Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo priznao krivicu, Migo žrtveno jagnje * Novinaru „Dana“ zabranio da postavlja pitanja * Brajović gradi kuću sa dva dupleksa * Milošević odbio status svjedoka saradnika * Uplatiće 22 miliona, ako CBCG odblokira račune * Poseban račun i više para za izbornu kampanju * Glasovi tišine kao spas od buke
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BRANKO RADULOVIĆ, POSLANIK DEMOKRATSKOG FRONTA:
Pokažimo pokajniku Dušku Kneževiću i budućim pokajnicima da je sučeljavanje sa istinom blagotvorno i spasenje i za njih i za sve nas.

Vic Dana :)

Mujo i Haso idu livadom i naiđu na stado ovaca, Mujo kao iz topa ovdje ima 450 ovaca. Haso sav zbunjen ode do pastira i ovaj mu kaže da ima tačno 450 ovaca, idu oni tako kad naiđu na drugo stado Mujo opet pogodi, i tako još 3-4 put Mujo odma prebroji. Pita Haso sav u čudu kako ti tako brzo prebrojiš ovce? Mujo veli a to ti je bar lako, samo sabereš sve noge i podijeliš sa 4.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton PODGORIČKA SKUPŠTINA - ZNAČAJ I KONTROVERZE (12) PIŠE: BORIVOJE ĆETKOVIĆ
Borivoje Ćetković Akademik Vujović o ujedinjenju Crne Gore i Srbije Miješanje Italijana u unutrašnja pitanja Crne Gore datira prije zasijedanja Podgoričke skupštine i izbijanja tzv. božićne pobune - još mnogo ranije Italija se angažovala da onemogući stvaranje jugoslovenske države i ujedinjenje Crne Gore i Srbije
Dan - novi portal
Uticaj italijanskog imperijalizma na događaje u Crnoj Gori datira još od 1916. godine kada je kralj Nikola, nakon posjete Italiji, odbacio predlog Andrije Radovića, tadašnjeg njegovog predsjednika vlade u izbjeglištvu, o ujedinjenju Srbije i Crne Gore (B. Ćetković)
Prof. dr Dimitrije Dimo Vujović, akademik CANU, crnogorski i jugoslovenski istoričar, rođen je 1922. godine u Dobrskoj Župi kod Cetinja. Za više od četiri decenije stvaralaštva objavio je devet knjiga. Glavna njegova preokupacija su bili: istorija francusko-crnogorskih veza i odnosa, ujedinjenje Crne Gore i Srbije, crnogorska nacija, politička djelatnost crnogorskih federalista. Bio je predsjednik Saveza društava istoričara Jugoslavije, direktor Istorijskog instituta Crne Gore, redovni član CANU, profesor Univerziteta Crne Gore i jedan od pokretača višetomne „Istorije Crne Gore“.
U predgovoru svoje knjige „Ujedinjenje Crne Gore i Srbije“ dr Vujović 1962. godine piše da je „unaprijed svjestan” da se njegova knjiga „neće svidjeti onima čija se politička misao i vidokrug još uvijek kreću na relacijama bjelaši – zelenaši i koji na problem ujedinjenja Crne Gore i Srbije gledaju kroz prizmu ova dva zaraćena politička tabora, jer je osnovna karakteristika takvog gledanja shvatanje da se kritika jednog tabora može izvršiti samo sa pozicija suprotnog tabora, te zbog toga kritika jednog znači automatski prihvatanje stavova onog drugoga. Zato će onima koji još uvijek stoje na bjelaškim pozicijama moja knjiga izgledati suviše zelenaški obojena, i obratno: oni koji stoje na zelenaškim pozicijama – pripisaće joj bjelaštvo. Oni teško mogu da shvate da se naučna istina nalazi baš izvan shvatanja i jednog i drugog tabora, da je ona u jednom nepristrasnom marksističkom tumačenju događaja”. (Vujović, Ujedinjenje Crne Gore i Srbije, Titograd, 1962:17)
