Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2015-08-29 BEOGRAD: BEDEM HRIŠĆANSTVA (5)
Car Samuilo Najljepša riječ na srpskom jeziku
Dan - novi portal
Pi­še: Ve­se­lin La­za­re­vić


Sar­ma­ti, na­rod ko­ji je na­se­lja­vao da­na­šnju Ukra­ji­nu i Za­kav­ka­zje, uspje­šno po­ti­sku­ju Ski­te. Sin­gi­du­num, po­tom, osva­ja­ju Go­ti. Is­toč­no ger­man­sko ple­me po­ri­je­klom iz Skan­di­na­vi­je, rat­ni­ci drev­ne ze­mlje Go­tland.
U 5. i 6. vi­je­ku po­di­je­li­li su se na Vi­zi­go­te i Ostro­go­te, i us­po­sta­vi­li dvi­je moć­ne dr­ža­ve na te­ri­to­ri­ji Rim­skog car­stva. Vi­zi­go­ti na Ibe­rij­skom, a Ostro­go­ti na Ape­nin­skom po­lu­o­str­vu. Ge­pi­ti, ta­ko­đe osva­ja­či Be­o­gra­da bi­li su ger­man­sko ple­me ko­je je je po­ra­zi­lo Hu­ne, na­kon smr­ti Ati­le. Pre­ma na­uč­ni­ci­ma, ime Ge­pi­di po­ti­če od got­ske ri­je­či Ge­pan­ta, što zna­či spor, jer su za­o­sta­ja­li u se­o­bi iz Skan­di­na­vi­je. Sin­gi­du­num ra­za­ra­ju i Ava­ri, na­rod tur­skog po­ri­je­kla, sa po­stoj­bi­nom u cen­tral­noj Aziji. Pa­non­ski Ava­ri su bi­li sa­mo dio avar­skog na­ro­da či­ja je glav­ni­na ži­vje­la u Ha­za­ri­ji na Kav­ka­zu, gdje su se po­mi­je­še­li sa sta­ro­sje­di­o­ci­ma.
Ako po­gle­da­mo ma­pe, vidjećemo da je Sin­gi­du­num bio kraj­nja tač­ka ve­ćeg bro­ja or­ga­ni­zo­va­nih dr­ža­va. Baš zbog svog is­tu­re­nog po­lo­ža­ja na gra­ni­ci bio je me­ta če­stih na­pa­da i ra­za­ra­nja. Gra­da je kra­jem 4. i po­čet­kom 5. vi­je­ka iz­gu­bio do­ta­da­šnje rim­sko sta­nov­ni­štvo.
Po­sli­je pro­pa­sti Hu­na po­no­vo je u sa­sta­vu Vi­zan­ti­je. Po­čet­kom 6. vi­je­ka Vi­zan­tij­ski car Ana­sta­si­je, u ne­po­sred­nu oko­li­nu gra­da, na­se­lja­va ger­man­ska ple­me­na He­ru­la. Nji­ho­va funk­ci­ja je tre­ba­lo da bu­de od­bra­na Vi­zan­ti­je od ra­to­bor­nih Ge­pi­da.
U ru­še­vi­na­ma ra­ni­jeg rim­skog grad, na za­pad­noj stra­ni do­njeg gra­da, na­đe­ni su tra­go­vi ma­te­ri­jal­ne kul­tu­re Ger­ma­na. U vri­je­me vla­da­vi­ne vi­zan­tij­skog ca­ra Ju­sti­ni­ja­na I grad je iz­no­va po­dig­nut i opa­san moć­nim be­de­mi­ma. Kra­jem 6. vi­je­ka, pred zi­di­na­ma Sin­gi­du­nu­ma po­ja­vlju­ju se pr­ve slo­ven­ske gru­pe. Slo­ve­ni, po­sli­je dvi­je op­sa­de, ula­ze u raz­ru­šen i na­pu­šten grad.
Broj­ni su Vi­zan­tij­ski iz­vo­ri o tim op­sa­da­ma i ko­nač­noj pro­pa­sti Sin­gi­du­nu­ma. Ru­še­njem je ne­stao i na­ziv Sin­gi­du­num, ko­ji se vi­še ni­ka­da u isto­ri­ji ni­je po­ja­vio. Ujed­no, to je bio po­če­tak slo­ve­ni­za­ci­je ovo­ga gra­da.
