Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Djevojka nađena mrtva, sumnja se na ubistvo * Sakrio stambeni kredit pa dobio stan od Vlade od 109 kvadrata * Blokirana firma koja je htjela da prodaje pasoše * Kašćelanu uzimaju imovinu, a on ni ne zna šta ima * Razmjena zatvorenika korak ka završetku rata * Groblje nevinih u dubinama hladne Drine * Spojili različitosti u 10 pjesama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ANDRIJA POPOVIĆ, PREDSJEDNIK LIBERALNE PARTIJE:
Ne bi bilo začuđujuće da strani faktor, kroz neke uticajne krugove, diktira parlamentarni izborni proces 2020. godine.

Vic Dana :)

Šta ima za večeru? - pita muž ženu. Ona zauzme seksi pozu pa kaže: - Možda ja. - Znaš da ne smijem ništa masno! - odgovori joj on.

Ušao Lala u štalu gdje Sosa radi oko volova, pa pita:
Je li, Soso, jesu li svi volovi na broju?
Sad jesu - odgovori Sosa.

Juče sam pao sa stepenica koje su visoke 7 metara!
- Ozbiljno?! Kako to da se nisi povrijedio?
- Pa pao sam sa prve prečke.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2019-09-05
Ni cajke, ni majke „Cajke“ su svojevrsna šifra osviještenih roditelja za aktiviranje moralne panike spram svega čega se groze u današnjoj muzici, a što, smatraju, ne bi smjelo doprijeti do ušiju njihove djece
Dan - novi portal
-Autor: Miroslav Filipović

Svako malo čujem ili pročitam kako roditelji ponosno ističu da im djeca ne slušaju „cajke“.

Na društvenim mrežama nailazim na objave majki i očeva koji isijavaju srećom i ponosom objavljujući kako su svoju djecu izveli na pravi put, barem što se muzičkog ukusa tiče.

Drugim riječima: jer ne slušaju „cajke“. Trećim riječima – jer im djeca slušaju isto što i oni sami.



KOROV ŠUNDA I ŠIKARA KIČA



Znam ljude koji su svojim mališanima stavljali slušalice na uši pa im puštali „Nirvanu” ili „Ramštajn” kako bi ih odmalena „naučili šta valja“. Znam i neke koji su, osim kašicama, dječicu kljukali „Azrom” i „Bitlsima” „da im na vrijeme uđe u uši“.

Čuo sam i roditelje koji su svojim tinejdžerima davali do znanja da dok su „pod njihovim krovom“ neće slušati Tompsona, ali i one koji su pod nekim drugim „njihovim krovovima“ svojoj čeljadi prijetili da tamo neće slušati „Hladno pivo”.

Kada pričam sa znancima koji su i roditelji, obično ih upitam nameću li djeci svoj muzički ukus.

„Naravno“ – samouvjereno odgovara većina njih – „pa neće mi valjda doma slušati cajke“.

Pritom je „cajka“ sinonim za neukus koji u tom tipu kulturološkog diskursa obuhvata puno više od onoga što se inače pod tim prezrenim pojmom žanrovski podrazumijeva. Neki njime obuhvataju i Tompsona i Severinu čak i tehno i hip-hop.

„Cajke“ su svojevrsna šifra osviještenih roditelja za aktiviranje moralne panike spram svega čega se groze u današnjoj muzici, a što, smatraju, ne bi smjelo doprijeti do ušiju njihove djece. Jer je pogubno pa da im ne naškodi.

Roditeljsko je vaspitanje ultimativno važno i kao takav je osjetljivo, zahtjevno i prepuno neraspetljanih čvorova. Recimo: gdje povući granicu djetetovog izbora kulturnih obrazaca i sadržaja jednom kada se samo otisne na internetsku pučinu? Treba li mu sugerisati ili čak nametati (naticanjem slušalica na uši dok je još malo!) ono što smatramo dobrim po njegov psihosocijalni razvoj? Ili ga pustiti da se, kada je muzika u pitanju, samo probija kroz korov šunda i šikaru kiča kojima je obraslo njegovo okruženje?

