Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Za pobjedu u prvom krugu potrebno 160.000 glasova * Trećina prijava ostala neriješena * Tuže penzionere za dug sindikata * Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Pepeo i prašina * Kulturni rat za kontrolu oružja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Gubljenje smisla života je najopasnija bolest.

Vic Dana :)

- Dobar dan, koliko košta ova sprava za mučenje?
- Gospodine, to Vam je burma!


Što radi babaroga prije spavanja?
Pogleda pod krevet da provjeri da nema Čak Norisa.

Što radi medvjed kad sretne Čak Norisa?
Legne i pravi se mrtav.

Zašto je Čak Noris najjači?
Zato što vježba dva dana dnevno.

Čak Noris može istovremeno, jednim prstom pritisnuti Ctrl+Alt+Del.

Čak Noris može po bojama sortirati crne olovke.

Kad je Bel izmislio telefon, već je imao dva propuštena poziva od Čaka Norisa.

Čak Noris ne može disati pod vodom, ali to svejedno radi.


Mujo je uspio osvoji Fatu nakon dugog nagovaranja, pa je povede u šetnju parkom. Zamisli se nešto Mujo, pa je pita:
- Jel’, bona, jesi’l ti ‘odala s nekim prije mene?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-04-03 SJEĆANJA RATNOG DOBROVOLJCA ĐORĐA KRSTONOŠIĆA NA ZBIVANJA U CRNOJ GORI 1915 – 1916. GOD.
Kralj Nikola Kraljeva molitva na Carevom lazu Feljton smo uradili po knjizi Đorđa Krstonošića „Dobrovoljci iz Amerike”, koju je za štampu priredila dr Krinka Vidaković Petrov, a objavio Centar „Fabula Nostra” iz Beograda, 2017. godine
Dan - novi portal
- PRIPREMIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Mi smo se u vagonima smjestili i zauzeli sjedišta na tvrdim hrastovim klupama i kroz prozor smo posmatrali Bar i okolne planine na čijim se vrhovima bijelio snijeg.
Voz je počeo da ide brzinom oko 30 kilometara na sat, ali što smo se od Bara više udaljavali –primjećivao sam, da se brzina voza usporava, a lokomotiva je sve jače i jače pućkala.
Vozili smo se više od dva sata. Rekao bih da smo odmakli Bog zna kako daleko od Bara, dok u vazdušnoj liniji jedva da smo se udaljili od njega nekoliko kilometara. Ipak smo se uspeli na brdo oko 1.500 metara iznad morske površine. I na tom brdu smo počeli ulaziti u bijeli oblak koji se stopio sa njim, a do kojeg smo došli vijugavom željezničkom prugom.
Kad se voz uspeo na visinu, počeo je brže da ide i pućkanje lokomotive je polako prestajalo i iščezavalo. Odjednom, vagon u kojem sam se nalazio, skoči sa šina i poče tandrkati preko željezničkih pragova – i zaustavi cio voz. Iziđemo iz vagona svi koliko nas je bilo, uhvatimo vagon i podignemo ga na šine te voz krenu dalje. Nijesmo se odmakli ni stotinu koraka – a isti vagon opet skoči sa šina i zaustavi lokomotivu. Podigli smo ga ponovno na šine i u prvoj stanici u koju smo ušli otkačili su ga i ostavili, a mi smo se morali premjestiti u ostale vagone kod ostalih putnika.
Čim smo izašli iz stanice zvane „Tuđemili”, prošli smo kroz jedan dosta dugačak tunel, i zatim se voz počeo polako vijugavom prugom spuštati sa visine na kojoj smo bili, i za kratko vrijeme stigli smo u Virpazar. Nijesmo se u njemu zadržavali niti gubili vremena, nego smo odmah otišli na obalu jezera gdje su nas čamci čekali i prevezli nas preko jezera u Plavnicu, odkale smo plavničkim poljem pješke krenuli za Podgoricu, i u nju stigli poslije ponoći.
Od Plavnice do Podgorice ima oko 20 kilometara i to je jedina ravnica u Crnoj Gori većeg obima, jer ima oko 40 kvadratnih kilometara, a podesna je za poljoprivrednu obradu iako je dosta pjeskovita i puna šljunka.
Sa obje strane pružaju se visoke planine, koje su svojim vijencem ukrasile Plavničko polje i Podgoricu, koja se nalazi pod samim podnožjem tih planina.
Podgorica je vrlo lijepa varoš. Ulice su joj prave i široke. Kuće su podignute od čvrstog materijala. U sredini varoši postoji povelik prostor gdje se održava pijaca i trgovina. Oko tog trga podignuti su silni trgovački lokali, iz kojih preko cijelog dana vire ljudske glave sa crvenim fesovima, čekajući na mušterije.
S južne strane Podgorice, a nedaleko od nje, nalazi se rijeka Morača, kroz koju teče mutna voda, koja je dosta niska, u izlokanim ogromnim rupama koje je voda izlokala kada naraste. Svuda visi bezbroj vijenaca duvana koje su Crnogorke povješale u hlad da se suši.
Između Podgorice i Morače nalazi se lijepa poljana i u njoj je podignuta vojnička kasarna, a ista poljana im služi za vježbanje vojske.
Sjutradan smo krenuli iz Podgorice za Cetinje. Put iz Podgorice prema Cetinju pruža se malom ravnicom, a sa obije strane puta, kroz ravnicu, zasađeno je lijepo mlado drveće, koje kada ozeleni dobija veličanstven izgled. Iza ravnice počinju planine, a put postaje vijugav i nastaje uspon sve do Kokota.
Pored samog puta, između Kokota i Rijeke, nalazi se duboka provalija – a s druge strane provalije, visoka planina sa strmenitim stranama, tako, da se ni u kom slučaju čovjek uz nju uspeti ne može. Dok je sa lijeve strane put ravan, po istoj ravnici iz zemlje kao da su izrasle stotine krševa od po jednog metra visine, u malim razmacima jedan od drugog tako, kao da su ih ljudske ruke tako zasadile ili poređale!
Na istom mjestu, uz samu cestu, nazidan je jedan krug od kamena, od jednog metra visine i 15-20 metara u prečniku. U istom krugu usađena su dva vrlo lijepa drveta koja lijepo rastu kao da im sloj u kojem se nalaze nije kamenit nego da je najbogatijeg kvaliteta i najplodniji! Kralj Nikola I, kadgod je prolazio pored njih, skidao je svoju kapicu sa glave i prekrstivši se izgovarao neku kraću molitvu, koju ni njegova najbliža okolica nikad nije mogla jasno čuti, jer ju je Kralj Nikola Petrović šapućući izgovarao.
Taj od kamena obzidani krug zove se Carev laz, i ta dva drveta što tako veselo i u lijepom obliku rastu služe kao jedini znak i spomenik, koji podsjeća prolaznike – da su na istom mjestu godine 1712. Crnogorci, potukli tursku najezdu od 60.000 Turaka kada su pošli u pohode na krševitu Crnu Goru, da je pokore i osvoje. Ta dva drveta daju znak – da je na istom mjestu potučena brojno nadmoćna turska sila. Oko 40.000 mrtvih ostalo je na tom bojištu a mali ostatak izbjegao je smrt. Od tog doba se Turci nijesu više usuđivali napadati krševitu Crnu Goru, koja je očuvala kandilo srpske slave i srpske slobode, podgrijevala srpske nade i raspaljivala srpsku vjeru i uz gusle širila srpske junačke pjesme i ulivala ih u dušu srpskoj mladeži i mlađoj generaciji da brani „oltar pravi i kamen krvavi”.
„Krstu služi a Milošem živi”.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"