Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kad si Milov drug, štetu ti plaća država * Naslednik Pavićevića izabran na tajnoj skupštini * Ašanin ambasador u Beogradu? * Kinezi od kursnih razlika zaradili 60 miliona eura * Đurišiću nagrada u kategoriji M21 * Kad si Milov drug, štetu ti plaća država * Osvajaju univerzalnom emocijom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marko Milačić, predsjednik Prave Crne Gore:
Čin zabrane ulaska književniku Matiji Bećkoviću ravan je fašističkom režimu i ujedno odraz ogromne i očajničke nemoći i slabosti crnogorske vlasti.

Vic Dana :)

Bilo u ludnici previše ludaka, doktori odluče da će napraviti kviz, ko tačno odgovori izlazi i tako će napraviti mjesta za nove koji dođu. Spoje oni dva stola i tri doktora sjede u komisiji. Pozovu prvog ludaka i pitaju ga:
- Koliko ima slova T u riječi kutija?
Prvi ludak:
- k, u, t, i, j,a,...JEDNO T!
Doktori:
- Bravo izlaziš.
Dolazi drugi ludak.
Doktori:
- Koliko ima slova T u riječi Tarantino?
Drugi ludak:
- T, a, r, a, n, t, i, n,o! DVA T!
Doktori:
- Bravo ideš i ti.
Vidjeli doktori da su pitanja laka i odluče da ipak postavie malo teže jer će svi otići.
Dolazi Mujo pred komisiju.
Doktori:
- Koliko ima slova T u riječi „Užičko Kolo”?
Mujo:
- 372.
Doktori:
- Pa kako?
Mujo:
- Pa: ta rata ta ta ta ra ta ta....!









Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-10-29 PROF. DR ALEKSANDAR ŽIVOTIĆ: ALBANSKO PITANJE I SUKOB JUGOSLAVIJE I SSSR-A
Enver Hodža Nametanje koncepta „Velike Albanije“ Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Aleksandra Životića „Jugoslavija, Albanija i velike sile (1945-1961)”, koju su izdali beogradski „Arhipelag” i Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
- PRIREDIO: Miladin VELjKOVIĆ

