Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Mandićev DNK pronađen na pušci * Ako nam ne vrate ministarska mjesta, treba da izađemo iz Vlade * Šarićev ortak se predao u Podgorici * Amfilohije: NATO nastavlja Hitlerovo djelo * Mandićev DNK pronađen na pušci * Kubanska zastava na korak od Bijele kuće * Mrtve žene hrvatske
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-07-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dejan Milovac, zamjenik izvršnog direktora MANS-a:
Naše iskustvo pokazuje da su se iza dokumenata koje je Vlada skrivala od građana nalazili tajni „dilovi” i poslovi na štetu javnog interesa.

Vic Dana :)

Amerikanac imao fabriku eksera i čuo da Bosanci mogu zakucati ekser glavom u zid. Mislio je da bi to bilo dobro za reklamu... Dosao on u Bosnu da nađe jednog... U vozu za Prnjavor sretne Muju i pita ga:
- Je li istina da ovdje ima ljudi koji mogu zabiti ekser glavom?
- Kako da ne, evo mene, nema greške!
Da mu Amerikanac jedan mali za probu, DAM! Iz jednoga poteza... Amerikanac ne moze vjerovati. Uzme jedan osrednji, pa ga zamoli da i njega zabije u zid kupea! Mujo "nanišani"... i DAM! Zakuca ga k'o od šale! Amerikanac i dalje ne vjeruje i vadi jedan ogroman ekser, daje ga Muji i kaže:
- Mujo, ako ovaj ukucaš u zid kupea bit će svega, love, cuge... vodim te u Ameriku da snimamo reklame!!
Krene Mujo, DAM!... ništa... Jos jednom DAM!... i opet ništa... treći put DAM!!!... ništa, čavao se niti ne pomakne... Mujo, sav bijesan, ustane i ode do susjednog kupea:
- Bolan, Haso, pomakni glavu, nije mi do zajebancije!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-07-19 IZ USS I UDRUŽENJA ZAŠTITE NA RADU SMATRAJU DA TREBA UVESTI VANREDNO STANJE ZBOG EKSTREMNIH TEMPERATURA
Puste ulice Podgorice Po vrućinama obustaviti radove na otvorenom Najpogođeniji su oni koji izvode građevinske radove, radnici u kamenolomima, oni koji se bave berbom voća i povrća na plantažama i u plastenicima – kaže Zdenko Janković Sandra Obradović smatra da su se stekli uslovi da se uvedu vanredne mjere pogotovu u građevinarstvu i teškoj industriji
Dan - novi portal
Eks­trem­ne vru­ći­ne ko­je će tra­ja­ti na­red­nu ne­dje­lju da­na iz­u­zet­no su opa­sne po zdra­vlje lju­di, po­go­to­vu rad­ni­ka ko­ji ra­de na otvo­re­nom, zbog če­ga pred­stav­ni­ci sin­di­ka­ta i Udru­že­nja za­šti­te na ra­du ape­lu­ju na nad­le­žne da oba­ve­žu po­slo­dav­ce da uve­du ven­red­ne mje­re i da or­ga­ni­zu­ju po­sao u ra­nim ju­tar­njim i ka­snim po­po­dnev­nim sa­ti­ma. Pred­stav­ni­ca Uni­je slo­bod­nih sid­ni­ka­ta San­dra Ob­ra­do­vić sma­tra da bi u dr­ža­vi tre­ba­lo uve­sti van­red­no sta­nje pri­je sve­ga zbog za­po­sle­nih ko­ji ne ra­de u kan­ce­la­ri­ja­ma. Pred­sjed­nik Udru­že­nja za­šti­te na ra­du Zden­ko Jan­ko­vić ka­že da Cr­na Go­ra mo­ra hit­no svo­ji­ti za­kon ko­jim će se pre­ci­zi­ra­ti mje­re za za­šti­tu rad­ni­ka u slu­ča­je­vi­ma ka­da tem­pe­ra­tu­ra pre­đe 32 ste­pe­na.
U Pod­go­ri­ci, ali i na Cr­no­gor­skom pri­mor­ju ju­če su za­bi­lje­že­ne pa­kle­ne vru­ći­ne. U glav­nom gra­du tem­pe­ra­tu­ra va­zdu­ha zva­nič­no je bi­la 40 ste­pe­ni, dok su ter­mo­me­tri u as­fal­ti­ra­nim zo­na­ma gra­da do­sti­za­li i pet ste­pe­ni vi­še. Vru­ći­ne su za­bi­lje­že­ne i na sje­ve­ru – naj­to­pli­je je bi­lo u Plje­vlji­ma 34,4 ste­pe­na, a naj­svje­ži­je je bi­lo na Ža­blja­ku gdje je ži­va do­sti­za­la 29. po­di­ok.
