Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona * Đukanović: Izbori nikad teži za DPS * Bojkot ako ne bude fer glasanja * I nekažnjavanje torture je tortura * Birajmo mir, a ne NATO * Turnir u stonom tenisu * Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

- Čak Noris je samo jedan put pogriješio i to kad je mislio da je pogriješio.


- Čak Norisa je rodila tetka, jer niko nije smio da mu j... mater.


Kad Hrvat Srbinu kaže brate, kad Slovenci piće plate, kad se Crnogorci posla late, Makedonci dobiju veće plate, i kad sve to Bosanci shvate biće opet SFRJ brate.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton ALEKSANDAR ČUDAKOV: DJETINJSTVO I MLADOST A. P. ČEHOVA (5)
Čehov 1893. g u Moskvi Školovanje Čehovih Doktor filoloških nauka Aleksandar Čudakov u svojoj knjizi „A. P. Čehov” otkriva nove detalje iz života književnika u djetinjstvu i mladosti. Pokazao nam je kako je od saradnika humorističkog časopisa izrastao veliki pisac, koji je otvorio novu stranicu u svjetskoj književnosti
Dan - novi portal
Pre­veo i pri­re­dio:VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ


U
po­ro­di­ci Če­ho­vih dje­ca su se ra­no osa­mo­sta­lji­va­la. Od ma­lih no­gu ona su po­ma­ga­la ro­di­te­lji­ma u kuć­nim po­slo­vi­ma i u du­ća­nu. To što su za­ra­đi­va­la dje­ca, pri­je svih An­to­ša, mno­go je do­pri­no­si­lo bla­go­sta­nju po­ro­di­ce.
Kad ka­žu da je Pa­vel Je­go­ro­vič omo­gu­ćio svo­joj dje­ci da se ško­lu­ju i da im je dao obra­zo­va­nje, on­da su, vje­ro­vat­no, mi­sli­li na to, da mu ni­je bio cilj da se dje­ca ba­ve sa­mo tr­go­vi­nom i ne­kim dru­gim za­na­ti­ma, ka­ko su to već ra­di­li u nje­go­voj sre­di­ni i ka­ko su se pre­ma sre­di­ni upra­vlja­la nje­go­va bra­ća, već ih je upi­si­vao u gim­na­zi­ju. Ta nje­go­va za­slu­ga ni­je bi­la be­zna­čaj­na. Me­đu­tim, gim­na­zi­ju je za­vr­šio sa­mo naj­sta­ri­ji sin, ko­je­mu je on omo­gu­ćio ško­lo­va­nje. Ni­ko­laj je na­pu­stio ško­lu u 5-om raz­re­du. An­ton se sam do­ško­lo­vao i sam bri­nuo o se­bi i za­ra­đi­vao se­bi za ži­vot. (Alek­san­dar ta­ko­đe ni­je ži­vio sa ro­di­te­lji­ma, već je ra­dio pri­vat­no kao uči­telj i za­ra­đi­vao se­bi za stan i hra­nu.)
U po­ro­di­ci su sa­ču­va­li pri­ču o Mi­ha­i­lo­vom ško­lo­va­nju u Mo­skvi. On je sam od­lu­či­vao o svom upi­si­va­nju u ško­lu. Kad su ga iz­ba­ci­li iz jed­ne gim­na­zi­je, u ko­ju je bio upi­san bes­plat­no, on je oti­šao u dru­gu, ko­ja je bi­la da­lja i uspio je da na­go­vo­ri di­rek­to­ra dru­ge gim­na­zi­je da mu do­zvo­li upis. Od ta­da po­sto­ji pri­ča u po­ro­di­ci „o Mi­šo­vom sa­mo­stal­nom upi­si­va­nju u gim­na­zi­ju“.
Sko­ro isto se de­ša­va­lo i sa Ma­ri­jom. Mi­ha­il Če­hov je pi­sao: „Nju ni­je­su ni­gdje pri­ma­li zbog svih pro­pu­šte­nih ro­ko­va za upis, a i zbog ne­do­stat­ka in­te­re­so­va­nja. Mo­ji ro­di­te­lji ni­je­su umje­li da ri­je­še taj pro­blem zbog svo­je pro­vin­cij­ske za­o­sta­lo­sti, a mo­žda i zbog oba­ve­za i nje­ne ve­li­ke pre­op­te­re­će­no­sti u ku­ći. Ali, sve se opet za­vr­ši­lo sreć­no po nju. Se­stra je sa­ma uspje­la da se upi­še u ško­lu i do­bi­je zva­nje pri­vat­ne uči­te­lji­ce za sve pred­me­te.“
