Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
ISIL prijeti Crnoj Gori, vojska i policija na oprezu * Masovnim protestima rušimo režim * Ranko da pokrene pitanje povjerenja Vladi * Šarićev prijatelj vlasnik hotela u Budvi * ISIL prijeti Crnoj Gori, vojska i policija na oprezu * Sekularizam * Budućnost je počela
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-07-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Razgovaraju Srbijanac i Crnogorac pa pita Crnogorac Srbijanca:
- Gdje ćeš na ljetovanje ove godine?
- U Tursku.
- Zašto pobogu u Tursku, Crnogorac će pomalo uvrijeđeno.
- Pa imaju lepše more i plaže, povoljnije su im cene, a i duže smo bili u zajednici.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2015-07-14 LIDERI GRČKE, NJEMAČKE, FRANCUSKE I ZVANIČNIK EU POSTIGLI JEDNOGLASNI DOGOVOR ZA GRČKU Dugačka lista uslova za Atinu Atini obezbijeđen novi paket pomoći od 86 milijardi evra, uz mjere štednje koje grčki parlament mora da usvoji do srijede – poručio Tusk Veliki otpor sporazumu unutar Sirize Predsjednik Savjeta Evropske unije Donald Tusk potvrdio je da su lideri evrozone postigli jednoglasni dogovor da ponude Grčkoj treći predlog za spasavanje privrede i da Atinu zadrže u zoni evra, posle 17 sati maratonskih razgovora
Dan - novi portal
– Evro­sa­mit je jed­no­gla­sno po­sti­gao do­go­vor. Sve je sprem­no da ide u ESM pro­gram za Grč­ku sa ozbilj­nim re­for­ma­ma i fi­nan­sij­skom po­dr­škom – re­kao je Tusk, pre­ni­je­la je agen­ci­ja AFP.
Tusk je na­veo da je Grč­koj odo­bren no­vi pa­ket po­mo­ći od oko 86 mi­li­jar­di evra, ali pod stro­gim uslo­vi­ma, ko­ji uklju­ču­ju pa­ket mje­ra šted­nje ko­ji grč­ki par­la­ment mo­ra da usvo­ji do sri­je­de.
– Ovo je šan­sa da se Grč­ka, uz po­moć evrop­skih part­ne­ra, vra­ti na put pri­vred­nog opo­rav­ka i ra­sta – re­kao je Tusk.
Grč­ki pre­mi­jer Alek­sis Ci­pras re­kao je no­vi­na­ri­ma da je Ati­na obez­bi­je­di­la re­struk­tu­ri­ra­nje du­ga fi­nan­sij­skim pa­ke­tom vri­jed­nim 35 mi­li­jar­di evra, pre­no­si Roj­ters.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, spo­ra­zum sa kre­di­to­ri­ma tre­ba­lo bi da po­mog­ne ze­mlji da se iz­vu­če iz re­ce­si­je i iz­bjeg­ne ko­laps ban­kar­skog si­ste­ma.
Grč­ka je uspje­la da se od­u­pre za­htje­vu da svo­je jav­ne fon­do­ve pre­ne­se u ino­stran­stvo, kao i pla­nu “fi­nan­sij­skog da­vlje­nja i ko­lap­sa ban­kar­skog si­ste­ma”, na­po­me­nuo je Ci­pras, do­dav­ši da je to ne­dav­no bi­lo pla­ni­ra­no do naj­sit­ni­jih de­ta­lja i da je već po­če­lo da se pri­me­nju­je.
Fran­cu­ski pred­sjed­nik Fran­soa Oland je re­kao da Grč­koj tre­ba hit­na fi­nan­sij­ska po­dr­ška za otva­ra­nje ba­na­ka i pla­ća­nje du­go­va ko­ji do­spi­je­va­ju u ju­lu i av­gu­stu.
Oland je do­dao da Grč­ka ni­je htje­la da na­sta­vi sa­rad­nju i tra­ži po­zaj­mi­ce od Me­đu­na­rod­nog mo­ne­tar­nog fon­da, ali su part­ne­ri u evro­zo­ni Ci­pra­sa us­pe­li da uvje­re da je za obje stra­ne bo­lje da i MMF bu­de je­mac za po­zaj­mi­ce ko­je će Grč­ka do­bi­ti od EU.
