Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2015-08-31 SOLOVJEV: RASPUTINOV NASLEDNIK (7)
Tjumen na mapi Važna uloga Sergeja Markova Sudski istražitelj N.A. Sokolov u svojoj knjizi „Ubistvo carske porodice“ rasvijetlio je lik i ulogu Solovjeva, Rasputinovog zeta i naslednika, koji je učestvovao u izdaji carske porodice i svoje domovine
Dan - novi portal
PRE­VEO SA RU­SKOG I PRI­RE­DIO: VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ


Ser­gej Mar­kov, ofi­cir Krim­skog pu­ka, ko­ji je bio pod ca­ri­či­nom ko­man­dom, bio je pa­sto­rak ču­ve­nog gra­do­na­čel­ni­ka Jal­te ge­ne­ra­la Dum­bad­zea. On se po­ve­zao sa Ras­pu­ti­nom 1915.go­di­ne. Ras­pu­tin i nje­go­vi pri­ja­te­lji su ga sma­tra­li nji­ho­vim do­ma­ćim čo­vje­kom. Ma­tre­na So­lo­vje­va ga je u svom dnev­ni­ko uvi­jek oslo­vlja­va­la sa „Ser­jo­ža“. Dok je bio u Tju­me­nu pod ime­nom Ser­ge­ja So­lo­vje­va, Mar­kov je bio u slu­žbi kod bolj­še­vi­ka i kao cr­ve­ni ofi­cir ko­man­do­vao „ Ulan­skim re­vo­lu­ci­o­nar­nim eska­dro­nom“ .
Taj eska­dron je, po iz­bo­ru Ja­ko­vlje­va i spro­vo­dio ca­ra na nje­go­vo po­sled­nje pu­to­va­nje pre­ko Tju­me­na.
Mar­kov je bio pod pot­pu­nom kon­tro­lom So­lo­vje­va.
Po­što su od­ve­zli car­sku po­ro­di­cu iz To­bolj­ska, nji­ho­va se ulo­ga za­vr­ši­la u Tju­me­nu.
22. ma­ja ca­re­va dje­ca su pro­šla kroz Tju­men, upu­tiv­ši se u Je­ka­te­rin­burg.
Mar­kov ih je u sto­pu pra­tio i pre­ko Je­ka­te­rin­bur­ga sti­gao u Pe­tro­grad. Svje­do­ci su nam is­pri­ča­li da je on ovo sla­gao.
U av­gu­stu 1918. go­di­ne Mar­kov je u Ki­je­vu, ko­ji je bio u ru­ka­ma Nje­ma­ca. Nje­go­va ulo­ga je i ov­dje bi­la ista. U Pe­tro­gra­du je la­gao ru­ske mo­nar­hi­ste da je sve sprem­no za spa­sa­va­nje car­ske po­ro­di­ce. U Ki­je­vu ih je la­gao, go­vo­re­ći da su je već spa­si­li.
Čud­no se po­na­šao mla­di ru­ski ofi­cir. Ne­ki­ma je bio sum­njiv.
NN ge­ne­ral iz­ja­vlju­je: „ U nje­mač­koj ko­man­di u Ki­je­vu sreo sam se sa me­ni do ta­da ne­po­zna­tim go­spo­di­nom. On se pred­sta­vio da je ko­njič­ki za­stav­nik iz Krim­skog ko­njič­kog pu­ka, ko­ji je no­sio ime ca­ri­ce Alek­san­dre Fjo­do­rov­ne. Re­kao mi je da je pa­sto­rak ge­ne­ra­la-gu­ber­na­to­ra Dum­bad­zea i da mu je pre­zi­me Mar­kov. Dje­vo­jač­ko pre­zi­me nje­go­ve maj­ke je Kra­u­ze. Mar­kov je bio mo­nar­hi­sta sa ja­sno iz­ra­že­nim nje­mač­kim ma­ni­ri­ma. Mar­kov je pri­čao da je bio stal­no u bli­zi­ni car­ske po­ro­di­ce i da je bio u Car­skom, dok je po­ro­di­ca bi­la u pri­tvo­ru. Za­tim je, ka­ko on ka­že, ko­man­do­vao eska­dro­nom cr­ve­nih i ob­reo se u To­bolj­sku. On je pri­čao da je tek sa­znao u Mo­skvi da od­vo­ze car­sku po­ro­di­cu u Je­ka­te­rin­burg, po­što je oti­šao iz To­bolj­ska. Svi ko­ji su ga slu­ša­li, re­kli su mu da je car­ska po­ro­di­ca ubi­je­na. Mar­kov nas je ubje­đi­vao da je ci­je­la po­ro­di­ca ži­va i da se ne­gdje kri­je. On je pri­čao da on zna gdje se oni na­la­ze, ali ne že­li da ka­že baš na kom to mje­stu. Dok je bio u Ki­je­vu, taj isti Mar­kov se na­la­zio na zna­čaj­nom po­lo­ža­ju kod Nje­ma­ca. On je kon­tak­ti­rao sa nje­mač­kom ko­man­dom u Ber­li­nu pre­ko te­le­gra­ma. Njem­ci su ga do­bro ču­va­li. Iz Ki­je­va je iza­šao sa nje­mač­kom ko­man­dom, umje­sto sa na­šom voj­skom. Kad bi iz­la­zio u grad, uvi­jek su ga ču­va­la dva nje­mač­ka ka­pla­ra. Pri­čao je da je lič­no bi­vao svu­gdje i da je u so­vjet­skoj Ru­si­ji imao na sva­kom mje­stu pro­laz do bolj­še­vi­ka, na­rav­no, pre­ko Nje­ma­ca“.