Treba imati u vidu vrijeme kada je dr Vujović pisao knjigu – to je kraj pedesetih i početak šezdesetih godina prošlog vijeka. Tada su ideološke komisije, iza kojih je stajala partija, budno pratile i nadzirale rad istoričara. Rezultati istraživanja u društvenim naukama, a naročito u istoriji, morali su se uklapati u partijske stavove i ocjene o istorijskim događajima i ličnostima. A zvanični stav partijskih foruma bio je da su jednako neprihvatljive politike bjelaša i zelenaša, i to neprihvatanje nazivalo se „marksističkim tumačenjem događaja”. Marksističko tumačenje događaja podrazumijeva prije svega ulogu naroda, masa u ujedinjenju, tim prije što je sam taj čin imao i izvjesne elemente revolucionarnosti i da su omladinci, glavni protagonisti detronizacije kralja Nikole bili zagovornici radikalnog mijenjanja tadašnjeg crnogorskog društva. Da ponovimo: socijalisti, predvođeni Jovanom Tomaševićem, budućim osnivačem KP Crne Gore, bili su udarna pesnica omladinskog pokreta.
Ne samo kod akademika Vujovića, već i kod drigih istoričara toga vremena, bilo imlicite ili eksplicite, insistira se na tom reciprocitetu – danku koji je istorijska nuka plaćala vladajućoj ideologiji.
I u djelima koja Vujović piše kasnije uočljivo je prisustvo reciprociteta. U Prilozma i izučavanju crnogorskog nacionalnog pitanja (Univerzitetska riječ, Nikšić, 1987), dr Vujović, između ostalih značajnih pitanja istorije Crne Gore, razmatra i nastanak i ulogu zelenaškog pokreta. Na osnovu analiziranih dokumenata, ovaj istoričar zaključuje „da zelenaši, uopšte uzevši, nisu bili protiv ujedinjenja, da je njihovo nezadovoljstvo, i kasnije božićna pobuna, izazvano načinom ujedinjenja, postupcima nove vlasti, naime, da ima prije svega unutrašnje uzroke. Tu su još glad i neki drugi manje važni uzroci. Najzad kao značajan faktor javlja se inostrani uticaj i interesi, tj. kralja Nikole i italijanskog imperijalizma. Ali i pored sve ozbiljnosti njegovog uticaja i odziva kod konzervativnih snaga, koje su se nametnule kao vođstvo zelenaškom i pobunjeničkom pokretu, ovaj spoljni faktor, u ovom periodu, ne igra u crnogorskim događajima primarnu ulogu”. (Vujović, Prilozi...1987:102)
Uz puno pijeteta prema naučnim analizama akademika Vujovića pojedini zaključci i konstatacije u citiranom tekstu, u kome su sažeto date ocjene o zelenaškom pokretu, teško da mogu biti prihvaćene. Pođimo redom. Ako su zelenaši bili za ujedinjenje, postavlja se pitanje njegovog ostvarivanja – veći dio stanovništva Crne Gore bio je na strani „bjelaša”. Sporna je i ocjena o uticaju spoljnjeg faktora da „u ovom periodu u crnogorskim događajima „nije imao” primarnu ulogu. Uticaj italijanskog imperijalizma na događaje u Crnoj Gori datira još od 1916. godine kada je kralj Nikola, nakon posjete Italiji, odbacio predlog Andrije Radovića, tadašnjeg njegovog predsjednika vlade u izbjeglištvu, o ujedinjenju Srbije i Crne Gore. Dakle, miješanje Italijana u unutrašnja pitanja Crne Gore datira prije zasijedanja Podgoričke skupštine i izbijanja tzv. božićne pobune – još mnogo ranije Italija se angažovala da onemogući stvaranje jugoslovenske države i ujedinjenje Crne Gore i Srbije. Tu svoju neprijateljsku djelatnost italijanski imperijalizam je nastavio i poslije Podgoričke skupštine – podstiču se pobune protiv ujedinjenja Crne Gore i Srbije i novostvorene jugoslovenske države.
Nastaviće se


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"