Sa dru­ge stra­ne, ot­por spo­ra­zu­mu na­ja­vi­li su ne­ki čla­no­vi grč­ke vla­de i po­sla­ni­ci vla­da­ju­će ko­a­li­ci­je.
Mi­ni­star ra­da već je re­kao da su uslo­vi do­go­vo­ra neo­dr­ži­vi i da bi mo­gli da usli­je­de no­vi iz­bo­ri do kra­ja go­di­ne.
Ta­ko­đe, “Lje­vi­čar­ska plat­for­ma”, dio po­sla­nič­ke gru­pe Ci­pra­so­ve vla­da­ju­će stran­ke Si­ri­za, od­mah je po­zva­la na­rod da obo­ri spo­ra­zum iz Bri­se­la i “su­ko­bi se s me­mo­ran­du­mi­ma, neo­li­be­ra­li­zmom i šted­njom ko­ja je in­sti­tu­ci­o­na­li­zo­va­na u evro­zo­ni”.
Ve­li­ki pro­blem vla­de je oštar su­kob s pred­sjed­ni­com skup­šti­ne Zoi Kon­stan­do­pu­lu ko­ja, iako iz Si­ri­ze, od­bi­ja da pri­ha­va­ti spo­ra­zum iz Bri­se­la.
For­mal­no od Kon­stan­do­pu­lu za­vi­si da li će par­la­ment us­pje­ti da u zah­ti­je­va­nom ro­ku od tri da­na do­ne­se nu­žne za­ko­ne, a ona je si­noć po­no­vi­la da ne­ma na­mje­ru da od­stu­pi od svog pro­ti­vlje­nja do­go­vo­ru s po­vje­ri­o­ci­ma, ni­ti da pod­ne­se ostav­ku na mje­sto pred­sjed­ni­ce skup­šti­ne.
Uko­li­ko bi od­lu­kom po­sla­ni­ka ipak bi­la smi­je­nje­na, skup­šti­na bi, po po­slov­ni­ku, mo­ra­la da pre­ki­ne rad na tri da­na ra­di iz­bo­ra svog no­vog še­fa i ti­me bi pro­pu­sti­la rok za do­no­še­nje za­ko­na, utvr­đen spo­ra­zu­mom iz Bri­se­la.
U pr­vim re­ak­ci­ja­ma na kom­pr­o­mis li­de­ra Grč­ke, Nje­mač­ke, Fran­cu­ske i zva­nič­ni­ka Evrop­ske uni­je o du­žnič­koj kri­zi Grč­ke ko­ji je po­stig­nut to­kom no­ći, pre­mi­jer Bel­gi­je Šarl Mi­šel na svom tvi­ter na­lo­gu na­pi­sao je sa­mo jed­nu reč: “Spo­ra­zum”.
Mi­šel je na svom tvi­ter na­lo­gu na­pi­sao: “Spo­ra­zum”, a port­pa­rol vla­de Ki­pra: “Iz­gle­da da ima­mo do­go­vor”.
Pre­mi­jer Luk­sem­bur­ga Be­tel na­pi­sao je na svom tvi­ter na­lo­gu: “Na­kon 17 sa­ti pre­go­va­ra­nja, bli­zu smo po­sti­za­nju spo­ra­zu­ma. Evro­pa je sna­žna.”
Iz­vor iz Bri­se­la je to­kom no­ći re­kao za AFP da su li­de­ri Grč­ke i Nje­mač­ke, Fran­cu­ske i zva­nič­nik Evrop­ske uni­je po­sti­gli no­ćas kom­pro­mis o du­gu Ati­ne ko­ji će bi­ti pred­sta­vlje­ni osta­lim li­de­ri­ma evro­zo­ne.
Pre­li­mi­nar­ni do­go­vor Grč­ke i evro­zo­ne o tre­ćem pa­ke­tu po­mo­ći pred­vi­đa te­ške eko­nom­ske re­for­me i li­stu uslo­va ko­je Ati­na mo­ra da usvo­ji da bi iz­bje­gla fi­nan­sij­ski ko­laps.
U sa­op­šte­nju sa sa­mi­ta li­de­ra evro­zo­ne se na­vo­di da ti “mi­ni­mal­ni za­htje­vi” ne ga­ran­tu­ju uspje­šan is­hod pre­go­vo­ra o pa­ke­tu po­mo­ći, na­vo­di agen­ci­ja Aso­ši­je­ted pres, pre­no­si Be­ta.
