Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Drugove pozvao na ručak, pa im namjestio ubistvo? * Ubio oca pa sebi prerezao vene * Kriza vlasti na Cetinju * Smijenjena mimo Zakona o radu * DF: Ako nećete vi, ima ko hoće * Traže obustavu postupka * Privrženi bratskoj slozi svih Srba
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DUŠKO MARKOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE:
Sjever Crne Gore će sve više biti mjesto gdje će naši ljudi, posebno mladi, imati sigurnost za sebe i svoje porodice.

Vic Dana :)

- Šta znači: TU-TI-TU-TU-TU ?
- Bosanac naručuje dva čaja u sobi 222.
- Ostavila me djevojka.
- Šta se desilo?
- Pa bili smo zajedno pod tušem i ona mi kaže: „Hajde da radimo loše stvari, mm?”
- A ti?
- Šta ja, sipao sam joj šampon u oči...

Hallooo, ovdje Mujo, je l‘ to Skupština?
- Jeste gospodine, šta želite?
- Hoću da postanem član Parlamenta, šta mi za to treba?
- Jesi li ti čovječe lud?
- Jesam, je l‘ treba još nešto?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2018-12-24 DUŠAN BUGARIN, ČLAN RADNE GRUPE ZA IZRADU LOKALNOG AKCIONOG PLANA, SMATRA DA STANJE BIODIVERZITETA NIJE NA ZADOVOLJAVAJUĆEM NIVOU
Smeće u rječnim koritima Rijeke zagađene, šume devastirane Kada to kažem mislim na legalnu i nelegalnu eksploataciju šljunka, zatim na deponije čvrstog i građevinskog komunalnog otpada, krivolov, kanalizacione i industrijske ispuste, a ništa manje nijesu ugroženi šumski ekosistemi, kako zbog nekontrolisane sječe drveta, tako i zbog mnogobrojnih požara, kaže Bugarin Na obali Lima imamo veliki broj deponija i jedan od ozbiljnih problema je odlaganje smeća i otpada od strane lokalnog stanovništva. Trenutno na području opštine ima preko stotinu divljih deponija, ističe Tomislav To
Dan - novi portal
<strong>BIJELO POLjE – Stanje biodiverziteta u Bijelom Polju nije na zadovoljavajućem nivou, a izrada lokalnog akcionog plana predstavlja prvi korak ka rješavanju tog problema, smatra profesor Dušan Bugarin, član radne grupe.
– Najveće promjene detektovane su u rječnim ekosistemima, koji su i najizloženiji negativnim antropogenim uticajima i kad to kažem onda mislim na legalnu i nelegalnu eksploataciju šljunka, zatim na deponije čvrstog i građevinskog komunalnog otpada, krivolov, kanalizacione i industrijske ispuste, a ništa manje nijesu ugroženi šumski ekosistemi, kako zbog nekontrolisane sječe drveta, tako i zbog mnogobrojnih požara. Takođe, ne možemo zanemariti ni sakupljanje šumskih plodova koje nije pod kontrolom i koje, ukoliko se nastavi ovako, može da uzrokuje devastaciju biodiverziteta – ističe Bugarin, dodajući da ipak najveće negativne posledice po biodiverzitet imaju deponije smeća, posebno u riječnom ekosistemu, kao i zagađenost Lima.
I Tomislav Tomović, profesor biologije i predsjednik NVO „Eko centar”, smatra da stanje životne sredine u bjelopoljskoj opštini nije na zavidnom nivou, te da je odlaganje otpada jedan je od najvećih problema.
– Na obali Lima imamo veliki broj deponija i jedan od ozbiljnih problema je odlaganje smeća i otpada od strane lokalnog stanovništva. Trenutno na području opštine ima preko stotinu divljih deponija. Što se tiče grada, stanje je nešto bolje – naglasio je Tomović, dodajući da su izvori i uzroci zagađenja okoline brojni, ali da je ljudski faktor jedan od primarnih.
– Važno je edukovati mlade o svemu onome što urušava stanje u životnoj sredini. U okviru škole imamo sekcije koje se bave tom problematikom i u koje se uključuje veći broj učenika. Nevladinu organizaciju „Eko centar” osnovao sam prije dvije godine sa ciljem da uključim mlade, naročito srednjoškolsku populaciju, da doprinose očuvanju životne sredine. Zajedno smo učestvovali na pošumljavanju goleti na području Mjesnog centra Lozna, u akciji koju je organizovalo Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja – navodi Tomović.
Član Radne grupe za izradu lokalnog akcionog plana zaštite biodiverziteta Jasmin Ćorović kaže da je to prvi planski dokument takve vrste koji je lokalna uprava donijela u cilju očuvanja i zaštite prirode, unapređenja i održivog korišćenja biodiverziteta.
– Dokument o zaštiti biodiverziteta urađen je u skladu sa svim propisima, a pored opštih karakteristika Bijelog Polja, sadrži zakonski i institucionalni okvir, metodološke pristupe, kao i istraživanja. Važnost ovog dokumenta jeste u očuvanju i zaštiti životne sredine, prije svega biodiverziteta, i ovaj plan predstavlja temelj, odnosno bazu za sve naše aktivnosti u tom pravcu. Biodiverzitet podrazumijeva dosta toga, a mi smo kroz ovaj plan pokušali da se osvrnemo na sve životinjske i biljne vrste na ovom području. Lokalni akcioni plan sadrži opis prirodnih vrijednosti teritorije Bijelog Polja, podatke o zaštićenim prirodnim dobrima na tom području, negativan uticaj na zaštićena prirodna dobra, finansijska sredstva za sprovođenje mjera zaštite prirode, izazove zaštite i sprovođenje mjera zaštite prirode, mjere i aktivnosti za sprovođenje plana sa utvrđenim prioritetima i druge elemente od značaja za zaštitu prirode – istakao je Ćorović.
M.N.




Mlade uključiti u zaštitu prirode
Nevladina organizacija „Eko centar” i Planinarsko-sportski klub „Cmiljače” prethodnih mjeseci intenzivno su radili na edukaciji mladih o značaju biodiverziteta i zdravih stilova života. Relizovali su porjekte „Florističke odlike bjelopoljske strane Bjelasice“ i „Škola planinarstva“.
– Brojnim edukativnim radionicama i ekološkim akcijama učesnicima projekta ukazano je na loše stanje biodiverziteta u Bijelom Polju, ali i na ono što oni sami mogu da urade kako bi svoj grad učinili ljepšim mjestom za život – naglašava Tomović i dodaje da je sada nakon sprovedenih radionica i odrađenog posla uvjeren da je ekološka svijest učesnika projekta na mnogo većem nivou.
– Svi ti mladi ljudi postali su aktivni i odgovorni građani i siguran sam da će i u budućnosti nastaviti da iskazuju brigu za svoju okolinu, jer samo svi zajedno možemo sačuvati naše prirodne ljepote – kaže Tomović i napominje da su osnovci i srednjoškolci imali priliku i da obiđu prirodne dragulje Crne Gore, što je za njih bilo nevjerovatno iskustvo.
U sklopu projekta „Florističke odlike bjelopoljske strane Bjelasice” obavljeno je i testiranje 50 učenika koji su bili dio ovog projekta.
Dobili smo dobre rezultate, a cilj nam je podstaći mlade da vode zdrav i aktivan život, da se bave sportom i da uživaju u prirodi – podvlači Tomović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"