Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zabranjene aditive stavljali da bi meso izgledalo svježije * Blokada pregovora sve realnija opcija * Osmi bombaški napad na Buškovića * Poginuo mladić, dvojica kritično * Zabranjene aditive stavljali da bi meso izgledalo svježije * Blokada novca od poreza - ratni zločin * Radnici Čistoće prodavali torte s deponije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-01-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dunja Mijatović, predstavnik OEBS-a za slobodu medija:
Danas, u 21. vijeku, kao što je bio slučaj u prošlosti, državni medij je glavno sredstvo propagande.

Vic Dana :)

Išli Mujo i Haso i odjednom Mujo reče:
- Jedva čekam da dođem kući, da rasrtgam Fatine gaćice.
Haso kaže:
- Zdravo si se napalio. A Mujo će na to:
- Nije to već me žuljaju.
*********
Probudi se Perica u četiri sata ujutro i traži od mame da mu ispriča bajku.
A mama mu kaže:
- Perice, sačekajmo da se tata vrati kući pa će nam oboma pričati bajke!!!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-01-04 ZABRINJAVAJUĆI PODACI IZ PROGRAMA RAZVOJA LOVSTVA, BROJNA DIVLJAČ PRED NESTANKOM Jeleni istrijebljeni
Dan - novi portal
Pre­ma pro­cje­ni broj­no­sti di­vlja­či, u Cr­noj Go­ri vi­še ne po­sto­ji ni­je­dan je­len, dok ih je u 2004. go­di­ni bi­lo 10 – na­ve­de­no je u Pro­gra­mu raz­vo­ja lov­stva od 2014. do 2024. go­di­ne ko­ji je iz­ra­di­lo Mi­ni­star­stvo po­ljo­pri­vre­de i ru­ral­nog raz­vo­ja. U ne­vla­di­nim or­ga­ni­za­ci­ja­ma ko­je se ba­ve ovom ob­la­šću sma­tra­ju da ovaj re­sor mo­ra pod hit­no da ob­u­sta­vi pro­ces iz­ra­de pro­gra­ma i uve­de za­bra­nu lo­va dok se ne do­ne­se no­vi Za­kon o lov­stvu.
U Pro­gra­mu raz­vo­ja lov­stva se na­vo­di da je Sa­vjet za re­gu­la­tor­nu re­for­mu u Cr­noj Go­ri iz­vr­šio ana­li­zu prav­ne re­gu­la­ti­ve u obla­sti lov­stva, uklju­ču­ju­ći i Za­kon o di­vlja­či i lov­stvu i dao od­re­đe­ne pre­po­ru­ke.
– Vla­da je pri­hva­ti­la od­re­đe­ni, ne ve­li­ki broj pre­po­ru­ka, od ko­jih ne­ke dje­li­mič­no, ali ko­je po svom sa­dr­ža­ju ne uti­ču na iz­mje­nu su­šti­ne za­ko­na. Po­stig­nu­to sta­nje i da­lje ni­je na oče­ki­va­nom ni­vou ne sa­mo zbog to­ga što prav­na re­gu­la­ti­va ni­je u cje­li­ni do­ni­je­ta, već što po­je­di­ni usta­no­vlje­ni in­sti­tu­ti ni­je­su za­ži­vje­li, kao što je cen­tral­na lov­na evi­den­ci­ja, po­la­ga­nje lo­vo­ču­var­skih is­pi­ta i lov so­ko­la­re­njem. Ta­ko­đe, još ni­je do­šlo do ja­ča­nja po­treb­ne ka­drov­ske osno­ve nad­le­žnog mi­ni­star­stva i Lo­vač­kog sa­ve­za, osni­va­nja sa­vje­ta za lov­stvo i us­po­sta­vlja­nja od­go­va­ra­ju­će me­đu­sob­ne sa­rad­nje i ko­mu­ni­ka­ci­je sa jav­no­šću, uklju­ču­ju­ći i za­in­te­re­so­va­ni ne­vla­din sek­tor – pi­še u do­ku­men­tu.
Do­da­je se da je kao ve­li­ki ne­do­sta­tak u or­ga­ni­za­ci­ji lov­stva u Cr­noj Go­ri ozna­ča­van do­sa­da­šnji na­čin pla­ni­ra­nja, a za­tim i kon­tro­la spro­vo­đe­nja plan­skih do­ku­me­na­ta.
– In­ven­ta­ri­za­ci­ju di­vlja­či vr­ši ko­ri­snik lo­vi­šta. Ne­do­volj­no uklju­či­va­nje nad­le­žnog mi­ni­star­stva u pro­ces, pr­ven­stve­no zbog ne­do­stat­ka od­go­va­ra­ju­ćeg bro­ja ka­dro­va, či­ni­lo je usta­no­vlje­ni si­stem ne­po­u­zda­nim i ne­pro­vjer­lji­vim. Sto­ga se stal­no po­sta­vlja­lo pi­ta­nje osno­va­no­sti pri­go­vo­ra da se broj­no sta­nje di­vlja­či sma­nju­je. Za kva­li­tet­no pla­ni­ra­nje i odr­ži­vo upra­vlja­nje po­pu­la­ci­ja­ma di­vlja­či neo­p­hod­ne su ažur­ne evi­den­ci­je i lov­na sta­ti­sti­ka – pi­še u do­ku­men­tu.
