Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branu oprostili dva miliona od koncesija * DPS-u nezakonito donirali 13 hiljada * Prijetio Bečiću u prisustvu policije * Edin stan platio 900.000 dolara * Milo nije dobrodošao u Kuče * Glamur, sportska elegancija i pastelne boje prožeti temom ljubavi * Umjesto 16 plata nude 250 eura pomoći
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-08-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, funkcioner SDP-a:
– Postoji sumnja da je ministar Kenan Hrapović sa određenim brojem lica svjesno dozvoljavao isisavanje budžeta opredijeljenog za javne zdravstvene ustanove i usmjeravao ih „Kodri”, i na taj način privatna ustanova, umjesto da radi po zakonima tržišta, biva privilegovana.

Vic Dana :)

Doktor kaže babi poslije pregleda:
- S tim vašim srcem živjećete i 70 godina.
- Ali, doktore, pa ja i imam 70 godina.
- Eto, vidite, reče doktor.

- Mujo, da li je crna boja boja? - Jeste. - Da li je bijela boja boja? - Jeste. - E, onda ja imam crnobijeli televizor u boji.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2020-08-21 NA „TRGU OD ĆIRILICE” GOVORENO O NAČINIMA ZAŠTITE NAŠIH MATERIJALNIH I NEMATERIJALNIH SPOMENIKA KULTURE
Dr Brajović i dr Đogo Oltar i jezik suštinski određuju srpski identitet Dva događaja koja se ne mogu posmatrati odvojeno, jesu djelovanje Sv. braće Kirila i Metodija i Sv. Save - rekao je dr Brajović
Dan - novi portal
Programi kulturno-duhovne manifestacije „Trg od ćirilice” nastavljeni su preksinoć u porti Crkve Svetog Spasa na Toploj u Herceg Novom. Tema večeri bila je „Pokradene svetinje: oltar i jezik”.
O sudbini Svete Sofije carigradske, vizantijske crkve koja je u naše dane po drugi put pretvorena u džamiju govorio je protojerej-stavrofor dr Darko Đogo, a o otimanju i pretvaranju srpskog kulturnog nasleđa u tuđe govorili su protojerej-stavrofor prof. dr Boris Brajović, dr Goran Komar i Dragan Davidović. Medijatorka programa bila je Branka Denda.
O aktuelnoj temi, ponovnom „preimenovanju” Svete Sofije - hrama Hrista Premudrosti Božije, jedne od najznačajnijih ne samo pravoslavnih već hrišćanskih svetinja, koja se nalazi u Istanbulu, nekadašnjem vizantijskom Carigradu, nakon skoro jednog vijeka, ponovo u islamski religijski objekat, govorio je dr Đogo. Odnosno, to je učino Redžip Tajip Erdoan, turski predsjednik, nakon što je jedan drugi turski predsjednik, Ataturk, reformator, smatrao da Aja Sofija pripada svima, i da zato treba biti muzej. Po dr Đogu, suština procesa, naročito političkog, često je saživljena sa metafizičkim procesima, i to kontinuirano, iako se to uvijek ne može na prvi pogled sagledati. Odnosno, to je u konkretnom pitanje definisanja identiteta. I zato se to uvijek reflektuje i na život savremenog čovjeka. Đogo ističe i da se ne može biti indiferentan prema nekim pitanjima, kao što je i ova ponovna prenamjena ove svetinje.
Na to se nadovezala i druga tema, ali koja se više odnosila na pitanje zaštite spomenika Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda u regionu. Kako se čulo, mnogo što od tih spomenika je uništeno u prirodnim stihijama, ratovima, ali i našom nebrigom, ili nedovoljnom angažovanošću. Na konkretnim primjerima iz Hrvatske i BiH govorio je Davidović.
Potom se prisutnima obratio prof. dr Boris Brajović, koji je u svom izlaganju pokušao da odgonetne što je ono što čini srpski narod, što je njegova suština, a koja se sada pokušava negirati, prekrojiti, izokrenuti, i koja se vidljivo p(r)okazala kroz nedavne litije. I koja, iako se možda ne može racionalno objasniti, evidentno i dalje suštinski biva, i dokazuje da jesmo ti koji jesmo, a formulisana je u rečenicu - „Ne damo svetinje”. Po njemu suština našeg identiteta, naše kolektivne ličnosti kao naroda, po dr Brajoviću je dodatno potcrtana pripadnošću pravoslavlju.
– Oltar i jezik, dva su pojma koja određuju srpski identitet najsuštinskije. Bez njih srpski narod ne bi bio narod sa „jedinstvenim matičnim brojem”. I inkulturacija srpskog naroda kao zajednice oltarsko-jezičke, u kojoj se ono nacionalno, srpsko i slovensko, povezalo sa onim nadnacionalnim, hrišćanskim. I tu su dva događaja koja se ne mogu posmatrati odvojeno, a to je djelovanje Sv. braće Kirila i Metodija i Sv. Save - rekao je dr Brajović između ostalog obraćajući se publici.
Publicista Komar, pak, govorio je o istoriji Herceg Novog i čuvenom Morejskom ratu.
Ž.J.




Večeras na „Trgu od ćirilice” podsjećanje na Ljubu Nenadovića
Večeras u 21 čas u porti Crkve Svetoga Spasa na Toploj (Herceg Novi) biće obilježeno 125 godina od smrti Ljube Nenadovića. O Nenadovićevim knjigama „Pisma iz Italije” i „O Crnogorcima” govore dr Živko Đurković i protojerej Miodrag Todorović
U nastavku splet crnogorskih pjesama i igara izvešće KUD „Kopaonik” iz Leposavića.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"