Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Među napadačima i sin Vesne Medenice * Milu ne vjeruje pola države * Upozoravao komandire na maskiranog muškarca * Za 50 pacijenata nema kreveta * Osnovan savez za odbranu zemalja centralne Evrope * Jeremić drugi nakon petog kruga glasanja * Ćuruviju ubili „ovi Radonjini”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-09-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Osman Subašić, funkcioner SDP-a :
Kupuju glasove parama od prodaje droge, i to droge kojom se truje naša omladina. Zato ne prodajte glas. Glasajte glavom i srcem, jer će taj glas u suprotnom služiti protiv vas.

Vic Dana :)

Koja je jedina prilika u kojoj se muškarci sjete večere uz svijeće?
Kad nestane struje.

- Tata! Tata! Izbio nam požar u kući!
- Izađi brzo napolje i ne deri se toliko! Probudićeš mamu!

Što radi zlatna ribica u čaši mineralne vode?
Uživa u hidromasaži.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2016-09-26 GLUMICA I REDITELJKA, UNIVERZITETSKA PROFESORKA MIRJANA KARANOVIĆ GOVORI ZA „DAN”
Mirjana Karanović Moramo odlučivati jer ne živimo dosadne živote Kada čujete „ja samo radim svoj posao, ja tu ne mogu ništa” morate se zapitati kakva je to rečenica i ko ju je sve dosad izgovarao, kaže Mirjana Karanović
Dan - novi portal
Glu­mi­ca ko­ja je mno­gim svo­jim ro­la­ma udah­nu­la to­li­ko ži­vot­no­sti, da jed­no­stav­no ne po­mi­šlja­te da je ri­ječ o film­skoj pri­či, i ko­joj je upra­vo ta „moć oži­vo­tvo­re­nja“ omo­gu­ći­la da po­sta­ne ne­za­o­bi­la­zno ime ne­ka­da­šnje ju­go­slo­ven­ske i srp­ske ki­ne­ma­to­gra­fi­je je­ste Mir­ja­na Ka­ra­no­vić. Ono, što do­dat­no nje­nom ime­nu i ra­du osi­gu­ra­va mje­sto u rječ­ni­ci­ma, eni­klo­pe­di­ja­ma, zbor­ni­ci­ma, udž­be­ni­ci­ma, je­su i nje­ne broj­ne ulo­ge ostva­re­ne u po­zo­ri­štu, kao i na te­le­vi­zi­ji. No, vi­še od sve­ga, je­ste či­nje­ni­ca da njen rad jed­na­ko ci­je­ni i pu­bli­ka i kri­ti­ka. To je na­rav­no re­zul­to­va­lo broj­nim na­gra­da­ma, a ve­li­kom ni­zu zna­čaj­nih pri­zna­nja Mir­ja­na Ka­ra­no­vić ne­dav­no je u Pod­go­ri­ci pri­do­da­la još jed­no - „Ki­no oko”. Ri­ječ je o no­vo­u­sta­no­vlje­noj na­gra­di Cr­no­gor­ske ki­no­te­ke ko­ja joj je uru­če­na na pr­vom Pod­go­ri­ca film fe­sti­va­lu. Na­gra­da ko­ja je sa­svim si­gur­no oti­šla u pra­ve ru­ke jer se „Ki­no oko” do­dje­lju­je za iz­u­ze­tan do­pri­nos film­skoj umjet­no­sti. Ujed­no, bi­la je to pri­li­ka da se pod­go­rič­ka pu­bli­ka upo­zna i sa nje­nim re­ži­ser­skim pr­vjen­cem ka­da je u pi­ta­nju sed­ma umjet­nost, fil­mom „Do­bra že­na“, ko­ji je na­kon broj­nih svjet­skih fe­sti­va­la, kao što je re­ci­mo i iz­u­zet­no zna­ča­jan San­dens fe­sti­val, do­šao u Cr­nu Go­ru. Na­kon Pod­go­ri­ča­na, film je si­noć vi­dje­la i pu­bli­ka Moj­ko­vač­ke film­ske je­se­ni, a film na­sta­vlja fe­sti­val­ski ži­vot u re­gi­o­nu i svi­je­tu.
