Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Džigijeva pravila jača od Ustava * Falsifikovanim dokumentom pokušao da naplati 179 hiljada * U Visbaden poslati lažni DNK uzorci Vuka Vulevića * Džigijeva pravila jača od Ustava * Tramp prijeti napadom, Moskva upozorava da će odgovoriti * Milov patent za Komove * Iz Bosne bježe i imami
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branka Lakočević, predsjednica Upravnog suda:
– I dalje se ne poštuju presude Upravnog suda, samo se formalno ispoštuje postupak, ali se suština presude ne ispoštuje.

Vic Dana :)

Perica pita majku:
- Mama, reci mi kada i gdje si me poslednji put prebila?!
- Zašto?
- Ma, učiteljica traži da joj donesemo potvrdu o prebivalištu...
Već mjesec dana sam na dijeti. Rezultati su neviđeni,... niti ih vidim ja, niti iko drugi!
Izveo Bosanac Dalmatinku na večeru. Dalmatinka naručuje:
- Ja ću dagnje...
- Ne kaže se dagnje, nego jagnje, bona - prekide je Bosanac!
Skupile se životinje u šumi da se takmiče u pričanju viceva. Prethodno se dogovore da ubiju onoga čijem se vicu ne budu svi smijali. Prva počne lisica. Ispriča vic i na kraju svi se smiju, osim mede, pa ubiju liju. Zatim dođe vuk. Ispriča vic, svi ćute, samo se meda smije. Pitaju ga ostali:
- Šta je, medo, što se smiješ?
Meda će:
- Ala je bio dobar onaj lijin!









Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo U PORASTU MALOLJETNIČKA DELINKVENCIJA
Ilustracija Sve mlađi tonu u kriminal Uprava policije registrovala je lani 490 krivičnih djela, 2016. ih je bilo 375, koja je počinilo 317 maloljetnika, godinu ranije evidentirano ih je 291 Žrtve 258 krivičnih djela su 286 maloljetnih lica i to 126 uzrasta do 14 godina, 97 između 16 i 18 godina i 63 od 14 do 16 godina
Dan - novi portal
Uprava policije registrovala je lani 490 krivičnih djela, dok ih je 2016. bilo 375, koja je počinilo 317 maloljetnika, a godinu ranije ih je bilo 291. Kako se navodi u izvještaju Ministarstva unutrašnjih poslova, maloljetnici čine 13,5 odsto ukupnog broja prijavljenih lica.
Krivična djela najčešće čine maloljetnici uzrasta između 16 i 18 godina a prekršili su zakon u 195 slučajeva. Oni uzrasta od 14 do 16 napravili su 89 krivičnih djela, a djeca do 14 godina ogriješila su se o zakon 33 puta.
– Maloljetnici su učinioci 372 krivična djela protiv imovine, 52 protiv života i tijela, 18 protiv javnog reda i mira, 14 protiv bezbjednosti javnog saobraćaja, šest protiv sloboda i prava čovjeka, pet protiv zdravlja ljudi (u vezi sa drogom), četiri protiv braka i porodice, jedno krivično djelo protiv polne slobode i 18 ostalih krivičnih djela - navodi se u izvještaju ministarstva.
Kao žrtve 258 krivičnih djela, oštećeno je 286 maloljetnih lica i to 126 su djeca do 14 godina, 97 između 16 i 18 godina i 63 od 14 do 16.
– Od ukupnog broja krivičnih djela izvršenih nad maloljetnim licima, u 37,2 odsto maloljetnici su žrtve krivičnih djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja. Preventivne aktivnosti na suzbijanju maloljetničke delinkvencije, realizovane su kroz akciju „Mladost”, sa akcentom na sprečavanje i suzbijanje vršnjačkog nasilja – konstatovano je u izvještaju.
Specijalista socijalnog rada i socijalne politike Nikoleta Dajković u stručnoj analizi objavljenoj u medicinskom časopisu „Medikal” navodi da usled poboljšanja životnog standarda, širenja tendencije za vođenje, tako reći, modernog života koji zahtijeva „brzo življenje” tj. manje slobodnog vremena, manju posvećenost porodici, a koji proizvodi veću otuđenost među ljudima, dolazi do povećanja stope kriminala, a posebno maloljetničke delinkvencije. Ona kaže da se u početku pojam maloljetničke delinkvencije nije razlikovao od pojma kriminala, a sada o njemu postoje brojna shvatanja.
– Svako delinkventno ponašanje u svojoj biti izaziva težnju za kompenzacijom osjećaja manje vrijednosti. Mladi delinkventi su često u sukobu s okolinom, zakonom i policijom, što kod njih izaziva dodatan osjećaj straha i nesigurnosti. Različiti su faktori koji dovode do delinkventnog ponašanja a možemo ih podijeliti na makro i mikro faktore. Makro faktori su ekonomski faktori/krize, rat i njegove posledice, politički faktori, opšti (nasilni) kulturni modeli, medijske slike, poruke i sadržaji, društvena pokretljivost – migracije, urbanizacija, društvena reakcija (moralna panika, rat protiv kriminala, povećavanje represije i kršenje ljudskih prava, uvećavanje ukupnog kriminala). Većina ovih faktora je uticala na povećanje broja maloljetnih delinkvenata u Crnoj Gori, ali ispitivanja su pokazala da najviše utiču mikro faktori kao što su porodične prilike i odnosi (zanemarivanje od strane roditelja) 80 odsto maloljetnih ispitanika u Crnoj Gori je bilo žrtva porodičnog nasilja ili zanemarivanja, škola (neuspjeh, nasilje), materijalni problemi, odgojno nepovoljne situacije (prepuštenost ulici) i neorganizovano slobodno vrijeme – navela je Dajkovićeva.
U ra­ni­joj ana­li­zi UNI­CEF-a na­ve­de­no je da se ma­lo­ljet­nič­ko pre­stup­ni­štvo mo­že­ po­sma­tra­ti u užem i ši­rem smi­slu. U užem smi­slu ono pred­sta­vlja kr­še­nje prav­nih nor­mi, a u ši­rem smi­slu, po­red iz­vr­še­nja kri­vič­nih dje­la, uklju­ču­je i kr­še­nje mo­ral­nih nor­mi.
– Od ukup­nog bro­ja ma­lo­ljet­nih po­či­ni­laca kri­vič­nih dje­la u Cr­noj Go­ri na žen­sku po­pu­la­ci­ju ot­pa­da tri do pet od­sto. Naj­če­šća kri­vič­na dje­la ko­ja iz­vr­še ma­lo­ljet­ni­ci u Cr­noj Go­ri su imo­vin­ski de­lik­ti i to pre­ko 70 od­sto slu­ča­je­va. Naj­če­šća re­ak­ci­ja dr­ža­ve pre­ma ma­lo­ljet­nim po­či­ni­o­ci­ma kri­vič­nih dje­la je iz­ri­ca­nje mje­ra po­ja­ča­nog nad­zo­ra u pre­ko 80 od­sto slu­ča­je­va – na­vo­di se u ana­li­zi.
M.S.

U „Ljuboviću” mjesečno 14 lica

Centar za djecu i mlade „Ljubović” u kojem borave maloljetnici koji su u sukobu sa zakonom tokom prošle godine mjesečno je u prosjeku brinuo o 14 štićenika.
„Ljubović“ je ustanova socijalne i dječje zaštite u kojoj se realizuje vaspitna mjera upućivanja u ustanovu nezavodskog tipa u trajanju od šest mjeseci do dvije godine. Pored ove vaspitne mjere, u Centru se kroz djelatnost prihvatne stanice, kao posebne organizacione jedinice, realizuje prijem i kratkotrajni smještaj djece zatečene u stanju socijalne potrebe, kao i djece zatečene u izvršenju krivičnih djela, pokušaju ilegalnog prelaska državne granice, smještaj maloljetnih migranata bez pratnje i drugo. U okviru djelatnosti Centra, izvršava se i mjera - pojačani nadzor organa starateljstva uz dnevni boravak u vaspitnoj ustanovi, kao i mjera privremenog smještaja, do okončanja pripremnog postupka po odluci nadležnog suda.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"