Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Blažo zarađuje od Milovih državnih poslova * Sumnjivi novac dolazi sa ofšor adresa * Incidenti, uvrede i prijetnje šamaranjem * Ubicama Jovanovića i Šćekića smanjuju kazne za četvrtinu * Blažo zarađuje od Milovih državnih poslova * Lutkice * Neizvjesnost u srcu Evropske unije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ana Brnabić, predsjednica Vlade Srbije:
– Ne postoji ništa o čemu mi već nijesmo razgovarali jedan na jedan što se tiče Crne Gore.

Vic Dana :)

Voze se žena i muž kolima na autoputu. I policajac ih zaustavi. Policajac pita muža:
- Zašto si vozio 65 km, kad je dozvoljeno 55 km?
Muž:
- Nisam, majke mi vozio tako brzo.
Žena:
- Što lažeš, kad si vozio 70 km?
Muž:
- Zaveži, kučko!
Policajac:
- Nisi stavio ni pojas.
Muž:
- Sada sam ga upravo skinuo.
Žena:
- Što opet lažeš, kad ga nisi ni imao?
Muž:
- Zaćuti, kozo jedna!
Policajac pita ženu:
- Da li on uvijek tako priča sa tobom?
A žena će:
- Ne, samo kad je pijan.

Srela se dva prijatelja i jedan upita ovog drugog:
- Šta ima u tvojoj firmi?
- Ma tražimo novog blagajnika.
- Pa zar niste prije mjesec dana primili novog blagajnika?
- Jesmo, upravo njega i tražimo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-12-12 GOVORI KOJI SU PROMIJENILI SVIJET: NAPOLEON BONAPARTA
Napoleon Vojnici, moja Stara gardo, opraštam se od vas Ko su ljudi koji su svojim znamenitim riječima uticali na tok istorije? Koje su okolnosti prethodile preokretima koje su najavili svojim upečatljivim istupanjima, kakve su posledice za sobom ostavili? Rodonačelnici religija i propovjednici, genijalne vojskovođe i harizmatični državnici, vjerski fanatici pogubne populističke vođe okupljeni su među koricama naslova „Govori koji su promijenili svijet” koji potpisuje grupa autora, a u prevodu Vladimira D. Jankovića objavio beogradski „Evro book”. Izdvajamo neke od čuven
Dan - novi portal
- Pri­re­di­la: Mi­la Mi­lo­sa­vlje­vić

Opro­štaj­ni go­vor Im­pe­ri­jal­noj gar­di, 20. apri­la 1814.
Na­po­le­on Bo­na­par­ta, bič fran­cu­ski ko­ji je pro­tre­sao Evro­pu, opro­stio se 20. apri­la 1814. od ofi­ci­ra, svo­jih naj­vjer­ni­jih tru­pa, Sta­re (ili Car­ske) gar­de. Ko­nač­no je pod­le­gao pri­ti­sku i ab­di­ci­rao, od­re­kav­ši se vla­sti, či­me se ras­pa­lo evrop­sko car­stvo ko­je je svo­jim voj­nim osva­ja­nji­ma gra­dio vi­še od dva­de­set go­di­na. Ka­ta­li­za­tor nje­go­vog slo­ma bio je sla­bo osmi­šljen za­vo­je­vač­ki po­hod na Ru­si­ju 1812. Upr­kos po­bje­di u Bi­ci kod Bo­ro­di­na (6. sep­tem­bra) i či­nje­ni­ce da su nje­go­ve je­di­ni­ce spa­li­le Mo­skvu, ne­ka­da moć­na Na­po­le­o­no­va Gran­de Armée u po­vrat­ku je bi­la de­set­ko­va­na bo­le­šću i stra­ho­ta­ma ru­ske zi­me. Kad su ne­ka­da­šnji fran­cu­ski sa­ve­zni­ci osje­ti­li sla­bost i po­če­li da ga na­pu­šta­ju, a evrop­ska ali­jan­sa pri­mo­ra­la Pa­riz na pre­da­ju, Na­po­le­on je od­stu­pio s pre­sto­la da bi spa­sio Fran­cu­sku da­ljeg ra­za­ra­nja.
