Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izručenje tek nakon pravosnažne presude * Slikarku sumnjiče za pripremanje likvidacije * Ne znaju odgovore, ali znaju ministra * Direktor zaposlio kćerku i zeta * Otvorićemo ambasadu u Jerusalimu * Glas sa radija * Na kraju (godine)
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Politička kriza kao osnov za sve druge krize sve je dublja. Crna Gora se stalno zadužuje dok druge zemlje u regionu smanjuju svoj dug.

Vic Dana :)

Bio Mujo na hadžiluku u Meki i vratio se u svoje selo.
Odlazi u prodavnicu i pita:
- Je li, ima li mene u onoj teki?
Prodavacica odgovara:
- Ima, evo piše, Mujo duguje 350 maraka.
Mujo kaže:
- Pisi Hadži-Mujo.

Koliko psihologa je potrebno da se
promijeni sijalica?
Dovoljan je samo jedan, ali je potrebno
da sijalica stvarno želi da se promijeni.

Pošto vam je ova krema za sunčanje?
286 dinara.
Super, dajte mi...dva jogurta.

Ide Tito Titovom ulicom. Naiđe neki turista pa ga pita:
- Izvinite, je li ovo Titova ulica?
A Tito kaže:
- Jok, eto tvoja je.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo MIODRAG LEKIĆ U RAZGOVORU ZA „DAN” POVODOM PRENOSA POSMRTNIH OSTATAKA JELENE SAVOJSKE U ITALIJU
Kraljica obilježena tragedijama Biografija Cetinjanke, crnogorske princeze, kraljice Italije Jelene Petrović Savoja po bogatstvu, istorijskim kontekstima, nadmašuje, čini mi se, glavne likove iz najpoznatijih svjetskih romana – ocijenio je Lekić
Dan - novi portal
Autor knji­ge „Isto­ri­ja Ita­li­je“ i ne­ka­da­šnji am­ba­sa­dor u toj ze­mlji Mi­o­drag Le­kić ka­zao je da se sa­hra­nom po­smrt­nih osta­ta­ka kra­lji­ce Je­le­ne Pe­tro­vić Sa­voj­ske u Ita­li­ji za­vr­ša­va jed­na bur­na pri­ča, isto­ri­je i po­ro­di­ce.
Le­kić je u raz­go­vo­ru za „Dan” sa­op­štio da Cr­na Go­ra mo­že da bu­de po­no­sna na po­seb­nu ži­vot­nu pri­ču kra­lji­ce Je­le­ne.
U Ita­li­ji, i ne sa­mo u njoj, ovih da­na ak­tu­el­na je vi­jest o pre­no­su po­smrt­nih osta­ta­ka kra­lji­ce Je­le­ne i kra­lja Vik­to­ra Ema­nu­e­la III u Ita­li­ju. Ka­ko ob­ja­šnja­va­te da se po­sli­je mno­go go­di­na pri­stu­pi­lo ovom či­nu?
– Ita­li­jan­ske vla­sti po­sli­je Dru­gog svjet­skog ra­ta, u že­lji da se oštro dis­tan­ci­ra­ju od te­ških po­sle­di­ca i na­sled­stva fa­ši­zma, do­no­si­le su i ra­di­kal­ne mje­re i za­ko­ne. Ta­ko je dr­žav­nim pro­pi­si­ma za­bra­njen po­vra­tak u ze­mlju kra­ljevskom pa­ru Sa­vo­ja. To se od­no­si­lo na kra­lja Vik­to­ra Ema­nu­e­la III i kra­lji­cu Je­le­nu, ali i na nji­ho­vog si­na Um­ber­ta ko­ji je bio kralj je­dan mje­sec, da­kle ma­ja 1945, zbog če­ga je u isto­ri­ju ušao i pod na­zi­vom „maj­ski kralj“.
Ova­k­va od­lu­ka, ta­da ka­da je do­ne­se­na a i ka­sni­je, oštro je di­je­li­la Ita­li­ju, od­no­sno nje­ne gra­đa­ne. Iz vi­še raz­lo­ga, naj­ma­nje iz tri.
Ko­ja bi to bi­la?
– Pr­vo, isto­ri­ja Ita­li­je, po­seb­no Pi­je­mon­ta, du­bo­ko je ve­za­na za po­ro­di­cu Sa­vo­ja. To je jed­na od na­sta­ri­jih vla­dar­skih di­na­sti­ja u Evro­pi, ina­če i fran­cu­skih ko­ri­je­na. Bi­li su vi­je­ko­vi­ma na če­lu auto­nom­nog voj­vod­stva Sa­vo­ja, alp­skog pre­d­je­la ita­li­jan­ske i fran­cu­ske te­ri­to­ri­je, za­tim Pi­je­mon­ta sa To­ri­nom glav­nim gra­dom. Naj­zad Vik­tor Ema­nu­el II – djed Vik­to­ra Ema­nu­e­la III, cr­no­gor­skog ze­ta – bio je pr­vi kralj uje­di­nje­ne Ita­li­je. Dru­go, te­ško je sta­vi­ti znak jed­na­ko­sti iz­me­đu fa­ši­zma i kra­lja Vik­to­ra Ema­n­u­e­la III, po­seb­no ci­je­le kra­ljev­ske po­ro­di­ce. Tač­no, Mu­so­li­ni je dje­lo­vao u vre­me­nu dok je u Ri­mu po­sto­jao i kralj Vik­tor Ema­nu­el III Sa­vo­ja sa svim ustav­nim funk­ci­ja­ma. Či­nje­ni­ce go­vo­re i sle­de­će. Ta­len­to­va­ni fa­ši­stič­ki uzur­pa­tor