Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zgrnuli milione ucrtavajući komplekse na svojim placevima * Preko 1.000 stanova do glasova * Zbog podrške Milu LP pred raskolom * Sveto ostaje u Spužu još dva mjeseca * Stopama velikih pronalazača * „Tok” krenuo u svijet * Ulična zabava za 90. rođendan
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-01-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Šetaju slon i miš i pričaju o svemu i svačemu. Odjednom će slon:
- Je li, koliko si ti star?
A miš će:
- Šest mjeseci.
- Uh - kaže slon - pa i ja sam, a vidi koliki sam ja, a kolicni si ti.
- Da, al’ ja sam tri mjeseca bio bolestan.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo GRIN HOUM UPOZORAVA NA NEGATIVNE POSLEDICE DRUGOG BLOKA TERMOELEKTRANE I RADA POSTOJEĆEG POSTROJENJA
Termoelektrana Zbog zagađenja oboljelo 21.200 Pljevljaka Nikola Ninković upozorava da se 1985. tri odsto djece liječilo od astme, a ta brojka je 2001. porasla na 11 procenata
Dan - novi portal
Iz­grad­nja dru­gog blo­ka Ter­mo­e­lek­tra­ne u Plje­vlji­ma ne­is­pla­ti­va je sa eko­lo­škog, eko­nom­skog, ali i zdrav­stve­nog aspek­ta, ocje­nju­je se u ana­li­zi „Isti­na o pro­jek­tu iz­grad­nje dru­gog blo­ka Ter­mo­e­lek­tra­ne „Plje­vlja” ko­ju je ura­di­la NVO Grin ho­um. Autor ana­li­ze, pro­jekt­ni ko­or­di­na­tor u Grin ho­u­mu, in­že­njer ener­ge­ti­ke Ni­ko­la Nin­ko­vić, na­vo­di da je tri­de­se­to­go­di­šnji ne­mar­ni rad Ter­mo­e­lek­tra­ne do­veo do to­ga da su ka­pa­ci­te­ti eko­si­ste­ma ve­o­ma ugro­že­ni i ogra­ni­če­ni, a po­sle­di­ce za­ga­đe­nja osje­ća­ju sa­da­šnje ge­ne­ra­ci­je Plje­vlja­ka s ob­zi­rom na to da je sa­mo u pe­ri­o­du od 2008. do 2012. broj obo­lje­lih od kar­ci­no­ma po­ve­ćan za 63. On is­ti­če da su od štet­nih uti­ca­ja Ter­mo­e­lek­tra­ne osim va­zdu­ha, za­ga­đe­ni i vo­da i ze­mlji­šte.
– Agen­ci­ja za za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne če­sto ne is­pu­nja­va svo­ju sva­ko­dnev­nu oba­ve­zu i ne ob­ja­vlju­je re­zul­ta­te mje­re­nja kva­li­te­ta va­zdu­ha u Plje­vlji­ma. Ta­ko­đe, od­bi­je­na je ini­ci­ja­ti­va ci­vil­nog sek­to­ra i ve­li­kog bro­ja gra­đa­na za po­sta­vlja­nje eko­lo­škog in­spek­to­ra sa sje­di­štem u Plje­vlji­ma, dok isti ne ka­žnja­va za­ga­đi­va­če, omo­gu­ća­va­ju­ći im ta­ko da ra­de ono što već 30 go­di­na ra­de bez ika­kve na­dok­na­de na­sta­le šte­te. Sve ovo ide u pri­log to­me da nad­le­žni or­ga­ni že­le pri­kri­ti stvar­no sta­nje u Plje­vlji­ma, upor­no in­si­sti­ra­ju­ći na to­me da in­di­vi­du­al­na lo­ži­šta do­pri­no­se za­ga­đe­nju, isto­vre­me­no omo­gu­ća­va­ju­ći ne­sme­tan rad i ne­is­pu­nja­va­nje oba­ve­za stvar­nim za­ga­đi­va­či­ma, Ter­mo­e­lek­tra­ni i Rud­ni­ku uglja – ka­že Nin­ko­vić.
