblaža da imamo oko 600 zaraženih, ili 0,1 odsto broja stanovnika.

– Juče smo iz KCCG otpustili dva pacijenta koja su negativna na korona virus i dva iz barske bolnice. Zdravstveno stanje pacijenata na Infektivnoj i Internoj klinici je stabilno, a od četiri koji su intenzivnoj njezi tri su na respiratoru, na najnižem modu ventilacije. To u praksi znači da se spremaju za odvajanje sa mašine – kazao je Lazović.

Kako je naveo, u nikšićkoj bolnici je šest pacijenata, svi su stabilnog stanja i niko nije na respiratoru.

– Iz barske bolnice smo danas otpustili dva pacijenta, ostalo je njih deset, stabilnog zdravstvenog stanja, a sjutra se za otpust spremaju još tri. U beranskoj bolnici su hospitalizovana četiri pacijenta, dobrog su zdravstvenog stanja, a dva su u procesu testiranja i spremaju se za otpust. Od danas su u radni pogon vraćeni ljekari i osoblje barske bolnice, nakon što su završili period samiozolacije i što im je test na virus negativan – saopštio je Lazović.

On je kazao da će u KCCG od naredne sedmice početi operativni tretman pacijenata sa malignim oboljenjima, a operacije će obavljati po listi prioriteta.

– Danas smo donijeli odluku da iza nedjelje krenemo u operativni tretman malignih bolesnika. Direktor Hirurške klinike će sačiniti spisak svih malignih bolesnika koji su na listi čekanja za plastičnu, hirurgiju dojke, endokrinu, digestivnu i grudnu hirurgiju. Prvo idu oni pacijenti koji su prošli radio i hemioterapiju, i sada su u optimalnom vremenu za hirurško liječenje. Iza njih su po prioritetu pacijenti sa težim malignim stanjima i oni za koje procijenimo da ne treba više da čekaju. Na kraju će biti operisani i oni koji su „potpuno bezbjedni u toj varijanti čekanja od 10 do 15 dana – naveo je Lazović.

On je kazao i da su u privatnoj bolnici „Kodra” porođene četiri trudnice, od kojih je samo prva pacijentkinja pozitivna na korona virus.

– Beba te majke je i nakon drugog testiranja negativna na virus korona i ona je zdrava. Transmisija virusa dojenjem nije potvrđena, a o dojenju odlučuje majka – naglasio je Lazović.

Istakao je i da po pitanju mjera Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) politika strogo sluša struku.

– Mjere predlažemo mi i sve što smo dosad predložili NKT je usvojilo. U ovoj situaciji odlučuje strogo i jedino struka. Apoteke kompanije „Montefarm” su snabdjevene maskama koje su komercijalnim putem nabavljene.

– Pitanje besplatne raspodjele maski nijesmo razmatrali. Gledali smo da zdravstveni sistem bude prvo obezbijeđen, a razmotrićemo i opciju za najugroženiju populaciju – rekao je Lazović.

Prosječna stopa smrtnosti od korona virusa u državama bivše Jugoslavije iznosi 2,7 odsto, broj potvrđenih slučajeva u svih šest zemalja je 7.170, dok je preminulih 196, pokazuju zvanični podaci za 9. april.

Najnižu stopu smrtnosti ima Crna Gora (0,8 odsto), koja je ujedno i poslednja država na tlu Evrope u kojoj je registrovan korona virus. Broj potvrđenih slučajeva smrtonosnog virusa je 257, a dvoje oboljelih je preminulo, prenosi N1.

Poslanik Demokrata Valentina Minić uputila je otvoreno pismo premijeru Crne Gore Dušku Markoviću u kojem je navela da se „stomatolozi nalaze u nezavidnoj poziciji, a čiju je struku Vlada koju predstavljate davno zbrisala sa mape osnovnih grana medicine, te nas dovela u situaciju da se sa nostalgijom sjećamo specijalizacija, sigurnih poslova u zdravstvenom sistemu i besplatnih usluga na koje su svi građani nekada imali pravo”.

Ona je podsjetila na naredbu NKT koje je 18. marta donijelo mjeru obustave rada svim stomatološkim ordinacijama u Crnoj Gori, „osim za 174 ordinacije koje imaju sklopljene ugovore sa Fondom za zdravstveno osiguranje, a koje su u uslovima epidemije obavezne da dežuraju”. Ona ističe da su stomatolozi primorani da rade bez zaštitne opreme i da improvizuju i prave sami zaštine maske i mantile.

