Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2015-09-01 BEOGRAD: BEDEM HRIŠĆANSTVA (8)
Tri austrijska osvajanja
Dan - novi portal
Pi­še: Ve­se­lin La­za­re­vić


Be­o­grad je od­u­vi­jek bio cen­tral­no mje­sto sa ko­jeg je su­kob, naj­če­šće, po­či­njao ili se u nje­mu za­vr­ša­vao. Uz po­moć Cr­kve, na­rod je ipak op­sta­jao. Sr­bi, pri­želj­ku­ju­ći ko­nač­no uje­di­nje­nje hri­šća­na i za­vr­šni rat pro­tiv Tu­ra­ka, uče­stvu­ju u svim ustan­ci­ma pro­tiv Osman­lij­skog car­stva. I Cr­kva uče­stvu­je u ovim po­bu­na­ma.
Kao i na­rod, i cr­kve i ma­na­sti­ri ne­sta­ju u pla­me­nu. Do­la­zi do se­ri­ja se­o­ba. Pa­tri­jar­si, baš kao u bi­blij­skim sta­ro­za­vjet­nim do­ga­đa­ji­ma, pred­vo­de pre­stra­še­ni na­rod. Se­o­be na sje­ver pred­sta­vlja­ju bi­jeg od tur­skih od­ma­zdi. Sje­ver­ni su­sje­di su za uz­vrat uvi­jek tra­ži­li ne­što. Sem re­gru­to­va­nja Sr­ba u Austrij­sku voj­sku, tra­ži­lo se i po­ka­to­li­če­nje.
Se­o­be za Sr­be pred­sta­vlja­ju i spa­se­nje, ko­je su u vi­še na­vra­ta ko­ri­šće­ne, sve do da­na­šnjih da­na.
U to vri­je­me do­la­zi do po­ho­da sul­ta­na Mu­ra­ta IV, ko­ji že­li da pre­ki­ne 150-go­di­šnje mr­cva­re­nje sa Austri­jom. Sul­tan pred­vo­di do ta­da naj­ve­ći voj­ni po­hod sa oko 250.000 rat­ni­ka i ne­za­pam­će­nom ma­ši­ne­ri­jom. Mu­rat IV se za­u­sta­vio u Be­o­gra­du, a 100.000 naj­spo­sob­ni­jih rat­ni­ka je na­sta­vi­lo po­hod pre­ma Be­ču. Pred­vo­dio ih je su­ro­vi i kr­vo­loč­ni ve­zir Ka­ra­mu­sta­fa.
Na zi­di­na­ma Be­ča Tur­ke do­če­ku­je ma­li broj bra­ni­te­lja, ko­ji­ma je ko­man­do­vao Kar­lo Lo­ta­rin­ški, šu­rak ca­ra Le­o­pol­da. Ko­ji je po­bje­gao i če­kao is­hod da­le­ko od Be­ča. Pr­vo je bo­ra­vio u Lin­cu, po­tom u Pa­sa­vu.
Na­kon če­tr­de­se­to­dnev­ne op­sa­de umor­ni Beč je bio pred pa­dom. U po­sled­nji čas, 12. sep­tem­bra 1683. go­di­ne, austrij­ski sa­ve­zni­ci pod ko­man­dom kra­lja Polj­ske i ve­li­kog voj­vo­de Li­tva­ni­je Ja­na So­vje­skog, pro­bi­ja­ju op­sa­du. Tur­ci se po­vla­če i bje­že, osta­vlja­ju­ći oruž­je, no­vac i me­tve, na mi­lost i ne­mi­lost po­bjed­ni­ci­ma. Tur­ci se po­vla­če u Ma­đar­sku i vi­še ni­ka­da ne­će bi­ti opa­snost za cen­tral­nu Evro­pu.
Mno­gi isto­ri­ča­ri sma­tra­ju da je bit­ka za Beč bi­la jed­na od naj­va­žni­jih za isto­ri­ju Evro­pe. Tur­ska im­pe­ri­ja, umje­sto osva­jač­ke, po­sta­je im­pe­ri­ja u po­vla­če­nju. Evro­pa je pre­ži­vje­la, Be­o­grad ne. Po­raz je Ka­ra­mu­sta­fu ko­štao po­lo­ža­ja, ali i gla­ve. Po sul­ta­no­voj na­red­bi bi­va za­to­čen u Be­o­gra­du i po­gu­bljen. Na mje­stu po­gu­blje­nja po­sta­vljen je ne­u­gled­ni spo­me­nik, ko­ji je ka­sni­je iz Be­o­gra­da pre­ni­jet u Je­dre­ne. Be­o­grad je uknji­žio smrt još jed­nog ve­li­ka­ša.