Mu­so­li­ni, ina­če biv­ši so­ci­ja­li­sta, do­šao je na vlast po­sli­je po­pu­li­stič­kog „Mar­ša na Rim“, či­ji je pro­gram od­mah za­tim po­dr­ža­la ve­ći­na u par­la­men­tu. Isti­na je da se kralj ni­je su­prot­sta­vljao Mu­so­li­ni­je­voj fa­ši­stič­koj vla­sti ko­ja je tra­ja­la od 1922. do 1943, ali je isti­na i da je kra­lje­vom ak­ci­jom Mu­so­li­ni uhap­šen sep­tem­bra 1943. Na­kon to­ga kralj je do kra­ja ra­ta sa Ame­ri­kan­ci­ma i Bri­tan­ci­ma na ju­gu ze­mlje, na če­lu tzv. „Ju­žne kra­lje­vi­ne“ ta­da već, pod upra­vom sa­ve­zni­ka, oči­gled­no tran­zi­ci­o­ne, ipak „an­ti­fa­stič­ke“ vla­sti. Tre­će, ako stro­gost po­sli­je­rat­nih vla­sti ima di­je­lom svo­ja oprav­da­nja pre­ma kra­lju, sa­svim si­gur­no isto­rij­ske či­nje­ni­ce go­vo­re da to ni­je slu­čaj sa kra­lji­com Je­le­nom. Ona je bi­la i osta­la ci­je­lo vri­je­me vo­lje­na i du­bo­ko re­spek­to­va­na od ci­je­log ita­li­ja­n­skog na­ro­da. Ovo ni­je „cr­no­gor­sko tu­ma­če­nje“, već su to po­u­zda­ni po­da­ci. To svje­do­če i ime­na va­žnih uli­ca, in­sti­tu­ci­ja, po­seb­no bol­ni­ca i hu­ma­ni­tar­nih usta­no­va u ci­je­loj Ita­li­ji.
Za­što ovih da­na po­smrt­ni osta­ci ita­li­jan­skog kra­lja i kra­lji­ce do­la­ze u Ita­li­ju iz dva prav­ca, Je­le­ne iz fran­cu­skog Mon­pe­ljea i Vik­to­ra Ema­nu­e­la iz Egip­ta?
– Ra­di se o sud­bi­ni i igri isto­ri­je. Kra­ljev­ski par je po­sled­nje go­di­ne ži­vio u eg­zi­lu u Egip­tu. Po­sli­je kra­lje­ve smr­ti 1947, kra­lji­ca Mi­le­na se pre­se­li­la u Mon­pe­lje gdje je umr­la 1952. Za­bi­lje­že­no je i da je to­kom pu­to­va­nja bro­dom iz Egip­ta pre­ma Fran­cu­skoj, kra­lji­ca Je­le­na, ta­da već sta­ri­ja oso­ba sa ve­li­kim ži­vot­nim pr­tlja­gom „me­da i žu­či“ – da upo­tre­bim ri­je­či nje­nog pre­tka, vla­di­ke i pje­sni­ka – re­kla svo­joj gu­ver­nan­ti sle­de­će: „ Pro­bu­di me ka­da bu­de­mo bli­zu Ita­li­je, ho­ću da vi­dim svje­tla Si­ci­li­je“. A upra­vo Si­ci­li­jan­ci pam­te kra­lji­cu Je­le­nu i to sa naj­ve­ćim mo­gu­ćim re­spek­tom. Na­i­me, do­brim di­je­lom mit kra­lji­ce Je­le­ne u Ita­li­ji je ve­zan za nje­nu ulo­gu na­kon ze­mljo­tre­sa u Me­si­ni gdje se pre­se­li­la i ra­di­la kao bol­ni­čar­ka u tom gra­du. Upr­kos svim stro­go­sti­ma po­sli­je­rat­nih vla­sti u Ita­li­ji pre­ma Sa­vo­ja­ma i za­ko­ni­ma ko­je su do­no­si­li, Si­ci­li­jan­ci su še­zde­se­tih go­di­na sa­gra­di­li Je­le­ni svoj­skoj ogro­man spo­me­nik u cen­tru gra­da Me­si­ne.
Ka­ko bi­ste oci­je­ni­li njen ži­vot­ni bi­lans?
– Bi­o­gra­fi­ja Ce­ti­njan­ke, cr­no­gor­ske prin­ce­ze, kra­lji­ce Ita­li­je Je­le­ne Pe­tro­vić Sa­vo­ja po bo­gat­stvu, isto­rij­skim kon­tek­sti­ma, nad­ma­šu­je, či­ni mi se, glav­ne li­ko­ve iz naj­po­zna­ti­jih, kla­sič­ni­jih svjet­skih ro­ma­na. Od­ra­sta­nje na Ce­ti­nju, bo­ga­to i kul­ti­vi­sa­no vas­pi­ta­nje u eli­ti­nim sre­di­na­ma Ru­si­je, kra­lji­ca Ita­li­je 45 go­di­na, maj­ka, hu­ma­ni­sta, vo­lje­na oso­ba... sve to go­vo­ri o jed­nom ve­li­kom, uspje­šnom, iz­u­zet­nom ži­vo­tu. Dru­ga stra­na me­da­lje su i tra­ge­di­je, pa i u naj­u­žoj po­ro­di­ci. Po­red to­ga, igre, iro­ni­je, sud­bi­ne – ka­ko ho­će­te – po­li­ti­ke i isto­ri­je, su je do­ve­le i do tra­gič­nih mo­me­na­ta. Nje­nog oca kra­lja C­rne Go­re i nje­go­vu po­ro­di­cu do­ve­li do iz­gnan­stva i smr­ti u ino­stran­stvu. Isto je, u dru­ga­či­jim okol­no­sti­ma, do­ži­vje­la i kra­lji­ca Je­le­na.
Ukrat­ko, njen ži­vot iz­me­đu Mon­te­ne­gra i Mon­pe­lje­ja, ne­ka mi je­zič­ki bu­de do­zvo­ljen taj opis ži­vot­nog lu­ka, gdje je po­če­la i za­vr­ši­la svoj ži­vot, po bo­gat­stvu je bio is­pu­njen s vi­še ži­vo­ta. U svim fa­za­ma, usu­đu­jem se to re­ći, iz nje je ne­gdje iz­bi­ja­la Cr­no­gor­ka.
Vl.O.


