Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Akter „Snimka” vraćen u MUP * Traže ostavku Vlade i fer referendum * Lažna dojava ispraznila Deltu * Za sedam godina pozajmili tri milijarde eura * Akter „Snimka” vraćen u MUP * Drugi krug * Derište
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jelena Dubak, generalni sekertar Crvenog krsta CG:
Romi i Egipćani danas žive u kvalitetnijim uslovima.

Vic Dana :)

Zarobe Njemci crnogorskog partizana u ratu i počnu da ga muče ne bi li im odao tajne šifre. Mučili ga oni tako nedjelju dana najtežim mukama, ali Crnogorac ni riječi da kaže. Pomisle oni da on stvarno ne zna te šifre i puste ga.
Kada se Crnogorac vratio među partizane, pitaju ga drugovi kako su ga ispitivali i šta su mu tražili, a on im odgovori:
- Oca im poganog, ispituju sve, mnogo traže. Ljudi, moj vam je savjet da učite sve te šifre - ja nijednu nisam znao, zamalo me strijeljaše zbog toga.

- Baš vam je pametna beba - obraća se čovjek u parku mladoj majci.
- Naravno, išla je samnom devet mjeseci u gimnaziju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2017-04-07 PREMA IZVJEŠTAJU INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE, TREĆINA GRAĐANA SMATRA DA ZARAŽENE SIDOM TREBA SMJESTITI U KARANTIN
Stigma teža od bolesti Skoro polovina ispitanika smatra da osobe kod kojih je utvrđen HIV treba evidentirati u policijskim kartonima, dok preko 30 odsto ne bi radilo sa njima, navodi se u izvještaju Instituta Preko 70 odsto ispitanika ne bi kupilo hranu od prodavca koji je inficiran tim virusom, navode u izvještaju
Dan - novi portal
Pre­ma iz­vje­šta­ju In­sti­tu­ta za jav­no zdra­vlje tre­ći­na građana sma­tra da oso­be sa HIV-om tre­ba smje­sti­ti u ka­ran­tin, po­lo­vi­na na­vo­di da za­ra­že­ne tre­ba evi­den­ti­ra­ti u po­li­cij­skim kar­to­ni­ma, dok tre­ći­na ne bi ra­di­la sa oso­bom in­fi­ci­ra­nom tim vi­ru­som. U iz­vje­šta­ju In­sti­tu­ta „Zna­nje i sta­vo­vi op­šte po­pu­la­ci­je u ve­zi sa HIV-om” na­vo­di se da je o po­me­nu­toj te­mi spro­ve­de­no is­tra­ži­va­nje u ko­jem je uče­stvo­vao 921 is­pi­ta­nik uz­ra­sta od 18 do 59 go­di­na. Iz­vje­štaj je po­ka­zao da sko­ro po­lo­vi­na is­pi­ta­ni­ka ne zna da se HIV ne mo­že pre­ni­je­ti ko­ri­šće­njem jav­nih to­a­le­ta i ba­ze­na za­jed­no sa in­fi­ci­ra­nim oso­ba­ma, isto to­li­ko is­pi­ta­ni­ka ne bi ob­je­do­va­lo s oso­bom sa HIV-om, a ta­kav stav je naj­i­zra­že­ni­ji na sje­ve­ru Cr­ne Go­re.
– Sko­ro po­lo­vi­na is­pi­ta­ni­ka sma­tra da oso­be kod ko­jih je utvr­đen HIV tre­ba evi­den­ti­ra­ti u po­li­cij­skim kar­to­ni­ma, dok pre­ko 30 od­sto ne bi ra­di­lo sa nji­ma. Po­lo­vi­na is­pi­ta­ni­ka ne bi bi­la volj­na da u svom do­ma­ćin­stvu bri­ne o ro­đa­ku ko­ji ima HIV. Pre­ko 70 od­sto is­pi­ta­ni­ka ne bi ku­pi­lo hra­nu od pro­dav­ca ko­ji je in­fi­ci­ran tim vi­ru­som. Sko­ro tre­ći­na is­pi­ta­ni­ka mi­sli da ne bi ili ne zna da li bi do­zvo­li­la da se uče­ni­ku sa HIV-om do­zvo­li da­lje re­dov­no ško­lo­va­nje. Ma­nje od po­lo­vi­ne uče­sni­ka is­tra­ži­va­nja sma­tra da se tre­ba dru­ži­ti sa oso­ba­ma sa HIV-om, pri če­mu ih je naj­ma­nje sa sje­ve­ra dr­ža­ve, a naj­vi­še sa vi­so­kom škol­skom spre­mom. Sva­ki pe­ti is­pi­ta­nik sma­tra da na­stav­ni­ku ko­ji je in­fi­ci­ran HIV-om, a ne­ma zna­ko­ve bo­le­sti, ne tre­ba do­zvo­li­ti da na­sta­vi da pre­da­je u ško­li. Naj­li­be­ral­ni­ji u od­no­su na ovo pi­ta­nje su is­pi­ta­ni­ci sa pri­mor­ja, dok su se uče­sni­ci is­tra­ži­va­nja sa za­vr­še­nim fa­kul­te­tom dva pu­ta če­šće iz­ja­sni­li po­zi­tiv­no na ovo pi­ta­nje, na­vo­de iz In­sti­tu­ta u iz­vje­šta­ju.
U iz­je­šta­ju se is­ti­če da je sko­ro je­dan od­sto, ili osam so­ba, ni­kad ni­je ču­lo za vi­rus HIV i to su uglav­nom oso­be bez za­vr­še­nog sred­njeg obra­zo­va­nja. Is­tra­ži­va­nje In­sti­tu­ta je ob­u­hva­ti­lo naj­ve­ći broj ipi­ta­ni­ka iz sred­njeg re­gi­o­na (44,8 od­sto), a pro­sječ­na sta­rost is­pi­ta­ni­ke je 37,6 go­di­na.
– Sva­ki pe­ti is­pi­ta­nik ne zna da se ne mo­že in­fi­ci­ra­ti HIV-om pre­ko po­su­đa ko­je di­je­li sa za­ra­že­nom oso­bom. Oko 60 od­sto is­pi­ta­ni­ka mi­sli da se HIV-om mo­gu in­fi­ci­ra­ti uko­li­ko su iz­lo­že­ni ka­šlju i ki­ja­nju za­ra­že­nih oso­ba, dok 65 pro­ce­na­ta sma­tra da se HIV-om mo­gu za­ra­zi­ti ako ih ubo­de ko­ma­rac. Vi­še od 30 od­sto is­pi­ta­ni­ka ne zna da se HIV mo­že pre­ni­je­ti do­je­njem. Tre­ći­na is­pi­ta­ni­ka mi­sli da se mo­gu in­fi­vi­ra­ti HIV-om uko­li­ko di­je­le hra­nu sa za­ra­že­nom oso­bom, dok po­lo­vi­na ne bi ob­je­do­va­la sa nji­ma. Škol­ska spre­ma se po­ka­za­la kao zna­ča­jan pre­dik­tor kod svih na­ve­de­nih pred­ra­su­da, a zna­čaj­no ni­ža za­stu­plje­nost svih pred­ra­su­da pri­sut­na je u ju­žnom re­gi­o­nu, pi­še u iz­vje­šta­ju.
Is­tra­ži­va­nje In­sti­tu­ta je po­ka­za­lo da bi 40 od­sto is­pi­ta­ni­ka u slu­ča­ju in­fek­ci­je čla­na svo­je po­ro­di­ce, vo­lje­lo da to osta­ne taj­na, dok 20 od­sto njih ne zna ka­ko bi se po­sta­vi­li u toj si­tu­a­ci­ji.
– Naj­ve­ći broj is­pi­ta­ni­ka sa sje­ve­ra, njih oko 45 od­sto, sa­kri­li bi da je član nji­ho­ve po­ro­di­ce in­fi­ci­ran. Oko 25 od­sto is­pi­ta­ni­ka sma­tra da dje­cu či­ji ro­di­te­lji ima­ju HIV ili si­du tre­ba do­mah iz­dvo­ji­ti iz po­ro­di­ce. Is­pi­ta­ni­ci ni­že škol­ske spre­me su u tro­stru­ko vi­šem pro­cen­tu za­go­vor­ni­ci iz­dva­ja­nja dje­ce iz po­ro­di­ce od onih sa vi­so­kom ško­lom. Sko­ro 40 od­sto oso­ba ne bi sje­dje­lo u klu­pi sa HIV oso­bom i ta­kav stav je naj­za­stu­plje­ni­ji na sje­ve­ru, na­vo­di se u iz­vje­šta­ju.
D.B.