Ma­ri­ja Pa­vlov­na Če­ho­va se pri­sje­ća ka­ko je ona kao pet­na­e­sto­go­di­šnja dje­voj­či­ca išla sa maj­kom i naj­mla­đim bra­tom da tra­že stan za iz­najm­lji­va­nje: „Maj­ka se bo­ja­la pa­sa i ona je osta­ja­la sa bra­tom na ka­pi­ji, a ja sam uvi­jek bez raz­mi­šlja­nja o po­sle­di­ca­ma ula­zi­la u dvo­ri­šte i ras­pi­ti­va­la se za stan, ko­ji se iz­da­vao u na­jam.“
Kad su po­ku­ša­va­li da pro­da­ju ku­ću u Ta­gan­ro­gu, Jev­ge­ni­ja Ja­ko­vljev­na je po­sla­la An­to­na kod ze­le­na­ša To­či­lov­skog. U pi­smu Pa­vlu Je­go­ro­vi­ču, ona je taj raz­go­vor pre­ni­je­la ona­ko ka­ko joj je sin is­pri­čao: „Ju­če uju­tro, na Vaz­ne­se­nje, An­to­ša je oti­šao kod nje­ga i re­kao mu da je na­ša ku­ća da­ta u za­log ban­ci i sve mu de­talj­no ob­ja­snio. On je ma­lo raz­mi­šljao i po­tom ga pi­tao u ko­joj se uli­ci na­la­zi na­ša ku­ća. On mu je re­kao da je to Kon­tor­ska. To­či­lov­ski je pod­vik­nuo – A to je ta­mo u onoj ba­ru­šti­ni i bla­tu. Bo­že me sa­ču­vaj! Ne, ne­ću hva­la! Ne­mam na­mje­ru da imam po­sla sa Ta­gan­ro­gom. – Sa ta­kvim je od­go­vo­rom An­to­ša do­šao ku­ći.“
An­ton se ra­no osa­mo­sta­lio i ve­o­ma ra­no po­čeo sam da bri­ne o se­bi. Sa 16 go­di­na ostao je sam u Ta­gan­ro­gu, bez nov­ca i u tu­đoj ku­ći. Naj­go­re od sve­ga je bi­lo to što je ta nji­ho­va ku­ća od­ne­dav­no po­sta­la tu­đa. Nju je pri­svo­jio vje­štom pre­va­rom pod­sta­nar Če­ho­vih G.P. Se­li­va­nov, ko­ji je is­ko­ri­stio lo­še ma­te­ri­jal­no sta­nje i nov­ča­ne ne­pri­li­ke svo­jih sta­no­da­va­ca.
Do­bar po­zna­va­lac Če­ho­vlje­ve bi­o­gra­fi­je A. I. Ro­skin pro­nic­lji­vo je pri­mi­je­tio ka­ko je ta pre­va­ra uti­ca­la na du­šu mla­dog Če­ho­va, ko­ji je mo­rao „ve­o­ma do­bro da shva­ti šta je to po­ni­že­nje bez gra­ni­ca i bez­ob­zir­na ljud­ska po­dlost. To po­taj­no sa­kri­va­nje pre­o­sta­le ro­be u ko­nju­šni­cu, upli­ta­nje su­sje­da i ro­đa­ka u po­sao, ko­ji je pro­pa­dao, nji­ho­va že­lja da što pri­je iz­vu­ku iz ru­ku Pa­vla Je­go­ro­vi­ča sve što se mo­glo iz­vu­ći, otac, ko­ji je bje­žao od du­ga i za­tvo­ra, pre­go­vo­ri sa ze­le­na­ši­ma, iz­da­ja pri­ja­te­lja, ko­ji su se pred­sta­vlja­li kao „čla­no­vi po­ro­di­ce“, ne­moć maj­ke da ne­što ri­je­ši i neo­p­hod­nost da se poč­ne sa no­vim, sa­mo­stal­nim i te­škim ži­vo­tom za­u­vi­jek su po­vri­je­di­li du­šu Če­ho­va.
Bi­o­graf sa pu­nim pra­vom po­ve­zu­je ta do­ga­đa­nja sa ne­ko­li­ko nje­go­vih dje­la, a jed­no od njih je za­vr­še­no u go­di­ni smr­ti Če­ho­va. A. Ro­skin mi­sli na dje­la „Kod po­zna­ni­ka“ (1898) i „Vi­šnje­va ba­šta“ (1904).
Sta­ri­ju bra­ću za­te­kla su sreć­ni­ja vre­me­na u ži­vo­tu po­ro­di­ce i do­bi­la su obra­zo­va­nje, ko­je ni­je­su ima­li ni naj­o­bra­zo­va­ni­ji tr­gov­ci sre­di­nom 19. vi­je­ka. U nji­ho­vu ku­ću je do­la­zio Fran­cuz, za­tim ga je smi­je­ni­la go­spo­đa Šo­ne i kroz ne­ko­li­ko go­di­na Alek­san­dar i Ni­ko­laj su do­sta do­bro go­vo­ri­li na fran­cu­skom. Ni­ko­laj je imao svog uči­te­lja mu­zi­ke Ro­ka, ko­ji ga je učio da svi­ra na vi­o­li­ni. Po­ne­kad su pi­sa­li da je Ni­ko­laj bio sa­mo­uk. Kao što vi­di­mo, to ni­je tač­no, jer je oči­gled­no da se on ba­vio mu­zi­kom pod kon­tro­lom pro­fe­si­o­nal­ca, što mu je ka­sni­je omo­gu­ći­lo da svi­ra u kvar­te­tu u So­kolj­ni­ci­ma. Kad je An­ton od­ra­stao, od to­ga vi­še ni­če­ga ni­je bi­lo i on je do­bio sa­mo obič­no gim­na­zij­sko obra­zo­va­nje.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"