Pre­ma pro­cje­ni broj­no­sti di­vlja­či na­vo­di se da je 1986. go­di­ne bi­lo 260 je­le­na, 2004. 10, a u 2014. ni­je­dan. Ka­da je u pi­ta­nju je­len lo­pa­tar ove go­di­ne ih je pre­bro­ja­no 48, a u 2004. 54.
Pro­gram ko­or­di­na­tor u NVO Grin ho­um Na­ta­ša Ko­va­če­vić ka­za­la je „Da­nu“ da je du­go­go­di­šnji iz­o­sta­nak pri­mje­ne i kr­še­nje za­ko­na do­veo do ha­o­tič­nog sta­nja u or­ga­ni­za­ci­ji za­šti­te di­vlja­či i lov­nih ak­tiv­no­sti, ne­po­u­zda­nih po­da­ta­ka, ali i dra­stič­nog pa­da ili traj­nog gu­bit­ka po­je­di­nih vr­sta lov­ne, ple­me­ni­te i za­šti­će­ne di­vlja­či.
– Ne­u­tvr­đe­no broj­no sta­nje di­vlja­či i kon­ti­nu­i­ra­ni mo­ni­to­ring je pro­blem ogrom­nih raz­mje­ra ko­ji pa­ra­li­še raz­voj lov­stva, pla­ni­ra­nje i upra­vlja­nje, za­šti­tu di­vlja­či i lov­ne ak­tiv­no­sti. Mi­ni­star­stvo po­ljo­pri­vre­de i ru­ral­nog raz­vo­ja ne že­li su­štin­ski da ri­je­ši pro­blem, ne­go pro­du­žu­je ago­ni­ju u ko­ju je za­pa­lo lov­stvo i lov­na di­vljač. U na­šoj ze­mlji ni u jed­nom lo­vi­štu ni­ka­da ni­je iz­vr­še­no kre­di­bil­no i po­u­zda­no bo­ni­ti­ra­nje sta­ni­šta ni­ti usta­no­vlja­va­nje pri­su­stva, broj­no­sti i kre­ta­nja u po­pu­la­ci­ja­ma po­je­di­nih vr­sta di­vlja­či – upo­zo­ri­la je Ko­va­če­vić.
Di­rek­tor NVO „Bre­zni­ca“ Mi­lo­rad Mi­tro­vić ka­zao je „Da­nu“ da ka­da je u pi­ta­nju lov­stvo u na­šoj ze­mlji vla­da pot­pu­ni ha­os.
– Sva­ko­dnev­no ima­mo slu­ča­je­ve kri­vo­lo­va i to je iz go­di­ne u go­di­nu sve pri­sut­ni­je ka­ko za vri­je­me lov­ne se­zo­ne ta­ko i van nje. Sva­ko­dnev­no ima­mo od­strel za­šti­će­nih vr­sta krup­ne di­vlja­či kao što su dur­mi­tor­ska di­vo­ko­za i sr­ne. Ka­da je u pi­ta­nju za­šti­ta di­vlja­či mi i ne zna­mo pra­vo broj­no sta­nje jer lov­nu evi­den­ci­ju ra­de lo­vač­ka dru­štva ko­ja su pot­pu­no u kon­flik­tu in­te­re­sa. Ne mo­že lo­vač­ko dru­štvo ko­je ima član­stvo i lo­vi di­vljač bi­ti i su­bje­kat ko­ji će vr­ši­ti pre­bro­ja­va­nje – is­ta­kao je Mi­tro­vić.
On na­vo­di da in­sti­tu­ci­je na­mjer­no po­ku­ša­va­ju da pri­ka­žu dru­ga­či­je sta­nje ne­go što je na te­re­nu.
– Di­vljač sve vi­še mi­gri­ra, a ne­ke vr­ste su pot­pu­no iš­če­zle iz na­ših lo­vi­šta. Lju­di lo­ve ka­pi­tal­ne pri­mjer­ke i za­šti­će­ne vr­ste kao što je je­len lo­pa­tar i sr­na. Ne­ke vr­ste su pot­pu­no ne­sta­le, kao što je ris. Lov­ci te­ro­ri­šu di­vljač na na­čin što je pro­go­ne i pla­še, i on­da je ona pri­mo­ra­na da mi­gri­ra ka­ko bi na­šla spas. Uko­li­ko dr­ža­va na­sta­vi sa ova­kvom prak­som ne­će­mo ima­ti šta da za­šti­ti­mo jer neć­mo ni ima­ti di­vlja­či – za­klju­čio je Mi­tro­vić.
MI. N.

Naj­vi­še lo­va­ca u Nik­ši­ću

U do­ku­men­tu Mi­ni­star­stva po­ljo­pri­vre­de se na­vo­di da lo­vi­šta Cr­ne Go­re, ukup­ne po­vr­ši­ne 1.285.991 hek­ta­ra, ko­ri­ste 27 lo­vač­kih or­ga­ni­za­ci­ja i tri jav­na pred­u­ze­ća. Uku­pan broj lo­va­ca u lov­noj 2013/14. go­di­ni je iz­no­sio 3.466. Naj­vi­še ih ima u Nik­ši­ću 445, Ba­ru 325, Plje­vlji­ma 287, Ul­ci­nju 280, Her­ceg No­vom 222 i Ce­ti­nju 206. Pro­sječ­na po­vr­ši­na po čla­nu – lov­cu, na ni­vou Cr­ne Go­re je oko 370 hek­ta­ra.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"