Na Ce­ti­nju i u Nik­ši­ću tem­pe­ra­tu­ra je bi­la 33 ste­pe­na, u Ko­la­ši­nu 32, a u Ba­ru 31,5 ste­pe­ni Cel­zi­ju­sa.
U raz­go­vo­ru za „Dan” Jan­ko­vić je is­ta­kao da Cr­na Go­ra ne­ma za­kon­ski ure­đe­nu re­gu­la­ti­vu za de­fi­ni­sa­nje eks­trem­nih tem­pe­ra­tu­ra i or­ga­ni­zo­va­nje rad­nog pro­ce­sa. Ka­da se ta­ko vi­so­ke tem­pe­ra­tu­re ja­vlja­ju u kon­ti­nu­i­te­tu naj­ma­nje pet da­na, to mo­že bi­ti uzrok za na­ru­ša­va­nje zdra­vlja ve­li­kog bro­ja lju­di, a pr­ven­stve­no hro­nič­nih bo­le­sni­ka i za­po­sle­nih na otvo­re­nom pro­sto­ru.
– Naj­po­go­đe­ni­ji su oni ko­ji iz­vo­de gra­đe­vin­ske ra­do­ve, rad­ni­ci u ka­me­no­lo­mi­ma, oni ko­ji se ba­ve ber­bom vo­ća i po­vr­ća na plan­ta­ža­ma i u pla­ste­ni­ci­ma, kao i svi oni ko­ji zbog pri­ro­de po­sla bo­ra­ve van kli­ma­ti­zo­va­nih pro­sto­ri­ja. U ovakvoj si­tu­a­ci­ji, ka­da za­ko­nom ni­je re­gu­li­sa­no rad­no vri­je­me, pre­po­ru­ču­je se pre­kid ra­da u pe­ri­o­du od 11 do 17 sa­ti, or­ga­ni­zo­va­nje ra­da do 11 i od 17 sa­ti, kao i or­ga­ni­zo­va­nje noć­nog ra­da ta­mo gdje je to mo­gu­će, a da se ti­me ne uz­gro­ža­va si­gur­nost rad­ni­ka. Neo­p­hod­ne su kra­će, ali če­šće pa­u­ze, obez­bje­đi­va­nje vo­de za pi­će i za­bra­na ra­da za hro­nič­ne bo­le­sni­ke dok god tra­ju vi­so­ke tem­pe­ra­tu­re – ka­že Jan­ko­vić.
On is­ti­če da su u Cr­noj Go­ri zbog vi­so­kih tem­pe­ra­tu­ra naj­u­gro­že­ni­ji rad­ni­ci u Pod­go­ri­ci, Da­ni­lov­gra­du, Nik­ši­ću i na Pri­mor­ju. Jan­ko­vić sma­tra da u tim pod­ruč­ji­ma tre­ba uve­sti van­red­no sta­nje ka­da tem­pe­ra­tu­re pre­đu 32 ste­pe­na i obez­bi­je­di­ti po­se­ban re­žim ra­da.
– Van­red­no sta­nje se sa­da te­ško mo­že uve­sti, jer vru­ći­ne tra­ju da­ni­ma. Me­đu­tim, mo­že se ogra­ni­či­ti rad u onim obla­sti­ma gdje je to mo­gu­će i skra­ti­ti rad­no vri­je­me da lju­di ne bi stra­da­li. Jan­ko­vić is­ti­če da je zva­nič­na tem­pe­ra­tu­ra 40 ste­pe­ni ali je su­bjek­tiv­ni osje­ćaj da tem­pe­ra­tu­ra do­sti­že 50. po­di­ok, i čo­vjek u ta­kvim okol­no­sti­ma ne mo­že bi­ti pro­duk­ti­van.
San­dra Ob­ra­do­vić sma­tra da su se ste­kli uslo­vi za uvo­đe­nje van­red­nih mje­ra, po­go­to­vu u gra­đe­vi­nar­stvu i te­škoj in­du­stri­ji.
– Te van­red­ne mje­re se mo­gu ogle­da­ti u skra­ći­va­nju rad­nog vre­me­na ili kroz ob­u­sta­vu ra­da u naj­to­pli­jem di­je­lu da­na. U te­škoj in­du­stri­ji kao što su KAP i Že­lje­za­ra rad­ni pro­ces se ne mo­že za­u­sta­vi­ti, ali se mo­gu uve­sti kra­će smje­ne, a ne da lju­di ra­de ne­pre­sta­no po osam, 10 ili vi­še sa­ti. Me­te­o­ro­lo­zi su da­li upo­zo­re­nje i to tre­ba is­po­što­va­ti, tih ne­dje­lju da­na lju­di se mo­gu po­šte­dje­ti ve­ćih na­po­ra – ka­že Ob­ra­do­vić.
Ona na­vo­di da su sva­kog lje­ta tem­pe­ra­tu­re iz­u­zet­no vi­so­ke, ali da se još ni­ka­da ni­šta ni­je pred­u­ze­lo da se za­šti­te rad­ni­ci.
– Za­to ape­lu­jem na Mi­ni­star­stvo ra­da i in­spek­ci­ju da po­o­štre nad­zor ka­ko bi se za­šti­ti­li lju­di – is­ti­če ona.
M.S.