Ne­zna­nje

Is­tra­ži­va­nje In­sti­tu­ta je po­ka­za­lo ne­do­volj­no i ne­tač­no zna­nje o na­či­ni­ma pre­no­še­nja vi­ru­sa HIV, či­me se sla­bi spo­sob­nost po­je­din­ca da pra­vil­no pro­su­đu­je i spri­je­či in­fek­ci­ju.
– Is­pi­ta­ni­ci sa ni­žom škol­skom spre­mom u znat­no ve­ćem pro­cen­tu ro­bu­ju pred­ra­su­da­ma u od­no­su na is­pi­ta­ni­ke sa sred­njim i fa­kul­tet­skim obra­zo­va­njem, pi­še u iz­vje­šta­ju.


Da se sklo­ne sa po­sla

Iz­vje­štaj In­sti­tu­ta po­ka­zu­je da vi­še od 20 od­sto is­pi­ta­ni­ka sma­tra da oso­be in­fi­ci­ra­ne HIV-om tre­ba sklo­ni­ti sa svih rad­nih mje­sta na ko­ji­ma su u kon­tak­tu sa dru­gim lju­di­ma.
Na ovo pi­ta­nje je po­tvrd­no od­go­vo­ri­lo če­ti­ri pu­ta vi­še oso­ba sa vi­so­kom ško­lom, u od­no­su na is­pi­ta­ni­ke sa ni­žom škol­skom spre­mom. Ve­ći­na is­pi­ta­ni­ka (66,5 od­sto) ima sred­nju škol­sku spre­mu, dok je pe­ti­na ima­la fa­kul­tet­sko obra­zo­va­nje. Is­tra­ži­va­nje je po­ka­za­lo da vi­še od tre­ći­ne is­pi­ta­ni­ka sma­tra da je si­da (AIDS) na­sled­na bo­lest, a po­lo­vi­na ne zna da po­sto­ji an­ti­re­tro vi­ru­sna te­ra­pi­ja za li­je­če­nje te bo­le­sti, na­vo­de u iz­vje­šta­ju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"