Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tužiću Katnića zbog podmetanja * Zaledili Morača i more * Za asfalt pred izbore 280.000 * Traži spajanje presuda da bi smanjio kaznu * Tužiću Katnića zbog podmetanja * Češka na redu za teroristički napad * Kamionom ubio četiri osobe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Blagoje Grahovac, general u penziji:
Nema razloga za strah Crne Gore od Ruske Federacije, ali očigledno Milo Đukanović ima razloga za strah od nekih Rusa.

Vic Dana :)

Pozvao direktor Peričinog oca na razgovor:
- Vaš sin je prepisivao od najbolje učenice u razredu.
- Kako možete biti sigurni u to?
- Siguran sam, jer je ona kod prvog pitanja napisala: ne znam, a vaš sin: ni ja.
-------
Kaže žena suprugu:
- Biraj, ja ili fudbal.
A, na to će njej suprug:
- Razmisliću za 90 minuta.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2017-01-06 IKONOSTAS U CRKVI SV. NIKOLE U BULJARICAMA, JEDINSTVEN PO PREDSTAVI SV. HRISTIFORA, TURISTIČKI I KULTUROLOŠKI NEDOVOLJNO VREDNOVAN
Đurašković Oživjeti legende o ikoni sa likom psa Turistički poslenici imaju priliku da naprave aranžmane vjerskog turizma uz obilazak manastira Gradište sa ciljem prezentovanja oltarske ikone na kojoj je predstavljen Sv. Hristifor, uz to da ispričaju različite legende o njemu poput one da je bio nevjerovatno lijep i, posvetivši se monaškom životu, nije mogao podnositi toliku ljepotu i divljenje drugih da je molio Boga da ga naruži...
Dan - novi portal
Lik Sve­tog Hri­sti­fo­ra iko­no­pi­san u do­njem di­je­lu pre­sto­ne iko­ne sa pred­sta­vom „De­i­zis” na iko­no­sta­su u cr­kvi Sv. Ni­ko­le ma­na­sti­ra Gra­di­šte u Bu­lja­ri­ca­ma, je­din­stve­na je pred­sta­va na pro­sto­ru Cr­ne Go­re. Ova­kve ki­no-ke­fal­ne (pse­to­gla­ve) ili pse­će-ma­ga­re­će pred­sta­ve su ve­o­ma ri­jet­ke u za­pad­nom re­li­gi­o­znom sli­kar­stvu, dok ih na Is­to­ku i u Ru­si­ji če­šće sri­je­će­mo. Iko­na Sv. Hri­sti­fo­ra, „ra­me uz ra­me” sa iko­i­nom Sv. Ni­ko­le, okru­že­na sa dva­na­est kva­drat­nih po­lja u ko­ji­ma su pred­sta­vlje­ni apo­sto­li, za­jed­no sa kom­plet­nim iko­no­sta­som, re­sta­u­ri­ra­na je i kon­zer­vi­ra­na po­sli­je ze­mljo­tre­sa 1979. go­di­ne. O vri­jed­no­sti ma­na­stir­skog iko­no­pi­sa­nja, svje­do­či i zbir­ka kon­zer­vi­ra­nih iko­na sa sta­rog iko­no­sta­sa cr­kve Sve­to­ga Sa­ve, ko­ji je 1864. go­di­ne ra­dio Ni­ko­la Aspi­o­ti, ču­ve­ni maj­stor sa Kr­fa. Me­đu­tim, upr­kos ne­spor­noj vri­jed­no­sti ovog du­hov­nog na­slje­đa, ono da­nas ni­je u do­volj­noj mje­ri vred­no­va­no, pri če­mu po­seb­nu pa­žnju za­slu­žu­je ri­je­dak pri­mjer iko­ne Sv. Hri­sti­fo­ra.
– S ob­zi­rom na nje­nu ri­jet­kost u iko­no­graf­skom smi­slu, ova iko­na Sv. Hri­sti­fo­ra da­nas ni­je do­volj­no va­lo­ri­zo­va­na, kao ni iz­u­zet­no li­kov­no bo­gat­stvo ko­je se na­la­zi u ma­na­sti­ru Gra­di­šte, na­gla­ša­va Lu­ci­ja Đu­ra­ško­vić, is­tak­nu­ta isto­ri­čar­ka umjet­no­sti iz Bu­dve.
