Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Porast ekstremizma nije dobar za Crnu Goru * Podizvođači prometovali 264 miliona oslobođenih PDV-a * Napadi na novinare udaljavaju vas od EU * Pretresali vođe „kavačkog klana“ Zvicera i Kašćelana * Norvežani su pod pritiskom * U Crnoj Gori djeluje 65 stranaka * Još čekaju da država reaguje i raskine ugovor
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dževat Šarkinović, inženjer i poljoprivredni:
Zvaničnici pričom o razvoju poljoprivrede ostvaruju svoje političke i lične ciljeve, jer u ovoj oblasti nema napretka.

Vic Dana :)

Mladi podoficir hoće da telefonira iz javne govornice pa zaustavlja jednog vojnika.
- Imaš li da mi razmijeniš za telefon?
- Čekaj, buraz. Naći će se za tebe valjda nešto siće, reče vojnik preturajući po džepovima.
- Zar se tako razgovara sa pretpostavljenim, odbrusi podoficir. Pitam te ponovo: Imaš li sitno za telefon?
- Nemam druže vodniče.
Ide Mujo i ugleda vojnika kako radi sklekove. Prvo ga pogleda sa jedne pa sa druge strane, i kaže mu:
- Bolan, ja mislim da ti je ona davno otišla.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2021-03-27 SLIKAR I MULTIMEDIJALNI UMJETNIK UROŠ ĐURIĆ DOBITNIK UGLEDNOG PRIZNANJA ZA LIKOVNU UMJETNOST
Uroš Đurić na tragu Šumanovićevih tekovina Dostojan nagrade koja nosi ime Save Šumanovića Od kada sam pogledao ko su umjetnici koji su ovjenčani ovom nagradom, Olga Jevrić, Mrđan Bajić... sve vodeća imena srpske savremene umjetnosti, stalno se pitam da li tu pripadam i istinski sam zahvalan, kazao je Uroš Đurić za „Dan” Đurić je nagradu dobio za izložbu „Poslednja izložba savremene umetnosti”, koja je prikazana u oktobru i novembru u Galeriji Kulturnog centra Beograd
Dan - novi portal
Slikar i multimedijalni umjetnik Uroš Đurić dobitnik je Nagrade za likovnu umjetnost „Sava Šumanović” za 2021. godinu. Ovo priznanje prije 23 godine ustanovili su Novosadski sajam, Galerija „Bel art” i Centar za vizuelnu kulturu „Zlatno oko” u želji da afirmišu djelo Šumanovića i podstiču razvoj savremenih umjetničkih ideja na srpskoj umjetničkoj sceni.
Đurić je nagradu dobio za izložbu pod naziovm „Poslednja izložba savremene umetnosti”, koja je prikazana u oktobru i novembru u Galeriji Kulturnog centra Beograd.
– Ostao sam zatečen kad sam čuo vijest da sam ovogodišnji dobitnik nagrade koja nosi ime Save Šumanovića. S obzirom da je ta nagrada rezultat mog rada i htijenja da se iskažem kroz umjetnost u ovom vremenu i ovim društvenim okolnostima, utoliko mi je važnija što je neko ocijenio da sam umjetnik dostojan nagrade koja nosi ime po našem velikom slikaru. Postao sam osjetljiv pa moram priznati pustio sam i neku suzu kad su mi javili da sam dobitnik priznanja koje je ime dobilo po Savi Šumanoviću, jer to je ime koje ima težinu i znači kvalitet, koji je imao i lijepih i tužnih momenata u životu, ali čiji je opus, prije tragičnog kraja, besprekoran. Od kada sam pogledao ko su umjetnici koji su ovječani ovom nagradom, Olga Jevrić, Mrđan Bajić... sve vodeća imena srpske savremene umjetnosti, stalno se pitam da li tu pripadam i istinski sam zahvalan – kazao je Đurić za „Dan”.
​U obrazloženju žirija kojeg su činili istoričarka umjetnosti i kustoskinja Savremene galerije Zrenjanin Slavica Popov, galeristkinja i direktorka Galerije Bel Art u Novom Sadu Vesna Latinović, te Sava Stepanov, likovni kritičar iz Novog Sada, između ostalog piše da je Đurić zbog svog tridesetogodišnjeg djelovanja, zbog ostvarenih visokih dometa, zbog svojih izuzetnih i specifičnih umjetničkih ostvarenja kojima je posvećen u aktuelnom trenutku, te zbog ukupnog doprinosa našoj umetnosti –„dostojan nagrade koja nosi ime Save Šumanovića jednog od najznačajnijih slikara u cjelokupnoj istoriji srpske umjetnosti”.
Đurić je prisutan na umjetničkoj sceni već više od tri decenije. Ranu afirmaciju stekao je zajedničkim izložbenim nastupima sa generacijskim kolegom Stevanom Markušem. Njihova karakteristična figurativna slika se koncepcijski potpuno izdvajala u tadašnjim „novomodernističkim” tendencijama, ali se nijednog trenutka nije dovodila u pitanje adekvatnost pristupa karakteru svijeta i duha vremena tog doba. Kako je istaknuto u obrazloženju Đurić i Markuš 1994. godine objavili su svoj „Manifest autonomizma”, kojim su definisali primarnost ličnog principa u pristupu životu i umjetnosti. Đurićevi radovi se nalaze i u slavnoj galeriji „Albertina”, među djelima Da Vinčija, Direra i mnofih velikih umjetnika.
Uroš Đurić je široj publici najpoznatiji po ulozi dobrodušnog Anđela u kultnom filmu „Mi nismo anđeli” i učešću u kvizu Potera.
S.Ć.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"