Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2015-09-02 BEOGRAD: BEDEM HRIŠĆANSTVA (9)
Prvi srpski ustanak Prvi srpski ustanak
Dan - novi portal
Pi­še: Ve­se­lin La­za­re­vić


Ka­da je sul­tan Se­lim III za­da­vljen, po tur­skom obi­ča­ju, da­hi­je Agan­li­ja, Ku­čuk Ali­ja, Mu­la Ju­suf i Meh­med aga Fo­čić di­je­le Be­o­grad­ski pa­ša­luk na če­ti­ri zo­ne, vla­da­ju­ći ne­za­vi­sno od cen­tral­ne vla­sti. Zlo­či­ni nad na­ro­dom bi­li su ne­za­pam­će­ni...
Te­ror i vi­še­vje­kov­no rop­stvo ne­za­dr­ži­vo Sr­be do­vo­di do tran­sfor­mi­sa­nja i pre­o­bra­ža­ja, se­lja­ka i ora­ča u voj­ni­ke. Vi­đe­ni­ji lju­di su po­če­li da se do­go­va­ra­ju. Ko­nač­no je do­go­vo­ren ko­na­čan usta­nak, Ali, ne­ko je do­ja­vio da­hi­ja­ma, ko­je su iz­ve­le ne­za­pam­ćen te­ror po­znat kao „Se­ča kne­zo­va”. Bi­la je to po­sled­nja kap srp­skog str­plje­nja.
Srp­ski haj­du­ci pre­u­zi­ma­ju stvar u svo­je ru­ke. Vri­je­me za osve­tu i oslo­bo­đe­nje je sa­zre­lo. Ne­do­sta­jao je sa­mo vo­đa. Pr­vi srp­ski usta­nak je po mno­go če­mu bio re­vo­lu­ci­ja, a zna­mo da sva­ka re­vo­lu­ci­ja mo­ra ima­ti pred­vod­ni­ka. U ovom isto­rij­skom tre­nut­ku na­i­la­zi­mo na gran­di­o­znu fi­gu­ru, za mno­ge naj­ve­ću isto­rij­sku lič­nost Sr­bi­je. Đor­đe Pe­tro­vić, po ka­rak­te­ru, ali te­nu, pro­zvan Cr­ni, za Tur­ke Ka­ra­đor­đe, naj­vje­ro­vat­ni­je je bio po­ri­je­klom iz ču­ve­nog srp­skog ple­me­na Va­so­je­vi­ća.
Kroz do­sa­da­šnji tok do­ga­đa­ja pro­hu­ja­li su vje­ko­vi. Pra­te­ći isto­ri­ju gra­da Be­o­gra­da, na­ša pri­ča nas je do­ve­la na sam pre­laz iz 18. i 19. vi­je­ka. Isto­rij­ski po­da­ci nam go­vo­re da je Ka­ra­đor­đe u ra­noj mla­do­sti ubio Tur­či­na i da je, za­tim, na če­lu fa­mi­li­je kre­nuo u iz­bje­gli­štvo na te­ri­to­ri­ju Austri­je. Na ovom pu­to­va­nju Đor­đe je ubio svo­ga oca Pe­tra, ko­ji je ne­volj­no kre­nuo u iz­bje­gli­štvo, i ko­ji se u jed­nom tre­nut­ku od­lu­čio za po­vra­tak na po­ro­dič­no og­nji­šte. Oce­u­bi­stvo se de­si­lo u re­o­nu se­la Stoj­ni­ka.
Po­tom se Ka­ra­đor­đe pri­klju­ču­je srp­skim od­re­di­ma, zva­nim Fraj­ko­ra­či ko­ji su na stra­ni i za ra­čun Austri­je ra­to­va­li pro­tiv Tu­ra­ka… Za uslu­ge uči­nje­ne Austri­ji do­bi­ja pod­o­fi­cir­ski čin i Me­da­lju za hra­brost. Kao pri­pad­nik austrij­ske voj­ske pre­šao je sko­ro ci­je­lu Sr­bi­ju, upo­znao vi­đe­ni­je lju­de. Ti lju­di će bi­ti u nje­go­vom šta­bu za vri­je­me Pr­vog srp­skog ustan­ka.
U vri­je­me haj­du­ko­va­nja (pri­je ustan­ka) bio je ohol, pod pla­štom pra­ved­no­sti. Po­bio je mno­go su­na­rod­ni­ka, me­đu nji­ma i ro­đe­nog bra­ta, zbog raz­u­zda­nog ži­vo­ta i mal­tre­ti­ra­nja na­ro­da u nje­go­vom od­su­stvu. U ma­na­sti­ru Bla­go­ve­šte­nja tra­žio je oprost od ar­hi­man­dri­ta Gri­go­ri­ja Ra­doj­či­ća, i do­bi­ja ga. Ovo se de­si­lo 1796. go­di­ne na ma­na­stir­skoj sla­vi... Po­što je sko­ro sve po­zna­to iz nje­go­vog ži­vo­ta, pre­la­zi­mo na sle­de­će do­ga­đa­je.
