Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Za pobjedu u prvom krugu potrebno 160.000 glasova * Trećina prijava ostala neriješena * Tuže penzionere za dug sindikata * Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Pepeo i prašina * Kulturni rat za kontrolu oružja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Gubljenje smisla života je najopasnija bolest.

Vic Dana :)

- Dobar dan, koliko košta ova sprava za mučenje?
- Gospodine, to Vam je burma!


Što radi babaroga prije spavanja?
Pogleda pod krevet da provjeri da nema Čak Norisa.

Što radi medvjed kad sretne Čak Norisa?
Legne i pravi se mrtav.

Zašto je Čak Noris najjači?
Zato što vježba dva dana dnevno.

Čak Noris može istovremeno, jednim prstom pritisnuti Ctrl+Alt+Del.

Čak Noris može po bojama sortirati crne olovke.

Kad je Bel izmislio telefon, već je imao dva propuštena poziva od Čaka Norisa.

Čak Noris ne može disati pod vodom, ali to svejedno radi.


Mujo je uspio osvoji Fatu nakon dugog nagovaranja, pa je povede u šetnju parkom. Zamisli se nešto Mujo, pa je pita:
- Jel’, bona, jesi’l ti ‘odala s nekim prije mene?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-04-02 SJEĆANJA RATNOG DOBROVOLJCA ĐORĐA KRSTONOŠIĆA NA ZBIVANJA U CRNOJ GORI 1915–1916. GOD.
Nekadašnji izgled Virpazara Potapanje kraljeve jahte Feljton smo uradili po knjizi Đorđa Krstonošića „Dobrovoljci iz Amerike”, koju je za štampu priredila dr Krinka Vidaković Petrov, a objavio Centar „Fabula Nostra” iz Beograda, 2017. godine
Dan - novi portal
- PRIPREMIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Dobili smo nalog sa Cetinja da u Starom Baru ostanemo do daljnjeg naređenja. Dane smo provodili izlazeći u Novi Bar i na morsku obalu. Zatim smo obišli stari i napušteni turski grad nad Starim Barom, gore u planini. Krov nad zidinama je potpuno razrušen i uništen, dok su zidovi bezbrojnih odaja ostali skoro cijeli – jer su zidani od čvrstog materijala – te su odoljeli zubu vremena i ostali su neporušeni. Išao sam tako, iz odaje u odaju i naiđem na jedan mračan hodnik na zapadnoj strani grada, koji vodi u dubinu iz jedne četvorouglaste odaje.
Spustio sam se dolje da vidim kuda vodi. Tek, onamo dalje vidi se mali zračak svjetlosti – dođem do njega po hrapavim kamenim stepenicama, i vidim vodu kako prolazi malim potočićem ispod njega. Taj hodnik je za vrijeme turskog carstva služio kao jedini prolaz iz grada do potočića, a da se spolja ne može primijetiti – i za vrijeme opsade tog grada, Turci su kroz njega iz potočića snabdijevali cio grad vodom.
U tom istom gradu pronalazilo se staro tursko oružje – handžari, mačevi i druge kovine, od kojih su neki bili potpuno sačuvani – a neke je opet rđa izjela.
Između Starog i Novog Bara prostirala se lijepa ravnica u kojoj je zasađena čitava šuma razgranatog maslinovog drveća, a stabla su im rapava i skroz popucana, tako da su kroz stabla čitave rupe po nekoliko desetina centimetara u prečniku.
Jednog dana, doletjela su dva austrijska aeroplana i bacali bombe, baš na onaj dio varoši u kojem smo mi bili smješteni. Nikada do tada aeroplani nad Starim Barom nijesu letjeli, a pogotovo bombe bacali. Ljudskih žrtava nije bilo, ali su nanijeli prilično štete građevinama.