– Iako opravdana, ova mjera dovela je u težak položaj vlasnike zatvorenih ordinacija i zubotehničkih laboratorija kojih u Crnoj Gori ima preko 300, uključujući i navedene 174 ordinacije, čiji se rad, zbog smanjenog obima posla svodi samo na hitne intervencije. Doktori stomatologije, medicinski i nemedicinski kadar koji je zaposlen u njihovim ordinacijama, kao i zubni tehničari, ostaće bez osnovne egzistencije i mogućnosti da održe svoje kadrove u radnom odnosu, ukoliko država hitno ne preduzme mjere i uključi ih predstavljeni ekonomski plan kako bi „heroje na prvoj liniji odbrane” spasili od daljeg poniženja i nemara koji tiho podnose u ovoj teškoj situaciji – navodi Minićeva.

Direktor KCCG Jevto Eraković juče je sa saradnicima, nenajavljeno, obišao sve klinike Kliničkog centra kako bi provjerili poštovanje procedura u borbi protiv epidemije izazvane virusom korona.

Uvjerili su se da zaposleni adekvatno koriste zaštitnu opremu koje, kako su istakli, ima u dovoljnim količinama.

– Takvo je stanje u svim organizacionim jedinicama naše ustanove. Posebna pažnja posvećena je Internoj klinici u kojoj se liječe najteži pacijenti oboljeli od Kovida-19. Zaposleni su istakli da su u uslovima potpune zaštite spremni da pruže maksimalan kvalitet u liječenju svih pacijenata, a menadžment im je iskazao zahvalnost za trud i posvećenost – navode iz te ustanove.

Klinički centar je uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije organizovao onlajn edukaciju za zdravstvene radnike iz cijele države.

– Cilj je povećanje kvaliteta rada svih zdravstvenih ustanova i to kroz davanje direktnih smjernica za reorganizaciju ustanova u epidemijskim uslovima, da bi se smanjio rizik za unos virusa u bolnice – naveli su iz KCCG.

U Crnu Goru je juče stigao materijal za testiranje na Kovid-19, sa kojim od jedne tube može da se uradi 20.000 testova.

– U pitanju je dragocjena donacija EU za Institut za javno zdravlje, Ministarstvo nauke i crnogorske laboratorije. Ovaj kontrolni materijal rješava pojavu lažno negativnih testova. Crna Gora je prva zemlja u regionu kojoj je dostavljen – napisao je na tviter nalogu šef Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav.

Članovi Humanitarnog društva za podršku Crne Gore iz Njujorka uplatili su organizaciji Crvenog krsta Bar 26.000 dolara pomoći u borbi protiv korona virusa.

Modna kreatorka Milena Đurđić pokloniće novinarima određenu količinu zaštitnih maski za lice za ličnu upotrebu, koje se izrađuju u njenom modnom ateljeu. Za svega nekoliko sati zaposleni u Hipotekarnoj banci i njihovi klijenti uplatili su Nacionalnom koordinacionom tijelu za zarazne bolesti još 50.000 eura. Biznismeni Petros Statis i Džek Ma donirali su pet tona medicinske opreme za potrebe zdravstvenog sistema. Kompanija PG Pak donirala je KCCG higijensko sanitarni materijal i sredstva za dezinfekciju u iznosu do 8.000 eura. Nezavisni sindikat Centralne banke Crne Gore donirao je 2.000 eura za prikupljanje sredstava za kupovinu zaštitnih sredstava za zdravstvene radnike.

D.B.


Neko će da profitira
Iz bjelopoljske NVO „Novi put” je saopšteno da njihovi sugrađani izražavaju nezadovoljstvo što se oprema iz humanitarnih donacija Crnoj Gori njenim građanima prodaje po 51 cent.

– Te iste maske po komadu su do pojave korona virusa u istoj apoteci koštale 11 centi što u ovim teškim trenucima prestavlja profitiranje pojedinih ustanova ili pojedinaca. Građani izražavaju bojaznost da će veća količina tih maski, kao i ranije, završiti u privatnim radnjama gde se prodaju po 1,60 eura ili mnogo više.

NVO„ Novi put” poziva Vladu Crne Gore i NKT da hitno razmotre situaciju i reaguju putem medija i inspekcijskih službi kako bi spriječili svaku zloupotrebu i time oštetili građane, a po mogućnosti da se po dva komada maski besplatno dijele svim građanima – kažu na kraju u ovoj NVO.

Opštinski operativni štab za zarazne bolesti u Nikšiću apelovao je na građane da poštuju preventivne mjere i konstatovao da je epidemiološka situacija na području opštine zadovoljavajuća, te da je određeni broj lica u samoizolaciji koju kontrolišu nadležne službe.