Če­ti­ri da­na na­kon Beč­ke bit­ke, evrop­ski dvo­ro­vi do­no­se od­lu­ku po ko­joj se ob­u­sta­vlja­ju sva me­đu­sob­na tr­vlje­nja i su­ko­bi. Sep­tem­bra mje­se­ca 1688. go­di­ne Austri­jan­ci su za­u­ze­li Be­o­grad, pod vođ­stvom Mak­si­mi­li­ja­na II Ema­nu­e­la Ba­var­skog. Pri­li­kom pr­ve vla­da­vi­ne Be­o­gra­dom, od 1688. do 1690. go­di­ne, Austri­ja ru­ši mno­ge dža­mi­je, a one pre­o­sta­le pre­tva­ra u hri­šćan­ske cr­kve.
Na­kon dvi­je go­di­ne, Tur­ci po­no­vo za­u­zi­ma­ju Be­o­grad, ovo­ga pu­ta ga dr­že 27 go­di­na. Već 1717. go­di­ne voj­ska austrij­skog car­stva, pod za­po­vjed­ni­štvom nad­voj­vo­de Euge­na Sa­voj­skog po­no­vo osva­ja Be­o­grad. Evro­pa, ali i Be­o­grad ni­ka­da ne­će za­bo­ra­vi­ti ime ovog čo­vje­ka.
Na­pa­da­ju­ći tur­ski dio Bal­ka­na, pred­vo­dio je voj­sku sa­či­nje­nu od ra­znih na­ci­o­nal­no­sti: Nje­ma­ca, Fran­cu­za, Ita­li­ja­na, Švaj­ca­ra­ca, Por­tu­ga­la­ca, Špa­na­ca, Ma­đa­ra... Princ Eugen je, po mno­gi­ma, naj­slav­ni­ji i naj­u­spje­šni­ji voj­ni ko­man­dant u isto­ri­ji Evro­pe. Ovaj ro­đe­ni Fran­cuz je stu­pio u austrij­sku voj­sku po za­vr­šet­ku voj­ne ško­le...
Kra­jem 17. vi­je­ka, austrij­ski car Le­o­pold II, u skla­du s ta­da­šnjim obi­ča­ji­ma, a za po­seb­ne za­slu­ge, Sa­voj­skom da­ru­je ima­nje u za­pad­noj Ba­ra­nji od 800 kva­drat­nik ki­lo­me­ta­ra. Sje­di­šte mu je bi­lo u Be­lju (da­na­šnja Hr­vat­ska) gdje je sa­gra­dio i ve­le­le­pan dvor.
Sa­voj­ski ne­pre­kid­no na­dah­nju­je Ger­ma­ne. Be­o­grad u vri­je­me Dru­gog svjet­skog ra­ta do­bi­ja ime Princ Oj­gen­štat i tre­ba­lo je da bu­de pre­sto­ni­ca Du­nav­skog raj­ha. Jed­na od di­vi­zi­ja sa­sta­vlje­na od sta­nov­ni­štva sa pod­ruč­ja gdje je nad­voj­vo­da ne­ka­da ra­to­vao, do­bi­la je na­dah­nu­to ime „Sed­ma SS do­bro­vo­ljač­ka brd­ska di­vi­zi­ja princ Oj­gen“.
Di­vi­zi­ja je, na tlu Sr­bi­je, pr­vi put an­ga­žo­va­na na Ko­pa­o­ni­ku da uni­šti čet­ni­ke Dra­gu­ti­na Ke­se­ro­vi­ća. Di­vi­zi­ja je uče­stvo­va­la i u rat­nim ope­ra­ci­ja­ma „Vajs“ (Bit­ka na Ne­re­tvi) i „Švarc“ (na Su­tje­sci)
Be­o­grad je bio naj­va­žni­ja tač­ka u Evro­pi u 17. i 18. vi­je­ku. Grad je u ovom pe­ri­o­du osje­tio to­po­ve svih ka­li­ba­ra i iz svih pra­va­ca. Austrij­ska voj­ska u tri na­vra­ta za­u­zi­ma pa na­pu­šta grad. Ko­man­dan­ti su bi­li Mak­si­mi­li­jan II Ba­var­ski u pr­vom, princ Eugen Sa­voj­ski u dru­gom i mar­šal fon La­u­don u tre­ćem osva­ja­nju Be­o­gra­da.
U sva tri osva­ja­nja, grad je pot­pu­no iz­mi­je­nio fi­zi­o­no­mi­ju, da ga je ne­mo­gu­će upo­re­di­ti sa gra­vu­ra­ma i cr­te­ži­ma iz vre­me­na pri­je nji­ho­vih na­pa­da. I tur­sko i austrij­sko car­stvo su ru­ši­li, pa gra­di­li po svom na­ho­đe­nju.(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"