No, ovim ostva­re­njem, na­kon vi­še od tri de­ce­ni­je ra­da na fil­mu, Mir­ja­na Ka­ra­no­vić, ni­je se do­ka­za­la sa­mo kao re­ži­ser, već i kao sce­na­rist­ki­nja, ali i ne­ko ko je imao uvid i upliv u či­tav tok film­ske pri­če, za­jed­no sa ko­sti­mi­ma i mu­zi­kom, i još jed­nom kao glu­mi­ca.
Film „Do­bra že­na”, go­vo­ri o že­ni ko­ja je sta­vlje­na pred iz­bor, da li će ili ne­će na­sta­vi­ti i da­lje da ži­vi sa su­pru­gom, sa či­jim rat­nim gri­je­si­ma je upo­zna­ta. Od­no­sno, da li će ili ne­će i da­lje ži­vje­ti sa sa­zna­njem da je njoj ne­ko bli­zak uči­nio ne­što pro­tiv čo­vječ­no­sti, i da­lje „glu­me­ći” do­bru že­nu, maj­ku, do­ma­ći­cu, ko­ju „po­li­ti­ka ne in­te­re­su­je”, ili će svoj ot­por is­ka­za­ti na na­čin da iza­be­re no­vi, sop­stve­ni ži­vot­ni put, iz­van po­zna­tog okru­že­nja.
●Re­kli ste da se zbog fil­ma „Do­bra že­na”, osje­ća­te kao po­čet­nik, kao ne­ko ko je ušao na te­ren ko­ji mu ne pri­pa­da, iako ste na fil­mu, kao glu­mi­ca, pri­sut­ni već 30 go­di­na?
- To je za me­ne pi­ta­nje opre­dje­lje­nja, od­no­sno či­me se ja kao umjet­nik ba­vim. Do­sad sam se uglav­nom ba­vi­la mo­jim li­ko­vi­ma, nji­ho­vim unu­tra­šnjim ži­vo­tom, nji­ho­vom spo­lja­šno­šću, po­ku­ša­va­ju­ći da od njih na­pra­vim „ži­vu oso­bu”. I, uvi­jek je tu bio ne­ko dru­gi ko je ko­or­di­ni­rao moj lik u od­no­su na sve osta­le li­ko­ve i pri­ču fil­ma. Ni­sam o to­me ni raz­mi­šlja­la, i u tom smi­slu ni­sam ima­la od­go­vor­nost ve­ću od to­ga da na­pra­vim do­bru ulo­gu i da sce­ne u ko­ji­ma sam bu­du do­bre. Na­rav­no, uvi­jek sam gle­da­la da do­pri­ne­sem i op­štem kva­li­te­tu fil­ma, ali, ni­ka­da ni­sam na to­me in­si­sti­ra­la i ni­sam ucje­nji­va­la re­di­te­lja ne­kim za­htje­vi­ma. Sa­da, oti­šla sam da­lje od igra­nja sa­mo jed­nog li­ka, jer imam pre­gled nad li­ni­jom či­ta­vog dje­la. I to je ve­li­ki pro­stor u ko­me sam da­va­la od­go­vo­re na raz­li­či­ta pi­ta­nja ko­ja su se po­ja­vlji­va­la to­kom ra­da.
●Šta je su­šti­na pri­če „Do­bra že­na”?
- To je pi­ta­nje lič­ne od­go­vor­no­sti, pred so­bom, pred svo­jim ži­vo­tom, da tre­baš od­lu­či­va­ti o sop­stve­nom ži­vo­tu i ono­me što ti je va­žno. Pro­sto, film go­vo­ri o to­me da tre­baš do­no­si­ti od­lu­ke. A, mno­ge že­ne kod nas, kao i ta mo­ja Mi­le­na, od­lu­ke pre­pu­šta­ju ne­kom dru­gom. One ži­ve je­dan udo­ban ži­vot u ko­me su bri­ge bi­le pri­lič­no mi­ni­ma­li­zo­va­ne na je­dan od­re­đe­ni ži­vot­ni pro­stor, i Mi­le­na, kao i te na­še že­ne, ni­ka­da ne ide da­lje od to­ga. Sve je to u re­du ka­da ži­vi­mo ne­ki do­sa­dan ži­vot u dru­štvu u ko­me je je­di­ni pro­blem da li ima ili ne­ma ka­fe. Ali, ka­da gi­nu lju­di, ka­da se ra­tu­je, ka­da se oko te­be de­ša­va­ju stra­šne stva­ri, ne­do­pu­sti­vo je da se ni­jed­nog tre­nut­ka ne pi­taš za­što ti ta­ko do­bro ži­viš i gdje tvoj muž „ide na po­sao”, či­me se on to ba­vi, a vi­diš da on no­si oruž­je i uni­for­mu. Od­no­sno, ne pi­taš se jer ne že­liš da znaš, jer to ni­je tvoj po­sao, te­be ne za­ni­ma po­li­ti­ka, i ti si sa­mo do­bra maj­ka, i on­da, u jed­nom tre­nut­ku do­đe vri­je­me ka­da mo­raš da po­sta­viš pi­ta­nje i daš od­go­vor na nje­ga.