S ob­zi­rom na sve ne­vo­lje u ko­je je na­gnao svo­je voj­ni­ke, ne sa­mo u Ru­si­ji već to­kom du­gih go­di­na ra­to­va­nja, kao i raz­mje­re nje­go­ve lič­ne am­bi­ci­je, te­ško je i za­mi­sli­ti da bi ove ri­je­či, u ko­ji­ma se on ba­vi pre­vas­hod­no sa­mim so­bom, uop­šte mo­gle na­i­ći na uši volj­ne da slu­ša­ju. Ali Na­po­le­on je, iz­nad sve­ga, bio pro­fe­si­o­nal­ni voj­nik, i ni­ka­da ni­je ni iz­gu­bio oda­ne sled­be­ni­ke unu­tar onog tvr­dog je­zgra ko­je mu je vjer­no slu­ži­lo. I za­i­sta, sve­ga go­di­nu da­na po­što je on ab­di­ci­rao, Na­po­le­on je po­bje­gao iz eg­zi­la na nje­go­vom ostrv­skom „kne­žev­stvu” El­bi, i opet mo­gao da ra­ču­na na lo­jal­nost voj­ni­ka ko­ji će se on­da okre­nu­ti pro­tiv svo­jih po­kro­vi­te­lja u vla­di i vra­ti­ti ga na vlast – ma­da će ta dru­ga nje­go­va vla­da­vi­na po­tra­ja­ti sve­ga 100 da­na.
Pod no­vim fran­cu­skim re­ži­mom, pe­to­čla­nim Di­rek­to­ri­ju­mom, Na­po­le­on je, kao voj­nik, ko­nač­no mo­gao da se raz­ma­še. U se­ri­ji po­bje­da iz­vo­je­va­nih u pe­ri­o­du 1796–1798. Fran­cu­ska je ste­kla kon­tro­lu nad ve­ćim di­je­lom Ita­li­je. Ali kad je kon­tra-ad­mi­ral Nel­son uni­štio fran­cu­sku flo­tu u Bi­ci na Ni­lu (1798), to je znat­no ome­lo Na­po­le­o­no­ve pla­no­ve na tlu Egip­ta.
Na­po­le­on je tad, na vr­hun­cu mo­ći, iz­veo dr­žav­ni udar pro­tiv Di­rek­to­ri­ju­ma, i po­stao „pr­vi kon­zul” Fran­cu­ske – za­pra­vo, voj­ni dik­ta­tor. Pr­vih go­di­na XIX vijeka, Na­po­le­on je pot­či­nio Ho­lan­di­ju, Špa­ni­ju i Austrij­sku Ni­zo­zem­sku, ve­ći dio Ita­li­je, a pri­tom ne­u­tra­li­sao Pru­sku i Ru­si­ju. „Car” Fran­cu­ske po­stao je 1804. go­di­ne, a nje­go­ve voj­ne sna­ge oku­plja­le su se kod Bu­lo­nja, sa ci­ljem da na­pad­nu Bri­ta­ni­ju. Voj­na pre­vlast spa­si­la je Bri­tan­ce, ali je Na­po­le­on za­to svu svo­ju si­lu pre­u­smje­rio ka Austri­ji i iz­vo­je­vao naj­ve­ću po­bje­du (nad kom­bi­no­va­nim austrij­sko-ru­skim sna­ga­ma) u Bi­ci kod Auster­li­ca 1806. Go­di­ne 1807. i 1808. do­ni­je­le su pra­vi kli­maks Na­po­le­o­no­ve mo­ći. Kao ne­pri­ko­sno­ve­ni go­spo­dar kon­ti­nen­tal­ne Evro­pe, on je tad pri­bje­gao eko­nom­skom ra­tu pro­tiv ne­po­slu­šnih Bri­ta­na­ca. Na­met­nuo je tzv. kon­ti­nen­tal­ni si­stem, za­bra­niv­ši svo­jim va­zal­skim dr­ža­va­ma da ku­pu­ju bri­tan­sku ro­bu.
