Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poništili milionsku raspodjelu zbog neregularnosti * Poništili milionsku raspodjelu zbog neregularnosti * Vlada promijenila Bojanićev bord * Ukradeno blindirano vozilo sa novcem * Za dan umrlo petnaestoro,vakcinisano 0,91 odsto građana * Žive luksuzno ali neće da plaćaju alimentaciju * Pod lupom milionska imovina u Budvi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milo Đukanović, predsjednik Crne Gore:
Rezultat u Nikšiću nije moj politički kraj.

Vic Dana :)

- Perice, nabroj mi pet stvari koje sadrže mlijeko?
- Učiteljice, ovako: sir, kajmak, puter i dvije krave.


- Šta kaže plavuša kad joj neko ispriča vic o plavušama?
- Ne kontam!


- Zašto vučeš tu pseću kućicu? - pita Mujo Hasa.
- Moj pas je slomio nogu, a ja ga izveo malo u šetnju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2021-03-15
Sve možemo saznati, ali ipak malo znamo Gugl je prvorazredna civilizacijska tekovina, ali i nepregledno polje vrebajućih poluinformacija i lažnih vijesti
Dan - novi portal
- Autor: Miroslav Filipović

Sredinom devedesetih, pri kraju studija, honorarno sam pisao za jedan zagrebački ženski magazin. Prvi tekst koji sam objavio bio je o vanzemaljcima, a na talasu tada popularne serije „X-files”. Čim je urednica naručila temu, iz redakcije sam otišao pravo u biblioteku, posudio tri-četiri knjige o „malim zelenima” i letećim tanjirima, pa ih sledećih nekoliko dana pažljivo čitao, praveći bilješke prije nego što sam napisao članak i predao ga otkucanog na pisaćoj mašini. Danas ne bih jurio u biblioteku, nego na internet, pa, guglajući najviše sat vremena, vjerovatno došao do znatno veće količine podataka nego onomad.

Internet, a s njime i pretraživač Gugl, dramatično je promijenio način na koji živimo, učimo i radimo. Za dolazak do informacija koji je nekoć iziskivao sate i dane traženja i listanja danas je dovoljno desetak klikova. U tom smislu, predinternetsko i predguglovsko doba u poređenju s današnjim izgleda kao parna lokomotiva naspram onog superbrzog kineskog voza koji lebdi iznad šina.

No, trebamo li biti posve srećni što su nam gotovo sve informacije danas na dohvat ruke i što do njih stižemo najkraćim putevima? Baš i ne.

DO ZNANjA S „MALO GUGLANjA”

Gugl je prvorazredna civilizacijska tekovina, ali i nepregledno polje vrebajućih poluinformacija i lažnih vijesti. Taj internet pretraživač – jedan od mnogih, ali veći i popularniji od svih zajedno – zapravo je alat čiju vrijednost određuju milijarde onih koji se njime služe, pretražujući informacije od službenih i servisnih do trivijalnih i neprovjerenih. U toj digitalnoj kuli Babilonskoj nema krajnje istine kao takve, nego samo gomila linkova s informacijama koje bi čovjek, pretpostavlja se, trebalo misaono da preradi da izgradi djelić vlastite slike i stava o svijetu oko sebe.

No, na društvenim mrežama i u komentarima na portalima sve više je onih koji samouvjereno tvrde da znaju pravu istinu o svemu i svačemu: o kovidu, o cijepljenju, o urotama političara, o špekulacijama na berzama, o najrazličitijim agendama… i da znaju gdje se ta istina može pronaći te crno na bijelo pročitati.

Dođe tako neminovno trenutak u svakoj raspravi na internetu i društvenim mrežama kada u nadmudrivanju neko potegne taj „konačni“ argument: „Proguglajte malo!“ Što ujedno sugeriše ono: „Ja već jesam i sve znam.“ U tom času završava koliko-toliko smislena rasprava, a započinje uvjeravanje samouvjerenih istinoznanaca. Onih koji taj pretraživač smatraju nekom vrstom akademije, a guglanje maltene naučnom disciplinom. Trebaju li nas onda čuditi pošasti fejk njuza i površnosti kada mnoštvo vjeruje kako se do informacija i znanja stiže s „malo guglanja”.

„ODŠKOLOVAO” EPIDEMIOLOGE, SEIZMOLOGE…

Jeste, znanje je danas instantno, a mnogi ljudi, u vremenu dok prijeti neprestano mutirajući virus, vape za istinom, onom jednom i jedinom, kao da (samo) takva postoji, koja će resetovati svijet čim bude objavljena, odnosno izguglana. Prateći zagovornike „malo guglanja“ može se steći dojam da je Gugl u ovoj pandemiji odškolovao mnoge epidemiologe, kao što je, recimo, nakon potresa u Zagrebu i Petrinji, promovisao hiljade novih onlajn seizmologa. Kad berze odu u crveno, eto nam i makroekonomista s Guglovim diplomama. Uostalom, danas se uz „malo guglanja“ pišu seminari, čitaju lektire, prevode stručni tekstovi… I dobro je to sve dok ne postane jedino pravilo.

A sada manje ironično… Psihijatri upozoravaju da su nam s pojavom interneta zakržljale kognitivne sposobnosti upravo zbog lakodostupnih informacija i „malo guglanja“. Jer, zašto bi ih, kao u ona pradavna vremena prije dvadeset i kusur godina morali pamtiti i bilježiti? A što su nam informacije dostupnije, to ih lakše zaboravljamo. I one ozbiljne, i one trivijalne, do kojih smo stigli brzim i prohodnim internetskim putevima.

Pa se uhvatim ponekad dok gledam neki film kako guglam glumca kojem se ne mogu sjetiti imena, a znam da sam ga ranije znao. Ili kako zbog napada kašlja guglam sve pridružene simptome koji upućuju na Kovid-19. Stručnjaci, naime, upozoravaju i na sajberhondriju – sve pristuniju pojavu kada se savjeti o zdravlju ne traže od svog ljekara, nego od dr Gugla, pritom prepoznavajući simptome bolesti od kojih zapravo i ne bolujemo.

OLAKŠALI ŽIVOTE I UVALjALI U NEVOLjE

Pretraživač nam je omogućio jednostavan pristup informacijama, ali nam i dao priliku da mozak pustimo na pašu, koju smo, čini se, kolektivno prihvatili. Jer, kad nešto budemo morali znati, kada nam neki podatak bude prijeko potreban, lako ćemo ga potražiti i začas dobiti tipkajući palcem ili kažiprstom po ekranu pametnog telefona ili tastaturi kompjutera. Manje razmišljamo, jer pojmove ne moramo više povezivati kao nekad. Instant-znanje čeka nas na mreži.

Gugl i internet olakšali su nam živote, s tim da ideal dobrog života dijelom jeste da nam bude lakši i jednostavniji, ali su nas uvaljali i u nevolju. Kada misaone procese počne preuzimati digitalni sistem, kada mu se predamo bez umnih napora, jer „on to radi za nas“, ili kada sami sebe uvjerimo da se do znanja i istine može doći s „malo guglanja“, čovjeka uhvati neka tjeskoba. Ili je možda i to znak sajberhondrije?

balkans.aljazeera.net


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"