● Kao glu­mi­ca, umjet­ni­ca, Vi se ne li­bi­te da jav­no iz­ne­se­te mi­šlje­nje o po­ja­va­ma - po­je­din­ci­ma, da se su­prot­sta­vi­te ve­ći­ni jav­nog mnje­nja, da pro­te­stvu­je­te... iako se mno­ge Va­še ko­le­ge za­kla­nja­ju iza flo­sku­le da umjet­ni­ci ne mo­ra­ju nu­žno iz­no­si­ti svo­je vi­đe­nje stva­ri, jer je umjet­nost, ko­lo­kvi­jal­no re­če­no, eto tu sa­mo da po­sta­vlja pi­ta­nja.
- Ni­sam se ni­ka­da po­li­tič­ki iz­ja­šnja­va­la. Me­đu­tim, pro­blem je što se pi­ta­nje ljud­skih pra­va i či­nje­ni­ce da se bu­niš pro­tiv ra­ta, sta­vlja u fi­o­ku po­li­tič­kog an­ga­žma­na, a to je u stva­ri gra­đan­ski an­ga­žman. Jed­na od flo­sku­la je i „ne­ću da se mi­je­šam u po­li­ti­ku”. Či­nje­ni­ca da je ne­gdje rat, i da se ti ne sla­žeš s tim, da sma­traš da to tre­ba da pre­sta­ne, ni­je mi­je­ša­nje u po­li­ti­ku, već pri­ro­dan gra­đan­ski po­stu­pak. Ne že­liš da ću­tiš, jer i lju­di ko­ji su po­go­đe­ni ra­tom tre­ba da zna­ju da svi osta­li ni­su sa­mo po­gle­da­li na dru­gu stra­nu i re­kli - „ma šta me bri­ga, ti i tvo­ja ku­ća ko­ja je iz­gor­je­la, ili tvo­ja po­ro­di­ca ko­ju si iz­gu­bio, ja tu ne mo­gu ni­šta, ja sa­mo ra­dim sa­mo svoj po­sao”. Ka­da ču­je­te - „ja sa­mo ra­dim svoj po­sao, ja tu ne mo­gu ni­šta”, mo­ra­te se za­pi­ta­ti ka­kva je to re­če­ni­ca i ko ju je sve do­sad iz­go­va­rao.
●Za­što su Va­ma bit­ni film­ski fe­sti­va­li, na­ro­či­to ka­da je u pi­ta­nju Vaš pr­vje­nac?
- Vo­lim da raz­go­va­ram sa lju­di­ma, da vi­dim i ču­jem re­ak­ci­je pu­bli­ke. Jer, u po­zo­ri­štu imam di­rek­tan od­go­vor pu­bli­ke, no, ka­da je u pi­ta­nju film, na nje­gov kva­li­tet vi­še ne mo­gu da uti­čem. Za­to mi je dra­go što ba­rem na­kon pro­jek­ci­je mo­gu raz­go­va­ra­ti s nji­ma ka­kav je uti­sak na njih osta­vi­lo ono što su vi­dje­li.
● Zna­či li to da ste na po­zo­ri­šnoj sce­ni opu­šte­ni­ji, si­gur­ni­ji, ne­go ka­da je u pi­ta­nju film?
