Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šinavatra rušio ustavni poredak * Lješković da odgovara zbog lažnog iskaza * Skinuti fantomke i sa batinaša i sa birača * Ovo mi je hvala što sam vozio „hamer” i prebio Martinovića * Milena među 14 perspektivnih * Čekaju se „Persone” i nagrade za najbolje uloge * Rambo promoviše hraniteljstvo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-11-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Vučić, premijer Srbije:
Rusija i Koštunica ne stoje iza protesta u Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Obraća se gospođa starijem gospodinu:
- Gospodine Pero, koliko imate godina?
- 86!
- Ja vam nikad ne bih dala.
- Džaba, ne bih ni ja mogao?

Pita učiteljica
-Ako bih u jednoj ruci imala pet, a u drugoj šest jabuka, šta bih onda imala?
- Odgovara Perica:
- Ogromne ruke!!!!!!!!!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton VOJISLAV BUDO GLEDIĆ: „NEBESKA MEHANIKA” MILUTINA MILANKOVIĆA (10)
Milankovićeva supruga Hristina Ženidba i rođenje sina Feljton smo uradili po Gledićevoj knjizi „Nebeska mehanika”, koju su izdali „Štampar Makarije” iz Beograda i „Obodsko slovo” iz Podgorice, 2014.
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


U po­čet­ku je Mi­lan­ko­vić sta­no­vao kod đe­de Mi­te u ma­loj Mi­šar­skoj uli­ci, ali se usko­ro use­lio u je­dan stan, za­pra­vo so­bu ko­ja se na­la­zi­la u Bal­kan­skoj uli­ci (u bli­zi­ni ho­te­la „Mo­skva”). Ste­kao je ši­ri krug pri­ja­te­lja me­đu svo­jim ko­le­ga­ma, od ko­jih po­seb­no tre­ba iz­dvo­ji­ti ma­te­ma­ti­ča­re Bog­da­na Ga­vri­lo­vi­ća i Mi­ha­i­la Pe­tro­vi­ća (Mi­ku Ala­sa). Bog­dan Ga­vri­lo­vić (1863–1947) je bio pro­fe­sor Ve­li­ke ško­le a ka­sni­je i uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du, i to na Teh­nič­kom fa­kul­te­tu, kao i re­dov­ni član Srp­ske kra­ljev­ske aka­de­mi­je. Pre­stao je da se ba­vi na­u­kom 1907. go­di­ne. Pri­ja­telj­stvo sa slav­nim ma­te­ma­ti­ča­rem Pe­tro­vi­ćem je osta­lo u ve­o­ma ži­voj i traj­noj uspo­me­ni Mi­lan­ko­vi­ća i on je o to­me na­pi­sao i jed­nu po­seb­nu knji­gu. Du­go go­di­na su di­je­li­li za­jed­nič­ku rad­nu so­bu (ka­bi­net) na Uni­ver­zi­te­tu, ali su se tem­pe­ra­men­tom i sti­lom na­uč­nog ra­da umno­go­me raz­li­ko­va­li. Pe­tro­vić je bio vi­spren i lu­ci­dan ma­te­ma­ti­čar, br­zo i neo­če­ki­va­no rje­ša­vao slo­že­ne ma­te­ma­tič­ke pro­ble­me, če­sto u „ho­du”, dok je Mi­lan­ko­vić svo­je na­uč­ne ra­do­ve stva­rao po­ste­pe­no i upor­no go­di­na­ma, ne­pre­kid­no ih usa­vr­ša­va­ju­ći, upot­pu­nju­ju­ći i pro­ši­ru­ju­ći.
Po­stao je dr­ža­vlja­nin Kra­lje­vi­ne Sr­bi­je 1910. go­di­ne i upi­sao se u voj­ne ob­ve­zni­ke kao re­zer­vni ofi­cir. Upra­vo su ta­da po­če­li bur­ni i sud­bo­no­sni isto­rij­ski do­ga­đa­ji kroz ko­je je i Mi­lan­ko­vić pro­la­zio. Uče­snik je bal­kan­skih i Pr­vog svjet­skog ra­ta. O bal­kan­skim ra­to­vi­ma pi­še de­talj­no i ve­o­ma sli­ko­vi­to u svo­jim Uspo­me­na­ma. Upra­vo na sa­mom po­čet­ku Pr­vog svjet­skog ra­ta Mi­lan­ko­vić se ože­nio. Nje­go­va maj­ka je že­lje­la da se njen sin ože­ni Srp­ki­njom, a ni­ka­ko da uzme za su­pru­gu Nje­mi­cu. U Be­ču i u Austro­u­gar­skoj je do­la­zio u ozbilj­no is­ku­še­nje da svo­je lju­bav­ne ve­ze kru­ni­še bra­kom. Ali po­red maj­či­nog upo­zo­re­nja, ko­je je uvi­jek bi­lo pri­sut­no u nje­go­voj pod­svi­je­sti, stal­no je bio ve­o­ma mno­go za­po­slen bi­lo uče­njem i pro­fe­si­o­nal­nim ra­dom bi­lo, pak, na­uč­nim is­tra­ži­va­nji­ma.
