Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Amfilohije * U njegovom srcu bilo je samo ljubavi i za prijatelje i neprijatelje * Odlazak ličnosti jedne epohe * Nekoliko opština proglasilo Dan žalosti * U Tivtu promovisana pjesma Dina Merlina * Vlada ekspertska i bez lidera * Jovanić ne da dva miliona eura za plate rudara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džudi Rajnzing Rajnke, ambasadorka SAD:
– Naša očekivanja od nove vlade ista su kao i očekivanja građana – sprovođenje konkretnih reformi kako bi se suzbila korupcija.

Vic Dana :)

Kaže učiteljica Perici: – Sjutra da dođeš u školu sa djedom.
- Valjda sa ocem - ispravlja je Perica.
Učiteljica: – Ne, nego sa djedom, da on vidi kakve greške mu sin pravi u tvojim domaćim zadacima.


​Kupio Mujo burek i samo što zagrize pita pekara: Prijatelju, gdje držiš meso?
Pekar: Pa u frižideru!
Mujo: Stavi malo i u burek, majke ti!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2020-10-30 TRIBINA „RIJEČ” UKCG ZAPOČELA SERIJU RAZGOVORA NA NOVU TEMU
Detalj sa Tribine Književnost se nevoljno prepliće sa politikom U proteklom periodu režim je krenuo u obračun sa živim piscima i pjesnicima da ne bi pisali o mrtvima. Kada su od Njegoša pokušali da naprave ono što nikada nije bio, narod ga je bolje razumio. Misao, riječ i slovo su jedno, a kada su zajedno, nepobjedivi su - kazao je, između ostalog, Miomir Đurišić
Dan - novi portal
Tribina „Riječ” Udruženja književnika Crne Gore, započela je seriju razgovora na temu „Književnost i politika” o čijem će kompleksnom odnosu govoriti pisci, teoretičari književnosti, sociolozi i politikolozi. O domenu političke i medijske cenzure, o odstranjivanju sa javne društvene scene, o književnosti koja je nastajala u poslednje dvije decenije, govorili su mr Radoje Femić, Miomir Đurišić i Milica Kralj, urednica Tribine.
– Poznato je da srpska književnost u Crnoj Gori čini jedan od najistrajnijih obrazaca čuvanja duhovnog kulturnog identiteta i književnog nasljeđa, srpski jezik i ćirilično pismo i da je autokratskom moći represivnog modela preimenovana u stanje unutrašnjeg progonstva. U poslednje dvije decenije stvari na književnoj sceni postale su jasnije, očiglednije: ona vrsta ideološkog pritiska, cenzure koja je u početku bila agresivnija, očigledna, ubojitija... postigla je svoj cilj. A cilj – mi to i znamo i živimo i osjećamo, i jeste društvena i medijska margina na kojoj smo. Ovo mjesto, ovaj prostor je i rezultat ideološke vivisekcije: odstranjeno književno tkivo nastavilo je da živi na ovoj adresi, da se razvija, da stvara, da postiže značajne rezultate. U prostoru društvene i kulturne izolacije razvija se, raste i obznanjuje najvitalniji dio savremene srpske književnosti – kazala je, između ostalog, pjesnikinja Milica Kralj.
Miomir Đurišić je u svojoj nadahnutoj besjedi kazao da riječ i slovo razlikuju čovjeka od ostalih bića, ali da riječ i slovo razlikuju i čovjeka od čovjeka.
– Književnost se nevoljno prepliće sa politikom. Književnost i politika nikada nijesu ravnodušni jedno prema drugom. U proteklom periodu, režim je krenuo u obračun sa živim piscima i pjesnicima da ne bi pisali o mrtvima. Kada su od Njegoša pokušali da naprave ono što nikada nije bio, narod ga je bolje razumio. Misao, riječ i slovo su jedno, a kada su zajedno, nepobjedivi su - kazao je, između ostalog, Đurišić.
U dijalogu koji je uslijedio nakon zvaničnih izlaganja, učestvovali su i predsjednik UKCG Novica Đurić i književnik i književni kritičar Perivoje Popović.
A.Ć.


Istinskoj nadarenosti pružiti institucionalnu podršku
Mr Radoje Femić je istakao da govor o odnosu politike i književnosti prirodno podrazumijeva međuzavisnost koja mora računati na autonomiju književnog čina.
– Svaki drugi odnos omogućava razvijanje utilitarističke koncepcije koja estetsku dimenziju potčinjava praktičnim, vanliterarnim ciljevima. U našem slučaju, riječ je o književnosti koja se stvara na tlu Crne Gore i koja ima uslovne specifičnosti kulturnog zoniranja, ali koju nije moguće sagledavati van koncepta jedinstvene srpske književnosti. Eksplicitni politički uticaj na književnu produkciju u dugom vremenskom periodu bio je izraz totalitarističke političke prakse, koja je kao svoj osnovni zadatak legitimisala podrivanje fundamentalnih, kanonskih književnih vrijednosti u ime političkog eksperimenta koji je na kraju krahirao. Urušavanje estetskih dometa pratila je i žanrovska erozija, čiji neslavni izdanak je tzv. sponzorisana književnost.
Istinskoj nadarenosti valja pružiti institucionalnu podršku kako bi se ljestvica vrijednosti konsolidovala, što bi bilo na korist i piscima i čitaocima – smatra Femić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"