Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona * Đukanović: Izbori nikad teži za DPS * Bojkot ako ne bude fer glasanja * I nekažnjavanje torture je tortura * Birajmo mir, a ne NATO * Turnir u stonom tenisu * Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

- Čak Noris je samo jedan put pogriješio i to kad je mislio da je pogriješio.


- Čak Norisa je rodila tetka, jer niko nije smio da mu j... mater.


Kad Hrvat Srbinu kaže brate, kad Slovenci piće plate, kad se Crnogorci posla late, Makedonci dobiju veće plate, i kad sve to Bosanci shvate biće opet SFRJ brate.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-06-23 ALEKSANDAR ČUDAKOV: DJETINJSTVO I MLADOST A.P. ČEHOVA (2)
Čehov kao mladić 1880. godine Drugo lice grada Doktor filoloških nauka Aleksandar Čudakov u svojoj knjizi „A.P. Čehov” otkriva nove detalje iz života književnika u djetinjstvu i mladosti. Pokazao nam je kako je od saradnika humorističkog časopisa izrastao veliki pisac, koji je otvorio novu stranicu u svjetskoj književnosti
Dan - novi portal
Pre­veo i pri­re­dio:VO­JIN PE­RU­NI­ČIĆ


„Azovski glasnik“ je objavljivao lirske stihove i mudre izreke iz poezije sa istoka. Tada je istočna tematika bila u modi. Evo nekih stihova:
„Na nebu plavom mjesec sija,
Kao od srebra, tako mi se čini,
Kraj prozora sultanija,
Čeka nekog u tišini“.
Pozorište u Taganrogu je bilo pomalo neobično za tu rusku provinciju. Nekoliko sezona u gradu je gostovala italijanska opera. Na reportoaru su bila djela Belinija, Donicetija, Rosinija, Verdija. Na toj sceni su pjevali tada čuveni Zangeri, Belati, Ponti, Fabrini, Kampanini i Kantoni. Sačekivali su ih još u luci i pratili na konjima sa muzikom i bakljama. Uveče su se kroz prozore čule na ulicama arije iz „Seviljskog berberina“, „Rigoleta“ i drugih opera. Opere su slušali svi: gimnazijalci, sobarice, kočijaši, veletrgovci. Milioner Alferaki je volio muziku i lično je plaćao za muziku italijanskom orkestru, koji je cijelo ljeto svirao u gradskom parku ( ulaz je bio besplatan za svo vrijeme, dok je Čehov bio gimnazijalac). Sa grupama koje su gostovale, dolazila su i čuvena imena: Nikolo Sarti, Bertini, Lupi, Gaetano Mola. Mola je bio najpopularniji i on je davao časove pjevanja.
Gostovali su i čuveni violinista i dirigent Varšavskog konzervatorijuma Apolinario Kontski i čuvena pijanistkinja, učenica Franca Lista, Laura Karer. Dolazio je i Sarasate. U „Otelu“ je igrao Salvini. Na programu su bile operete Zupea, Legara, Lekoka i Ofenbaha.
Zahvaljujući ovom drugom licu Taganroga, možda se još izraženije pokazivala slika onog prvog lica „dosadnog i zaparloženog“ grada.
„Tamo sve odiše Evropom“, -pisao je Puškin o drugom primorskom gradu, Odesi. U Taganrogu, kako je govorio Čehov, ne samo da je „mirisalo Evropom“, već se osjećalo da, „osim ovih prostora, postoji još i neki drugi svijet“.
Život teče i Čehov upoznaje život i u drugim prestonicama. Vidio je Rim, Pariz, Kolombo, razumno i objektivno procjenjuje Evropu, ali neodoljiv osjećaj ga vuče „drugom svijetu“, prema Alžiru ili prema Sjeveru, a to će vrijeme pokazati (kroz 200-300 godina) preko njegovih heroja.
