Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo priznao krivicu, Migo žrtveno jagnje * Novinaru „Dana“ zabranio da postavlja pitanja * Brajović gradi kuću sa dva dupleksa * Milošević odbio status svjedoka saradnika * Uplatiće 22 miliona, ako CBCG odblokira račune * Poseban račun i više para za izbornu kampanju * Glasovi tišine kao spas od buke
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BRANKO RADULOVIĆ, POSLANIK DEMOKRATSKOG FRONTA:
Pokažimo pokajniku Dušku Kneževiću i budućim pokajnicima da je sučeljavanje sa istinom blagotvorno i spasenje i za njih i za sve nas.

Vic Dana :)

Mujo i Haso idu livadom i naiđu na stado ovaca, Mujo kao iz topa ovdje ima 450 ovaca. Haso sav zbunjen ode do pastira i ovaj mu kaže da ima tačno 450 ovaca, idu oni tako kad naiđu na drugo stado Mujo opet pogodi, i tako još 3-4 put Mujo odma prebroji. Pita Haso sav u čudu kako ti tako brzo prebrojiš ovce? Mujo veli a to ti je bar lako, samo sabereš sve noge i podijeliš sa 4.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton AKADEMIK LJUBODRAG DIMIĆ: ODNOSI JUGOSLAVIJE I SOVJETSKOG SAVEZA POČETKOM 60-IH GODINA 20. VIJEKA (5) PRIREDIO: MILADIN VELJKOVIĆ
Tito i Hruščov Susret Tita i Hruščova Feljton smo priredili prema Dimićevoj knjizi ''Jugoslavija i Hladni rat'', koju je izdao beogradski ''Arhipelag''
Dan - novi portal
Gotovo istovremeno, na Savjetovanju 81 komunističke i radničke partije u Moskvi, Jugoslavija je teško optužena za revizionizam. Istovremeno su kombinovane „dobre želje“ sa političkom saradnjom, davana obećanja oko obnove ekonomskih pregovora, činjeni koraci na održanju kulturne saradnje i rađeno, kako su primjećivale naše diplomate, „na kompromitaciji Jugoslavije“.
Dvojnu politiku nastupa jugoslovenske diplomate su objašnjavale nastojanjem Moskve da neutrališe negativan odjek koji je izazvala Deklaracija 81 komunističke i radničke partije u svijetu, spriječi aktivniji jugoslovenski nastup u „razotkrivanju stvarnih ciljeva Deklaracije i politike SSSR“ koja je u njenoj osnovi, ograniči dalje jačanje saradnje Jugoslavije sa zemljama Trećeg svijeta i Zapadom. Takođe je uočavano da je sovjetska politika prema Jugoslaviji u funkciji djelotvornijeg ‚„manevrisanja“ Moskve unutar socijalističkog lagera. Procjenjivano je da će pritisak na Jugoslaviju biti „stalna komponenta sovjetske politike“, a da će sredstva koja će se koristiti zavisiti od „momentalnih mogućnosti i potreba SSSR-a“. Zaključivano je „da su Rusi pokazivali veoma malo želje da sa nama razmjenjuju mišljenja na jednoj konstruktivnoj i ravnopravnoj osnovi“ i da je iz tih razloga većina kontakata „informativno veoma oskudna“.
O postojećim odnosima na državnom nivou ambasador Jugoslavije u Moskvi Lazar Mojsov je, u izvještaju za 1960, dao veoma upečatljivu ocjenu. Veze sa MID-om je ocijenio kao „povremene“ i uvijek na jugoslovensku inicijativu. Konstatovao je da je rukovodstvo MID-a „tokom čitave godine rezervisano prema našem predstavništvu“. Postojeće komunikacije sa Sovjetima ocijenio je kao „veoma otežane“ uz postojanje samo jednog kanala saradnje preko Evropskog odjeljenja MID-a. Izvještavajući o „razmjeni mišljenja“ koju je ostvario tokom 1960. zapisao je – „nailazili na dosta krut i rezervisan stav tako da se takvo stanje ne može smatrati normalnim“. Po pitanju partijskih kontakata ambasade Mojsov je naglasio da ih nije bilo. Postojeće stanje upečatljivo ilustruje i konstataciju da su diplomatski službenici jugoslovenske ambasade u Moskvi „rijetko dolazili u mogućnost da sa funkcionerima CK KPSS i nezvanično razgovaraju“.