Istog dana pronijela se vijest po varoši da će iduće noći doći francuska flota i donijeti francuske trupe, da će ih iskrcati u Crnoj Gori da pomognu Crnogorcima u probijanju austrijskog fronta.
Ta je vijest obradovala sav crnogorski narod, tako silno da se sa velikom radošću očekivao njihov dolazak.
Dan je prošao – noć se spustila, a sitna kišica počela je da pada. Pomrčina je bila gusta da se nije moglo nikud ići. Stoga smo oko 9 sati već svi bili u svojim krevetima. Kad, oko 2 sata noću (poslije ponoći), zagrmješe topovi sa okolnih brda tako silno da su se prozori na kućama tresli kao da će se rasuti u paramparčad.
Topovska grmljavina nas je probudila, brzo sam se obukao, uzeo sam napunjen revolver i pohitao u pravcu otkuda su dolazile detonacije topovskih paljbi.
Dok smo mi izašli van varoši i ušli među krševe i šiprag koji je rastao po planinama, topovi su prestali pucati. Sitna kiša je i dalje sipala, a mi se u gustoj pomrčini izgubismo među krševima – jer nijesmo znali gdje se nalazimo i na koju stranu da se uputimo. Stoga smo morali napolju ostati sve do svanuća, i tek kada je svanulo, vratili smo se skroz mokri u svoj stan.
Kad smo se u varoš spustili, doznali smo da je umjesto francuske flote došla austrijska. U samo pristanište Novog Bara privezaše kraljevu jahtu, koja se u pristaništu nalazila, i Austrijanci su je povukli sa sobom. Straža u pristaništu, kada je vidjela da je to austrijska flota, počela je da puca iz pušaka, ali su na njihovu puščanu paljbu Austrijanci odgovorili mitraljezima – te je u borbi poginuo jedan Arnautin, koji se nalazio kao stražar na samom kolosijeku. Pogođen u čelo pao je na šine, a mozak mu se prolio iz lobanje presječene mitraljezom.
Haubica (top), koja se nalazila u šipragu okolnih brda – iskoristila je sijevanje munje, i njenom svjetlošću osvjetljivala je s vremena na vrijeme austrijsku flotu tako da su je iz haubice gađali. Ali metak iz haubice – umjesto da je udario austrijsku flotu – pogodio je privezanu kraljevu jahtu i potopio je.
Ta jahta je bila jedino podvozno sredstvo Crne Gore, na Jadranskom moru i to jedino podvozno i saobraćajno sredstvo utopljeno je.
Vijest o dolazku Francuza u Crnu Goru proturena je lažno od austrijskih špijuna. Ubrzo smo uhvatili jednog Arnautina, u času kada je sa jednog brda iz šipraga davao noću signal austrijskim ratnim lađama koje su noću izlazile iz Kotorskog zaliva.
Pošto je Arnautin završio sa svojim noćnim signalima i špijunažom, to su i aeroplani prestali dolaziti nad Stari Bar da bacaju bombe.
Presuda je bila kratka – ali pravedna, tako, da je ubrzo pravda bila zadovoljena.
Nakon 14. dana našeg boravka u Starom Baru, dobijemo nalog da krenemo za Cetinje. Sjutradan, oko 7 sati ujutro, bili smo na željezničkoj stanici u Novom Baru. Voz je bio spreman za polazak i samo je čekao nas da dođemo, pa da nas vozi do Virpazara, jer je željeznička pruga, koja je bila u gradnji, puštena u saobraćaj samo od Starog Bara do Virpazara.
Čim smo stigli na stanicu, ušli smo u voz koji je ubrzo i krenuo. Lokomotiva je bila dosta slaba, dok je kompozicija voza bila prilično dugačka – vagoni su mali i kratki, ali su bili puni. Dok smo se mi u vagone smještali, začuo se glas mašinovođe gdje pita da li je gotovo.
– Gotovo – tjeraj! slijedio je odgovor! Lokomotiva zvijunu svojom piskavom sviralom i zatim krenu.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"