Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šampiona privodili iako nije bio na protestu * Banović saslušan zbog prebijanja Martinovića * Vukotić saslušan zbog ubistva Đuričkovića * Tužiocu uzalud prijavio prijetnje smrću * Zlatna odiseja u Tivtu * Let za pamćenje * Šampiona privodili iako nije bio na protestu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-11-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Skidala dva klinca sa interneta Pikasove slike. Tek će jedan od njih:
- Au, al’ su ovome loši drajveri za štampač!

Sjede dva slona pored bazena. Jednom dosadi, pa pita drugog:
- Hoćeš li više to popiti pa da idemo?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2015-11-04 DRUŠTVO CRNOGORSKO–RUSKOG PRIJATELJSTVA „SVETI ĐORĐE” ORGANIZOVALO TRIBINU „SVOBODIJADA” POSVEĆENU ISTAKNUTOM PISCU
Nadahnuto govorili o Ćopiću Ćopić je važno ime naše književnosti Komika ide u rasponu od dobroćudnog do gorkog, ciničnog, melanholičnog smijeha. Drukčije rečeno, kada se Ćopić uzdiže na nivo djeteta njegov je humor bezazlen i nježan, a kada se spušta na nivo odraslog čovjeka humor postaje ironija, društvena kritika, satira. Sve se to dobro vidi u njegovoj najboljoj knjizi „Bašta sljezove boje” – rekao je Durutović
Dan - novi portal
Povodom stogodišnjice od rođenja Branka Ćopića, preksinoć je Društvo crnogorsko-ruskog prijateljstva „Sveti Đorđe” u svojim prostorijama, u Nikšiću organizovalo veče posvećeno liku i djelu ovog velikog pisca.
Govoreći o Ćopićevom književnom stvaralaštvu Milorad Durutović, profesor srpskog jezika i književnosti je rekao da uz rodonačelnika Jovana Jovanovića Zmaja, reformatore Aleksandra Vuča i Duška Radovića, Branko Ćopić je najvažnije ime naše književnosti za djecu.
– Takav status zaslužuje prvenstveno zbog svog prepoznatljivog humora, zbog sposobnosti da humor nijansira lirskim sredstvima, kako bi podizao emocinalno-vrednosni intenzitet smijeha. Ali, nije to jedini način. Ambivalentnost komike, makar u nekim Ćopićevim djelima, posebna je vrlina. Naime, Ćopićeva komika ide u rasponu od dobroćudnog do gorkog, ciničnog, melanholičnog smijeha. Drukčije rečeno, kada se Ćopić uzdiže na nivo djeteta njegov je humor bezazlen i nježan, a kada se spušta na nivo odraslog čovjeka humor postaje ironija, društvena kritika, satira. Sve se to dobro vidi, recimo, u Ćopićevoj najboljoj knjizi „Bašta sljezove boje”. Nije samo stvar u neobičnoj leksici i sintaksi, niti samo u umjetnički uspjelom transponovanju humora Ćopićevog rodnog podneblja, niti samo u anegdotskoj strukturi njegovih priča, niti o preuzimanju folkornih smjehovnih modela, koliko tu ima inventivnih rješenja, recimo komičnih inverzija u kojima dječak, istovremeno i pripovjedač, preuzima perspektivu starca, a starac, djed Rade, postepeno sklizne u perspektivu dječaka, kaže Durutović.
On je dodao da proslava sto godina od rođenja Branka Ćopića, raznim svečanostima i naučnim simpozijumima u okruženju, morale bi poslužiti kao podsticaj da se zaustavi zaboravljanje ovog pisca, kome su za života dva puta štampana sabrana djela.
– Nije zgore podsjetiti se da je bio jedini naš pisac čiji je dosije bio otvoren u tajnoj policiji i zatvoren čak nakon sedamnaest godina. To je vrijeme puno nejasnoća, paradoksa i ambivalentnosti. Povod da Ćopić doživljava takvu torturu bila je njegova čuvena jeretička priča objavljena 1950. godine, zbog koje su osude stigle i od samog Josipa Broza i Milovana Đilasa. Očigledno se Ćopiću, koji je nesumnjivo bio najveći pisac partizanske literature, nije moglo oprostiti to što se usudio da pokaže da i socijalistički realizam ide u pravcu urušavanja i to od samog tog političkog establišmenta. To je bila kritika čitave birokratije toga vremena. A, kao što vidimo, ništa se nije promijenilo ni do danas – poručio je Durutović.
Govoreći o humoru i satiri, kao prepoznatljivim svojstvima Ćopićevog djela, Radoje Femić, profesor srpskog jezika i književnosti, naglasio je da je on knez humora u srpskoj književnosti.
– Njegovo djelo izrasta iz vezanosti za zavičajni prostor s kojeg je ponikao, ali i za period ranog djetinjstva, koje je bilo neiscrpni tematski i idejni oslonac. Ćopićev humor je anegdotskog karaktera, nekada čak i šeretskog, zbog čega je i autor uživao ugled istinskog narodnog književnika - kazao je, između ostalog, Femić.
Odlomke iz Ćopićevih djela recitovale su studentkinje sa Odsjeka za ruski jezik i književnost i Odsjeka za srpski jezik iz Nikšića Mileva Kadić i Marija Janjušević.
U znak zahvalnosti studentkinja sa Studijskog programa za ruski jezik i književnost Milena Pićurić, uručila je skroman poklon Miću Peroviću. Urednik Tribine ,,Svobodijada” je Milica Bakrač, profesorica srpskog jezika i književnosti.L.N.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"