Pre­ma jed­noj ver­zi­ji le­gen­de, Sv. Hri­sti­for je bio ne­vje­ro­vat­no li­jep i, po­sve­tiv­ši se mo­na­škom ži­vo­tu, ni­je mo­gao pod­no­si­ti to­li­ku lje­po­tu i di­vlje­nje dru­gih da je mo­lio Bo­ga da ga na­ru­ži.
– Bi­lo je vi­še sve­tih Hri­sti­fo­ra, ali ovo je bio mo­nah Sv.Hri­sti­for, ko­ji se od­li­ko­vao skrom­no­šću. Bio je po­ri­je­klom iz Ma­le Azi­je i po­što je bio mno­go li­jep, da ne bi bio na sa­bla­zan ovom spolj­nom svi­je­tu, da ne bi skre­tao pa­žnju lju­di­ma, skri­vao je svo­je li­ce, pra­vio ne­ke ma­ske, mo­lio se Go­spo­du da ga una­ka­zi. Po­što je bio mo­li­tvom du­hov­no jak, Bog je usli­šio nje­go­vu mo­li­tvu i dao mu de­for­mi­sa­no li­ce, vi­še slič­no ži­vo­tinj­skom. Nje­go­va iko­na, rad zo­gra­fa Va­si­li­ja Ra­fi­lo­vi­ća, na­la­zi se na iko­no­sta­su, na pre­sto­noj iko­ni Hri­sto­voj. Tu je i iko­na Sv. Ni­ko­le ko­ju je ra­dio Pop Stra­hi­nja, a su­de­ći po pre­fi­nje­no­sti li­ko­va sve­ta­ca, ne­ki isto­ri­ča­ri mi­sle da je svo­je iko­no­pi­sno umi­je­će tu umi­je­šao i zo­graf Ko­zma, mla­đi ko­le­ga Po­pa Stra­hi­nje. Svi isto­ri­ča­ri umjet­no­sti tvr­de da je to naj­ljep­ši lik Sv. Ni­ko­le u srp­skom zid­nom sli­kar­stvu (prof. pok. Vo­jo Đu­rić), ob­ja­snio nam je otac Pa­vle Ka­lanj, igu­man ma­na­sti­ra.
Is­ti­če da je za 45 go­di­na slu­žbe u Gra­di­štu ri­jet­ko vi­đao lju­de iz bran­še za­šti­te i kon­zer­va­ci­je kul­tur­nih do­ba­ra. S ob­zi­rom da se ov­dje na­la­ze iz­u­zet­no vri­jed­ne fre­ske, red je da oni do­đu da po­gle­da­ju i pre­kon­tro­li­šu u ka­kvom su sta­nju fre­ske, što ni­je slu­čaj.
– U naš kraj ova iko­na je naj­vje­ro­vat­ni­je sti­gla pre­ko li­kov­nih pred­lo­ža­ka sa Ato­sa. Ka­ko je go­vo­rio pa­tri­jarh srp­ski Pa­vle, po­red pred­sta­ve Sve­tog Hri­sti­fo­ra s pse­će-ma­ga­re­ćom gla­vom u ma­na­sti­ru Gra­di­šte, slič­ne pred­sta­ve ovog sve­ti­te­lja na­la­ze se u cr­kvi­ci u Do­njem Kor­mi­njo­nu, u ma­na­sti­ru Sve­tog Ni­ki­te i u jed­noj ka­pe­li ma­na­sti­ra Hi­lan­da­ra, ka­že Lu­ci­ja Đu­ra­ško­vić. Ona na­vo­di da po­sto­ji vi­še za­ni­mlji­vih le­gen­di o Sv. Hri­sti­fo­ru u ve­zi nje­go­vog ki­no­ke­fal­no pred­sta­vlje­nog li­ka.
