Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kvadrat vrijedi 400, država nudi 70 eura * Nećemo se razilaziti dok se ne formira prelazna vlada * Krivične prijave zbog imena stranke * Ruskog biznismena ojadili za 126.524 eura * Preminuo Arsen Dedić * Prvoklasno 81 kupalište * Džabalebaroši u „trci” za 300 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-08-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nebojša Medojević, član Predsjedništva DF-a :
Ako si protiv pljačke, ti si protiv „razvoja”. Jer „razvoj” je DPS šifra za korupciju.

Vic Dana :)

Nikola Tesla je imao samo 19 godina kada je napustio Balkan, stvarno je bio genije!


Dolazi Mujo kući posle posla, izvali se na trosed i požali se:
Noge su mi mrtve umorne!
A Fata će na to:
Sudeći po mirisu, umrle su pre tri dana!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2015-08-17 DOMAĆI PROIZVOĐAČI PREDLAŽU DA DRŽAVA OPET UVEDE ZAŠTITNE MEHANIZME, KAKO BI IZBJEGLI UCJENE KOD PLASMANA
Milić Cijene u trgovačkim lancima tri puta veće od otkupnih Zaštitna cijena uvedena je prije tri godine, ali je dolaskom Petra Ivanovića za ministra poljoprivrede to ukinuto, a proizvođači prepušteni liberalnoj politici baziranoj na uvozu, kazao je Milić
Dan - novi portal
Dr­ža­va bi tre­ba­lo da for­mi­ra za­štit­nu ci­je­nu po­ljo­pri­vred­nih pro­iz­vo­da, ka­ko bi do­ma­ći pro­iz­vo­đa­či mo­gli da po­vra­te ono što su ulo­ži­li, sma­tra­ju po­ljo­pri­vred­ni­ci.
Upra­vo zbog to­ga što ne po­sto­je za­štit­ne ci­je­ne, ve­li­ki broj pro­iz­vo­đa­ča ne mo­že da po­vra­ti ni ono što je ulo­žio, jer su osta­vlje­ni na mi­lost i ne­mi­lost tr­go­vač­kim lan­ci­ma ko­ji dik­ti­ra­ju ot­kup­ne ci­je­ne.
Po ri­je­či­ma pred­sjed­ni­ka Udru­že­nja po­ljo­pri­vred­ni­ka Ma­le­si­je Želj­ka Mi­li­ća, raz­li­ke iz­me­đu ot­kup­nih i pro­daj­nih ci­je­na u mar­ke­ti­ma bi­le su od dva do tri pu­ta ve­će, što su tr­gov­ci prav­da­li po­re­zi­ma i tro­ško­vi­ma.
– Od ove go­di­ne uve­de­no je no­vo pra­vi­lo na osno­vu ko­jeg se ot­kup­na ci­je­na pro­iz­vo­da sma­nji­la za oko 20 od­sto, od­bi­ja­njem am­ba­la­že, što je ozbilj­no op­te­re­će­nje za pro­iz­vo­đa­če – re­kao je on, is­ti­ču­ći da je tr­go­vač­ki la­nac Vo­li pr­vi po­čeo sa tim, što su osta­li pri­hva­ti­li.
Po nje­go­vim ri­je­či­ma, pro­dav­ci su ne­moć­ni pred tri-če­ti­ri tr­go­vač­ka lan­ca ko­ji ot­ku­plju­ju do­ma­će pro­iz­vo­de.
– Pri­je tri go­di­ne, ka­da je mi­ni­star po­ljo­pri­vre­de bio Tar­zan Mi­lo­še­vić, dr­ža­va je for­mi­ra­la za­štit­nu ci­je­nu, od­no­sno po­sto­jao je do­go­vor iz­me­đu pro­iz­vo­đa­ča i Mi­ni­star­stva po­ljo­pri­vre­de da ni­je mo­glo da se ide is­pod ci­je­ne pro­iz­vod­nje, od­no­sno bi­lo je do­go­vo­re­no da dr­ža­va re­a­gu­je i ot­ku­pi vi­ško­ve uko­li­ko ci­je­ne od­re­đe­nih pro­iz­vo­da pad­nu do pro­iz­vod­ne. Te go­di­ne se de­si­lo da je ci­je­na krom­pi­ra pa­la do 18 cen­ti, što je pro­iz­vod­na ci­je­na i re­sor­no mi­ni­star­stvo je ot­ku­pi­lo ne­kih 1.000 to­na krom­pi­ra, či­me je na­pra­vljen ba­lans. Na­kon to­ga je za mi­ni­stra po­ljo­pri­vre­de do­šao Pe­tar Iva­no­vić, ko­ji je sve to uki­nuo, ta­ko da nje­go­vim do­la­skom mi vi­še ne po­sto­ji­mo u bi­lo ka­kvom pla­nu, jer je nje­go­va li­be­ral­na po­li­ti­ka ba­zi­ra­na na uvo­zu, a šti­ti­ti uvoz zna­či pro­past do­ma­će pro­iz­vod­nje – re­kao je on, is­ti­ču­ći da je Iva­no­vić iz­dao i hlad­nja­če.
Po ri­je­či­ma pro­iz­vo­đa­ča iz Ze­te Mla­de­na Ali­gru­di­ća, ot­kup­ne ci­je­ne su ove go­di­ne to­li­ko va­ri­ra­le da se de­ša­va­lo u po­je­di­nom tre­nu­ci­ma da pro­iz­vo­đa­či ni­je­su htje­li ni da be­ru ni da pla­si­ra­ju svo­je pro­iz­vo­de.