On is­ti­če da u Cr­noj Go­ri ne po­sto­ji ade­kvat­no stra­te­ško pla­ni­ra­nje i sa­mim tim ni­je mo­gu­će kva­li­tet­no od­re­di­ti stvar­ne po­tre­be za no­vim ener­get­skim ka­pa­ci­te­ti­ma. Da bi se pla­ni­ra­la ener­get­ska po­stro­je­nja, mo­ra­ju se zna­ti tač­ne po­tre­be ne­ke ze­mlje za ener­gi­jom, dok u Cr­noj Go­ri to ni­je slu­čaj. Nin­ko­vić na­vo­di da se umje­sto na ko­ri­šte­nju re­sur­sa po­put sun­ca, vje­tra, bio ma­se i mje­ra ener­get­ske efi­ka­sno­sti in­si­sti­ra na eks­plo­a­ta­ci­ji fo­sil­nih go­ri­va ko­ja ne­ga­tiv­no uti­ču na eko­si­stem i zdra­vlje gra­đa­na. Ovom ana­li­zom, po­tvr­đe­ni su na­go­mi­la­ni pro­ble­mi, po­čev od pla­ni­ra­nja raz­vo­ja ener­ge­ti­ke, pre­ko pro­iz­vod­nih ka­pa­ci­te­ta, do si­ro­vi­na ko­je se ko­ri­ste za pro­iz­vod­nju stru­je.
– Pre­ma po­da­ci­ma zdrav­stve­nih usta­no­va u Plje­vlji­ma u struk­tu­ri ukup­nog mor­bi­di­te­ta pre­ma po­da­ci­ma iz 1985. i 2001. do­mi­ni­ra­ju re­spi­ra­tor­ne in­fek­ci­je, in­fek­ci­je i pro­ble­mi uri­nar­nog trak­ta, me­ta­bo­lič­ki po­re­me­ća­ji i pro­ble­mi neo­na­tu­sa i odoj­ča­di. Sa­mo od 2010. do 2012. za­bi­lje­že­no je 21.209 slu­ča­je­va obo­li­je­va­nja od tih bo­le­sti. Udio akut­nih re­spi­ra­tor­nih bo­le­sti u ukup­nom bro­ju dje­ce na pod­ruč­ju Plje­va­lja po­ras­tao je sa 23 od­sto 1985. na 50 pro­ce­na­ta u 2001. Ta­ko­đe, 1985. go­di­ne tri od­sto dje­ce na pod­ruč­ju Plje­va­lja li­je­či­lo se od ast­me, a ta broj­ka je 2001. po­ra­sla na 11 pro­ce­na­ta – upo­zo­ra­va Nin­ko­vić.
On is­ti­če da iako je Cr­na Go­ra pot­pi­sni­ca spo­ra­zu­ma o for­mi­ra­nju Ener­get­ske za­jed­ni­ce, gra­nič­ne vri­jed­no­sti emi­si­ja štet­nih če­sti­ca u va­zdu­hu u cr­no­gor­skom za­ko­no­dav­stvu ni­su u skla­du sa gra­nič­nim vri­jed­no­sti­ma emi­si­ja iz za­ko­no­dav­stva EU.
– Pla­ni­ra­na pro­daj­na ci­je­na elek­trič­ne ener­gi­je iz dru­gog blo­ka iz­u­zet­no je vi­so­ka i ne­kon­ku­rent­na, dok je pro­iz­vod­na ci­je­na ne­re­al­no ni­ska, te su shod­no to­me iz­vje­sni ogrom­ni gu­bi­ci. Iz­voz pro­jek­to­va­nog vi­ška stru­je ne­će bi­ti mo­guć ni uko­li­ko pro­iz­vod­na ci­je­na elek­trič­ne ener­gi­je bu­de kao što je i pla­ni­ra­na na­cr­tom de­talj­nog pro­stor­nog pla­na, od­no­sno 65 eura po me­ga­vat-sa­tu – na­vo­di Nin­ko­vić.
Umje­sto du­go­roč­nih is­pla­ti­vih pla­no­va, Nin­ko­vić ocje­nju­je da u na­šoj dr­ža­vi ima­mo su­prot­nu si­tu­a­ci­ju.
– Iz­grad­nja dru­gog blo­ka ni­je oprav­da­na ni sa eko­nom­skog sta­no­vi­šta. Pro­jek­to­va­na ci­je­na nje­go­ve iz­grad­nje od oko 360 mi­li­o­na eura ni­je kraj­nja, a ona bi mo­gla bi­ti i du­plo ve­ća. Iako se ne mo­že una­pri­jed go­vo­ri­ti, ono što je sa­da ja­sno, je­ste da u slu­ča­ju da je dru­gi blok sa­da u po­go­nu, nje­go­vo po­slo­va­nje na osno­vu ve­le­pro­daj­nih ci­je­na za 2014. go­di­nu bi­lo bi sa gu­bit­kom sa­mo za tu go­di­nu 21.284.200 eura. Po­red to­ga, fi­nan­si­ra­nje ovog pro­jek­ta bi­će iz kre­di­ta iza ko­jeg mo­ra sta­ja­ti dr­žav­na ga­ran­ci­ja, a što zna­či da iza to­ga sto­je po­re­ski ob­ve­zni­ci – is­ti­če Nin­ko­vić.