– Ka­ko se na­vo­di u Ži­ti­ja­ma sve­tih, po­sto­ji le­gen­da da je Sv. Hri­sti­for bio pse­to­li­kog iz­gle­da i da je ži­vio u ze­mlji lju­do­žde­ra. U jed­nom rat­nom po­ho­du, pre­ma toj le­gen­di, rim­ska voj­ska je na­i­šla na ove neo­bič­ne lju­de, uhva­ti­la jed­nog mla­di­ća i po­sla­la ga u Rim. Ta­mo se mla­dić upo­znao sa hri­šćan­stvom i pri kr­šte­nju do­bio no­vo ime – Hri­sti­for. Bio je ve­li­ki bo­rac za hri­šćan­stvo zbog če­ga je i ka­no­ni­zo­van u sve­ca, a stra­dao je 249. go­di­ne za vri­je­me ca­ra De­ki­ja, ko­ji je na sve na­či­ne po­ku­ša­vao da ga po­ko­le­ba i od­vra­ti od hri­šćan­stva, čak i na taj na­čin što mu je slao dvi­je blud­ni­ce ko­ji­ma je bi­lo na­re­đe­no da upo­tri­je­be sve svo­je vje­šti­ne ka­ko bi ga za­ve­le i na taj na­čin odvo­ji­le od Hri­sta. One u to­me ni­su uspje­le, čak ih je Sve­ti Hri­sti­for pre­o­bra­tio u hri­šćan­ke. Či­nje­ni­ca da je jed­nom u svom ži­vo­tu bio lju­do­žder vje­ro­vat­no je za­slu­žna za to što je na iko­ni u cr­kvi Sv. Ni­ko­le Ma­na­sti­ra Gra­di­šte pri­ka­zan sa ži­vo­tinj­skom gla­vom, po­ja­šnja­va Lu­ci­ja Đu­ra­ško­vić.
– Ri­mo­ka­to­lič­ka pri­ča ka­zu­je da je Sve­ti Hri­sti­for („Kr­sto­no­ša”) bio mu­če­nik iz Pa­le­sti­ne. Po­znat po svom di­vov­skom ra­stu i ve­li­koj sna­zi kroz ži­vot je pro­la­zio tra­že­ći naj­ja­čeg i naj­hra­bri­jeg vla­da­ra ko­me će da slu­ži. Ta­ko je do­šao i do so­to­ne, ali po­što se ovaj upla­šio kr­sta na jed­nom ras­kr­šću Hri­sti­for ga je na­pu­stio od­lu­čiv­ši da pro­na­đe ono­ga či­ji je to znak. Pro­na­šao je Hri­sta u li­ku dje­te­ta ko­je je tra­ži­lo da ga ovaj pre­ne­se pre­ko ri­je­ke. Dok je pre­no­sio di­je­te, Hri­sti­fo­ru se či­ni­lo da ni­šta te­že ni­je no­sio. Pi­tao ga je za­što je to­li­ko te­žak, a dje­čak je od­go­vo­rio: „Ne ču­di se Hri­sti­fo­re, ni­si ti ci­je­li svi­jet no­sio na se­bi, već i sa­mog stvo­ri­te­lja svi­je­ta”, na­vo­di Đu­ra­ško­vić.
U čast 900. go­di­šnji­ce od pr­vog po­me­na o osni­va­nju Ma­na­sti­ra Gra­di­šte, za­jed­no sa tu­ri­stič­kim pro­spek­tom na tri je­zi­ka, ob­ja­vlje­ni su re­prin­ti „Bu­kva­ra” i „Mo­li­tvo­slo­va”, ko­je su pr­vi put 2009. go­di­ne štam­pa­li upra­va Ma­na­sti­ra Gra­di­šte i Udru­že­nje Pa­štro­vi­ća. U pri­pre­mi je ve­li­ka mo­no­gra­fi­ja o Gra­di­štu i Zbor­nik ra­do­va sa na­uč­nog sim­po­zi­ju­ma, što će do­pri­ni­je­ti osvje­šći­va­nju sa­vre­me­ni­ka o zna­ča­ju ove sve­ti­nje.