Be­o­grad, po­sle slo­ma Pr­vog srp­skog ustan­ka, po­sta­je kr­va­vo stra­ti­šte. Sta­nov­ni­štvo je do­vo­đe­no u Ku­lu Ne­boj­ša oda­kle je iz­vo­đe­no na stra­ti­šte, a naj­vi­še kod ta­ko­zva­ne Stam­bol ka­pi­je... Za Mi­lo­ša Obre­no­vi­ća se ne zna šta je isti­na, a šta pre­da­nje i le­gen­da. Naj­kon­tro­verz­ni­ji vla­dar Sr­bi­je po­ma­lo pod­sje­ća na isto­ri­ju Be­o­gra­da. Zna­mo da se lju­di i gra­do­vi ne mo­gu po­re­di­ti, ali ne­ke se te­me ne mo­gu ba­na­li­zo­va­ti i de­val­vi­ra­ti. Ni Mi­lo­ša isto­ri­ča­ri još ni­je­su do­bro pro­tu­ma­či­li, ali po­što zva­nič­na isto­ri­ja ima o nje­mu kao ute­me­lji­va­ču kne­že­vi­ne Sr­bi­je, već po­zna­to mi­šlje­nje, pre­sko­či­će­mo i slo­vo o nje­mu, jer je, ipak, ovo felj­ton o Be­o­gra­du kao ba­sti­o­nu hri­šćan­stva...
Re­ći će­mo sa­mo da je Mi­loš iz­dej­stvo­vao, 1830. go­di­ne, sul­ta­nov akt o dje­li­mič­noj unu­tra­šnjoj sa­mo­u­pra­vi i slo­bod­noj ško­li, ta­ko­zva­ni „Ha­ti­še­rif”. Pri­zna­to mu je i na­sled­no kne­žev­sko do­sto­jan­stvo.
Ov­dje već mo­li­mo isto­ri­ju da ma­lo za­sta­ne, i kre­ne­mo u su­sret sle­de­ćim do­ga­đa­ji­ma. Ta­ko do­la­zi­mo do Ka­ra­đor­đe­vog naj­mla­đeg si­na Alek­san­dra Ka­ra­đor­đe­vi­ća, ko­ji je iza­bran za kne­za Sr­bi­je na sve­na­rod­noj skup­šti­ni odr­ža­noj na Vra­ča­ru 14. sep­tem­bra 1842. go­di­ne. Ubr­zo je do­šlo do pri­zna­va­nja kne­žev­ske ti­tu­le od stra­ne Ru­si­je i Tur­ske. Knez do­no­si „Ko­deks gra­đan­skog pra­va”, osni­va sta­ja­ću voj­sku, to­po­liv­ni­cu. Ob­na­vlja ško­le i bi­bli­o­te­ke. Kao na­sta­vak na­ci­o­nal­no­po­li­tič­kog po­kre­ta iz 1848. raz­vi­la se pal­fa­li­stič­ka ide­ja o ju­go­slo­ven­skoj kra­lja­vi­ni, ko­ja je pod­sta­kla svi­jest o oslo­bo­đe­nju svih ju­žno­slo­ven­skih kra­je­va od austrij­ske i tur­ske vla­sti. Zna­mo re­zul­ta­te ovog pro­gra­ma. Go­di­ne 1862. do­la­zi do in­ci­den­ta na Ču­kur če­smi iz­me­đu srp­skih dje­ča­ka i tur­skih ni­za­ma. Su­kob se za­vr­šio ta­ko što je je­dan od dje­ča­ka ubi­jen. Srp­ski žan­dar­mi su uhap­si­li ubi­ce, ko­ji­ma sti­že po­moć dru­gih tur­skih voj­ni­ka, što pre­ra­sta u že­stok okr­šaj ko­ji je tra­jao ci­je­lu noć. Glav­ni okr­šaj od­i­grao se na Ve­li­koj pi­ja­ci, i od­nio je ne­ko­li­ko ži­vo­ta. Sr­bi su na ju­riš za­u­ze­li Va­roš ka­pi­ju, a Sa­va i Stam­bol ka­pi­ju po­ru­ši­li. Na in­ter­ven­ci­ju stra­nih kon­zu­la, pri­je sve­ga bri­tan­skog, Lan­gvor­ta, us­po­sta­vlje­no je pri­mir­je ko­je su pot­pi­sa­li Ašir-pa­ša i mi­ni­star Ga­ra­ša­nin, kao i pred­stav­ni­ci stra­nih si­la. Srp­skim sna­ga­ma je ko­man­do­vao Ran­ko Alim­pić. Po­sle pot­pi­sa­nog pri­mir­ja, iz­gle­da­lo je da je stvar za­vr­še­na. Ali, 17. ju­na, Tur­ci su uju­tru po­če­li da bom­bar­du­ju Srp­sku va­roš, ru­še­ći tvr­đa­vu na Ka­le­meg­da­nu. (Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"