Na moj za­htjev Mar­kov je slu­žbe­no do­sta­vio svo­ju pi­sme­nu iz­ja­vu i mo­rao je lič­no da pro­či­ta.
„ U pe­ri­o­du od 19. ju­la do 15. av­gu­sta ( na­kon mog od­la­ska iz Pe­tro­gra­da u Ki­jev), na osno­vu oba­vje­šte­nja, ko­ja sam do­bi­jao od Nje­ma­ca, a oni su ta­da ima­li ve­zu sa Smolj­nim, znao sam da je po­ro­di­ca bi­la ži­va. Oba­vje­šte­nja sam do­bi­jao od či­nov­ni­ka ge­ne­ral­nog nje­mač­kog kon­zu­la­ta Ger­ma­na Ši­la u Pi­te­ru, dru­gih se ne sje­ćam. Njem­ci su stal­no go­vo­ri­li: „ Da, car je, vje­ro­vat­no, stri­je­ljan, ali je po­ro­di­ca ži­va“. Tač­no je, ja sam raz­go­va­rao o to­me sa Ši­lom, dok se osta­lih ne sje­ćam“.
U ok­to­bru 1918. go­di­ne u Ki­je­vu do­la­zi do su­sre­ta Mar­ko­va sa ne­ka­kvim go­spo­di­nom Ma­ge­ne­rom: „ Po­lo­vi­nom ok­to­bra Ma­ge­ner je do­pu­to­vao u Ki­jev. Oči­gled­no, on je bio či­nov­nik nje­mač­kog Mi­ni­star­stva ino­stra­nih po­slo­va. Imao je 53 go­di­ne. Od­lič­no je go­vo­rio ru­ski, 23 go­di­ne pri­je ra­ta je ži­vio u Ode­si i ba­vio se ne­ka­kvim tr­go­vač­kim po­slo­vi­ma. Pred po­če­tak ra­ta ot­pu­to­vao je u Nje­mač­ku. Ma­ge­ner je ka­te­go­rič­ki tvr­dio da je car­ska po­ro­di­ca ži­va, ali o ca­ru ni­šta ni­je znao, no, u sva­kom slu­ča­ju car ni­je bio sa po­ro­di­com. To je on čuo od nje­mač­ke oba­vje­štaj­ne slu­žbe u Perm­skoj gu­ber­ni­ji. On je raz­go­va­rao sa Jo­fe­om i Ra­de­kom i oba su po­tvr­di­la da je car­ska po­ro­di­ca ži­va“.
„Kra­jem 1918. go­di­ne ja sam se upo­znao sa nje­mač­kim voj­nim špi­ju­nom, pre­zi­me­na se ne sje­ćam, ali znam da je ra­dio dvi­je i po go­di­ne u to­ku ra­ta, kao te­le­gra­fi­sta u Mo­skvi. Re­kao mi je da je nje­gov si­no­vac u po­sljed­nje vri­je­me ra­dio u Perm­skoj gu­ber­ni­ji, da mu je pri­čao da je car­ska po­ro­di­ca si­gur­no ži­va i da se stal­no pre­mje­šta iz mje­sta u mje­sto po toj gu­ber­ni­ji“.
Ta­ko pri­ča „do­bri ru­ski čo­vjek“, od ko­je­ga je im­pe­ra­to­ri­ca oče­ki­va­la svo­je spa­se­nje. Tre­ba re­ći da je ču­dan krug po­zna­ni­ka, u ko­jem se kre­tao je­dan ru­ski ofi­cir...
Kra­jem 1918. go­di­ne Mar­kov je ot­pu­to­vao u Ber­lin.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"