– Do danas je u Nikšiću analizirano ukupno 250 uzoraka, a zabilježena 32 slučaja pozitivna na virus, od čega su tri stanovnici Podgorice i svi su stabilnog stanja. U Opštoj bolnici u Nikšiću, koja je u potpunosti opremljena da adekvatno pruži njegu i liječenje oboljelima, smješteno je šest pacijenata, koji su izuzetno stabilnog stanja i koji će naredne nedjelje biti otpušteni sa bolničkog liječenja. Među osobljem nema zaraženih, a 18 zaposlenih smješteno je u hotelu „Onogošt“ – saopšteno je nakon jučerašnje sjednice Opštinskog operativnog štaba grada.

M.N. – B.B.


Jedno dijete sa roditeljem može u šetnju
Nacionalno koordinaciono tijelo pojasnilo je dodatne mjere o ograničenju kretanja, koje se odnose da više od jedna osoba ne smije da se nađe na javnim površinama. Na pitanje građana da li se prisustvo više od jedne osobe odnosi na redove pred prodavnicama ili se ne računa da je to prisustvo više lica, ako su na udaljenosti od dva metra, u NKT-u objašnjavaju da se to ne odnosi.

Oni su odgovorili i na pitanje da li je dozvoljeno povesti dijete starije od 12 godina ili stariju odraslu osobu kod doktora ili će doktor doći kući.

– Pomoć starim i iznemoglim osobama, uključujući i odlazak kod ljekara, trebe da bude dozvoljen uz pratnju druge odrasle osobe, idealno člana porodice ili njegovatelja. Poželjno je da postoji potvrda o zakazanom pregledu, kako bi se mogla provjeriti istinitost navoda. U slučaju da se radi o akutnom stanju ili nepokretnoj osobi, zdravstvena njega će se pružiti u kući ili stanu – savjetuju iz NKT.

Ističu da se samo jedno dijete od 12 godina može izvesti napolje, iako je, na primjer, roditelj sam (npr. blizanci, bebe ili baš mala djeca).

– Samo jedno dijete može biti na javnoj površini, uz obaveznu pratnju roditelja/staratelja. Posebno zbog zloupotrebe i drastičnog kršenja ranije donijetih naredbi – navode iz NKT.

Na pitanje da li se krši naredba ako se dvoje odraslih nađe na parkingu, na primjer pri ulasku u porodični auto, u NKT navode da se naredba u dijelu motornih vozila nije mijenjala.

– Izlazak u dvorište kuće sa jednim domaćinstvom nije kršenje naredbe, jer se ne radi o javnoj površini – ističu iz NKT.


Virus se prenosi kada zaraženi ima simptome
Najmlađi doktor mikrobiologije i istraživač Selma Nurković iz Rožaja kazala je za „Dan” da dostupni naučni podaci ukazuju da se virus korona relativno brzo i lako širi među ljudima, te se procjenjuje da bi jedna oboljela osoba u prosjeku mogla zaraziti dvije do tri osjetljive osobe. Ona navodi da se virus prenosi sa čovjeka na čovjeka indirektno, odnosno dodirivanjem predmeta i čvrstih površina (kvake na vratima, tastatura, telefoni i druge površine koje se svakodnevno koriste), ali i direktnim kontaktom, kapljičnim putem kijanjem i kašljanjem, odnosno putem kapljica koje predstavljaju sekret iz respiratornog trakta i pljuvačku u sićušne kapljice promjera 10 Âľm do 2 mm.

– Vrijeme inkubacije (vrijeme između izlaganja virusu i pojave simptoma) je između 2 i 14 dana. Virus se prenosi kada oboljeli ima simptome koji liče simptomima gripe, te je osoba najzaraznija kad ima izražene simptome bolesti. Postoje naznake da neki ljudi mogu prenijeti virus neposredno prije nego se oni pojave. To nije neuobičajeno kod virusnih infekcija, ali za ovaj novi virus nema jasnih dokaza da se bolest može prenijeti prije pojave simptoma. Simptomi bolesti koje uzrokuje korona virus su povišena tjelesna temperatura, kašalj, otežano disanje, grlobolja, bolovi u mišićima, curenje iz nosa, glavobolja i drhtavica. Međutim, simptomi koje uzrokuje korona virus jako su slični, gotovo identični simptomima sezonske gripe koju uzrokuju drugi virusi. Konstantno radite na jačanju svog imunog sistema. To možete postići na više načina: izbacite alkohol i cigarete iz upotrebe, potrudite se da svakoga dana ustajete i liježete u isto vrijeme, da vam obroci budu redovni, smanjite unos vještačkih šećera i kafe, konzumirajte dovoljno proteina, opskrbite se zalihom voća, povrća i pijte puno vode – poručuje Nurkovićeva.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"