Ože­nio se Hri­sti­nom, zva­nom Tin­ka, To­pu­zo­vić, ro­đe­nom u Šap­cu (12. mar­ta 1884). Do po­ve­zi­va­nja sa ovom li­je­pom, obra­zo­va­nom, po­žr­tvo­va­nom i skrom­nom dje­voj­kom do­šlo je po­sred­stvom Ol­ge, su­pru­ge po­zna­tog srp­skog isto­ri­ča­ra Sta­no­ja Sta­no­je­vi­ća (1874–1937), pro­fe­so­ra Uni­ver­zi­te­ta u Be­o­gra­du i čla­na Srp­ske kra­ljev­ske aka­de­mi­je na­u­ka. Ina­če, Mi­lan­ko­vić se du­go ko­le­bao (pre­do­mi­šljao) pri­je ne­go što je is­ka­zao svo­je sud­bo­no­sno „da”. Upra­vo ka­da se na­šao na svad­be­nom pu­to­va­nju u svom rod­nom Da­lju, ot­po­čeo je Pr­vi svjet­ski rat. Ka­ko je u to vri­je­me bio dr­ža­vlja­nin Sr­bi­je, sa ko­jom je Austro­u­gar­ska bi­la u rat­nom sta­nju, Mi­lan­ko­vić je za­ro­bljen. Za­tvo­ren je u jed­nu sta­ru za­pu­šte­nu žan­dar­me­rij­sku ka­sar­nu ko­ja se na­la­zi­la u se­lu Tu­ranj, u bli­zi­ni Kar­lov­ca. Ka­sni­je je pre­mje­šten u Osi­jek i tu utam­ni­čen.
Za­u­zi­ma­njem nje­go­ve že­ne Tin­ke, ko­ja se obra­ti­la mno­gim uti­caj­nim Mi­lu­ti­no­vim ro­đa­ci­ma i pri­ja­te­lji­ma, ovaj pro­fe­sor je na­kon te­ških da­na pro­ve­de­nih u lo­go­ru Ne­ži­der (gdje su vla­da­li iz­u­zet­no te­ški uslo­vi i ne­pre­kid­no ko­si­la smrt), uspio da se pre­se­li u Bu­dim­pe­štu. To­me naj­vi­še mo­že da za­hva­li svom uja­ku Va­si i ra­ni­jem pro­fe­so­ru ma­te­ma­ti­ke Ču­be­ru, ko­ji je na­sta­vio da ga­ji pri­ja­telj­stvo pre­ma svom ra­ni­jem uče­ni­ku i dok­to­ran­du.
Mi­lan­ko­vić je to­kom Pr­vog svjet­skog ra­ta pr­o­veo u Bu­dim­pe­šti pu­ne dvi­je i po go­di­ne. Dan na­kon nje­go­vog do­la­ska u glav­ni grad Ma­đar­ske, gdje se mo­rao pri­ja­vi­ti po­li­ci­ji i bi­ti pod nje­nom kon­tro­lom, oba­vi­je­stio je te­le­graf­ski su­pru­gu Tin­ku da mu se i ona pri­dru­ži. Usko­ro su na­šli li­je­pu na­mje­šte­nu so­bu u ko­joj se na­la­zio i po­ve­ći pi­sa­ći sto i kla­vir. „Ja sje­doh za sto, a Tin­ka za kla­vir i okri­je­pi­smo se svo­jim za­ni­ma­nji­ma” – pi­še Mi­lan­ko­vić. Imao je pri­li­ku da se sret­ne sa mno­gim on­da­šnjim zna­me­ni­tim Sr­bi­ma ko­ji su ži­vje­li u Bu­dim­pe­šti. Po­seb­no su zna­čaj­ni raz­go­vo­ri i raz­mje­na mi­šlje­nja sa po­zna­tim na­rod­nim tri­bu­nom Sve­to­za­rom Pri­bi­će­vi­ćem (Gla­vi­ča­ne, 1875 – Prag, 1936), ko­ji je bio di­plo­mi­ra­ni ma­te­ma­ti­čar i fi­zi­čar (stu­di­je je za­vr­šio u Za­gre­bu). Po­sli­je kra­ćeg ba­vlje­nja na­stav­nič­kim po­slom, Pri­bi­će­vić se pot­pu­no po­sve­tio po­li­ti­ci od 1903. go­di­ne.