MIR­JA­NA D. Po­po­vić


Du­hov­na to­pli­na na te­me­lji­ma bur­ne isto­ri­je

Gra­di­šte se pr­vi put po­mi­nje u po­ve­lji kra­lja Mi­lu­ti­na 1305. go­di­ne, ko­jom se po­tvr­đu­je da ga je kra­lji­ca Je­le­na, nje­go­va maj­ka, da­ri­va­la ma­na­sti­ru Bo­go­ro­di­ce Ra­tač­ke. Sve­ti­nja je bi­la vi­še pu­ta na­pa­da­na, a naj­su­ro­vi­ju od­ma­zdu do­ži­vje­la je 1785. go­di­ne, ka­da je Mah­mud-pa­ša Bu­ša­tli­ja na­pao Pa­štro­vi­će. U istom kom­plek­su po­dig­nu­tom na osta­ci­ma an­tič­kih gra­đe­vi­na, na­la­ze se još dvi­je cr­kve: jed­na po­sve­će­na Us­pe­nju Bo­go­ro­di­ce, a dru­ga Sve­tom Sa­vi.
– Na svu sre­ću, ma­na­stir je sa­ču­van na pra­vi na­čin.
Po­sli­je ze­mljo­tre­sa `79.go­di­ne Za­vod za za­šti­tu spo­me­ni­ka Sr­bi­je je ura­dio pro­je­kat sa­na­ci­je i kon­zer­va­ci­je i oni su to vr­lo struč­no iz­ve­li, to slo­bod­no mo­gu da ka­žem jer sam tu bio sve vri­je­me. Kad sam do­šao na slu­žbu u Ma­na­stir Gra­di­šte, za­te­kao sam pu­stoš, ko­ju su osta­vi­li Ita­li­ja­ni na­kon što su ga `41.go­di­ne za­pa­li­li i opljač­ka­li. Do­šao sam tu `71. go­di­ne i po­če­lo se od nu­le. Do ze­mljo­tre­sa `79. ura­di­lo se naj­o­snov­ni­je, te do­đe ze­mljo­tres i opet sve po­no­vo. Da­nas je Ma­na­stir u do­brom sta­nju i slu­ži nam na po­nos – pu­no lju­di do­la­zi, mno­gi su ov­dje na­šli svoj du­hov­ni mir, do­la­ze i stran­ci i ra­du­jem se kad oni osje­te tu du­hov­nu to­pli­nu ovog mje­sta – ka­že otac Pa­vle Ka­lanj.


Jed­no­sta­van cr­tež, ko­lo­ri­stič­ki sklad

– Nat­pis ko­ji se na­la­zi na jed­noj od pre­sto­nih iko­na iko­no­sta­sa u Cr­kvi Sv. Ni­ko­le ot­kri­va nam da je ra­đen go­di­ne 1795. ru­kom „mno­go gre­šnog” zo­gra­fa Va­si­li­ja Ra­fa­i­lo­vi­ća, jed­nog od ni­za sli­ka­ra-iko­no­pi­sa­ca ču­ve­ne bo­kok­tor­ske sli­kar­ske po­ro­di­ce Di­mi­tri­je­vić-Ra­fa­i­lo­vić. Ka­da je ri­ječ o sti­lu i li­kov­nim ka­rak­te­ri­sti­ka­ma ovog iko­no­pi­sca-zo­gra­fa, mo­že­mo re­ći uop­šte­no, da je kod ob­ra­de li­ko­va pri­mje­tan iz­ra­zi­ti gra­fi­ci­zam, od­no­sno ja­če is­tak­nut cr­tež, dok su pro­por­ci­je fi­gu­ra sve­ti­te­lja če­sto ne­pra­vil­ne sa na­ro­či­to uve­ća­nim gla­va­ma. Po­seb­nu draž Va­si­li­je­vom iko­no­pi­su da­ju ne­po­sre­dan, sko­ro dječ­je jed­no­sta­van, cr­tež i ko­lo­ri­stič­ki sklad u ko­me pre­o­vla­đu­ju to­pli to­no­vi oker, mr­ke i cr­ven­ka­ste bo­je, ob­ja­sni­la je isto­ri­čar­ka umjet­no­sti Lu­ci­ja Đu­ra­ško­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"