Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sestrić registrovao firmu, ujak odobrio poslove od 170 hiljada * Kad Đukanovića častiš 16.000, to nije poklon * Svaka greška dovešće do uvođenja viza * Ljekove za smirenje pije 17 odsto tinejdžera * Čeka odgovor Beograda i Prištine * Istok uz Madura, Zapad uz Gvaida * Potukli se na aukciji
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije :
– Jedino oružje Srbije je istina.

Vic Dana :)

Kaže učiteljica Perici:
- Perice, reci nam tri proste rečenice.
- Ne mogu, učiteljice, ja sam lijepo vaspitan!
Bili Crnogorac i Bosanac u Njemačkoj. Krenuli njih dvojica na željezničku stanicu, kad vide da je voz već krenuo, pa potrče da ga stignu. Crnogorac, pošto je lijen, potrči malo i odustane, a Bosanac se zatrči, stigne voz, uskoči u njega, mahne rukom i ode. Crnogorac se počne valjati od smijeha, kad ga pita slučajni prolaznik, Njemac:
- A što se ti smiješ, nisi stigao na voz a prijatelj ti ode?
A Crnogorac će njemu:
- Kako da se ne smijem čovječe, pa on je došao mene da isprati...








Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija EVROPSKA KOMISIJA UPOZORAVA DA ĆE PROGRAMI EKONOMSKOG DRŽAVLJANSTVA UTICATI NA PREGOVORE ZA ULAZAK U EU
EU pažljivo prati primjenu programa Svaka greška dovešće do uvođenja viza Crna Gora je prethodnih godina davala pasoše investitorima, iako nije imala program ekonomskog državljanstva
Dan - novi portal
Evropska komisija (EK) upozorila je da će programi sticanja državljanstva po osnovu ulaganja koje pripremaju države kandidati i potencijalni kandidati za ulazak u EU, među kojima je i Crna Gora, biti preispitivani tokom cijelog procesa pristupanja, a svaka greška može dovesti do ponovnog uvođenja viza. U izvještaju EK navodi se da postoji trend rasta uspostavljanja programa u kojima investitori mogu kupiti državljanstvo u tim zemljama, što može imati implikacije na EU.
– U Turskoj postoji plan za program državljanstva po osnovu ulaganja, dok su u Crnoj Gori pripreme za implementaciju takvog programa, usvojenog u novembru 2018. godine, pokrenute u januaru 2019 – piše u izvještaju EK o programima sticanja državljanstva i boravišta u EU.
Uslovi za sticanje državljanstva, kako su naveli, po osnovu ulaganja će postati dio procesa pristupanja EU od mišljenja o zahtjevu zemlje za članstvo do zatvaranja pregovora. Od zemalja koje ih pripremaju će se očekivati da imaju veoma stroge sisteme monitoringa, uključujući sisteme za suzbijanje mogućih bezbjednosnih rizika kao što su pranje novca, finansiranje terorizma, korupcija i infiltracija organizovanog kriminala povezanih sa takvim programima.
– Implementacija takvih programa biće valjano uzeta u obzir prilikom procjene trećih zemalja za bezvizni režim sa EU. Štaviše, treće zemlje koje već uživaju status bezviznog režima moraju sprovesti bezbjednosne i provjere porijekla podnosilaca zahtjeva za državljanstvo po najvišim mogućim standardima. Svaki neuspjeh u tom pogledu može biti osnova za ponovno uvođenje viznog režima – upozorila je EK.
Od sticanja nezavisnosti 2006. godine, crnogorska vlada je aktivno tražila strane investicije, posebno duž obale i, kako kažu kritičari, nije previše pazila ko dobija pasoš.
Prema ranijem istraživanju MANS-a, koje je lani objavio OCCRP, bivši tajlandski premijer Taksin Šinavatra dobio je 2010. godine crnogorsko državljanstvo i pasoš u zamjenu za obećane investicije, iako Crna Gora tada nije imala program ekonomskog državljanstva. Iste godine, Vlada je najavila planove za „program ekonomskog građanstva” koji bi obezbijedio crnogorsko državljanstvo u zamjenu za investiciju od najmanje 500.000 eura. Zvaničnici u Briselu upozorili su tada Crnu Goru da riskira šanse za pridruživanje EU i pristup zemljama Šengena. Plan je odložen, ali samo privremeno. Šinavatra koji je pobjegao iz svoje zemlje 2008. godine i kasnije osuđen za korupciju, uplatio je 15 miliona eura na račun kod Prve banke u većinskom vlasništvu Aca Đukanovića, brata tadašnjeg premijera Mila Đukanovića, aktuelnog predsjednika države. Ta banka je očajnički tražila gotovinu u vrijeme kada je Šinavatra položio svoj depozit. Tek u aprilu 2017. Šinavatra je napravio stvarnu investiciju, kupovnom zemljišta na ostrvu Sv. Nikola u Budvi. Prodavac je bio Stanko Cane Subotić, prijatelj Mila Đukanovića.
Uprkos odlaganju programa ekonomskog državljanstva 2010. godine i nekoliko drugih investitora postaju državljani Crne Gore zbog navodno neprocjenjivog doprinosa budućem ekonomskom prosperitetu države. Crnogorski pasoš je 2010. dobio Mohamed Dahlan, bivši palestinski ministar bezbjednosti, optužen za pronevjeru državnih fondova u Palestini, kao i Vei Seng Pua. On je dobio crnogorsko državljanstvo u 2013. ili 2014. godini. U Crnoj Gori ušao je u partnerstvo sa Petrosom Statisom iz Grčke. Još jedan novi crnogorski državljanin je Hadi Marvan Avde, Libijac koji je sa suprugom dobio državljanstvo 2014. godine na osnovu preporuke premijera Duška Markovića.
EK je najavila da će formirati grupu eksperata iz država članica EU kako bi ispitala specifične rizike koji proizilaze iz programa sticanja državljanstva na osnovu investicija. Grupa eksperata treba da do kraja 2019. godine razvije zajednički set bezbjednosnih provjera, uključujući specifične procese upravljanja rizikom koji uzimaju u obzir bezbjednosne rizike, pranje novca, utaje poreza i rizike od korupcije. EK je u srijedu prvi put predstavila sveobuhvatni izvještaj o programima državljanstva i boravišta za investitore koje sprovodi niz država članica EU.
D.M.




Program ima 20 članica EU
Tri države članice EU (Bugarska, Kipar i Malta) trenutno sprovode programe kojima se ulagačima daje državljanstvo pod uslovima koji su mnogo blaži nego uslovi programa naturalizacije. Navedene tri države članice ne zahtijevaju da osobe koje žele da dobiju državljanstvo prethodno žive u zemlji niti da imaju stvarnu vezu s tom zemljom. Takvi su programi važni i za EU jer svaka osoba koja stekne državljanstvo neke države članice postaje i građanin Unije.
Programe boravišta za ulagače (zlatne vize) trenutno ima 20 članica EU.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"