Nin­ko­vić na­vo­di da Cr­na Go­ra, osim du­go­roč­nom pla­ni­ra­nju, tre­ba da se okre­ne no­voj ener­get­skoj pa­ra­dig­mi.
– Na­ša šan­sa ni­je sa­mo u ogrom­nim po­ten­ci­ja­li­ma ob­no­vlji­vih iz­vo­ra ener­gi­je, već i u po­ve­ća­nju ener­get­ske efi­ka­sno­sti u zgra­dar­stvu i in­du­stri­ji. Ušte­de u tom sek­to­ru mo­gu bi­ti i do 40 od­sto pa bi se mje­ra­ma ener­get­ske efi­ka­sno­sti za ne­ko­li­ko go­di­na mo­gle go­to­vo pre­po­lo­vi­ti po­tre­be Cr­ne Go­re za elek­trič­nom ener­gi­jom, a uz isto­vre­me­na otva­ra­nja ve­li­kog bro­ja rad­nih mje­sta i in­du­stri­je, po­ve­za­nih sa ovim sek­to­rom – sma­tra Nin­ko­vić.M.S.


Na­ja­ve za­po­šlja­va­nja su far­sa

Nin­ko­vić na­vo­di da su obe­ća­nja da će iz­grad­nja dru­gog blo­ka ter­mo­e­lek­tra­ne do­ve­sti do no­vih rad­nih mje­sta te­ško ostva­ri­va. On ob­ja­šnja­va da se je­di­no mo­že oče­ki­va­ti sma­nji­va­nje bro­ja za­po­sle­nih, po­što po­sto­je­ći blok tre­ba da se uga­si do 2024. zbog is­te­ka rad­nog vi­je­ka, pa će ne­ki od za­po­sle­nih do­bi­ti no­vo rad­no mje­sto, a ne­ki osta­ti bez po­sla zbog no­vih teh­no­lo­gi­ja ko­je ne iz­i­sku­ju rad­nu sna­gu. Ter­mo­e­lek­tra­na Plje­vlja je od 2010. do 2012. broj za­po­sle­nih sma­nji­la na 223, dok je tre­nut­no broj rad­ni­ka 195.
Osim to­ga, upo­zo­ra­va Nin­ko­vić, ne po­sto­je do­volj­no is­tra­že­ne, ana­li­zi­ra­ne ni­ti re­al­no pro­ci­je­nje­ne re­zer­ve uglja, ima­ju­ći u vi­du da su po­sto­je­će do­volj­ne za rad no­vog blo­ka do 25 go­di­na ili ma­nje uko­li­ko po­sto­je­ći osta­ne u funk­ci­ji.


To­pli­fi­ka­ci­ja upitna

Nin­ko­vić pod­sje­ća da je Elek­tro­pri­vre­da još 1982. ima­la oba­ve­zu da iz­vr­ši to­pli­fi­ka­ci­ju Plje­va­lja, ali ni na­kon 30 go­di­na ra­da i oko 40 mi­li­o­na to­na uglja ko­li­ko je sa­go­re­no, pro­je­kat ni­je re­a­li­zo­van. Taj pro­je­kat je sa­da do­ve­den u pi­ta­nje jer ni­je de­fi­ni­san i na­cr­tom de­talj­nog pro­stor­nog pla­na, po­što je to stvar ko­nač­ne od­lu­ke in­ve­sti­to­ra u Ter­mo­e­lek­tra­ni, a i lo­kal­na sa­mo­u­pra­va bi mo­ra­la da obez­bi­je­di oko 20 mi­li­o­na za taj pro­je­kat. Ta­ko­đe, to­pli­fi­ka­ci­ja bi ima­la ne­ga­tiv­nu ulo­gu za rad dru­gog blo­ka zbog tro­še­nja di­je­la sna­ge, pro­je­kat bi tra­jao do 25 go­di­na i na kra­ju bi sa­mo 70 po­sto gra­đa­na bi­lo ob­u­hva­će­no si­ste­mom.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"