Oko 630. go­di­ne na ovom pod­ruč­ju se do­se­lja­va srp­ski ži­valj. Avar­ski i slo­ven­ski rat­ni­ci, če­sto u ne­ja­snim sa­ve­zi­ma, ni­je­su ma­ri­li za ovaj grad, jer vi­še ni­je imao po­lo­žaj po­gra­nič­nog utvr­đe­nja. Sa­da se na­la­zio unu­tar ši­reg bal­kan­skog pro­sto­ra, ko­je su Slo­ve­ni već osvo­ji­li. No­vo po­mi­nja­nje gra­da, i to pod slo­ven­skim ime­nom, Be­o­grad (za mno­ge naj­ljep­ša ri­ječ na srp­skom je­zi­ku) sre­će­mo tek u 9. vi­je­ku, 16. apri­la 888. go­di­ne u jed­nom pi­smu pa­pe Jo­va­na bu­gar­skom kne­zu Bo­ri­su Mi­haj­lu. Grad se ubr­zo pre­pu­šta va­ri­ja­ci­ja­ma svog ime­na. Al­ba Gre­ka, Vaj­sen­burg, Nan­do­ral­ba, Nan­dor­te­her­var, Ka­stel­bjan­ko, Al­ba Bul­ga­ri­ka.
Ne­ko­li­ko vje­ko­va po­sli­je pr­vog po­me­na Be­o­gra­da kao slo­ven­skog gra­da, u nje­mu se smje­nju­ju raz­ne voj­ske i osva­ja­či. Naj­pri­je sti­žu Fran­ci ko­ji su pod Kar­lom Ve­li­kim uni­šti­li slo­ven­ske sa­ve­zni­ke Ava­re. Na ru­še­vi­na­ma Ta­u­ru­nu­ma osni­va­ju fra­nač­ko na­se­lje Ma­le­vi­la ko­je će, ka­sni­je, slo­ve­ni­za­ci­jom po­sta­ti Ze­mun. To­kom svo­jih po­ho­da Kar­lo Ve­li­ki ni­je za­o­bi­šao ni grad na ušću Sa­ve u Du­nav. Ra­za­ra Be­o­grad.
Fra­nač­ku vla­da­vi­nu za­mje­nju­ju Bu­ga­ri, a nji­ho­vu Ma­đa­ri. Kra­jem 10. vi­je­ka, u vri­je­me ve­li­ke Sa­mu­i­lo­ve dr­ža­ve, Be­o­grad je, po ko zna ko­ji put, pro­mi­je­nio go­spo­da­ra. Sa­mu­i­lo je bio slo­ven­ski car ko­ji je na pod­ruč­ju da­na­šnje Ma­ke­do­ni­je, Sr­bi­je, Cr­ne Go­re, Al­ba­ni­je, Ru­mun­ske Do­bru­dže, sje­ver­ne Bu­gar­ske, sje­ver­ne Grč­ke stvo­rio ve­li­ku dr­ža­vu Ju­žnih Slo­ve­na, u isto­ri­ji po­zna­tu kao Sa­mu­i­lo­vo car­stvo.
Po isto­ri­ča­ri­ma iz Bu­gar­ske, či­je gle­di­šte di­je­li ve­li­ki broj svjet­skih isto­ri­ča­ra i na­uč­ni­ka, Sa­mu­i­lo je bio Bu­gar­ski car, ko­ji je sa­mo po­mje­rio bu­gar­sko car­stvo na za­pad. Ko­na­čan ob­ra­čun iz­me­đu Sa­mu­i­la i Vi­zan­ti­je de­sio se na pla­ni­ni Be­la­si­ci, u bli­zi­ni Stru­mi­ce 1014. go­di­ne. Pod vođ­stvom ca­ra Va­si­li­ja II, Vi­zan­tin­ci su do no­gu po­tu­kli Sa­mu­i­lo­vu voj­sku. Na­kon če­ga je usli­je­di­la svi­re­pa od­ma­zda. Oko 14.000 Slo­ve­na je osli­je­plje­no, dok je sva­kom sto­tom osta­vlje­no po jed­no oko, da bi mo­gao da vo­di osta­le.
Vi­djev­ši svo­ju voj­sku, Sa­mu­i­lo je umro od sr­ča­ne ka­pi. Dr­ža­va pro­pa­da zbog di­na­stič­kih tr­ve­nja, a Be­o­grad po­no­vo po­sta­je zna­čaj­na po­gra­nič­na tvr­đa­va Vi­zan­ti­je. To­kom 11. i 12. vi­je­ka oko Be­o­gra­da se oti­ma­ju Ugar­ska, Vi­zan­ti­ja i Bu­gar­ska. U to vri­je­me, kroz Be­o­grad pro­la­ze broj­ni kr­sta­ški po­ho­di, osta­vlja­ju­ći za so­bom svoj ru­ši­lač­ki pe­čat.
Kr­sta­ški ra­to­vi pred­sta­vlja­ju niz ra­to­va ko­je su hri­šća­ni, za­pad­ne i sred­nje Evro­pe, pod uti­ca­jem pa­pa, vo­di­li pro­tiv Sel­džu­ka, Fa­ti­mi­da i dru­gih islam­skih di­na­sti­ja i dr­ža­va. Cilj je bio oslo­bo­đe­nje sve­tih mje­sta u Pa­le­sti­ni, po­seb­no Hri­sto­vog gro­ba u Je­ru­sa­li­mu. Vri­je­me je ka­da su rim­ske pa­pe že­lje­le da na­met­nu pre­vlast nad hri­šćan­skim svi­je­tom.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"