Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Plagijat izmišljen kad je Bečić odbio DF * Policajka kao go-go igračica * Vladini zvaničnici nekažnjeni za korupciju * Ministri mimo tendera potrošili 1,1 milion * Plagijat izmišljen kad je Bečić odbio DF * Irina Đuranović rame uz rame sa Naomi Kembel * „2Cellos”na Kalemgdanu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Kolinda Grabar Kitarović, predsjednica Hrvatske:
- Vojislava Šešelja treba kazniti.

Vic Dana :)

Polaže Mujo ispit na Saobraćajnom fakultetu. Profesor ga pita:
– Mujo, zašto se voz trucka kada se kreće?
Muja stao, pa razmišlja. Posle nekoliko minuta, Mujo će:
– Kao što znate, voz se kreće na točkovima. Točkovi su u obliku kruga, a površina kruga glasi: R na kvadrat puta PI. E, ono R je poluprečnik, i to je konstanta, pa od njega ništa ne zavisi. PI je takođe konstanta, a ono kvadrat - pa gdje ste vidjeli kvadrat, a da ne trucka?
Dođe orao u kafanu, napije se i ne može više da poleti, pa kaže:
– Šta je ovo ljudi, kao da sam kopao a ne orao?!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo AGENCIJA AMERIČKE VLADE ZA VANJSKE POSLOVE U IZVJEŠTAJU ZA CRNU GORU UPOZORILA
Stejt department Vladini zvaničnici nekažnjeni za korupciju
Dan - novi portal
Agencija američke vlade za vanjske poslove Stejt department (State Department) u poslednjem izvještaju za Crnu Goru koji je predstavljen sinoć po srednjoevropskom vremenu ocijenila je da da je korupcija u našoj državi poprimila endemske razmjere, posebno u Vladi i policiji. Ukazuju da je i dalje prisutna upotreba sile od strane policije i zatvorskih stražara radi dobijanja priznanja i informacija od pritvorenika i zatvorenika, nema sudske nezavisnosti, a narušene su medijske slobode. Ističu da je nekažnjivost ostala problem, jer Vlada nije kaznila zvaničnike koji su počinili zloupotrebe ljudskih prava.
– Zakoni predviđaju krivične kazne za korupciju od strane zvaničnika, ali vlada nije efikasno sprovodila zakon, pa je korupcija ostala problem. Postojali su dokazi da su neki vladini zvaničnici nekažnjeni za korupciju. Javnost je gledala na korupciju kao endemičnu u Vladi i na drugim mjestima u javnom sektoru, kako na lokalnom tako i na nacionalnom nivou. Ovo je naročito slučaj u oblastima zdravstva, visokog obrazovanja, pravosuđa, carine, političkih partija, policije, urbanizma, građevinske industrije i zapošljavanja – navodi se u izvještaju.
Konstatuju da su institucije zadužene za borbu protiv korupcije priznale da imaju neadekvatnu saradnju i razmjenu informacija.
– Politizacija, loše plate i nedostatak motivacije i obuke državnih službenika pružili su plodno tlo za korupciju. Većina građanskih izvještaja o korupciji uključuje javnu upravu, privatni sektor i sudstvo. Kancelarija Specijalnog državnog tužioca za organizovani kriminal i korupciju primila je prijave korupcije u kojima je bilo 312 zvaničnika na visokom nivou, 43 posto manje nego u 2016. godini. Od ukupno 762 izvještaja (uključujući predmete neriješene u 2016. godini), tužioci su riješili 289 ili 38 posto. Specijalno tužilaštvo odbacilo je izvještaje u vezi sa 151 osobom, proslijedilo 87 drugim tužiocima, otvorilo 47 istraga, predložilo optužnice za tri osobe i optužilo jednu osobu. Bivši predsjednik Državne zajednice Srbija i Crna Gora i viši zvaničnik DPS-a Svetozar Marović izjasnio se krivim za optužbe za korupciju i organizovani kriminal u 2016. godini, a očekuje se da će početi sa izdržavanjem kazne. Ipak, on je pobjegao iz zemlje – navodi se u izvještaju u kojem se dodaje da je i dalje prisutan problem korupcije u policiji i neadekvatan uticaj Vlade na ponašanje čuvara javnog reda i mira.
Ukazuju da iako Ustav i zakon zabranjuju torturu i zlostavljanje bilo je više zabilježenih slučajeva.
– Niske plate ponekad su doprinosile korupciji i neprofesionalnom ponašanju policijskih službenika. Tokom godine NVO Institut Alternativa (IA) je sprovela istraživanje javnog mnjenja koje je pokazalo da se povjerenje građana povećalo sa 58 posto u 2015. na 66 posto tokom godine, ali više od polovine ispitanika (57 posto) još uvijek smatra da korupcije ima u policiji. Posmatrači za ljudska prava i dalje su izrazili zabrinutost zbog malog broja krivičnih gonjenja osoblja bezbjednosnih snaga optuženih za kršenje ljudskih prava. Tužilaštvo, koje je odgovorno za istraživanje takvih zloupotreba, rijetko je osporavalo zaključak policije da je upotreba sile opravdana. Posmatrači za ljudska prava tvrde da građani nijesu spremni da prijave zloupotrebu policije zbog straha od odmazde – ukazuju u agenciji SAD.
Što se tiče sudova, tu se uočava problem nepotizma, korupcije i političkog uticaja, što je dovelo do rasprostranjenog javnog nepovjerenja.
Ukazuju i da su aktivisti za ljudska prava tvrdili da su se vlasti bavile ilegalnim prisluškivanjem i nadzorom građana, ali spoljna sudska i parlamentarna nadzorna tijela nijesu prijavljivala nikakva kršenja zakona.
M.S.

Restitucija veliki problem

Stejt department ukazuje da veliki broj zahtjeva za restituciju, odnosno vraćanje privatne imovine lica i vjerskih organizacija još nije riješeno, zbog čega vlada često trpi kritike.
– Zakon o restituciji zemlje izmijenjen je 2007. godine, a država nije usvojila nikakve zakone koji se tiču restitucije nakon usvajanja Terezinske deklaracije u 2009. niti je donijela posebne odredbe o imovini bez premještanja iz vremena holokausta. Donošenje zakona o vraćanju vjerskih ili komunalnih imanja imaće minimalan uticaj na jevrejsku zajednicu, s obzirom na njegovu malu veličinu i odsustvo identifikovane predratne jevrejske komunalne imovine. Svako takvo zakonodavstvo uglavnom bi se odnosilo na imovinu konfiskovanu od Srpske pravoslavne i Katoličke crkve tokom komunističke ere – navodi se u izvještaju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"