Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Optužio bivši vrh policije za nestanak pisama * Brinu ih Sveto i Ramada * Milovim prijateljima dozvola za jedan dan * Vlada nezakonito pozajmljivala, DRI žmurila * Optužio bivši vrh policije za nestanak pisama * Neko je rekao revizionizam? * (Gu) bitak ćirilice
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Draginja Vuksanović Stanković, poslanik SDP-a:
– Nečiji privatni interes ne smije biti sprovođen kroz navodni javni interes.

Vic Dana :)

Pilot
Fata: „Mujo, jesi li ti letač?”
Mujo: „Nisam, zašto?”
Fata: „Ma, baš sam htjela večeras spavati s pilotom!”
Mujo: „Aaaa to, pa letio sam ti ja iz škole, s posla, sa skele....!”
Fata sprema kćer za udaju noć prije, pa kad su sve pripremile, mala Habiba je upita:
- Mamo, mamo, ‚o‘š li plakat‘ sjutra kad me budu odvod‘li od kuće?
Fata uzdahne:
- Šta ć‘ ja plakat‘, jadna ne bila, nek‘ plače onaj kome ideš u kuću!
Dolazi lik u biblioteku:
- Dobar dan, imate li knjigu o samoubistvu?
- Ma da, pa da je ne vratiš!
Pita plavuša nekog lika.
- A odakle si?
- Iz Odžaka, kaže lik.
- A jel znaš Deda Mraza?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan ZAGREB NE POŠTUJE PRAVO PREMA SPORAZUMU O SUKCESIJI
Baške vode Hrvati izdaju srpsku imovinu Na spisku je 15 nekretnina, odmarališta i pratećih objekata na primorju Hrvatske, čiji su vlasnici preduzeća iz Srbije i Bosne i Hercegovine, a u zakup se daju na 30 godina
Dan - novi portal
Ministarstvo državne imovine Hrvatske objavilo je prije tri dana javni poziv kojim daje u zakup odmarališta i druge nekretnine na Jadranu, a na koje Srbija polaže pravo prema Sporazumu o sukcesiji – Aneks G.
Na spisku je 15 nekretnina, odmarališta i pratećih objekata na primorju Hrvatske, čiji su vlasnici preduzeća iz Srbije i Bosne i Hercegovine, a u zakup se daju na 30 godina.
Na listi se nalaze nekretnine poput bivšeg odmarališta Robne kuće Beograd, Pionir Sombor, Hotel Novi Sad.
Ovaj poziv uslijedio je samo desetak dana nakon što je hrvatsko ministarstvo objavilo prodaju nekadašnjeg vojnog odmarališta u Baškim vodama, gdje je kao vlasnik u zemljišnim knjigama u Makarskoj upisano Ministarstvo odbrane Srbije, pravni naslednik Ministarstva odbrane SFRJ.
Istovremeno, tada je objavljeno da se daje u zakup na 30 godina još četiri objekta čiji je vlasnik Srbija.
Praktično, u pitanju su primjene izmjena i dopuna Zakona o upravljanju državnom imovinom koje je Hrvatski sabor usvojio u maju ove godine i koje resornom hrvatskom ministarstvu omogućavaju da upravlja nekretninama i da stavlja u funkciju i one nekretnine za koje nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi.
I prije nego što je usvojen u Saboru, ovaj zakon je izazvao veliko nezadovoljstvo u Srbiji i Bosni i Hercegovini jer će to, kako je shvaćeno, u praksi značiti da državnu imovinu pravnih lica iz drugih republika bivše SFRJ, Hrvatska može dati na upravljanje trećim osobama na rok od 30 godina.
Obraćanje Komitetu
za ljudska prava UN
Predsjednik Udruženja „Oteta imovina”, u koje je uključeno 28 firmi među kojima su i neke firme iz BiH, Zoran Ristić navodi da Hrvatska odbija da vrati srpsku imovinu, jer je smatra hrvatskom imovinom, budući da su hrvatske vlasti 1992. donijele uredbu po kojoj je sva srpska imovina prešla u vlasništvo Republike Hrvatske: „Oni kažu, ‚pa šta da vam radimo, imali ste pravo korišćenja, a ne svojine‘”.
Zato se Udruženje obratilo Komitetu za ljudska prava UN, sa zahtjevom da se ispoštuju prava srpskih građana i pravnih subjekta, budući da je Hrvatska vratila imovinu slovenačkim i makedonskom preduzećima.
Očekuje da će najkasnije za mjesec dana biti održana javna sjednica pred Komitetom za ljudska prava u Ženevi na kojoj će se razmotriti predstavka vezana za diskriminaciju građana i pravnih subjekata iz Srbije i BiH u pogledu imovine koju posjeduju u Hrvatskoj.
– Predstavka se odnosi na povredu prava, odnosno diskriminaciju srpskih građana i pravnih subjekata s obzirom na činjenicu da je Hrvatska vratila imovinu makedonskim i slovenačkim firmama – rekao je Ristić.
U Udruženju „Oduzeta imovina” navode da oglašavanje prodaje nekretnine u Baškim vodama, čiji je vlasnik Ministarstvo odbrane nekadašnje SFRJ, a kao pravni sledbenik upisan u zemljišne knjige u Makarskoj je Ministarstvo odbrane Srbije, razlog zašto se Udruženje obratilo UN-u.
Suvlasnik tog trospratnog objekta u Baškim Vodama sa 180 soba i površine 12.500 metara kvadratnih, je i jedna bh. firma koja je svojevremeno adaptirala taj hotel.
Dokazi na javnoj
sjednici
Ristić dodaje da će o tome pružiti dokaze na javnoj sjednici u Ženevi, te da će obrazložiti predstavku u ime Udruženja.
Podsjeća da je sud u Strazburu ranije odbio da raspravlja o tužbi srpskih firmi u vezi sa povraćajem imovine u Hrvatskoj.
Oko 180 firmi, dodaje, vodi postupak i pred hrvatskim sudovima za povraćaj imovine srpskih firmi.
Ristić ističe da se Sporazum o sukcesiji mora poštovati, a da će se ako Hrvatska odbije da potpiše bilateralni sporazum ići na arbitražu u Hagu, što predviđa Sporazum o sukcesiji.
Aneks G sporazuma među bivšim republikama SFRJ kaže da svim građanima i pravnim subjektima moraju biti vraćena prava koje su imali na dan 31.12.1990. godine, a svi ugovori sklopljeni pod pritiscima i prijetnjama, moraju biti proglašeni ništavnim.
Iako je taj sporazum stupio na snagu 2004. godine, srpska imovina nije vraćena pod „okrilje Srbije”.
Postoje različite procjene o tome koliko vrijedi srpska imovina preduzeća u Hrvatskoj, a jedna od njih kaže da je u pitanju vrijednost imovine u visini od dvije milijarde eura.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"