U nedostatku kvalitetnih bilateralnih i partijskih odnosa Sovjetski Savez i Jugoslavija su, početkom 60-ih godina, „komunikaciju“ ostvarivali posredno. Jedan od prostora sučeljavanja dviju država i partija postala je politika koju su vodili u Trećem svijetu i borba za uticaj na revolucionarne i napredne pokrete u zemljama tek oslobođenim od kolonijalne vlasti. Sovjetska strana se od početka suprotstavljala jugoslovenskoj politici neangažovanosti. Samim tim Moskva se protivila i svima idejama okupljanja, zajedničkog nastupa i organizovanja skupova neangažovanih zemalja koji nijesu bili od nje inicirani. Takve inicijative je Sovjetski Savez, po mišljenju jugoslovenskih diplomata, doživljavao kao prijetnju sopstvenim pozicijama među afričkim i azijskim zemljama i smatrao ih pokušajem kreiranja „trećeg bloka“ koji bi bio suprotstavljen „socijalističkom lageru“. Ipak, sa protokom vremena, pojava „nove snage“ u svjetskoj politici, nije se mogla ignorisati. Politička akcija neangažovanih zemalja tako je dovela do novog susreta Tita i Hruščova i laganog obnavljanja saradnje.
Suočeni sa uznemirujućim stanjem u svijetu i ubijeđeni da velike sile nijesu sposobne za postizanje kompromisa oko ključnih pitanja svjetskog mira, predstavnici pet neangažovanih država (Tito, Naser, Nikrumah, Nehru i Sukarno), okupljeni na Petnaestom zasijedanju Generalne skupštine u Njujorku (septembar 1960), odlučili su da preduzmu posredničku akciju sa ciljem da dođe do susreta Hruščova i Ajzenhauera. Tako je u Njujorku, u okviru posredničkih aktivnosti, 28. septembra 1960. došlo i do susreta Tita i Hruščova. Njihov susret je počeo riječima: „Odavno nijesmo razgovarali“, a završio se nastojanjem obje strane da definišu područje međusobne saglasnosti i prostore ispunjene različitim stavovima. Tokom susreta razgovaralo se o pomoći nerazvijenim zemljama, kolonijalizmu, ulozi Ujedinjenih nacija u rešavanju svjetskih kriza, razoružanju. Hladnom ratu, vojnim mogućnostima Sovjetskog Saveza u eventualnom vojnom sukobu, potrebi očuvanja mira u svijetu, perspektivi razvoja SSSR. Teme vezane za međusobne odnose Jugoslavije i Sovjetskog Saveza nijesu otvarane. Na konkretno pitanje o eventualnom susretu sa predsjednikom Ajzenhauerom Hruščov je dao negativan odgovor. Saglasnost dva predsjednika postignuta je oko ocjene situacije u Kongu, osude američkih pritisaka na Kubu, izbora novog generalnog sekretara i očuvanja OUN, prijema NR Kine u OUN, osude međunarodne špijunaže. Prisutnim Jugoslovenima je, poslije tog neplaniranog susreta, ostao utisak da je Hruščov nastojao da o pitanjima za koja je SSSR bio zainteresovan „dobije na licu mjesta punu podršku“ i tako se osigura da kasnije, ukoliko jugoslovenska strana postupi drugačije, „može da se poziva na postignutu saglasnost i naše odstupanje“. Bio je to, svakako, gest nepovjerenja prema jugoslovenskom državnom vrhu koji je Hruščov sa namjerom prenaglasio.
(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"