Taj „krajičak“ Evrope je bio dovoljan da bi mogao da osjeti koliko je „prljav, pust, zaparložen,nepismen i dosadan“ ovaj ruski grad bez značaja i zauvijek će se pojaviti kod njega neka odvratnost prema toj ustajalosti i prljavštini. U to ga je još čvršće uvjerilo njegovo obrazovanje iz medicine. I mladi Čehov će izazivati divljenje kod savremenika i oni će se čuditi otkuda kod mladića iz provincije takav urođen ukus prema otmenosti i prefinjenost prema evropskim manirima života.
U vrijeme posljednjih gimnazijskih godina Čehova, skoro iz svih taganroških novina počeli su postepeno da iščezavaju spiskovi inostranih brodova, nije bilo cijena brodarskih vozarina i kursnih listi sa londonske berze. Sve češće su se pojavljivala obavještenja sa sasvim drugom sadržinom. Na primjer: „Ništa se značajno nije dogodilo na našem tržištu. Niko ništa ne radi, a za proljeće nema nikakvih porudžbina“. Banke su počele da propadaju, protestirane mjenice su se nagomilavale. Oni, koji nijesu željeli da rizikuju, gubili su poslove, a koji su rizikovali, rastao je njihov spisak imovine za prodaju, a neki nijesu mogli ni kupca da nađu. Trgovina žitom je padala, čak i veletrgovci su propadali, a firme su bankrotirale svakodnevno. Tačno je da su se svi stalno nadali nečemu. Očekivali su prekookeanske brodove da uplove u luku što dublje i bliže priđu molu, a ne da ih posmatraju kako se bjelasaju tamo negdje na sidrištu. Iščekivali su da se otvore trgovački putevi od Rostova na Donu i opet krenu prema Taganrogu. Nadali su se da će se sve promijeniti.
Zadnje godine u rodnom gradu Čehov je proživio u atmosferi osje­ća­ja ne­si­gur­no­sti, pro­pa­da­nja i ne­kih ne­ja­snih oče­ki­va­nja. Ali, to su bi­la vre­me­na sa kra­ja 1870-ih go­di­na, a od 1840.- 1850.go­di­ne sve je bi­lo dru­ga­či­je. Ta­gan­rog je bio pri­znat kao cen­tar Pri­a­zo­vlja. Sa njim se ni­je­su mo­gli upo­re­đi­va­ti ni Ber­djansk, ni Ma­ri­u­polj, čak ni Ro­stov. Baš u tom cen­tru tr­go­vi­ne ukr­sti­li su se pu­te­vi ro­di­te­lja Če­ho­va.
Po­sli­je smr­ti svo­ga mu­ža, Če­ho­vlje­va ba­ba po maj­ci je do­šla kod ge­ne­ra­la Pap­ko­va u Ta­gan­rog. Tu je i od­ra­sla nje­na naj­mla­đa kćer­ka Jev­ge­ni­ja Ja­ko­vljev­na, maj­ka An­to­na Če­ho­va.U tom gra­du je upo­zna­la Pa­vla Je­go­ro­vi­ča.
Svo­ga si­na Pa­vla Je­go­ro­vi­ča Če­ho­va (otac pi­sca) Je­gor Mi­ha­i­lo­vič je dao na uče­nje ta­gan­ro­škom tr­gov­cu Iva­nu J. Ko­bi­li­nu. Dok je Če­hov još bio ma­li, taj tr­go­vac je bio član Tr­go­vač­kog sa­vje­ta u Ta­gan­ro­gu. U nje­go­voj tr­go­vi­ni ko­lo­ni­jal­ne ro­be Pa­vel Je­go­ro­vič je pro­šao sve ste­pe­ne u tr­go­vač­koj hi­je­ar­hi­ji. Bio je „po­trč­ko“, še­grt (bez ob­zi­ra što je imao sko­ro 19 go­di­na, kad je do­šao u tr­go­vi­nu), tr­go­vač­ki po­moć­nik, a oba­vljao je i du­žnost kan­ce­la­rij­skog pi­sa­ra. Pa­vel J. Če­hov je ma­štao o sop­stve­nom du­ća­nu, ali ta že­lja ni­je mo­gla od­mah da mu se is­pu­ni.
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"