– Kon­kret­no go­vo­rim o ku­pu­su, kra­stav­cu, pi­pu­nu, dok je re­ci­mo za lu­be­ni­cu ova go­di­na bi­la zlat­na, a za pa­ra­dajz je bi­la go­ra ne­go pro­šla, jer je u ro­ku od 15-20 da­na ci­je­na pa­ra­daj­za pa­la na 10 do 15 cen­ti, a sa­da se kre­će iz­me­đu 35-45 cen­ti, što je pri­hva­tlji­vo. To ne sa­mo da oprav­da­va tro­ško­ve ulo­že­ne in­ve­sti­ci­je, ne­go pra­vi do­bru za­ra­du, jer se pro­iz­vod­na ci­je­na pa­ra­daj­za kre­će iz­me­đu 20 i 25 cen­ti, ali pri­je 20 da­na gaj­ba ni­je mo­gla da se pro­da ni za 1,5 eura, što zna­či da ni po 15 cen­ti ni­je mo­glo da se do­bi­je po ki­lo­gra­mu– re­kao je on, is­ti­ču­ći da je naj­ve­ći pro­blem uvo­zna ro­ba ko­ja sa lo­ši­jim kva­li­te­tom pra­vi kon­ku­ren­ci­ju do­ma­ćoj pro­iz­vod­nji.
Ot­kup­ne ci­je­ne su, ka­ko je ka­zao, osci­li­ra­le, od fan­ta­stič­nih za pr­vo po­vr­će do ne­pri­hva­tlji­vo ni­skih u špi­cu se­zo­ne.
– Fa­li nam za­štit­na ci­je­na ka­ko bi pro­iz­vo­đa­či na ne­ki na­čin ima­li obez­bi­je­đe­no i osi­gu­ra­no ula­ga­nje – re­kao je on.
Ot­kup­na ci­je­na di­nje tre­nut­no iz­no­si 20 cen­ti, dok se u tr­go­vi­na­ma pro­da­je od 50 do 70 cen­ti, ci­je­na pa­pri­ke je od 30 do 50 cen­ti, a u mar­ke­ti­ma se pro­da­je za 70 cen­ti do 1,2 eura. Ot­kup­na ci­je­na pa­ra­daj­za kre­ta­la se od 15 cen­ti do sa­da­šnjih 35 do 40 cen­ti, a kraj­nji po­tro­šač ga ku­pu­je po ci­je­ni od 80 cen­ti do 1,2 eura, dok se cr­ni luk ot­ku­plju­je po ci­je­ni od 40 cen­ti, a u tr­go­vi­na­ma se pro­da­je od 0,8 do 1,2 eura po ki­lo­gra­mu. Ku­pus se ot­ku­plji­vao po ci­je­ni od čak pet cen­ti, a sa­da­šnja ot­kup­na ci­je­na je od 25 do 30 cen­ti cen­ti, a za kraj­nje kup­ce to je od 30 do 50 cen­ti za ki­lo­gram. Ci­je­na krom­pi­ra je va­ri­ra­la, a po ri­je­či­ma Ali­gru­di­ća, sa­mo je u Cr­noj Go­ri mla­di krom­pir jef­ti­ni­ji od sta­rog. Ot­kup­na ci­je­na mla­dog krom­pi­ra kre­ta­la se od 15 do 20 cen­ti, a sad se taj pro­iz­vod iz Nik­ši­ća i sje­ve­ra Cr­ne Go­re ot­ku­plju­je po ci­je­ni iz­me­đu 25 i 30 cen­ti, a pro­da­je za 40, od­no­sno 60 cen­ti. Ot­kup­na ci­je­na kra­stav­ca kre­ta­la se od ne­pri­hva­tlji­vih pet cen­ti do sa­da­šnjih 30 cen­ti po ki­lo­gra­mu, a pro­daj­na je od 60 cen­ti do eura, a lu­be­ni­cu su tr­gov­ci na­ba­vlja­li za 12 cen­ti do sa­da­šnjih 27 do 30 cen­ti, dok je kraj­nji po­tro­šač ku­pu­je za 40 do 60 cen­ti po ki­lo­gra­mu, u za­vi­sno­sti od tr­go­vač­kog lan­ca.
– Do­ma­ći kon­zum mo­že da pod­ne­se raz­li­ku u ci­je­ni ko­ja se kre­će od ne­kih 20 do 50 od­sto, u od­no­su na ve­le­pro­daj­ne ci­je­ne, ali je za­i­sta ne­pri­hva­tlji­vo da su te ci­je­ne 100 od­sto sku­plje ne­go u na­bav­ci – re­kao je Ali­gru­dić, is­ti­ču­ći da to za re­zul­tat ima ro­bu ko­ja sto­ji ne­pro­da­ta po ra­fo­vi­ma i ko­joj sla­bi kva­li­tet, a ko­ju su po­tro­ša­či pri­mo­ra­ni da ku­pu­ju, jer tr­gov­ci ne­će da ot­ku­plju­ju dru­gu ro­bu, dok ne pro­da­ju ono što su već ot­ku­pi­li.J.V.


Ku­po­va­li po 10 cen­ti, pro­da­va­li po pet

Ali­gru­dić je pod­sje­tio na si­tu­a­ci­ju ko­ja se de­ša­va­la pret­hod­nih go­di­na, od­no­sno da su tr­gov­ci ku­po­va­li lu­be­ni­cu po 10 cen­ti za ki­lo­gram, a pro­da­va­li je po pet cen­ti, či­me su, ka­ko je ka­zao, obe­smi­šlje­ni sva­ki rad i pro­da­ja po­je­di­nih pro­iz­vo­da.
Po nje­go­vim ri­je­či­ma, odav­no ne­ma lo­gi­ke ka­da su u pi­ta­nju ci­je­ne do­ma­ćih pro­iz­vo­da, či­ji pla­sman do­dat­no ugro­ža­va uvoz.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"