Do sri­je­de par­la­ment u Ati­ni tre­ba da usvo­ji za­ko­ne za efi­ka­sni­ji si­stem PDV-a i pro­ši­re­nje po­re­ske osno­ve ka­ko bi se po­ve­ća­li pri­ho­di, po­če­tak re­for­mi pen­zi­o­nog si­ste­ma, osi­gu­ra­va­nje ne­za­vi­sno­sti dr­žav­ne sta­ti­stič­ke agen­ci­je i obez­bje­đi­va­nje “kva­zi-auto­mat­skih re­zo­va u po­tro­šnji” u slu­ča­ju da se ne ostva­ri bu­džet­ski su­fi­cit.
Do 22. ju­la mo­ra­ju da se usvo­je za­ko­ni za re­fo­r­mu si­ste­ma gra­đan­skog pra­va ka­ko bi se uči­ni­li efi­ka­sni­jim i sma­nji­li tro­ško­vi.
Ta­ko­đe, mo­ra da mo­der­ni­zu­je i oja­ča ad­mi­ni­stra­ci­ju, kao i da sma­nji nje­ne tro­ško­ve, a pr­ve pred­lo­ge na tom pla­nu tre­ba da do­sta­vi do 20 ju­la.
Me­đu uslo­vi­ma ko­je Ati­na tre­ba da spro­ve­de su i pro­mje­ne ko­je bi omo­gu­ći­le pro­du­že­nje rad­nog vre­me­na i rad pro­dav­ni­ca ne­dje­ljom, li­be­ra­li­za­ci­ja u vla­sni­štvu apo­te­ka, ogra­ni­če­nja za pe­ka­re i mlje­ka­re, kao o otva­ra­nje za­tvo­re­nih pro­fe­si­ja me­đu ko­ji­ma je pre­voz tra­jek­ti­ma.
Grč­ka mo­ra i da ubr­za pro­gram pri­va­ti­za­ci­je pre­ba­ci­va­njem 50 mi­li­jar­di evra vri­jed­ne imo­vi­ne u ne­za­vi­san fond sa sje­di­štem u Ati­ni.
Pre­ma da­na­šnjem do­go­vo­ru, Grč­ka mo­ra da tra­ži po­dr­šku Me­đu­na­rod­nog mo­ne­tar­nog fon­da po­što is­tek­ne njen sa­da­šnji pro­gram s MMF-om po­čet­kom 2016.
Po­red to­ga, Ati­na mo­ra da do­zvo­li pred­stav­ni­ci­ma Evrop­ske cen­tral­ne ban­ke, MMF-a i Evrop­ske ko­mi­si­je, ra­ni­je po­zna­tim kao “troj­ka” da se vra­te u Ati­nu, a vla­da mo­ra da se kon­sul­tu­je s tim in­sti­tu­ci­ja­ma o na­cr­ti­ma svih va­žnih za­ko­na pri­je od­la­ska u par­la­ment.
Vla­da u Ati­ni mo­ra da pre­i­spi­ta i iz­mi­je­ni ne­ke za­ko­ne usvo­je­ne u po­sled­njih šest mje­se­ci za ko­je se sma­tra da su una­za­di­li pret­hod­ne re­form­ske mje­re.(RTS)


Spo­ra­zum s po­vje­ri­o­ci­ma ga­si dio grč­kih ba­na­ka?

Dio spo­ra­zu­ma ko­ji je Grč­ka po­sti­gla sa me­đu­na­rod­nim kre­di­to­ri­ma pod­ra­zu­mi­je­va strog nad­zor evrop­skih in­sti­tu­ci­ja nad re­for­ma­ma grč­kog ban­kar­skog sek­to­ra, što bi mo­glo da zna­či ga­še­nje di­je­la ba­na­ka, re­kao je za Roj­ters evrop­ski zva­nič­nik ko­ji je, zbog osje­tlji­vo­sti te­me, že­lio da osta­ne ano­ni­man.
Grč­ka ima če­ti­ri ve­li­ke ban­ke: Na­ci­o­nal­nu ban­ku Grč­ke, Pi­re­us, Al­fa ban­ku i Euro­ban­ku, a iz­vor na­vo­di da bi te če­ti­ri ban­ke mo­gle bi­ti sve­de­ne na dvi­je, pre­no­si Tan­jug.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"