Na roditeljima je odgovornost da pod zajedničkim krovom stvore ambijent u kojem će dijete upijati odgovarajuće moralne i druge vrijednosti. Riječju, kulturu. Ali, kada dijete jednom krene u potragu, ne bi ga trebalo previše usmjeravati, a pogotovo ne sputavati.



NEKA TVOJA GLAVA BUDE SAMO TVOJA BRIGA



Iz vlastitih adolescentskih iskustava većina današnjih roditelja trebalo bi da zna da je buntovni odnos spram „roditeljske kulture“ i konflikt koji iz toga slijedi u jednom trenutku neizbježan, čak i nužan dio odrastanja. Zato me začude znanci i prijatelji koji su djeci odmalena nametali „svoju muziku“, a kasnije im govorili šta se „pod njihovim krovom“ neće slušati.

Kada smo svi ti moji znanci i ja bili u formativnim godinama u kakvima su sada naši klinci, gotovo je nezamislivo bilo, čak i pomalo posramljujuće, slušati istu muziku ili gledati iste filmove i serije kao i „starci“.

Sâm sam frktao na majku kada bi mi počela pričati o hitovima „Bitlesa” i „Kinksa” koje je u mladosti slušala na Radio Luksemburgu. Odmahivao sam rukom na te njene nostalgične epizode koje bi, uz duboki uzdah, dovršavala zaključkom da „ne znamo mi danas šta valja“, pa bi joj u inat puštao „Disciplinu kičme”: „Tata, mama, tata, mama ja neću sa vama…“.

Donekle shvatam roditelje koji se danas ponosno hvale kako im djeca stasavaju u njihovu sliku i priliku. Ima tu nekog generacijskog trijumfa koji se generaciji moje majke nije dogodio, jer smo mi kasnije odrasli pod mnogo većim medijskim uticajem pop kulture od naših roditelja i po tome smo bliži našoj djeci.

No, ipak mislim kako bi djecu, uz sav rizik, trebalo pustiti da sami traže i grade vlastiti ukus, ne samo muzički, čak i kada smo uvjereni da je profaniji i prizemniji od našeg. Uostalom, zar i sami nismo nekad pjevušili „neka tvoja glava bude samo tvoja briga, ne daj da joj govore, neka sama otkrije…“?



RODITELjSKA SJENA PREVELIK TERET



Naravno, ljuto bih lagao kada bih rekao da me i samoga ne brine šta moja djeca slušaju, gledaju ili čitaju iza zatvorenih vrata svoje sobe, ko su im idoli i šta ih fascinira. Ljuto bih lagao i kada bih rekao da nikada ne naslonim uvo na vrata njihove sobe da čujem šta se otud čuje.

I da se - dok ne čujem sintetizovani zvuk „cajki“ i onaj iritantni tuc-tuc ritam – uvjeravam da je dobro. Ali, eto, obećah sebi da neću ljutito ulaziti u sobu ako jednom i to čujem niti držati pridiku koja počinje onim „dok ste u ovoj kući…“.

Nekako iz onih hvalisavih roditeljskih objava kontam da mnogima njihova djeca, tinejdžeri, dođu kao ukrasi na zidovima Fejsbuka. Pohvala neoskrnavljenom muzičkom ukusu ili nekom drugom postignuću vlastite djece pretvara se u roditeljsku samohvalu i pripisivanje zasluga za pravovremeno (pre)usmjeravanje djece u „pravom smjeru“.

Koliko god se spolja činilo da se svaka nova generacija bitno razlikuje od svih prošlih, ispod ljuski trendova i hypeova svi ti klinci na jednak način žude za samopotvrđivanjem. Postoji tačka na kojoj ih treba pustiti da se sami otisnu u potragu. U njoj će ponekad i zalutati, no ko nije puno lutao, taj nije puno ni tražio.

Ne treba ih u stopu slijediti, govoriti im koje je skretanje pravo, a koje krivo. Roditeljska sjena zna biti prevelik teret.

Jednom kada svoju djecu, između ostalog, upitate šta slušaju, a oni vam domišljato odgovore: „Ni cajku, ni majku” (i oca, naravno, ali to bi pokvarilo efekat rime) svaki bi roditelj tek tada trebao biti ponosan na svoje stasalo dijete. No s tim se ne bi baš svi hvalili na društvenim mrežama.

(Al Džazira)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"