Mi­lan­ko­vić je ve­o­ma stu­di­o­zno i sa­vje­sno ra­dio na svo­joj te­o­ri­ji kli­mat­skih pro­mje­na. Već je od ta­da ob­ja­vio niz za­pa­že­nih stu­di­ja, ras­pra­va i čla­na­ka, ali je že­lio sve to da ob­je­di­ni i da pru­ži jed­nu za­o­kru­že­nu ma­te­ma­tič­ku cje­li­nu. Imao je na ras­po­la­ga­nju bo­ga­tu i ra­zno­vr­snu li­te­ra­tu­ru, a on ju je mo­gao pra­ti­ti na nje­mač­kom i fran­cu­skom je­zi­ku (što ga je na­u­čio još to­kom stu­di­ja i za vri­je­me jed­nog kra­ćeg bo­rav­ka u Že­ne­vi). Ko­ri­stio je, ta­ko­đe, i bo­ga­tu bi­bli­o­te­ku, sa ši­ro­kim fon­dom ča­so­pi­sa, Cen­tral­nog me­te­o­ro­lo­škog in­sti­tu­ta u Bu­dim­pe­šti. Upo­re­do sa svo­jim ra­dom, pom­no je pra­tio i sve te­ku­će do­ga­đa­je i zbi­va­nja u to­ku Pr­vog svjet­skog ra­ta, jer se ra­di­lo i o bi­o­lo­škom op­stan­ku srp­skog na­ro­da. Po­seb­no ga je ras­tu­ži­la vi­jest da mu je maj­ka umr­la na Aran­đe­lov­dan, 21. no­vem­bra 1915. g. po­sli­je du­ge i te­ške bo­le­sti u 59. go­di­ni u Da­lju. „Ci­je­li ži­vot je po­sve­ti­la svo­joj dje­ci bes­pri­mjer­nom lju­ba­vlju i po­žr­tvo­va­njem, a za­vr­ši­la u tre­nut­ku na­še naj­te­že na­ci­o­nal­ne tra­ge­di­je. Ta ne­sre­ća skr­ha mi du­šu i ba­ci u oča­ja­nje – pod­vla­či Mi­lan­ko­vić.
Po­sli­je tog tu­žnog do­ga­đa­ja Mi­lan­ko­vi­ću se, ipak, osmjeh­nu­la sre­ća i usko­ro je do­bio je­di­no di­je­te u ži­vo­tu. Upra­vo na ka­to­lič­ki Bo­žić 1915. go­di­ne do­bio je si­na Va­si­li­ja. „Od­jed­nom ču­smo ka­ko je Tin­ka za­vr­ši­la i ubr­zo iza to­ga dječ­ji plač – bi­lje­ži svo­je uti­ske Mi­lan­ko­vić, ko­ji se na­la­zio is­pred bu­dim­pe­štan­ske bol­ni­ce u ko­joj se nje­go­va su­pru­ga po­ra­đa­la. – Ob­li me znoj i pri­bli­žih se vra­ti­ma. Bi­la su za­bra­vlje­na. Po­čeh da oslu­šku­jem. Lje­kar­ka i ba­bi­ca raz­go­va­ra­le su ma­đar­ski (ko­ji Mi­lan­ko­vić ni­je ra­zu­mio, prim. V.G.). Iz nji­ho­vog raz­go­vo­ra ra­zu­mio sam sa­mo ri­ječ `kiš fau`, što zna­či mu­ška­rac. Sr­ce mi po­i­gra od ra­do­sti. Po­sli­je ne­ko­li­ko tre­nu­ta­ka otvo­ri­še se vra­ta so­be, a ba­bi­ca mi tri­jum­fal­no, kao da je to nje­na za­slu­ga, sa­op­šti da mi je že­na ro­di­la si­na”. Svo­me si­nu je dao ime po svom uja­ku Va­si­li­ju Va­si ko­je­ga je mno­go vo­lio i ko­ji mu je mno­go po­ma­gao u ži­vo­tu.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"