Zbog čega su se odnosi između Jugoslavije i Albanije poslije Drugog svjetskog rata, od početne saradnje i jugoslovenske pomoći toj zemlji, pretvarali u svoju suprotnost, u stalne sukobe i neprestane svađe, i koliko su svemu tome doprinosile velike sile? Najbolji i najtačniji odgovor na ta i mnoga slična pitanja, daje obimna knjiga „Jugoslavija, Albanija i velike sile (1945–1961)“, autora prof. dr Aleksandra Životića, vanrednog profesoroa Filozofskog fakulteta u Beogradu, na odsijeku za istoriju. Knjigu su zajednički izdali beogradski „Arhipelag“ i Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, a uz njihovu saglasnost i autorovo odobrenje, u narednih nekoliko brojeva, prenijećemo dio teksta koji govori o otvaranju albanskog pitanju u Jugoslaviji, konfrontaciji Jugoslavije i Sovjetskog Saveza i albanskom pogledu na Jugoslaviju u periodu 1948–1954.
Prof. dr Aleksandar Životić, rođen je 1981. godine u Beogradu, u kome je kao najbolji student u generaciji diplomirao na Katedri za istoriju Jugoslavije Filozofskog fakulteta u Beogradu, na kome je magistrirao i doktorirao. Prije prelaska na Filozofski fakultet, radio je u Institutu za noviju istoriju Srbije. Bavi se istraživanjem vojne i diplomatske istorije socijalističke Jugoslavije i slovi za jednog od najznačajnijih istoričara novije generacije u savremenoj srpskoj istoriografiji. Pored ove, objavio je i knjige: „Jugoslavija i Suecka kriza 1956–1957“, „Jugoslavija i Arapsko-izraelski rat 1967“ (koautor s Draganom Bogetićem), „Napukli monolit – Jugoslavija i svijet 1942–1948“ (koautorstvo s akademikom Ljubodragom Dimićem), „Jugoslovensko-sovjetske vojne suprotnosti (1947–1957)“, kao i veliki broj članaka u domaćim i stranim časopisima.
„U kontaktima između jugoslovenskih i albanskih predstavnika od 1944. do 1946. pitanje statusa djelova jugoslovenske teritorije većinski naseljenih albanskim stanovništvom je često pominjano. Unutar jugoslovenskog partijskog rukovodstva su se iskristalisala dva gledišta. Jedno da te teritorije treba ustupiti Albaniji, a potom ih integrisati u jednoj zajedničkoj državi, i drugo da taj prostor treba da ostane u Jugoslaviji i da potom u procesu ujedinjenja Jugoslavije i Albanije granica između Albanaca u Jugoslaviji i Albanaca u Albaniji nestane. Albanska strana je često potezala to pitanje. Stvar je posebno aktuelizovana u vrijeme posjete Envera Hodže Jugoslaviji 1946. Pošto Hodža nije naišao na podršku Josipa Broza Tita, a za takvu politiku nije imamo ni pomoć Sovjetskog Saveza, to pitanje sa albanske strane sve do sukoba 1948. nije ponovo pokretano. Usled sve oštrijeg sukoba sa zapadnim svijetom, Albancima ni Velika Britanija, ni SAD nijesu nudili podršku za teritorijalna proširenja na račun jugoslovenskih teritorija, kao vid kompenzacije za eventualnu predaju sjevernog Epira Grčkoj. Ipak, albanska vlada je iskoristila novonastali sukob da ponovo potegne pitanje statusa Albanaca u Jugoslaviji. Isključenje Jugoslavije iz Informbiroa, međunarodnog komunističkog pokreta i zajednice zemalja narodne demokratije, za autoritarnog i nadasve ambicioznog lidera albanskih komunista Envera Hodžu, bila je prilika da uz pomoć Sovjetskog Saveza ostvari svoj lični, ali i opštealbanski politički ideal i koncept „Velike Albanije“ priključenjem jugoslovenskih oblasti naseljenih Albancima, a posebno Kosova i Metohije Albaniji.
Početkom sukoba sredinom 1948. albanska vlada je nagovještavala ponovno otvaranje pitanja statusa albanske manjine u Jugoslaviji. Suočena sa opasnošću otvaranja krupnog problema i poučena teškim iskustvima iz prošlosti, jugoslovenska vlada je požurila da sastavi presjek stanja albanske manjine u Jugoslaviji. Realno se strahovalo od mogućeg podsticanja albanske pobune s teritorije Albanije. Takav strah nije bio iracionalan, ako se uzme u obzir činjenica da je albansko stanovništvo na prostoru Jugoslavije, bilo uglavnom neprijateljski raspoloženo prema komunističkim vlastima. Zato je republičkim vladama naloženo da dostave detaljne izvještaje o albanskoj populaciji na svojoj teritoriji. U Crnoj Gori Albanci su živjeli u tri sreza – barskom, titogradskom i andrijevičkom. Ukupno je na teritoriji Crne Gore živjelo 22.447 Albanaca, prema podacima crnogorske vlade. Na teritoriji Makedonije je živjelo 201.749 Albanaca koji su kompaktno naseljavali djelove zapadne Makedonije, pretežno uz jugoslovensko-albansku granicu. Procentualno, Albanci su činili oko 17,5% ukupnog stanovništva te jugoslovenske republike. Najveći dio albanske populacije u Jugoslaviji je naseljavao prostore Kosova i Metohije, gdje je prema zvaničnim podacima 1948. živjelo 520.000 Albanaca, odnosno oko 71% ukupnog broja stanovnika Kosovsko-metohijske autonomne oblasti. Jugoslovensku vladu posebno je zabrinjavala činjenica da albansko stanovništvo kompaktno naseljava teritoriju duž granice između Jugoslavije i Albanije. Pošto su oružane provokacije na granici započele još u ljeto 1948, strahovalo se da se ne ponove gorka iskustva iz prošlosti i dođe do eventualne oružane pobune Albanaca u Jugoslaviji.
Odmah nakon izjave albanskog Centralnog komiteta o podršci Rezoluciji Informbiroa reagovao je Centralni komitet Komunističke partije Makedonije, koji je u svom saopštenju istakao da je vođstvo albanskih komunista takvim svojim stavom podstaklo šovinističke i nacionalističke grupacije među Albancima na Kosovu, Metohiji i u Makedoniji da otvoreno rade protiv jugoslovenskih vlasti.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"