Go­di­ne 1808, me­đu­tim, voj­ni za­po­vjed­nik ko­ji će po­sta­ti Na­po­le­o­nov ar­hi­ne­pri­ja­telj već je osta­vljao tra­ga na me­đu­na­rod­noj sce­ni. Pet go­di­na ka­sni­je, voj­vo­da od Ve­ling­to­na is­tje­rao je Fran­cu­ze iz Por­tu­ga­la i Špa­ni­je, pre­šao Pi­ri­ne­je, pa iz­vr­šio ve­li­ki pri­ti­sak na Na­po­le­o­na s ju­ga, upra­vo u tre­nu­ci­ma kad su oja­ča­ni sa­ve­zni­ci uda­ra­li na Fran­cu­sku s is­to­ka. U isto vri­je­me, Na­po­le­o­nov si­stem, u okvi­ru ko­jeg su Na­po­le­o­no­va tri ro­đe­na bra­ta i nje­gov sin se­dje­li na evrop­skim pre­sto­li­ma, po­čeo je da pro­pa­da.
Na­po­le­o­no­va pri­ča, me­đu­tim, još ni­je bi­la sti­gla do svog kra­ja. Pr­vog mar­ta 1815, po­što se is­kr­cao u Fran­cu­sku s El­be i do­bio po­dr­šku voj­ske, iz­vr­šio je marš na Pa­riz, ko­ji mu je pri­re­dio li­jep do­ček. Ras­po­ma­mlje­ni sa­ve­zni­ci, ko­ji su na Kon­gre­su u Be­ču ras­pra­vlja­li o to­me ka­ko da or­ga­ni­zu­ju post­na­po­len­sku Evro­pu, br­že-bo­lje su se oku­pi­li da smi­sle šta će. Po­vje­re­nje su uka­za­li Ve­ling­to­nu. U Bi­ci kod Va­ter­loa (18. ju­na), Na­po­le­on i nje­go­vi za­po­vjed­ni­ci do­ni­je­li su ne­ke, za njih ne­ti­pič­no lo­še, tak­tič­ke od­lu­ke. Kad su Pru­si pod Bli­he­rom do­šli Ve­ling­to­nu u po­moć, čak se i Na­po­le­o­no­va Sta­ra gar­da raz­bje­ža­la pod ne­u­mo­lji­vom ne­pri­ja­telj­skom va­trom. Ovo­ga pu­ta ri­je­či ohra­bre­nja nji­ho­vog ca­ra ni­su bi­le do­volj­ne.
„Voj­ni­ci, mo­ja Sta­ra gar­do, opra­štam se od vas. Dva­de­set go­di­na sam vas ne­pre­kid­no pra­tio na pu­tu ča­sti i sla­ve. I u ova, no­vi­ja vre­me­na, kao i u da­ni­ma kad smo išli na­pri­jed, vi ste jed­na­ko slu­ži­li kao uzor hra­bro­sti i vjer­no­sti. S lju­di­ma kao što ste vi, na­ša bor­ba ni­ka­da ne bi bi­la okon­ča­na po­ra­zom; ali tom ra­tu ne bi bi­lo kra­ja; bio bi to gra­đan­ski rat, a to bi Fran­cu­skoj do­ni­je­lo sa­mo još no­vih ne­da­ća.
Žr­tvo­vao sam sve svo­je in­te­re­se za­rad in­te­re­sa ove ze­mlje.
Ja sad od­la­zim, ali vi, pri­ja­te­lji mo­ji, vi će­te na­sta­vi­ti da slu­ži­te Fran­cu­skoj. Me­ni je sa­mo nje­na sre­ća na pa­me­ti. I sve mo­je že­lje i da­lje će bi­ti usmje­re­ne ka nje­noj do­bro­bi­ti. Ne ža­li­te me zbog usu­da ko­ji mi je dat; to što sam pri­stao da osta­nem u ži­vo­tu, to je sa­mo za­to da slu­žim va­šoj sla­vi. Na­mje­ra­vam da na­pi­šem isto­ri­ju ve­li­kih po­stig­nu­ća do ko­jih smo za­jed­no sti­gli. Zbo­gom, pri­ja­telj mo­ji. Kad bih sve mo­gao da vas pri­vi­jem ov­dje, uz svo­je sr­ce.”(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"