- Ni­sam vi­še u tim go­di­na­ma, ja ni­sam na po­čet­ku ka­ri­je­re, da po­či­njem da je gra­dim, pa da se pla­šim do­brih ili lo­ših re­ak­ci­ja. Me­ne pro­sto za­ni­ma­ju re­ak­ci­je. I ovaj moj film ni­sam ra­di­la da bi se svi­ma do­pao, ne­go sam ga ra­di­la kao ne­ku vr­stu in­te­lek­tu­al­ne i emo­tiv­ne pro­vo­ka­ci­je, ko­ja tre­ba kod po­sma­tra­ča da iza­zo­ve emo­ci­ju. I „Do­bra že­na” i iza­zi­va emo­ci­je, a ja sam sprem­na da se ne­ko i lju­ti, da to bu­du ne­ga­tiv­ne emo­ci­je na­kon što ga od­gle­da­ju. Ipak, mo­gu da ka­žem da mi se do­sad de­si­lo da sve­ga dvo­je, tro­je lju­di is­ka­že tu vr­stu emo­ci­je na­kon gle­da­nja fil­ma. Naj­če­šće mi se de­ša­va da pu­bli­ka s uz­bu­đe­njem, pa­žnjom, otvo­re­no­šću is­pra­ti moj film.
● Na če­mu tre­nut­no ra­di­te?
- Za­vr­ši­la se post­pro­duk­ci­ja fil­ma Bo­ja­na Vu­le­ti­ća „Re­kvi­jem za go­spo­đu J”, u ko­me sam igra­la glav­nu ulo­gu i ko­ji će pre­mi­jer­no bi­ti pri­ka­zan na ne­kom od fe­sti­va­la. U Be­o­gra­du ću ra­di­ti i pred­sta­vu sa Di­nom Mu­sta­fi­ćem, a ići ću i sa jed­nim po­zo­ri­šnim ko­ma­dom ko­ji sam re­ži­ra­la po tek­stu Ta­nje Šlji­var na ne­ke fe­sti­va­le, a pla­ni­ram i da pi­šem...
Ž.JA­NjU­ŠE­VIĆ


Us­pje­si su tač­ke oslon­ca

● Pri­pre­ma­te li i Va­še stu­den­te da mo­ra­ju bi­ti sprem­ni na po­zi­tiv­ne i ne­ga­tiv­ne re­ak­ci­je?
- Pri­čam im ja o to­me, ali to su stva­ri ko­je mo­ra­te sa­mi is­ku­si­ti to­kom ži­vo­ta. No, ne­ke lju­de taj su­sret sa ne­u­spje­hom, ili mo­guć­no­šću da to dru­gi lju­di ne pri­hva­ta­ju, da ih dru­gi lju­di ne vo­le, jed­no­stav­no slo­mi, dok dru­ge oja­ča. Ka­da po­gle­dam svo­ju ka­ri­je­ru una­zad, či­nje­ni­ca je da su ne­ke tač­ke oslon­ca us­pje­si, no iz­me­đu njih ima mno­go ko­ra­ka ko­ji su u stva­ri po­kli­znu­ća. No, bit­no je da ne po­to­neš, da ideš da­lje. Ne­ki lju­di to ne mo­gu, i stal­no osta­nu op­te­reć­ni emo­tiv­nom sum­njom. To što ra­dim ja ili dru­gi umjet­ni­ci, pa mi uvi­jek ra­ču­na­mo na ko­mu­ni­ka­ci­ju s pu­bli­kom. Rad na ne­če­mu je uz­bu­dljiv i di­van, i po­ne­kad po­mi­slim da bih vo­lje­la da to tra­je bes­ko­nač­no, da se ni­kad ne de­si pre­mi­je­ra, da to osta­ne sa­mo mo­je i da ne mo­ram da iz­la­zim pred lju­de. Ali, on­da je taj rad be­smi­slen, jer su­šti­na je da se po­ve­žeš pre­ko ono­ga što si ura­dio sa oni­ma ko­ji to per­ci­pi­ra­ju – gle­da­ju, osje­ća­ju, kroz ko­je to pro­la­zi. Do­ći do to­ga da ne­kom za­u­sta­viš dah, da po­kre­neš u nje­mu emo­ci­ju, da ima ne­ko li­je­po i uz­bu­dlji­vo is­ku­stvo, to je ide­al sva­kog scen­skog umjet­ni­ka, pa i fil­ma­dži­ja. Ne znaš da li ćeš uvi­jek sve odu­še­vi­ti, jer ne­ka­da ni sa­mog se­be ne odu­še­viš.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"