Mo­že­mo bi­ti po­no­sni

Za­što sa­da kra­ljev­ski par sa­hra­nju­ju na sje­ve­ru ze­mlje a ne u Ri­mu?
– To je sa­da pi­ta­nje ko­je, vi­dim, iza­zi­va po­le­mi­ku u Ita­li­ji. S jed­ne stra­ne, pr­vi kra­lj Ita­li­je Vik­tor Ema­nu­el II Sa­vo­ja je sa­hra­njen u rim­skom Pan­te­o­nu. Vje­či­to mje­sto Sa­vo­ja je­ste u Pan­te­o­nu. Me­đu­tim, to je, re­ko­smo već, ve­li­ka pi­je­mon­t­ska po­ro­di­ca. Ho­ću re­ći, i Pi­je­mont je ku­ća Sa­vo­ja. Pro­u­ča­va­ju­ći Sa­vo­je po­seb­no kra­lji­cu Je­le­nu, kon­sul­to­vao sam knji­ge i isto­ri­ča­re, po­seb­no mo­nar­hi­ste sa ko­ji­ma sam se če­sto sre­tao u Ri­mu, sle­de­ćim pi­ta­njem: Ko­jim su je­zi­kom go­vo­ri­li u po­ro­di­ci kra­lja Sa­vo­ja – fran­cu­skim, ita­li­jan­skim ili pi­je­mont­skim. Iz­gle­da, kom­bi­nu­ju­ći, a naj­vi­še ovim tre­ćim. Ne, ne mi­slim da je vječ­no mje­sto kra­lji­ce Je­le­ne i kra­lja Vik­to­ra u Pi­je­mon­tu ne­a­de­kvat­no.
U sva­kom slu­ča­ju, ovom sa­hra­nom u pi­je­mon­t­skom Ku­neu, 70 go­di­na na­kon smr­ti kra­lja, za­vr­ša­va se jed­na bur­na pri­ča, isto­ri­je i po­ro­di­ce. Po­seb­na pri­ča kra­lji­ce Je­le­ne, na ko­ju ov­dje u Cr­noj Go­ri, mo­že­mo bi­ti po­no­sni. Po­seb­ne za­slu­ge za ovaj ci­vi­li­za­cij­ski čin ko­ji ovih da­na za­u­zi­ma ve­li­ku pa­žnju Ita­li­je, ima njen pred­sjed­nik Serđo Ma­ta­re­la, Ita­li­jan i Si­ci­li­ja­nac ko­ji po­štu­je isto­ri­ju, ko­ji zna da pre­vla­da­va­nje isto­ri­je, ma­kar ona bi­la i tra­u­ma­tič­na, je­ste za­jed­nič­ka vri­jed­nost i in­te­res na­ro­da.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"