Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Pranje para iščezlo kad se stiglo do Miga * Sletio s puta * Zaposlio rođake uprkos odluci Vlade * Medojević nije lažno prijavljivao za „Glosarij” * Desničari traže uslovljavanje Beograda * Haradinaj ne odustaje, Vučić apeluje na EU * Velika Britanija u istorijskom nokdaunu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Duško Knežević, predsjednik Atlas grupe:
–Svi veliki biznismeni morali su da pomažu DPS, a Milo Đukanović je lično određivao koliko treba da daju.

Vic Dana :)

Nakon 12 godina teške robije pobjegne čovek iz zatvora i nekako uspije da se došunja do kuće neopažen. Na pragu ga dočeka žena:
- Na vijestima u 5 su objavili da si pobjegao a sad je 10 naveče! Gdje si ti do sad?
Sam je nazvao policiju da ga pokupe.


Jada se Mujo Hasi:
- Ne znam zašto je Fata stalno ljuta na mene. Ja se trudim oko nje i čak joj svako jutro donosim kavu u krevet. Ona je treba samo skuvati.


Pita Fata Muju: Šta bi volio da sam ja ?
Mujo odgovara: Kalendar.
Fata: Da me gledaš svaki dan.
Mujo: Ne nego da te mijenjam svake godine!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura TREĆA SAMOSTALNA IZLOŽBA 85-GODIŠNJEG VOJISLAVA ĐOKOVIĆA
Vojislav Đoković sa kćerkom Angelinom Janjušević Slikarstvom se podmlađuje
Dan - novi portal
Nikšićanin Vojislav Đoković jedinstven je primjer na crnogorskoj slikarskoj sceni, a vjerovatno i šire. Uveliko je zašao u devetu deceniju života, pirotehničar je po struci i samouki slikar kojem je u Nikšiću prije dva dana, iako slika od djetinjstva, otvorena treća samostalna izložba. Rođen je 1934. godine u Jasenovom Polju kod Nikšića, ali je rodno selo napustio sa dvanaest godina kada je počeo sa školovanjem u barskoj Gimnaziji. „Nije mu se dalo”, ispričao je Đoković „Danu”, da završi i likovnu školu u Herceg Novom koju je upisao nakon Gimnazije, pa su ga životne okolnosti odvele u drugom smjeru – u industriju.
– Završio sam industrijsku školu, radio sam u nikšićkoj Željezari, a onda sam kao njihov radnik otišao u Beograd gdje sam završio pirotehniku. Kao pirotehničar radio sam u toj fabrici, pa sa tadašnjom milicijom po terenima u Crnoj Gori, te i pri Opštini. Tako sam se i penzionisao, ali ljubav koju sam imao iz djetinjstva sam nastavljao jer koji god posao da sam radio na umu mi je bilo slikarstvo, i svaki slobodan trenutak sam tome posvećivao, kaže umjetnik.
Slika uglavnom pejzaže i to uljem na platnu na koje i više nego vjerno prenosi sve ono što nam je priroda dala, pa je radove pirotehničara sa kičicom teško „odvojiti” od fotografije.
– Emocija i tehnika su važne, jedno bez drugog ne ide. Volim da slikam pejzaže koji su za mene nešto što je stvorila priroda, a meni je kao slikaru želja da na platno prenesem onako kako ga je priroda stvorila. Slikarstvo je za mene život koji čovjeka mojih godina podmlađuje, drži ga u hrabrosti, u volji, u životu. Čovjek ne misli na starost, uvijek je vitalan – smatra Đoković.
Kaže da se ne sjeća kada je nastala njegova prva slika, a počeo je sa „grafitnom olovkom” i papirom jer u tom vremenu i nije bilo drugih materijala. U barskoj gimnaziji proširio je znanja o slikarstvu, kasnije kada dok je služio vojsku u Beogradu imao je i priliku da koristi „modernije” materijale, ali ne odustaje od tehnike ulje na platnu. Gen za umjetnošću naslijedila je kćerka Angelina Janjušević poznata slikarka i profesor likovne kulture čije savjete čika Vojo uvijek prihvata, ali se ipak drži svojih emocija i onoga što vidi. I danas se dešava da ljudi kod njega naruče sliku, čak i da im izradi portrete, ali Đoković kaže da se od slikarstva ne može živjeti.
– Slike se prodaju više po zvanju nego po znanju. Neki slikari čak i precjenjuju svoje radove, a ja lično slike pojedinih ne bih uzeo ni da ih nađem na ulici, pogotovo ne ove iz „moderne umjetnosti”. Volim sve da slikam što je privlačno za oko čovjeka, ali više radim prirodu. Želja mi je da moje slike svako razumije i uživa u njima jer sam pristalica da ono što vidiš okom preneseš na platno i ništa više ni manje – istakao je on.
Najviše njegovih radova vezani su za rodno Jasenovo Polje, pa i danas u svom domu u Nikšiću ima slike koje su vjerno zabilježile mnoge detalje iz tog kraja koji danas više ne postoje. Svoje slike uglavnom je poklanjao, prevashodno svojoj djeci i unucima, pa onda i rodbini, prijateljima, a postoji više radova koje nikada ne bi prodao.
– Mnoge slike sam uradio za ljubav sina, kćeri, unučadi, snahe. Moja djeca nekad znaju da naruče da im nešto naslikam. Prodao sam dosta slika, ali kada je poklonim ipak mi je,čini mi se, nekako lakše. To mi mnogo znači jer znam da će onaj kome je poklonim tu sliku da čuva i više da je cijeni nego kad bi je kupio – istakao je Đoković.
B.Brašnjo





Slike i kao dokumenti
Otvarajući Đokovićevu izložbu istoričarka umjetnosti Kristina Radović je naglasila da nas njegove slike sa motivima pejzaža i starogradske arhitekture upućuju na postojeću stvarnost i kao takve imaju vjerodostojnost fotografije, a samim tim i dokumenta. Đoković odabira njemu interesantne pejzaže, kazala je Radovićeva, približava prizore, udahnjujući im život osobenim, vizuelnim izrazom i poetikom.
– Iako samouk, umjetnik poznaje zakone perspektive i perspektivnog crtanja, poznaje boje i ulogu koje one imaju u predstavljanju predmeta u prostoru, u prividnom približavanju, odnosno udaljavanju, te stvara slike predjela koje dočaravaju dobar utisak prostornosti i stvarnosti.Tako dobijamo slike, kadrove najljepših predjela naše zemlje, naravno, počevši od njegovog rodnog Jasenovog Polja, kao i slike sa najljepšim motivima našeg grada, svjedocima kulture i civilizacije – rekla je Radović.


Prva izložba u 80. godini
Iako decenijama neumorno i sa puno ljubavi stvara, podjednako danas kao i u mladosti, Đoković ističe da nikada nije razmišljao o samostalnim izložbama. Ljubav je, međutim, opet pobijedila, i to ljubav kćerke Angeline kojoj je ispunio tu želju 2014. godine, kada je tek zakoračio u devetu deceniju života. Tada se po prvi put predstavio u svom Nikšiću u kojem, kako kaže živi od 1950. godine. Dvije godine potom uslijedila je njegova druga samostalna izložba koja je organizovana u Igalu, a čika Vojo je sa svojim radovima učestvovao na više kolektivnih. Treća njegova samostalna izložba otvorena je u Nikšićkom pozorištu, a postavku su činila 23 ulja na platnu.
– I sada su prevagnula moja djeca kojima sam učinio želju da imaju uspomenu od mene, ali da uspomenu ima i grad Nikšić. Zbog toga ovu izložbu smatram posebnom – rekao je Đoković.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"