Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poziv kasni, ali za izmjene ima vremena * Za 26 dana kampanje otvorili radove vrijedne 100 miliona * Provjeravaju alibi sedmorice „škaljaraca“ * Provjeriće kako se troši novac na Univerzitetu * ASK udarna pesnica u kampanji DPS-a * Subvencije dobilo 65.000 zaposlenih * Njeguju duhovni život, promovišu umjetnost i nauku
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-07-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Samo slijepac ne vidi da je sve, pa i Zakon o penzijskom i inval:
Mladen Bojanić, ekonomista

Vic Dana :)

- Čujem da ti sav novac daješ siromašnima - kaže Fata Muji. - Da! - Pa, od čega živiš, crni Mujo? - čudi se Fata. - Od kamate.
Plavuša se jada prijateljici:
- Ah, trebam se naći s dečkom, ali sam potpuno zaboravila jel u 8:30 ili u 3:80!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-07-19 SVETI KRALJ MILUTIN – U SUSRET 700-GODIŠNJICI SMRTI 1
Sveti kralj Milutin (freska iz Bogorodice Ljeviške) ć Prekretnička promjena u državi Nemanjića Feljton smo uradili prema knjizi prof. dr Vlade Stankovića 'Kralj Milutin', koju je objavila Izdavačka kuća 'Freska' iz Beograda
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

Iduće godine navršiće se 700 godina od smrti kralja Milutina, „jedne od najznačajnijih ličnosti ukupne srpske povijesti”. To je dodatni razlog da se na ovom mjestu upoznamo sa ličnošću vladara, koji je „suštinski promijenio pravac razvoja srpskog društva”. Činimo to po knjizi prof. dr Vlade Stankovića „Kralj Milutin”, prvoj savremenoj studiji posvećenoj ovom srpskom kralju, koju je objavila ugledna izdavačka kuća „Freska” iz Beograda, 2012. godine.

Vlada Stanković je redovni profesor vizantologije i šef Katedre za istoriju Vizantije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Osnivač je i upravnik Centra za kiparske studije na istom fakultetu.

Usavršavao se u Beču i Atini, predavao je kao gostujući profesor na Univerzitetu u Janjini (Grčka) i na Otvorenom univerzitetu Kipra (Nikozija), a predaje i dalje na master studijama na Evropskom univerzitetu Kipra (Nikozija). Držao je predavanja po pozivu u Grčkoj, na Kipru, u Bugarskoj, Mađarskoj, Njemačkoj, Španiji, SAD.

Član je redakcije najstarijeg vizantološkog časopisa Byzantinische Zeitschrift-a od 2009. godine. Rukovodilac je interdisciplinarnog projekta „Hrišćanska kultura na Balkanu u srednjem vijeku: Vizantijsko carstvo, Srbi i Bugari od 9. do 15. vijeka”. Pored ove, autor je i knjiga: Carigradski patrijarsi i carevi Makedonske dinastije (2003), Komnini u Carigradu (1057–1185). Evolucija jedne vladarske porodice (2006) i Manojlo Komnin, vizantijski car (2008).

Bavi se različitim aspektima vizantijske istorije, kulture, ideologije i književnosti od 9. do 15. vijeka, proučavanjem kompleksnih političkih sistema u srednjem vijeku i nakon njega, Kiprom, kao i Balkanom i njegovom istorijom i kulturom, u srednjovjekovno i savremeno doba.

Sa Stefanom Urošem (II), kako je glasilo zvanično vladarsko ime po svom „neformalnom” imenu poznatijeg kralja Milutina, nastupa jedna od velikih, presudnih promjena u srpskoj srednjovjekovnoj istoriji, jedna od onih koje u potpunosti mijenjaju pravac kojim će se ubuduće razvijati država Nemanjića, ali i karakter samog srpskog društva tog i nadolazećeg doba. Dotadašnji sistem vladanja u državi Nemanjića koji je bio velikim dijelom oslonjen na snažno istaknutu horizontalnu podjelu vlasti, sistem u kome je princip senioriteta imao samo relativnu prevagu nad shvatanjem o jednoj vrsti zajedničke vladavine, omogućio je dolazak na presto Milutina kao mlađeg brata u okolnostima koje su bile veoma problematične i nejasne od samog početka. Tokom druge dvije decenije svog dugog kraljevanja Milutin je uspio da praktično ukine takvo „tradicionalno” shvatanje podjele vlasti među rođacima i da, uprkos problemima s nasljednikom i sopstvenom neodlučnošću i dilemama vezanim za ličnost koju bi volio da vidi na prestolu poslije sebe, osigura svojim neposrednim potomcima apsolutnu vlast u proširenoj i osnaženoj srpskoj državi.

Pola stoljeća, koliko je proteklo od smrti kralja Milutina 29. oktobra 1321. godine, pa do 2. decembra 1371. godine, kada se sa smrću cara Uroša rod Nemanjića praktično ugasio u svojoj osnovnoj grani, na prestolu srpske države bili su neposredni potomci kralja Milutina: njegov sin, unuk i praunuk, Stefan Uroš (III) Dečanski, Stefan Uroš (IV) Dušan i Stefan Uroš (V), duboko svjesni značaja prekretničke promjene koja je nastupila s Milutinom i, zbog toga, naročito nastojeći da se s njim i neposredno povežu i najtješnje nadovežu na njegova djela, na čemu je naročito nastojao kralj, kasnije i car Stefan Dušan. Oblikujući prošlost u skladu sa svojim potrebama, ciljevima i ideološkim težnjama, oni su ipak i potvrđivali prelomni značaj Milutinove vladavine, doba koje je srpsku državu odvelo u novom pravcu i postavilo je na drugačije, znatno promijenjene osnove. Razmišljanje Milutinovih potomaka, ma koliko iskrivljeno njihovim subjektivnim shvatanjima i interesima, potvrđeno je kasnijim istorijskim tokom i shvatanjem da su tri ključna stepena u političkom razvoju srpske srednjovjekovne države Nemanjića vladavine osnivača dinastije Stefana Nemanje, samog kralja Milutina i kralja i cara Stefana Dušana, tri etape koje su sa sobom donosile preokret koji je ostavljao duboke, suštinske posledice na dalji razvoj odnosa unutar države i njenog položaja u odnosu na spoljašnji svijet.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"