Tr­pje­ti se mo­ra

Di­ka RI­ZVA­NO­VIĆ: – Pod­go­ri­ca je naj­to­pli­ji grad u Cr­noj Go­ri, svi­ma nam je te­ško zbog vru­ći­ne, ali tr­pi­mo. Naj­te­že je za­po­sle­ni­ma na gra­di­li­šti­ma ko­ji mo­ra­ju na 40 i vi­še ste­pe­ni da ra­de. Pre­o­sta­je nam da što ma­nje iz­la­zi­mo u to­ku da­na jer si­gur­no ne­će uve­sti van­red­no sta­nje.
Da­ni­je­la TO­MO­VIĆ: – Za­i­sta je te­ško, bu­kval­no se to­pi­mo od vru­ći­ne. Na po­sao idem jer mo­ram kao i svi za­po­sle­ni. Pro­blem na­sta­je ka­da se za­vr­ši rad­ni dan jer ne­mam sna­ge ni vo­lje da pro­še­tam sa dru­ga­ri­ca­ma. Da­nas je iz­mje­re­no pre­ko 50 ste­pe­ni. Mi­slim da bi tre­ba­lo uve­sti van­red­no sta­nje. Na­ma mla­di­ma je do­ne­kle i lak­še da tr­pi­mo vru­ći­nu, ali pen­zi­o­ne­ri­ma i hro­nič­nim bo­le­sni­ci­ma to ve­o­ma te­ško pa­da.
Vla­di­mir ĆO­RAC: – Po­ku­ša­vam da se kre­ćem što ma­nje i da se klo­nim sun­ca. Vru­će je sva­kog lje­ta, ali mo­ra­mo da tr­pi­mo i da če­ka­mo dok se tem­pe­ra­tu­ra ne spu­sti, ili dok ne­ko ne iz­u­mi ure­đaj po­mo­ću ko­ga će­mo mi­je­nja­ti tem­pe­ra­tu­ru ka­ko nam od­go­va­ra.
Mo­mir IVA­NO­VIĆ: – Ro­đen sam i od­ra­stao sam u Pod­go­ri­ci, na ovom as­fal­tu i na­vi­kao sam na vru­ći­nu, za raz­li­ku od mo­jih vr­šnja­ka vje­ro­vat­no bo­lje pod­no­sim ovu tem­pe­ra­tu­ru jer sam zdrav. Tre­ba da se pri­la­go­đa­va­mo vre­me­nu – kad je vru­će ne­ka iz­la­ze sa­mo oni ko­ji mo­ra­ju.
Ra­di­slav TVR­DI­ŠIĆ: – Naj­te­že je do­ći do po­sla. Iako sam sa sje­ve­ra, do­bro pod­no­sim vru­ći­nu, te­že mi zi­me pa­da­ju. Ma­da, ka­ko go­di­ne pro­la­ze i ka­ko se sta­ri te­že je, a i tem­pe­ra­tu­re ra­stu sva­kog lje­ta. To­kom da­na na­sto­jim da se sklo­nim u ras­hla­đe­ne pro­sto­ri­je. Naj­vi­še uti­ca­ja ova­kvo vri­je­me ima na bo­le­sni­ke i na rad­ni­ke na gra­di­li­šti­ma.


U hit­noj mir­no

Iako su ju­če za­bi­lje­že­ne iz­u­zet­no vi­so­ke tem­pe­ra­tu­re, lje­ka­ri u Za­vo­du za hit­nu me­di­cin­sku po­moć ni­je­su ima­li mno­go po­sla. Pre­ma ri­je­či­ma di­rek­to­ra Za­vo­da Sa­še Ste­fa­no­vi­ća, u Pod­go­ri­ci je 77 lju­di za­tra­ži­lo po­moć.
– To je čak i is­pod pro­sje­ka – u Bu­dvi smo ima­li 34 in­ter­ven­ci­je, u Ba­ru 23, i u osta­lim gra­do­vi­ma je ta­ko­đe sta­nje do­sta mir­no. Iz­gle­da da su gra­đa­ni ri­je­ši­li da po­slu­ša­ju sa­vje­te i da se ne iz­la­žu sun­cu u naj­to­pli­jem di­je­lu da­na – ka­že Ste­fa­no­vić.
On sma­tra da ne­ma po­tre­be za uvo­đe­nje van­red­nog sta­nja.
– Ne obra­ća­ju nam se ni rad­ni­ci ko­ji zbog po­sla ima­ju pro­ble­me sa zdra­vljem. Ta­ko je ba­rem za sad – na­vo­di Ste­fa­no­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"