/ - Pexels
28/08/2023 u 10:19 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

Eko-tim: Poražavajući rezultati Crne Gore u sprovođenju Zelene agende

To se navodi u sveobuhvatnoj analizi strateškog i zakonodavnog okvira u oblastima relevantnim za Zelenu agendu koju je sprovela ova nevladina organizacija

- Duboka polarizacija između vladajuće većine i opozicije, zategnuti odnosi i nepovjerenje, nedovoljni kadrovski kapaciteti, nepostojanje jasno definisanih uloga i odgovornosti i funkcionalnog mehanizma međusektorske koordinacije samo su neki od razloga koji su doveli do loših rezultata Vlade u sprovođenju obaveza iz Zelene agende za Zapadni Balkan, saopšteno je iz Eko -tima.

To se navodi u sveobuhvatnoj analizi strateškog i zakonodavnog okvira u oblastima relevantnim za Zelenu agendu koju je sprovela ova nevladina organizacija.

- Do sada, od 58 konkretnih mjera, realizovana je svega jedna mjera iz svih pet stubova Zelene Agende za Zapadni Balkan, odnosno 2% od ukupnog broja mjera.  U toku je realizacija 47% mjera, dok je 51% od ukupnog broja mjera nerealizovano. Iako je Zelena agenda za Zapadni Balkan ključni pokretač tranzicije ka modernim, karbonski neutralnim ekonomijama koje su otporne na klimatske promjene, trenutna politička situacija u Crnoj Gori, okarakterisana je nedovoljnom ambicijom i voljom, te nedostatkom prioritizacije ovog procesa, što rezultira lošoj dinamici sprovođenja mjera iz Akcionog plana Zelene agende za Zapadni Balkan - ističe Andrija Krivokapić iz Eko-tima.

Podsjećaju da se usvajanjem Evropskog zelenog dogovora, Evropska unija (EU) se opredijelila da bude globalni lider i pokretač tranzicije ka nultim emisijama koji pomaže i podstiče druge da slijede isti put.

- Zapadni Balkan, uključujući i Crnu Goru, se pridružio ovoj inicijativi potpisivanjem Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan 10. novembra 2020. godine. Zelena agenda za Zapadni Balkan je instrument za ostvarivanje Evropskog zelenog dogovora u našem regionu. Zemlje ovog regiona obavezale su se na sprovođenje Zelene agende kao svojevrsne „mape“ za niz konkretnih akcija i mjera koje treba da dovedu do „niskougljeničnog“ razvoja regiona i privrednog rasta u skladu sa načelima održivog razvoja- dodaju u saopštenju.

Postizanjem Evropskog zelenog dogovora, navode, na nivou Evropske unije i inicijativom u okviru Berlinskog procesa, Zelena agenda za Zapadni Balkan postaje pravno obavezujuća za države Zapadnog Balkana, a time i važan faktor uspješnosti pretpristupnog procesa Crne Gore sa Evropskom unijom.

- Kako bi se stanje poboljšalo, neophodno je podići stepen političkog opredjeljenja za pitanja Zelene Agende za Zapadni Balkan, obezbijediti budžetska sredstva za sprovođenje mjera, raditi na unaprijeđenju kapaciteta institucija zaduženih za sprovođenje Zelene agende za Zapadni Balkan, uključiti širu javnost, obezbijediti fer i transparentan proces - zaključuje Andrija Krivokapić.

Sveobuhvatna analize strateškog i zakonodavnog okvira u oblastima relevantnim za Zelenu agendu za Zapadni Balkan dio je projekta Korak bliže Evropskoj uniji (EU), koji realizuje NVO Eko-tim, zajedno sa Multimedijalnilm studiom EHO i PV Informerom, a koji je podržan od od strane Centra za građansko obrazovanje (CGO) u okviru programa „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
07. maj 2024 11:52